کراش بش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کرش بش)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کراش بش
CrashBashCover.png
جلد نسخهٔ آمریکای شمالی
توسعه‌دهنده(ها) یوروکام
سرنی گیمز
ناشر(ها) سونی کامپیوتر انترتینمنت
توزیع‌کننده(ها) یونیورسال اتینتراکتیو استودیوز
آهنگساز(ها) استیو داک‌ورث
'سری کراش باندیکوت
موتور Various
سکو(ها) پلی‌استیشن
شبکه پلی‌استیشن
تاریخ(های) انتشار پلی‌استیشن
NA۶ نوامبر ۲۰۰۰[۱]
EU۱ دسامبر ۲۰۰۰[۲]
JP۱۴ دسامبر ۲۰۰۰
پی‌اس‌ان
JP۲۱ مارس ۲۰۰۸[۳]
NA۲۵ سپتامبر ۲۰۱۱
سبک(ها) پارتی گیم
حالت(ها) تک‌نفره، چندنفره
توزیع لوح فشرده، توزیع دیجیتال

کراش بش (به انگلیسی: Crash Bash) نخستین بازی ویدئویی ارائه شده به سبک بازی‌های پارتی گیم در سری بازی‌های کراش باندیکوت است که توسط شرکت یوروکام ساخته شد و یونیورسال اینتراکتیو استودیوز آن را منتشر کرد. این بازی به شکل اختصاصی برای کنسول پلی‌استیشن عرضه شد و سونی کامپیوتر انترتینمنت، توزیع سراسری آن را برعهده گرفت. نخستین انتشار بازی، در ۶ نوامبر ۲۰۰۰ در آمریکای شمالی بود و در ۱ دسامبر ۲۰۰۰ و ۱۴ دسامبر ۲۰۰۰ در مناطق اروپا و ژاپن نیز عرضه شد.

کراش بش، پنجمین بازی از سری بازی‌های کراش باندیکوت و نخستین بازی از این سری است که شرکت ناتی داگ سازنده آن نبود. این بازی، نخستین بازی از این سری در سبک بازی‌های پارتی گیم بود و گیم‌پلی آن، از تعداد زیادی بازی کوتاه تشکیل می‌شود که تا ۴ بازیباز می‌توانند با انتخاب یکی از ۸ شخصیت قابل انتخاب، به انجام بازی بپردازند. همچنین بازی، دارای یک روند داستانی نیز بوده و بازیباز با انجام مینی‌گیم‌ها، مراحل را پشت سر می‌گذارد.

گیم‌پلی[ویرایش]

روند اصلی داستان بازی، به شکل بازی ماجراجویی است و بازیباز با انتخاب یکی از ۸ شخصیت ممکن، می‌بایست ۲۸ مرحله را با درجات تفاوت و سختی متفاوت انجام دهد.[۴] پس از به پایان رسانیدن هر مرحله، جواهراتی با درجات اهمیت مختلف، به بازیباز داده می‌شود، که درجات اهمیت آن‌ها از کم به زیاد عبارت‌اند از کاپ طلایی، الماس سبز، الماس سرخ، کلید طلایی و کلید آبی که دراختیار داشتن هر یک از آن‌ها برای پیشبرد بازی لازم است.[۴] با جمع‌آوری تمامی این جواهرات که در خلال اتمام کامل بازی می‌شود، می‌بایست از هریک از این جواهرات، تعداد ۲۸ عدد موجود و بازی به سطح تکمیلی ۲۰۰٪ برسد تا بازی به شکل کامل انجام شود.[۴]

روند انجام بازی نیز به شکل پیروزی در چند دسته مینی‌گیم‌های نختلف است که هریک در دستهٔ خود نیز با تفاوت‌های کوچکی پیگیری می‌شود.[۴]

مینی‌گیم‌ها[ویرایش]

Crashball نام دسته‌ای از مینی‌گیم‌ها است که در آن ۴ شخصیت در ۴ سوی تصویر حضور دارند و باید تلاش کنند تا از توپ‌هایی که به سمت دروازه‌شان شلیک می‌شود دفاع کنند. در این دسته از مینی‌گیم‌ها، ۴ نوع مینی‌گیم وجود دارد که صرف‌نظر از ساختار همانند با یکدیگر، از تفاوت‌های کوچکی نیز برخوردارند. درجات سختی متفاوت و محیط متفاوت از جمله تفاوت‌های مینی‌گیم‌های این دسته از بازی است.[۴]

Pogo Pandemonium نام دیگر دستهٔ مینی‌گیم‌های این بازی است که در آن بازیباز باید در کنار سه رقیب دیگر خود، بر روی یک صفحهٔ جدول‌بندی شده و ۸ در ۸ حرکت کند و به جمع‌آوری امتیاز بپردازد. هر شخصیت دارای رنگی متفاوت است و تعداد خانه‌های رنگی توسط هر بازیکن، تعداد امتیاز منظور شده برای او است. در این دسته از مینی‌گیم نیز ۴ نوع مینی‌گیم وجود دارد که صرف‌نظر از ساختار همانند با یکدیگر، از تفاوت‌های کوچکی نیز برخوردارند. درجات سختی متفاوت و محیط متفاوت از جمله تفاوت‌های مینی‌گیم‌های این دسته از بازی است.[۴]

