کشته‌شدن حمیدرضا الداغی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
حمیدرضا الداغی
حمیدرضا الداغی.jpg
تصویر حمیدرضا الداغی در سنین جوانی
زادهٔ۱۳۵۶
سبزوار، خراسان رضوی، ایران
درگذشت۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ (۴۶ سال)
سبزوار، خراسان رضوی، ایران
علت مرگضربات متعدد چاقو
تحصیلاتکارشناسی معماری
فرزندان۱

حمیدرضا الداغی (۱۳۵۶ – ۸ اردیبهشت ۱۴۰۲) شهروند رهگذر اهل ایران بود که در سبزوار، استان خراسان رضوی در دفاع از دختری جوان مقابل مزاحمت خیابانی با ضربات متعدد چاقو کشته شد. چندی بعد، درحالی که مادرش اعلام کرد پسرش اهل «جهاد» و «بسیج» نبود، رسانه‌های وابسته به نظام جمهوری اسلامی از مرگ وی به‌عنوان «شهید آمر به معروف»، «شهید نهی از منکر» و «شهید عفت و غیرت» یاد کردند[۱][۲][۳][۴][۵] و بنیاد شهید و امور ایثارگران مرگ وی را «شهادت» خواند. با این وجود، منتقدان ادعای شهادت از طرف حامیان جمهوری اسلامی را «مصادره» و «سوءاستفاده» از الداغی عنوان کردند.

شرح ماجرا[ویرایش]

در ساعت ۹ شب، ۸ اردیبهشت ۱۴۰۲، حمیدرضا الداغی در حالی که در راه کلاس دخترش بود؛ با مشاهده «مزاحمت چند مرد جوان برای یک دختر» با آن‌ها درگیر شد و بر اثر اصابت ضربات چاقو جان خود را از دست داد. در ویدئوهای منتشرشده از دوربین‌های مداربسته در محل کشته‌شدن حمیدرضا الداغی، چند مرد جوان دیده می‌شوند که دختری جوان را احاطه کرده و با چاقو او را تهدید می‌کنند. با ورود الداغی در دفاع از زن جوان و شروع درگیری، این افراد با چاقو چند ضربه به کمر، دست و سینه او می‌زنند.[۶] با انتشار خبر کشته‌شدن او، رسانه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی او را «شهید امر به معروف» و «شهید غیرت» نامیدند.[۷][۸][۹] مادر او در مصاحبه با علی رضوانی در برنامه «بدون تعارف»، اعلام کرد پسرش «نه بسیجی بود؛ نه جهادی بود، انسان بود؛ شرف داشت» و این که از روی ظاهر نمی‌توان قضاوت کرد.[۱۰][۶] مادر الداغی همچنین گفت «چون حمید دختر ۱۵ ساله داشت نمی‌توانست چنین صحنه‌ای را تحمل کند و ببیند دختر مردم را ببرند». خواهرش نیز او را با وجود زندگی و ظاهر معمولی، «فوق‌العاده غیرتی، ناموس پرست و مؤمن واقعی» توصیف کرد.[۱۱][۱۲] همسر الداغی در مصاحبه‌ای که خبرگزاری مهر منتشر کرده، می‌گوید که اقدام او به خاطر «هیچ جناح» و «هیچ سیاستی» نبود، بلکه آن را مصداق «امر به معروف و نهی از منکر» و برخاسته از «مردانگی، غیرت و جوانمردی» دانست. همسر وی همچنین با اشاره به ویدئوی منتشر شده از درگیری، در بخشی از مصاحبه خود ادعا کرد «فیلم آنقدر واضح است که هیچ حرف و حدیثی ندارد. حمید از دختری دفاع کرد که بی‌حجاب نبود و آن پسر هم مأمور نبود و خودش هم بسیجی نیست. او حق مظلوم را گرفته‌است. هیچ‌کس نمی‌تواند این اقدام را به هیچ موضوع دیگری بچسباند، نه داخل و نه خارج».[۹][۱۳][۱۴] کمی پس از آن، پرونده کشته‌شدن وی به‌صورت ویژه در دادگستری خراسان رضوی پیگیری شد.[۱۵] همچنین سرپرست بنیاد شهید و امور ایثارگران در سبزوار اعلام کرد «احراز رسمی شهادت حمیدرضا الداغی» توسط شورای تأمین استان مورد تأیید قرار گرفت.[۱۶]

واکنش‌ها[ویرایش]

وریا غفوری بازیکن فوتبال و کاپیتان سابق باشگاه فوتبال استقلال تهران،[۱۷] محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی،[۱۸] حسین سلامی فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی،[۱۹] شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی،[۲۰] عطاءالله مهاجرانی سیاستمدار،[۲۱] انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور،[۲۲] اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور پیشین[۲۳] و مسیح علی‌نژاد روزنامه‌نگار[۱۸] به کشته‌شدن او واکنش نشان دادند.

تحلیل و گزارش‌ها[ویرایش]

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه، حمیدرضا الداغی را «شهید نهی از منکر» نامید[۲] و حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، با انتشار بیانیه‌ای عنوان کرد که تلاش‌های به گفته او، «شیطانی و فریبکارانه دشمن» در ترویج «منکر» و تخریب «معروف» به ثمر نخواهد نشست.[۲۴][۲۵] محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، نیز در صحن علنی مجلس از «نقش بر آب شدن نقشه دشمن» گفت و ادعا کرد: «شهید الداغی در زمانهٔ طعنه‌ها و تخریب‌ها، واجب امر به معروف و نهی از منکر را در چشم مردم ایران جلوه داد».[۱۸] خبرگزاری مهر نیز با ادعای این‌که «جوان غیور سبزواری در راه پاسداری از ناموس کشورش به شهادت رسید»، نوشت: قاتلین حمیدرضا الداغی با وجود آن‌که متواری شده بودند «در کمتر از ۱۰ ساعت دستگیر و به مراجع قضایی تحویل داده شدند».[۲۶] همچنین خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مدعی شد «حمیدرضا الداغی چهاردهمین شهیدی است که در استان خراسان رضوی در راه امر به معروف و نهی از منکر به شهادت می‌رسد».[۲۷]

به باور «تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی»، جمهوری اسلامی مرگ حمیدرضا الداغی را دستاویزی کرده تا بحث «امر به معروف و نهی از منکر» خود را پیش ببرد.[۱۸] «تلویزیون من‌وتو» در گزارش خود اعلام کرد «منتسبین به حکومت از همان ابتدا تلاش کردند تا از حمیدرضا یک چهره بسیجی و ولایت‌مدار بسازند که برای امر به معروف و نهی از منکر در این کار مداخله کرده و جانش را از دست داده‌است». همچنین این شبکه تلویزیونی با پخش تصاویری از الداغی در کنار همسرش که بدون حجاب دیده می‌شود، مدعی شد «او نه تنها بسیجی نبوده، بلکه فردی بود از جنس مردمی که در هفت ماه گذشته صف‌شان را به‌طور کل از حکومت جدا کردند». همچنین ادعا کرد «تلاش حکومت برای پروژه شهیدسازی او شکست خورد».[۲۸] «بخش فارسی صدای آمریکا» در گزارش خبری تصویری خود گفت: «گرچه بسیاری از هوادارن حکومت از این اتفاق ناگوار می‌خواستند سوءاستفاده کنند و روی موج احساسات جامعه سوار شده بودند و با استفاده از نام شهید و امر به معروف می‌خواستند حمیدرضا را بسیجی اعلام کنند ولی صحبت‌های مادر حمیدرضا در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما به صراحت به این سناریوی حکومت پایان داد».[۲۹] «رادیو فردا» می‌نویسد: رسانه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی او را «شهید امر به معروف» نامیدند و تلاش کردند با مصادره او، بر سیاست‌های جمهوری اسلامی در خصوص قانون حجاب اجباری تأکید کنند.[۶] «کیهان لندن» نیز نوشت: «شهیدسازی از حمیدرضا الداغی، نشان می‌دهد که این سازماندهی به بهانه مبارزه با بی‌حجابی با مقاومت مدنی شهروندان روبرو شده و به عمیق‌تر شدن شکاف میان مردم و حکومت کمک می‌کند».[۳۰] «ایران‌وایر» در گزارش خود با سرخط «حمیدرضا الداغی؛ شکست پروژه شهیدسازی» مرگ وی را «شهید سازی» و «شهید دزدی» توسط نظام جمهوری اسلامی ایران توصیف کرد.[۳۱]

