کردهای قزاقستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کردهای قزاقستان
کل جمعیت
۳۸٬۳۲۵ (۰٬۲٪)
(۲۰۱۱ سرشماری)[۱]
۴۶٬۰۰۰[۲]–۱۵۰٬۰۰۰[۳]
مناطق با جمعیت چشمگیر
استان آلماتی, استان ژمبیل, استان قزاقستان جنوبی[۴][۵]
زبان‌ها
زبان قزاقی, زبان‌ کردی کرمانجی, زبان روسی[۴]
دین
اکثریت مطلق اسلام اقلیت ایزدی
قومیت‌های وابسته
مردمان ایرانی
کردهای قزاقستان

کردهای قزاقستان (کردی: Kurdên Qezaxistanê) به مردمان کرد مهاجرت کرده یا متولد شده در قزاقستان اشاره می‌کند. بر اساس سرشماری اخیر در سال ۲۰۱۱ میلادی،۳۸٬۳۲۵ نفر یا ۰٬۲٪ جمعیت قزاقستان را کردها تشکیل می‌دهند[۱] اما رئیس انجمن کردهای قزاقستان جمعیت کردها را در این کشور تا ۴۶٬۰۰۰ نفر اعلام کرده است.[۳] زیرا بسیاری از کردها در این آمار به عنوان ترک یا آذری فهرست بندی شده‌اند.[۴] بیشتر کردهای قزاقستان توسط استالین از ترکمنستان به کشورهای همسایه یعنی قزاقستان و ازبکستان و قرقیزستان مهاجرت داده شده اند.[۳]

وضعیت فعلی[ویرایش]

کردها در شهرهای آلماتی ،طراز چیمکند و نورسلطان زندگی میکنند و بیشتر متمایلند که در شهرهای کوهستانی که دارای مراتع و دشت و رودخانه است، زندگی به سر برند. بیشتر آنها مشغول دامپروری و ییلاق و قشلاق هستند و آنهایی که در شهرها زندگی میکنند، رستوران دار و مغازه دار و بازرگان هستند. در شهرهایی با جمعیت اکثریت کرد ، ادبیات و زبان کردی در مدارس ابتدایی و دبیرستان‌ها تدریس می‌شود و کردها از سال ۱۹۹۰ روزنامه کردی به نام کردستان را نیز دارند.[۳]

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ "Table 4.1.1 Population by individual ethnic groups" (PDF). Government of Kazakhstan. stat.kz. Archived from the original (PDF) on 28 February 2013. Retrieved 9 July 2012.
  2. "Kazakhstan: Ethnic Minorities Guaranteed Seats In Parliament". Radio Free Europe Radio Liberty. 27 June 2007. Retrieved 2 December 2012.
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ ۳٫۳ "Kazakhstan: A paradise for ethnic minorities". Kurdish Media. Archived from the original on 25 March 2012. Retrieved 2 December 2012.
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ Ustina Markus; Didar Kassymova; Zhanat Kundakbayeva (2012). Historical Dictionary of Kazakhstan. p. 166. Retrieved 2 December 2012.
  5. People Without a Country: The Kurds and Kurdistan. p. 203. Retrieved 2 December 2012.