Crate Crush نام دسته‌ای دیگر از مینی‌گیم‌ها است که در آن ۴ شخصیت در یک محیط کوچک با پرتاب اشیاء مختلف به یکدیگر، رقیبان را از جریان بازی خارج کرده و پیروز شود. این اشیاء از جعبه‌های چوبی، جعبه‌های TNT و جعبه‌های حاوی بمب نیتروژنی است. در این دسته از مینی‌گیم‌ها، ۴ نوع مینی‌گیم وجود دارد که صرف‌نظر از ساختار همانند با یکدیگر، از تفاوت‌های کوچکی نیز برخوردارند. درجات سختی متفاوت و محیط متفاوت از جمله تفاوت‌های مینی‌گیم‌های این دسته از بازی است.[۴]

تصویری از یکی از مینی‌گیم‌های Polar Push

Polar Push یکی دیگر از دسته مینی‌گیم‌های این بازی است که در آن بازیباز در یک صفحه آیس‌برگ باید سه رقیب خود را با وارد کردن ضربه به آن‌ها، از میدان خارج کند. در این دسته از مینی‌گیم‌ها، ۴ نوع مینی‌گیم وجود دارد که صرف‌نظر از ساختار همانند با یکدیگر، از تفاوت‌های کوچکی نیز برخوردارند. درجات سختی متفاوت و محیط متفاوت از جمله تفاوت‌های مینی‌گیم‌های این دسته از بازی است.[۴]

Tank Wars مینی‌گیم‌های تانک، دسته‌ای دیگر از مینی‌گیم‌های این بازی است که در آن‌ها، ۴ شخصیت باید کنترل تانک‌هایی کوچک را در اختیار گرفته و با کمک آن‌ها، تانک‌های یکدیگر را منهدم کنند. هر شخصیت، دارای تانک متفاوتی نسبت به همدیگر هستند. در این دسته از مینی‌گیم‌ها، ۴ نوع مینی‌گیم وجود دارد که صرف‌نظر از ساختار همانند با یکدیگر، از تفاوت‌های کوچکی نیز برخوردارند. درجات سختی متفاوت و محیط متفاوت از جمله تفاوت‌های مینی‌گیم‌های این دسته از بازی است.[۴]

Crash Dash یکی دیگر از دسته مینی‌گیم‌های این بازی است که در آن بازیباز باید در کنار سه رقیب خود، در یک پیست بسیار کوچک به رقابت مسابقه‌ای پرداخته و سری‌تر از آن‌ها بازی را به پایان برساند. در این دسته از مینی‌گیم‌ها، ۴ نوع مینی‌گیم وجود دارد که صرف‌نظر از ساختار همانند با یکدیگر، از تفاوت‌های کوچکی نیز برخوردارند. درجات سختی متفاوت و محیط متفاوت از جمله تفاوت‌های مینی‌گیم‌های این دسته از بازی است.[۴]

Medieval Mayhem یک دسته از مینی‌گیم‌های این بازی است که مینی‌گیم‌های موجود در آن متفاوت از یکدیگر هستند. البته مشابهت‌هایی نیز میان آن‌ها وجود دارد و همه‌د مینی‌گیم‌های آن، به شیوهٔ جمع‌آوری امتیاز است. در مینی‌گیم بادکنک، بازیباز بایستی تعداد امتیاز بیشتری را با استفاده از منفجر کردن بادکنک‌ها به‌دست آورد. در مینی‌گیم سیبل، بازیاز باید با هدف گیری دقیق در حین دویدن، امتیازات بیشتری را جمع آوری کند. در دو مینی‌گیم دیگر، یعنی مینی‌گیم باروت و چکش نیز، بازیباز به ترتیب، باید با کمک باروت و آتش بشکه‌های چوبی را منفجر و در مینی‌گیم بعدی، با چکش، قارچ‌ها را از بین ببرد تا امتیاز بیشتری را جمع‌آوری کند.[۴]

داستان[ویرایش]

داستان بازی پیرامون جنگ میان آکوآکو و اوکااوکا است. این دو با یکدیگر برادر هستند و نمایندگان خیر و شر می‌باشند. این‌دو برای اینکه به یکدیگر ثابت کنند قدرت خیر بیشتر است یا شر، برای خود گروهی را تشکیل می‌دهند تا یک‌بار و برای همیشه این مقوله را میان خود حل کنند. اعضای این دو گروه، شخصیت‌های قدیمی این سری، مانند کراش، کوکو و دکتر نئو کورتکس و متّحدانشان هستند که در دو گروه ۴ نفره، با یکدیگر رقابت می‌کنند.[۵][۶][۷][۸][۹][۱۰]

ساخت و توسعه[ویرایش]

این بازی، نخستین بازی از این سری بود که شرکت ناتی داگ سازندهٔ آن نبود و شرکت یوروکام، فرایند ساخت آن را برعهده گرفت.

