کریم ورهرام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کریم ورهرام
Varahram.jpg.png
سپهبد ورهرام
استاندار آذربایجان غربی
آغاز به کار
۱۳۵۷
۲ ماه
پادشاهمحمدرضاشاه پهلوی
نخست‌وزیرغلامرضا ازهاری
سناتور
آغاز به کار
۱۳۴۲
حوزه انتخاباتیرضاییه
استاندار فارس
آغاز به کار
۱۳۴۱
اطلاعات شخصی
زاده۱۲۸۸ خورشیدی
شهرستان خوی، آذربایجان غربی
درگذشته۱۳۷۰ خورشیدی (۸۲ سال)
پاریس، فرانسه
ملیت ایران
محل تحصیلمدرسه نظام
پیشهسیاستمدار
دیناسلام
خدمات نظامی
درجهسپهبد


سپهبد کریم ورهرام نظامی و سناتور مجلس سنای ایران و همچنین استاندار استان‌های فارس و آذربایجان غربی

تولد[ویرایش]

سپهبد کریم ورهرام در سال ۱۲۸۸ در روستای بدل آباد از توابع شهرستان خوی در خانواده‌ای کشاورز به دنیا آمد. برادر وی حسن خان وزیزی بود که باغ معروف و بسیار بزرگی در جاده فیرورق داشت که بعد از انقلاب تبدیل به پادگان سپاه (حر) و هم‌اکنون بخش عمده ای از آن به پارک بزرگ فرورق تبدیل شده‌است.

تحصیلات و مشاغل[ویرایش]

کریم ورهرام در سال ۱۳۰۶ وارد مدرسه نظام و پس از اخذ درجه افسری به پادگان مهاباد منتقل شد. ورهرام به علت ابراز لیاقت و توانمندی در سال ۱۳۲۳ با درجه سرهنگی و با ۱۷ سال خدمت زیر پرچم شاهنشاهی، ریس ستاد لشکر آذربایجان شد. در سال ۱۳۴۱ به دنبال اجرای قانون اصلاحات ارضی برخی زمین داران یاغی فارس از عشایر بختیاری، سر به شورش برداشته و از تقسیم اراضی خود امتناع می‌نمودند، شاه به علت آشنایی با روحیه خشک نظامی گری کریم ورهرام، او را مأمور به سرکوب این شورش‌ها و اجبار یاغیان به اطاعت از قانون در تقسیم اراضی خود با رعایا کرده و وی را با اختیارات تام به سمت استانداری فارس منصوب نمود. ورهرام توانست این شورش را پس از یک سال سرکوب و سردمداران آن را دادگاه نظامی و اعدام کند. او پس از این موفقیت محبوبیت و تقرب خاصی نزد شاه پیدا کرد و چندین مدال لیاقت به او اعطا شده و در چندین مورد در مجالس خصوصی در بار، از او تشکر و تقدیر از سوی خود شاه به عمل آمد. در سال ۱۳۴۲ سناتور انتخابی رضاییه در مجلس گردید.

فرجام[ویرایش]

سرانجام در سال ۱۳۵۷ به عنوان آخرین استاندار پهلوی در آذربایجان غربی از سوی ارتشبد اویسی گمارده شد. اما او پس از ۲ ماه کناره گیری و به فرانسه رفت. وی در سال ۱۳۸۲ خورشیدی در سن ۸۲ سالگی در واشنگتن درگذشت.[۱]

منابع[ویرایش]

  • شرح حال رجال سیاسی و نظامی ایران جلد سوم

پیوند به بیرون[ویرایش]