کروپ (شرکت)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کروپ
نوع پیشینآکتسینگزلشافت
صنعتشرکت خوشه‌ای
جانشینانتیسن‌کروپ
بنا نهاده۱۸۸۱؛ ۱۴۲ سال پیش (۱۸۸۱-خطا: زمان نامعتبر}})
اسن، آلمان
از بین رفته۱۹۹۹
دفتر مرکزیاسن، آلمان
محدودهٔ فعالیتجهانی
محصولاتفولاد زنگ‌نزن
موتو دریایی
آسانسور
مهندسی دریا
کشتی
سلاح گرم
خدماتمهندسی خودرو

کروپ (انگلیسی: Krupp) شرکت خوشه‌ای آلمانی بود، که در سال ۱۸۸۱ تأسیس شد.

تاریخچه[ویرایش]

فردریش کروپ (١٨٢۶-١٧٨٧) در سال ١٨١٠ یک کارخانه فولاد در اسن ساخت.

پسرش آلفرد معروف به "پادشاه توپ" در فناوری‌های جدید سرمایه‌گذاری کرد و تبدیل به تولیدکننده غلتک‌های فولادی (مورد استفاده در ساخت ظروف غذاخوری) و چرخ‌های واگن راه‌آهن شد. وی همچنین در فناوری ذوب‌آهن (به‌ویژه فرآیند بسمر) وارد شد و معادن زیادی را در آلمان و فرانسه خرید.

آلفرد خدمات اجتماعی از جمله مسکن یارانه‌ای و مزایای بهداشت و بازنشستگی را برای کارگران خود ارائه می داد.

در دهه ۱۸۴۰ شروع به تولید توپ‌های فولادی کرد که ارتش‌های روسیه، ترکیه و پروس خریداران آن بودند.

وقتی آلفرد با این شرکت شروع به کار کرد پنج کارمند داشت. پس از مرگ او بیست هزار نفر برای کروپ کار میکردند که آن را بزرگترین شرکت صنعتی جهان و بزرگترین شرکت خصوصی در آلمان میکرد.

در ابتدای قرن بیستم ، گوستاو کروپ فون بوهلن و هالباخ ​​رئیس این شرکت شد که بواسطه ازدواج با برتا کروپ نام خانوادگی وی را گرفته بود.

پس از به قدرت رسیدن هیتلر در ۱۹۳۳، کروپ مجددا به مرکز تسلیحات‌سازی آلمان تبدیل شد.

در ۱۹۴۳ ، با دستور ویژه هیتلر ، شرکت به مالکیت شخصی بازگشت و صاحب آن گوستاو و پسر ارشد برتا ، آلفرد کروپ فون بولن و هالباخ ​​ شدند.

پس از شکست آلمان دادگاه نورنبرگ آلفرد را به اتهام چپاول و استفاده از زندانیان جنگی به 12 سال زندان محکوم کرد و دستور داد ۷۵ درصد دارایی خود را بفروشد.

در ۱۹۵۱ با توسعه جنگ سرد و عدم وجود خریدار ، مقامات ایالات متحده او را آزاد کردند و در سال ۱۹۵۳ کنترل شرکت را از سر گرفت.

در ۱۹۶۸ شرکت تبدیل به مسئولیت محدود و سهامی عام شد و مالکیت آن به بنیاد آلفرد کروپ فون بولن و هالباخ ​​واگذار شد.

در ۱۹۹۹ کروپ با رقیب خود ، Thyssen AG ادغام شد. شرکت ترکیبی ThyssenKrupp پنجمین شرکت بزرگ آلمان و یکی از بزرگترین تولید کنندگان فولاد در جهان شد.

خرید سهام کروپ توسط شاه[ویرایش]

در تابسان ۱۹۷۴ (۱۳۵۳ شمسی) سیروس انصاری برادر هوشنگ انصاری ۲۵.۰۴ درصد از سهام بخش گداخت کروپ Fried Krupp Hüttenwerke را به مبلغ اعلام نشده ای برای شاه ایران خرید.[۱]

ایران این سهام را به بهای ٨٧٥ میلیون مارک خریداری کرد؛ درحالی‌که ارزش واقعی آن ١٧٥ میلیون مارک بود.[۲]

سرنوشت سهام ایران[ویرایش]

وقتی شرکت‌های «کروپ» و «تیسن» در یکدیگر ادغام شدند و از تملک بخش‌خصوصی به تملک بخش عمومی درآمدند. سهم ایران به ۷۹/ ۷ درصد رسید و یک ایرانی به‌عنوان عضو هیات‌مدیره شرکت جدید منصوب شد.

پس از حوادث یازدهم سپتامبر سال ٢٠٠١ که جورج بوش ایران را جزو «محور شرارت» اعلام کرد، آمریکا از شرکت آلمانی «تیسن کروپ» خواست سهم ایران را در این شرکت کاهش دهد.

ایران نیز برای جلوگیری از تحریم‌های بیشتر، تصمیم گرفت سهمش را در این شرکت به زیر پنج درصد کاهش دهد که در این صورت دیگر امکان تعیین نماینده در هیات‌مدیره شرکت را نداشت.

شرکت «تیسن کروپ» تصمیم گرفت سهام ایران را به قیمت ١١ یورو به ازای هر سهم خریداری کند . تهران بر قیمت ٢٤ یورو اصرار داشت. بعد از ۶ ماه مذاکره، مذاکره‌کننده ایرانی موفق شد سهام خود را با مبلغ ۲۴ یورو بفروشد و ٤٠٦ میلیون یورو پرداخت شد.

فشارهای آمریکا موجب شد شرکت «تیسن کروپ» از حضور نماینده ایران در کمیته نظارت بر شرکت جلوگیری کند و در سال ٢٠٠٤ محمد مهدی نواب، نماینده ایران از شرکت اخراج شد.

هم اکنون شرکت سرمایه‌گذاری‌های خارجی ایران ۵/ ۴ درصد از سهام تیسن کروپ را در اختیار دارد.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. نیویورک تایمز ۲۶ ژانویه ۱۹۷۵.
  2. دنیای اقتصاد نام مقاله (سهام ایران در «تیسن کروپ») مورخ ۲۲ فروردین ۱۳۹۷.
  3. دنیای اقتصاد نام مقاله (سهام ایران در «تیسن کروپ») مورخ ۲۲ فروردین ۱۳۹۷.

پیوند به بیرون[ویرایش]