نقدها[ویرایش]

  نقدها
ناشر امتیاز
گیم‌پرو ۴/۵[۱۱]
گیم رولیشن B[۱۲]
گیم‌اسپات ۶/۱۰[۱۳]
گیمز ریدر ۸۸/۱۰۰[۱۴]
IGN ۷٫۵/۱۰[۱۵]
تلفیق چند نقد
مؤلف امتیاز
گیم‌رنکینگز ۷۱٫۲۷٪[۱۶]
متاکریتیک ۶۸[۱۴]

منابع[ویرایش]

 1. "Crash Bash (PlayStation) at GameSpot". GameSpot. Retrieved November ۲۰, ۲۰۰۷.  Check date values in: |access-date= (help)
 2. "Crash Bash at GameFAQs". Retrieved November ۲۰, ۲۰۰۷.  Check date values in: |access-date= (help)
 3. "クラッシュ・バンディクー® カーニバル". PlayStation.com(Japan). Sony. ۲۰۰۸-۰۶-۱۱. Retrieved ۲۰۰۸-۰۶-۱۱.  Check date values in: |access-date=, |date= (help)
 4. ۴٫۰۰ ۴٫۰۱ ۴٫۰۲ ۴٫۰۳ ۴٫۰۴ ۴٫۰۵ ۴٫۰۶ ۴٫۰۷ ۴٫۰۸ ۴٫۰۹ ۴٫۱۰ Eurocom (۲۰۰۰). Crash Bash Instruction Booklet. Sony Computer Entertainment America.  Check date values in: |date= (help)
 5. Eurocom. Crash Bash. (Sony Computer Entertainment America). PlayStation. Level/area: Opening sequence. "Aku Aku: Uka Uka, how many times must you be told? You cannot defeat me. / Uka Uka: I have heard enough of your shallow wisdom. It is I who is the strongest, and it is evil that will ultimately prevail!"
 6. Eurocom. Crash Bash. (Sony Computer Entertainment America). PlayStation. Level/area: Opening sequence. "Aku Aku: This bickering can go on no longer. We must resolve this once and for all time."
 7. Eurocom. Crash Bash. (Sony Computer Entertainment America). PlayStation. Level/area: Opening sequence. "Uka Uka: Hmm... for once, feeble brother, I agree with you. We shall settle this argument. Prepare to fiiiiight!"
 8. Eurocom. Crash Bash. (Sony Computer Entertainment America). PlayStation. Level/area: Opening sequence. "Aku Aku: No, Uka Uka! The Ancients would not allow it! There can be no malice between us."
 9. Eurocom. Crash Bash. (Sony Computer Entertainment America). PlayStation. Level/area: Opening sequence. "Uka Uka: A contest, then. Good against evil. Your players against mine!"
 10. Eurocom. Crash Bash. (Sony Computer Entertainment America). PlayStation. Level/area: Opening sequence. "Aku Aku: Uka Uka, this is not a fair contest! You have too many players. If your confidence in evil is so great, you can win with equal size. You must surrender two of your team."
 11. Human Tornado (November ۲۴, ۲۰۰۰). "Review : Crash Bash [PlayStation] - from GamePro.com". گیم‌پرو. Retrieved ۳۱ August ۲۰۰۹. Not to say that Crash Bash can't be played alone, but when there's a room full of people, Crash Bash suddenly becomes ten times more fun.  Check date values in: |access-date=, |date= (help)
 12. Shawn Sparks (November ۱, ۲۰۰۰). "Crash Bash review for the PS". گیم رولیشن. Retrieved ۳۱ August ۲۰۰۹. The sheer variety of games will entertain most any party for hours on end (or at least until the beer runs out.)  Check date values in: |access-date=, |date= (help)
 13. Ryan Davis (November ۷, ۲۰۰۰). "Crash Bash Review for PlayStation - Gamespot". گیم‌اسپات. Retrieved ۳۱ August ۲۰۰۹. Utterly run of the mill, completely middle of the road. Its flaws may not be glaring, but there isn't a single aspect of the game that truly shines through.  Check date values in: |access-date=, |date= (help)
 14. ۱۴٫۰ ۱۴٫۱ "Crash Bash (psx) reviews at Metacritic.com". متاکریتیک. Retrieved ۳۱ August ۲۰۰۹.  Check date values in: |access-date= (help)
 15. Doug Perry (November ۷, ۲۰۰۰). "IGN: Crash Bash Review". IGN. Retrieved ۳۱ August ۲۰۰۹. It's not original and it's not deep, but it's packed with tons of silly games and it's a social magnet amongst the geek elite.  Check date values in: |access-date=, |date= (help)
 16. "Crash Bash for PlayStation - GameRankings". گیم‌رنکینگز. Retrieved ۳۱ August ۲۰۰۹.  Check date values in: |access-date= (help)

پیوند به بیرون[ویرایش]