کریستوف آرنولد (اخترشناس)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کریستوف آرنولد
زادهٔ۱۷ دسامبر ۱۶۵۰
درگذشت۱۵ آوریل ۱۶۹۵
ملیتآلمان

کریستوف آرنولد (انگلیسی: Christoph Arnold; ۱۷ دسامبر ۱۶۵۰ – ۱۵ آوریل ۱۶۹۵) یک کشاورز و اخترشناس اهل آلمان بود.[۱][۲]

زندگی[ویرایش]

آرنولد در سامرفلد در نزدیکی لایپزیگ متولد شد و از نظر شغلی یک کشاورز بود. او که به نجوم علاقه‌مند بود، دنباله دار بزرگ سال ۱۶۸۳، هشت روز قبل از هولیوس را مشاهده کرد. او همچنین دنباله‌دار بزرگ‌سال ۱۶۸۶ را مشاهده کرد. در سال ۱۶۸۶، کرچ به لایپزیگ رفت. در آنجا، او دنباله‌دار بزرگ‌سال ۱۶۸۶ را همراه با گوتفرید کرچ مشاهده کرد. در آنجا، کیرچ با همسر دوم خود، ماریا مارگاره وینکلمن (۱۶۷۰–۱۷۲۰)، که در واقع نجوم را از آرنولد آموخته بود، ملاقات کرد.

آرنولد گذر عطارد] را از برابر خورشید در ۱۳ اکتبر ۱۶۹۰ مشاهده کرد. برای این کار، او مقداری کمک نقدی و معافیت مالیاتی از شهر لایپزیگ دریافت کرد. او نویسنده "Göttliche Gnadenzeichen, in einem Sonnenwunder vor Augen gestellt" (لایپزیگ، ۱۶۹۲) بود که حاوی گزارشی از گذر عطارد در ۱۶۹۰ است. وی در لایپزیگ درگذشت.

مدال‌ها[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Arnold, Christoph (1650–1695)". Red Hill Observatory – Christof A. Plicht. Archived from the original on 15 February 2020. Retrieved 11 August 2019.
  2. "JPL Small-Body Database Browser: 121016 Christopharnold (1999 BW3)". Jet Propulsion Laboratory. Retrieved 11 August 2019.

پیوند به بیرون[ویرایش]