کرم تریشین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کرم تریشین
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: نماتود
رده: Adenophorea
راسته: Trichocephalida
بالاخانواده: Trichinelloidea
سرده: Trichinella
گونه: T. spiralis
نام علمی
Trichinella spiralis
(Owen, 1835)

کرم تریشین ( Trichinae) یک کرم لوله‌ای نماتود است

چرخه[ویرایش]

در بیشتر مناطق دنیا وجود دارد و از طریق خوک و موش می‌تواند به سایرین منتقل شود. معمولاً لارو کرم تریشین در داخل بافت عضلانی حیواناتی چون خوک و موش وجود دارد و انسان پس از مصرف گوشت خوک آلوده در واقع انگل را وارد رودۀ باریک خود ساخته و پس از مدتی از طریق مدفوع خود کرمهای نر را خارج می‌سازد. سایر کرمهای باقیمانده از طریق خون به سایر اعضای بدن منتقل شده و به ویژه در عضلات جدار شکم و زبان و حنجره کوچ می‌کنند و در داخل عضلات ایجاد تورم وکیست آهکی می‌کنند.

پستاندارانی چون گربه ، سگ، روباه ، خوک وگراز معمولاً پس از خوردن گوشت موش یا سایر حیوانات آلوده ، بیمار می‌شوند. انسان هم ممکن است با مصرف گوشت خوک وگراز به این بیماری دچار شود. در کشورهای اسلامی که از گوشت خوک استفاده نمی‌کنند شیوع این بیماری نادر است اما در اروپا وامریکای جنوبی، شیوع بیماری تا حدود ۱۲ درصد جمعیت انسانی است. زیرا پختن کامل گوشت وانجماد گوشت به خوبی صورت نمی‌گیرد.

نشانه‌های بالینی[ویرایش]

تب ، تهوع ، استفراغ ، تعریق شدید، دردهای شکمی، اسهال ساده و خونی، تپش قلب ، بلع دردناک ، بیحالی ، لاغری شدید، تورم شدید دست و پا و کاهش فشار خون.

عوارض[ویرایش]

تب، تهوع ، اسهال ، قولنج ، عوارض ریوی، قلبی، مغزی ، چشم ومرگ. تعداد مرگ ومیر در بیماران مبتلا حتی به ۵ درصد نیز می‌رسد.

تشخیص[ویرایش]

بیوپسی عضله و کشف لارو تریشین ، تستهای سرولوژی و خونی.

درمان[ویرایش]

تیابندازول ، مبندازول ، کورتون با دوز بالا به ویژه در مواردی که لارو کرم به عضلات حمله کند و علائم بالینی شدیدی رخ دهد ضرورت دارد ( گاهی نیز این بیماری خود به خود بهبود می‌یابد و درمان بیشتر جنبه نگهدارنده دارد).

پیشگیری[ویرایش]

پختن گوشت خوک با دمای ۷۷ درجه سانتی گراد به مدت نیم ساعت ویا منجمد کردن گوشت برای حدود ۴۵ روز در حرارت ۱۵ درجه زیر صفر می‌تواند سبب نابودی انگل تریشین شود. مراقبتهای بهداشتی ونظارت کشتارگاهها نیز ضرورت دارد، اما با نخوردن گوشت خوک می‌توان برای همیشه از این بیماری در امان بود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

کرم کدو

منابع[ویرایش]

Contributeurs à Wikipédia. Ténia [Internet]. Wikipédia، l'encyclopédie libre; ۲۰۰۸ oct ۳۱، ۱۱:۴۲ UTC [cited ۲۰۰۸ nov 2]. Disponible à l'adresse: http://fr.wikipedia.org/w/index.php?title=T%C3%A9nia&oldid=34846554.