نامگذاری‌ها[ویرایش]

نام میدان «سه گوش» در محل کشته‌شدن حمیدرضا الداغی در سبزوار به «شهید حمیدرضا الداغی» تغییر داده شد.[۳۲] همچنین نام خیابان محل زندگی وی به خیابان «جوانمرد» تغییر یافت و کوچه محل زندگی الداغی «کوی غیرت» نامیده شد.[۳۳][۳۴] شورای شهر تهران اعلام کرد یکی از معابر پایتخت را به نام «شهید حمیدرضا الداغی» نامگذاری خواهد کرد.[۳۵] یکی از خیابان‌های ریوند از توابع بخش باشتین در شهرستان داورزن نیز به نام «شهید حمیدرضا الداغی» نامگذاری شد.[۳۶]

نشان‌ها[ویرایش]

در ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲، «نشان ملی فردوسی» در بخش «حماسه‌سازی» به حمیدرضا الداغی اهدا شد و برادر وی این جایزه را دریافت کرد.[۳۷][۳۸][۳۹][۴۰]

انتشار تصاویر خصوصی[ویرایش]

بعد از رسانه‌ای شدن «کشته‌شدن حمیدرضا الداغی»، چند عکس از الداغی و همسر وی که حجاب اسلامی بر سر نداشت در اینترنت فاش شد.[۲۸][۴۱] همسر وی در واکنش، به رسانه‌های ایران گفت تصاویر خصوصی خود در کنار شوهرش، توسط فردی «ضد حکومت» در خارج از کشور انتشار یافته. وی این عمل را «تجاوز به حریم خصوصی» عنوان کرد و مدعی شد تلفن همراه او را هک کردند.[۴۱] او خطاب به منتشرکننده تصاویر گفت: «شما اگر مرد بودید قبل از انتشار از ما اجازه می‌گرفتید».[۴۲] مادر الداغی نیز با اعلام این که در حال پخش کردن «تصاویر خانوادگی» فرزندش هستند این اقدام را «گناه» دانست و افزود که این افراد باید جواب بدهند.[۴۳][۴۴]

زندگی شخصی[ویرایش]

حمیدرضا الداغی متولد ۱۳۵۶ در سبزوار،[۱۵] بازیکن سابق هندبال کشوری و عضو تیم دانشگاه تربت جام در تمامی رده‌های سنی بود و در دههٔ ۱۳۷۰ در رقابت‌های لیگ دسته یک عضو تیم نمایندهٔ شهر سبزوار بود.[۶] وی مدرک کارشناسی معماری داشت و در یک دفتر مهندسی در نزدیکی شهرداری سبزوار به کار طراحی و نقشه‌کشی ساختمان می‌پرداخت.[۱۰][۱۵] وی ازدواج کرده و صاحب یک فرزند دختر بود.[۹]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «گفت و گو با یکی از دوستان شهید آمر به معروف: حمیدرضا الداغی نسبت به مشکلات جامعه بی‌تفاوت نبود». خبرگزاری فارس. ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲. دریافت‌شده در ۷ مه ۲۰۲۳.
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ «شهید نهی از منکر». خبرگزاری میزان. ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۵ مه ۲۰۲۳.
 3. «۱۶ مداح به شهادت حمیدرضا الداغی، شهید غیرت واکنش نشان دادند+عکس». خبرگزاری فارس. ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲. دریافت‌شده در ۸ مه ۲۰۲۳.
 4. «حمیدرضا الداغی؛ شهید عفت و غیرت». خبرگزاری تسنیم. ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲. دریافت‌شده در ۸ مه ۲۰۲۳.
 5. «گلباران محل شهادت شهید آمر به معروف». خبرگزاری مهر. ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲.
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ ۶٫۲ ۶٫۳ «خانواده حمیدرضا الداغی که در دفاع از یک زن در سبزوار کشته شد: او «نه بسیجی بود، نه جهادی»». رادیو فردا. ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۴ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۲ مه ۲۰۲۳.
 7. «گفت‌وگو با برادر شهید آمر به معروف در سبزوار/ خط قرمز حمیدرضا حفظ حرمت ناموس مردم بود». خبرگزاری فارس. ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۶ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۶ مه ۲۰۲۳.
 8. ناصر اسدزاده (۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲). «شهادت آمر به معروف سبزواری احراز شد». ایرنا. بایگانی‌شده از اصلی در ۶ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۶ مه ۲۰۲۳.
 9. ۹٫۰ ۹٫۱ ۹٫۲ «فیلم اولین گفتگو با همسر و دختر شهید غیرت حمیدرضا الداغی». خبرگزاری مهر. ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۲ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۶ مه ۲۰۲۳.
 10. ۱۰٫۰ ۱۰٫۱ رضوانی، علی (۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲). «بدون تعارف با خانواده شهید الداغی». خبرگزاری صدا و سیما. بایگانی‌شده از اصلی در ۵ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۵ مه ۲۰۲۳.
 11. «ببینید: صحبت‌های تکان دهنده خواهر و مادر شهید الداغی، حمید نه ریش داشت نه شلوار پارچه‌ای می‌پوشید، با قیافه نمی‌توان قضاوت کرد…». همشهری. ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۵ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۵ مه ۲۰۲۳.
 12. «فیلم/ بدون تعارف با خانواده شهید غیرت و ناموس، شهید حمیدرضا الداغی». مشرق‌نیوز. ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۵ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۵ مه ۲۰۲۳.
 13. ««آمر به معروف» نامیدن مرد جان‌باخته در سبزوار؛ خانواده الداغی: «نه بسیجی بود نه جهادی»». صدای آمریکا. ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۲ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۵ مه ۲۰۲۳.
 14. «(ویدئو) همسر شهید حمیدرضا الداغی: کار همسرم سیاسی نبود/ از دختری دفاع کرد که بی‌حجاب نبود». فرارو. ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲. دریافت‌شده در ۱۳ مه ۲۰۲۳.
 15. ۱۵٫۰ ۱۵٫۱ ۱۵٫۲ «پرونده شهادت حمیدرضا الداغی به صورت ویژه در حال پیگیری است». ایسنا. ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲. دریافت‌شده در ۸ مه ۲۰۲۳.
 16. «احراز شهادت حمیدرضا الداغی در شورای تأمین خراسان رضوی». خبرگزاری تسنیم. ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲. دریافت‌شده در ۸ مه ۲۰۲۳.
 17. «استوری ویژه وریا غفوری برای حمیدرضا الداغی + عکس». اعتماد. ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۲ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۲ مه ۲۰۲۳.
 18. ۱۸٫۰ ۱۸٫۱ ۱۸٫۲ ۱۸٫۳ نشست افغانستان در دوحه؛ به رسمیت شناختن طالبان فعلاً منتفی است -۶۰ دقیقه سه شنبه ۱۱ اردیبهشت (ویدئو). لندن: تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی. ۱۴۰۲. روی داده در دقیقهٔ 27 و ثانیهٔ ۳۸. دریافت‌شده در ۳ مه ۲۰۲۳.
 19. «سرلشکر سلامی: مشعل غیرتمندی در دفاع از ناموس در ایران روشن است». خبرگزاری دانشجو. ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۲ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۲ مه ۲۰۲۳.
 20. «دستگاه‌های انتظامی و امنیتی با اراذل و اوباش قاطعانه برخورد کنند». خبرگزاری دانشجو. ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۲ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۲ مه ۲۰۲۳.
 21. «واکنش عطا الله مهاجرانی دربارهٔ حمیدرضا الداغی: این هم دستاورد آشوب با شعار «زن زندگی آزادی»». شرق. ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۲ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۳ مه ۲۰۲۳.
