کریم خرم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کریم خرم
وزیر فرهنگ و جهانگردی افغانستان
مشغول به کار
۲۰۰۶ – ۲۰۱۰
رئیس جمهور حامد کرزای
رئیس دفتر ریاست جمهوری جمهوریت اسلامی افغانستان
رئیس جمهور حامد کرزای
اطلاعات شخص
زاده عبدالکریم خرم
۱۹۶۳
کابل، افغانستان
ملیت افغانستانی
شغل ، سیاستمدار
مذهب اسلام سنی

کریم خرم وزیر پیشین فرهنگ و جهانگردی افغانستان بود.

او از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ در این پست فعالیت کرد.

اولین چالش دوره کاری او مجادله با رئیس وقت رادیو تلویزیون ملی افغانستان نحیب روشن بود که به استعفای آقای روشن انجامید. کریم خرم فردی را بدون هماهنگی با آقای روشن به ریاست رادیو افغانستان گماشت. این اقدام وی باعث ناراحتی نجیب روشن شد و در نهایت به استعفای وی انجامید.

دستور به آب انداختن کتاب‌های تاریخی[ویرایش]

در تاریخ چهارم خرداد سال هشتادوهشت، عبدالکریم خرم دستور داد تا بیش از هزار جلد کتاب فرهنگی و تاریخی را به دریاچه هیرمند بریزند تا از این طریق کتاب‌های که از ایران به افغانستان به شکل غیرقانونی داخل می‌شد، ارا نابود کند. کتاب‌های شناسنامه افغانستان، گل سرخ دل افگار، هزاره‌ها و … چند نمونه از این کتاب‌ها بودند. این واقعه با واکنش فرهنگیان و نویسندگان افغانستانی مواجه شد، همچنین کانون نویسندگان افغانستان، انجمن فرهنگی دانشجویان افغانستان، کانون وبلاگ نویسان افغانستان و چندین مجمع دیگر این اقدام را محکوم کرده و خواستار کناره گیری عبدالکریم خرم از وزارت فرهنگ شدند.

سرویس خبری آریانانت در این مورد می‌نویسد:

اقدام تبعیضانه و ناشییانه آقای عبداکریم خرم وزیر اطلاعات وفرهنگ افغانستان و دشمنی اش با زبان فارسی دری حتی برای ارگان‌های بلند رتبه دولتی و تعدار کثیری از فرهنگیان افغانستان قابل تحمل نبوده از دراین مورد ار وی فاصله گرفته‌اند

منابع[ویرایش]