کردستان سرخ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نقشهٔ کردستان سرخ در پیرامون ۱۹۳۰ میلادی
کردستان سرخ

Курдистанский уезд
Kôrdistana Sor
Kurdistan Uyezd
۱۹۲۳–۱۹۲۹
پرچم Kurdistan Uyezd
پرچم
شعار: Пролетарии всех стран, соединяйтесь!

(تلفظ: Proletarii vsekh stran, soyedinyaytes!)

ترجمه: کارگران جهان متحد شوید!
موقعیت Kurdistan Uyezd
پایتختلاچین
زبان(های) رایجزبان کردی[۱]
دین(ها)
بی‌خدایی دولتی
حکومتواحد اداری شوروی
دوره تاریخیدورهٔ جنگ داخلی
• بنیان‌گذاری
۱۹۲۳
• فروپاشی
۱۹۲۹
واحد پولروبل شوروی (руб) (SUR)

اویزد کردستان سرخ اویزد کردها در شوروی در منطقهٔ خودمختار کردنشین در بخش‌های جنوبی قفقاز در سالهای ۱۹۲۳–۱۹۲۹ بود. در سال ۱۹۲۳ در شهرستان‌های کلبجر، لاچین، زنگلان و جبرئیل، اویزد کردستان سرخ تأسیس شد. مرکز اویزد کردستان سرخ در لاچین (بین قراباغ و ارمنستان) قرار داشت.

در پی رفع اختلاف‌های سیاسی ترکیه و بریتانیا، به ویژه مسئله موصل که با ادغام نهایی آن در قلمرو عراق، به نفع بریتانیا حل و فصل شد (۱۹۲۶)، دولت بریتانیا که برای زمانی کوتاه نقش مهمی در تشجیع کردها ایفا کرده بود، دست از این رویه شست. در این میان شوروی نیز در پی چند سال وقفه حاصل از انقلاب اکتبر و جنگ‌های داخلی، از نو موقعیت منطقه‌ای سابق و ارتباطات سنتی خود را احیا کردند.

ایجاد یک منطقه خودمختار کردنشین در بخش‌های جنوبی قفقاز در سال ۱۹۲۳ را می‌توان به عنوان سرآغاز خط و مشی مشخص شوروی در این زمینه تعبیر کرد. کردستان سرخ با نارضایتی باقروف به تدریج اهمیتش را از دست داده و در سالهای آخر دهه ۱۹۲۰ منحل شد.

جمهوری کردی لاچین[ویرایش]

در سال ۱۹۹۲، پس از تصرف لاچین توسط نیروهای ارمنی در جریان جنگ اول قره‌باغ، جمهوری کردی لاچین توسط گروهی از کردها به رهبری وکیل مصطفی‌اف در محدودهٔ کردستان سرخ سابق اعلام شد. اما این تلاش به دلیل تغییر زبان اکثریت کردهای منطقه با شکست مواجه شد و این جمهوری منحل گردید. مصطفی‌اف بعدها به ایتالیا پناهنده شد.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

برای مطالعهٔ بیشتر[ویرایش]

  • «قفقاز در کشاکش جنگ و انقلاب».

منابع[ویرایش]

  1. Курдистанский уезд (1926 г.) Родной язык.
  2. «Lachin Kurdish Republic is declared». بایگانی‌شده از اصلی در ۴ اكتبر ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱۸ دسامبر ۲۰۲۱. تاریخ وارد شده در |archive-date= را بررسی کنید (کمک)