 22. «خزعلی: شهید «الداغی» برای آزادی زن از نگاه‌ها و نیت‌های پلید رفت». ایسنا. ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲. دریافت‌شده در ۷ مه ۲۰۲۳.
 23. «قدردانی جهانگیری از «روحیه جوانمردی فارغ از جناح‌های سیاسی» شهید الداغی». خبرآنلاین. ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲. دریافت‌شده در ۸ مه ۲۰۲۳.
 24. «پیام فرمانده کل سپاه در پی شهادت «حمیدرضا الداغی» / سرلشکر سلامی: مشعل غیرتمندی در دفاع از ناموس در ایران روشن است». خبرگزاری فارس. ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۲ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۵ مه ۲۰۲۳.
 25. «مشعل غیرتمندی در دفاع از ناموس در جامعه ایرانی روشن است». ایسنا. ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۵ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۵ مه ۲۰۲۳.
 26. «روایتی از شهادت «حمیدرضا الداغی» تا بازداشت قاتلان». خبرگزاری مهر. ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۲ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۵ مه ۲۰۲۳.
 27. «حمیدرضا الداغی چهاردهمین شهید امر به معروف خراسان رضوی است». خبرگزاری فارس. ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۵ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۵ مه ۲۰۲۳.
 28. ۲۸٫۰ ۲۸٫۱ اتاق خبر - سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۸ (ویدئو). لندن: تلویزیون من‌وتو. ۱۴۰۲. روی داده در دقیقهٔ 10 ثانیه 54. دریافت‌شده در ۵ مه ۲۰۲۳.
 29. «تلاش حامیان حکومت برای مصادره حمیدرضا الداغی با واکنش کاربران مواجه شد». بخش فارسی صدای آمریکا. ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۵ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۵ مه ۲۰۲۳.
 30. «پروژه شهیدسازی از حمیدرضا الداغی نیز شکست خورد؛ مادرش گفت بسیجی و جهادی نبود، شرف داشت و انسان بود». کیهان لندن. ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۳ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۵ مه ۲۰۲۳.
 31. سولماز ایکدر (۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲). «حمیدرضا الداغی؛ شکست پروژه شهیدسازی». ایران‌وایر. بایگانی‌شده از اصلی در ۵ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۶ مه ۲۰۲۳.
 32. «نامگذاری یک میدان به نام شهید حمید رضا الداغی در سبزوار». خبرگزاری فارس. ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۳ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۴ مه ۲۰۲۳.
 33. «خیابان محل زندگی شهید الداغی به نام جوانمرد مزین شد». باشگاه خبرنگاران جوان. ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۴ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۴ مه ۲۰۲۳.
 34. «مردم شهرهای مختلف در راه مزار شهید الداغی». خبرگزاری مهر. ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲. دریافت‌شده در ۷ مه ۲۰۲۳.
 35. «نامگذاری ۲معبر پایتخت به نام شهیدان «جانی بت اوشانا» و «حمیدرضا الداغی»». ایسنا. ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۶ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۴ مه ۲۰۲۳.
 36. «نامگذاری خیابانی در ریوند به نام شهید «الداغی»». خبرگزاری مهر. ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۳ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۴ مه ۲۰۲۳.
 37. روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی (۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲). «اعطای نشان حماسه ساز فردوسی به خانواده شهید غیرت حمیدرضا الداغی». وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. دریافت‌شده در ۱۶ مه ۲۰۲۳.
 38. «از اهدای نشان فردوسی به فردوسی‌پژوهان تا تقدیر از شهید الداغی + تصویر». خبرگزاری تسنیم. ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۶ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۱۶ مه ۲۰۲۳.
 39. «آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی برگزار شد». خبرگزاری فارس. ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲. دریافت‌شده در ۱۶ مه ۲۰۲۳.
 40. اکرم مقدسی (۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲). «اعطاء افتخاری نشان فردوسی به خانواده شهید الداغی». ایسنا. دریافت‌شده در ۱۶ مه ۲۰۲۳.
 41. ۴۱٫۰ ۴۱٫۱ «توضیحات همسر مرحوم الداغی دربارهٔ انتشار تصاویر خصوصی‌شان (فیلم)». عصر ایران. ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۶ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۶ مه ۲۰۲۳.
 42. «توضیحات همسر شهید الداغی دربارهٔ انتشار تصاویر خصوصی‌شان». همشهری. ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۶ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۵ مه ۲۰۲۳.
 43. «توضیحات همسر شهید الداغی دربارهٔ انتشار تصاویر خصوصی‌شان». خبرگزاری فارس. ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۶ مه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۶ مه ۲۰۲۳.
 44. «ببینید: صحبت‌های همسر شهید الداغی دربارهٔ انتشار تصاویر خصوصی‌شان». خبرآنلاین. ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲. دریافت‌شده در ۷ مه ۲۰۲۳.

پیوند به بیرون[ویرایش]