کشتار ۱۴۰۱ جوانرود

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کشتار ۱۴۰۱ جوانرود[۱]، ۳۰ آبان، در جریان خیزش سراسری اتفاق افتاد. این کشتار که با حمله نیروهای امنیتی[۲] جمهور اسلامی به مراسم خاکسپاری دو تن از کشته‌شدگان اعتراضات جوانرود شروع شد،[۳][۴] با شلیک مستقیم و رگبار گلوله‌های جنگی با تیربار دوشکا توسط نیروهای حکومتی در خیابان فرهنگان و میدان فلسطین این شهر ادامه یافت.[۵][۶][۷][۸][۹][۱۰]

پیش‌زمینه[ویرایش]

چند هزار نفر از مردم این شهر در روز سی‌ام آبان برای خاک‌سپاری جوان ۱۶ ساله بهاالدین ویسی و عرفان کاکایی دبیر ورزش ۵۰ ساله که شامگاه ۲۹ آبان با شلیک مستقیم مأموران کشته شده بودند، در گورستان شهر حضور یافتند و اندکی بعد مأموران امنیتی و انتظامی به سوی مردم معترض تیراندازی کردند.[۵][۶][۸]

پیامدها[ویرایش]

در این کشتار دست کم پنج نفر کشته و بیش از ۱۰ نفر بر اثر تیراندازی نیروهای سپاه به سوی مردم در جوانرود مجروح شدند.[۵][۷] مجروحان به حدی بود که بیمارستان جوانرود با کمبود خون رو به رو شد و جمعیتی انبوه در مقابل بیمارستان این شهر برای اعطای خون داوطلب شده بودند.[۱۱]

مراسم یادبود چهلم[ویرایش]

عرفان کاکایی، بهاالدین ویسی، تحسین میری، مسعود تیموری، جمال اعظمی، جوهر فتاحی و اسماعیل گل‌عنبر در اعتراضات روزهای ۲۹ و ۳۰ آبان در جوانرود با شلیک نیروهای امنیتی کشته شدند. مراسم چهلم آنها ۱۰ دی ۱۴۰۱ در آرامستان «حاجی ابراهیم» جوانرود برگزار شد و معترضان شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «شهید نمی‌میرد» سردادند.[۱۲] نیروهای امنیتی برای متفرق کردن مردم از گاز اشک‌آور استفاده کردند و برهان الیاسی، در جریان اعتراضات این روز توسط نیروهای سپاه پاسداران کشته شد.[۱۳][۱۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. شهرام موصلچی (۱ آذر ۱۴۰۱). «یک روز پس از کُشتار خونین جوانرود؛ اعتصاب گسترده در شهرهای کردستان». رادیو زمانه. دریافت‌شده در ۲۳ نوامبر ۲۰۲۲.
 2. «برپایی چهلم کشته‌شدگان جوانرود؛ نیروهای حکومتی به مردم معترض حمله کردند». ایران اینترنشنال. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۱-۰۲.
 3. «گزارش‌ها از سرکوب بی‌رحمانه شهروندان در شهرهای کردنشین ایران». BBC News فارسی. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۱-۰۵.
 4. «اعتراضات در ایران». BBC News فارسی. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۱-۰۵.
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ ۵٫۲ «جوانرود زیر رگبار نیروهای حکومتی، ده‌ها کشته و زخمی – DW – ۱۴۰۱/۸/۳۰». dw.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۱-۲۳.
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ «گزارش میدانی از جوانرود: «میدان فلسطین قتلگاه بود»». www.radiozamaneh.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۱-۲۳.
 7. ۷٫۰ ۷٫۱ «خبرگزاری فارس اذعان کرد مأموران در جوانرود با سلاح جنگی تیراندازی کرده‌اند». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۱-۲۳.
 8. ۸٫۰ ۸٫۱ «تیراندازی با دوشکا به سوی شرکت‌کنندگان در مراسم خاکسپاری در جوانرود؛ بیش از ده کشته و زخمی». صدای آمریکا. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۱-۲۳.
 9. «تیراندازی به معترضان در اندیمشک، انتقاد اروپا از خشونت جمهوری اسلامی». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۱-۲۳.
 10. «تیراندازی نیروهای امنیتی به مردم جوانرود و پیرانشهر و کشته شدن دو نفر». ایران اینترنشنال. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۱-۲۳.
 11. «یک نماینده مجلس از اعزام نیروی زمینی به کردستان خبر داد؛ رسانه‌های حکومت شلیک به معترضان در جوانرود را پذیرفتند». بی‌بی‌سی فارسی. ۲۳ نوامبر ۲۰۲۲. دریافت‌شده در ۲۳ نوامبر ۲۰۲۲.
 12. «اعتراضات ایران؛ «کشته شدن یک معترض در جوانرود»، تعطیلی بازار کفاشان تهران». بی‌بی‌سی فارسی. ۱۰ دی ۱۴۰۱. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۲۳.
 13. ««یک کشته و ۱۰ زخمی» در پی سرکوب اعتراضات مردمی در جوانرود». رادیو فردا. ۱۰ دی ۱۴۰۱. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۲۳.
 14. «یک قتل حکومتی دیگر؛ برهان الیاسی ۲۲ ساله در جوانرود کشته شد». ایندیپندنت فارسی. ۱۰ دی ۱۴۰۱. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۲۳.