کشتار سیواس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کشتار سیواس
235px
هتل مدیمک، محل کشتار علویان در ۲ ژوئیه ۱۹۹۳
موقعیت سیواس، ترکیه
تاریخ ۲ ژوئیه ۱۹۹۳
هدف علویان (ترکیه)
نوع هدف
کشتار، آتش‌افروزی
درگذشتگان ۳۷ نفر (شامل ۲ تن از مهاجمان)
مجروحان
۵۱+
مرتکب بنیادگرایان اسلامی
01 Demonstration zum Massaker von Sivas 2. Juli 1993 Unutmadik Unutmayacagiz 2.jpg

کشتار سیواس رخدادی است که در روز ۲ ژوئیه ۱۹۹۳ در شهر سیواس ترکیه رخ داد.

در این کشتار که بدست سنی‌های انجام شد، ۳۳ تن که بیشترشان شیعیان علوی بودند در جریان برگزاری جشن شانزدهمین قرن چکامه‌سرای بنام علویان، پیر سلطان ابدل در هتل مدیمک کشته شدند.

دلیل این کشتار وجود عزیز نسین برگرداننده بخشی از کتاب آیات شیطانی در این جشن بود. پس از برگزاری نماز جمعه سنیها در جلوی هتل گردآمدند و پس از شعارهای تند با وجود گارد پلیس و نیروهای امنیتی هتل را به آتش کشیدند. نیروهای پلیس و آتش نشانان هیچ اقدامی برای جلوگیری از این کشتار انجام ندادند.[۱] عزیز نسین موفق به فرار شد.

دادگاه ترکیه ۳۱ نفر را در این رابطه به اعدام محکوم کرد اما این دستور هیچگاه به اجرا درنیامد.[۲]

ماجرای سیواس به گزارش مطبوعات ترکیه[ویرایش]

به گزارش روزنامهٔ حریت عزیز نسین مترجم آیات شیطانی ضمن سخنرانی اظهار داشت: ترکیه اسلام را عوض نموده است. مابین برداشت‌های اسلامی اعراب و ترکان تفاوت وجود دارد. علوی گرایی هم شکل ترک شده شیعه محسوب می‌گردد. علوی‌ها ترکان اصیل محسوب می‌شوند. من موافق درستی حرف‌های پیر سلطان که در ۴۰۰ سال قبل زده است نیستم. همچنین معتقدم که سخنان مولوی که در ۷۰۰ سال قبل زده شده‌است. امروز کاربردی ندارد. بدین ترتیب به چه چیز قرآن که در هزار سال قبل نوشته شده می‌توانم ایمان داشته باشم. من مسلمان نیستم. حتی بی دینم. قرآن باید نسبت به عصر ما عوض شود ما نیز باید نسبت به وضعیت خود چیزی بنویسیم[نیازمند منبع].

به گزارش روزنامهٔ ملیت: بعد از اقامهٔ نماز جمعه در سیواس، عده‌ای از نمازگزاران در جلوی استانداری و مرکز فرهنگی تجمع کرده و به جشنواره و عزیز نسین اعتراض نمودند. طی این حوادث ۴۰ نفر کشته، ۱۴۵ نفر زخمی شدند. تظاهرکنندگان هتل محل اقامت عزیزنسین و همراهان او را به آتش کشیدند و مردم گفتند زنده باد شریعت مسئولین عزیز نسین را در حالی که از شدت دود و آتش در وضعیت بدی بود. به وسیله نردبان نجات دادند و از محل حادثه دور نمودند… وزیر کشور به همراه تعدادی از مقامات امنیتی بلندپایه به وسیلهٔ هواپیمای اختصاصی به سیواس رفته و از نزدیک حوادث را پیگیری نمودند. اعلام شد که ۱۰۰ هزار نفر در این حوادث شرکت داشته‌اند. رئیس بیمارستان دولتی سیواس نیز طی مصاحبه‌ای اعلام نمود که ۷ کشته و ۵ زخمی به بیمارستان ما آورده‌اند که تماماً به وسیلهٔ گلوله زخمی گردیده‌اند[نیازمند منبع].

منابع[ویرایش]

  1. Kinzer, Stephen. Crescent & Star: Turkey Between Two Worlds. New York: Farrar, Straus and Giroux. p. 64. ISBN 0-374-13143-0.
  2. Frantz, D. "Turkey's Choice: European Union or the Death Penalty" New York Times, 30 May 2001. Accessed 21 January 2008.
  • ویکی‌پدیای انگلیسی

۱- روزنامهٔ حریت، چاپ ترکیه، ۳ ژوئیه ۱۹۹۳ ۲- روزنامهٔ ملیت، چاپ ترکیه، ۳ ژوئیه ۱۹۹۳

جستارهای وابسته[ویرایش]