کدال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
وبگاه کدال، سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران
شرکت رایان بورس
بنا نهاده۱ آذر ۱۳۸۴
دفتر مرکزی ایران، تهران، خیابان ملاصدرا
رئیس هیئت مدیرهعلی صالح آبادی
افراد کلیدیسیدعلی حسینی، معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران؛ قاسم محسنی، معاون نظارت بر نهادهای مالی؛ علی سعیدی، معاون اجرایی؛ امیرحمزه مالمیر، مدیر نظارت بر ناشران؛ محمودرضا خواجه نصیری، مدیریت نظارت بر بورس‌ها؛ و ایوب باقرتبار، مدیر نظارت بر نهادهای مالی
وبگاه

کدال سرواژه انگلیسی سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران[۱] اوراق بهادار تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است. این سامانه در واقع یک سامانه الکترونیکی است که با اقتباس از سامانه‌های اطلاع‌رسانی بورس‌های دیگر جهان[۲] راه‌اندازی شده‌است.[۳]

خاست‌گاه قانونی[ویرایش]

طبق ماده ۲ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران (مصوب ۱ آذر ۱۳۸۴) سازمان بورس و اوراق بهادار برای حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران و با هدف سامان‌دهی، حفظ و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارای اوراق بهادار و به منظور نظارت بر حسن اجرای این قانون تشکیل شد. بر اساس ماده ۷ این قانون، اتخاذ تدابیر لازم برای پیش‌گیری از وقوع تخلفات در بازار اوراق بهادار و نیز نظارت بر افشای اطلاعات مهم توسط شرکت‌های ثبت‌شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار بر عهده هیئت مدیره این سازمان است. در همین راستا و به منظور افزایش شفافیت اطلاعات در بازار سرمایه ایران و کاهش فاصله زمانی بین تهیه اطلاعات تا انتشار آن به عموم، ایجاد سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران از آبان ۱۳۸۵ در دستور کار سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفت.

بهینه‌گزینی (Benchmarking)[ویرایش]

در این راستا، مطالعات لازم در سامانه‌های دیگر کشورها مانند آمریکا، مالزی و… انجام شد. سرانجام، سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران برای الکترونیکی کردن فرایند جمع‌آوری، بررسی و انتشار اطلاعات همه شرکت‌های ثبت‌شده نزد سازمان و دیگر اشخاصی که طبق قانون بازار اوراق بهادار ملزم به گزارش اطلاعات خود هستند به وجود آمد.[۴]

مراحل راه‌اندازی[ویرایش]

 • پس از طراحی سامانهٔ کدال و انجام آزمایش‌های لازم در داخل سازمان، اولین جلسه کارگاه آموزشی این سامانه در ابتدای آبان ۱۳۸۶ با حضور مدیران شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران برگزار شد.
 • کار با سامانه کدال ابتدا با ۱۴ شرکت پذیرفته‌شده در بورس آغاز شد.
 • متعاقباً آموزش دیگر شرکت‌ها به تدریج انجام شد و تعدادی از شرکت‌ها به طور داوطلبانه به ارسال اطلاعات در این سامانه اقدام کردند؛ به گونه‌ای که تا ابتدای مهر ۱۳۸۷ حدود ۲۴۰ اطلاعیه از طریق این سامانه به بازار منعکس شد.
 • ارسال اطلاعات از طریق این سامانه از ابتدای مهر ۱۳۸۷ برای شرکت‌های بازار اول بورس اوراق بهادار تهران الزامی شد؛ و هم‌زمان، آموزش دیگر شرکتها نیز ادامه یافت.
 • با توجه به اتمام آموزش همه شرکت‌ها تا پایان آذر ۱۳۸۷، دیگر شرکت‌ها نیز اقدام به ارسال اطلاعات از طریق این سامانه کردند؛ به گونه‌ای که علاوه بر ارسال اطلاعات توسط شرکت‌های بازار اول، تا پایان سال ۱۳۸۷ بیش از ۹۰ شرکت بازار دوم نیز به طور اختیاری اطلاعات خود را از طریق این سامانه فرستادند.
 • از ابتدای سال ۱۳۸۸ ارسال اطلاعات همه شرکت‌ها از طریق این سامانه الزامی شد.
 • در فاز بعدی پروژه، فراهم کردن امکان ارسال الکترونیکی اطلاعات توسط موسسات حسابرسی معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار در دستور کار قرار گرفت. پس از پیاده‌سازی زیرساخت‌ها و فرم‌های مورد نیاز و برگزاری جلسات آموزشی برای همهٔ موسسات حسابرسی معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار از مهر ۱۳۸۹ اطلاعات این موسسات نیز از طریق سامانه کدال ارسال می‌شود.
 • در سال ۱۳۹۰ نیز امکان تکمیل و ارسال فرم‌های موضوع دستورالعمل اجرایی نحوه گزارش‌دهی دارندگان اطلاعات نهانی نیز از طریق سامانه کدال فراهم شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]


 1. به انگلیسی: Comprehensive DataBase Of All Listed Companies
 2. مثل، EDGAR کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) آمریکا http://www.sec.gov/edgar.shtml
 3. «معرفی سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران (کدال)»، وبگاه رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار
 4. «آشنایی با سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران»، وبگاه رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار.