کتر (کابالا)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سِفیروت (درخت زندگی) در آئین کابالا
تاجمعرفتحکمتجلال و شکوهقهر و سطوترحمتجلال و شکوهپادشاهفتح و پیروزیبنیاد و اساسپادشاهیThe Sefirot in Jewish Kabbalah
View the image description page for the diagram
کابالا

کِتِر (به عبری: כֶּתֶר) بمعنی تاج٬ در درخت زندگی کابالا٬ بالاترین و اعلی‌ترین سفیروت محسوب می‌شود. مقام کتر آنچنان والا بوده که در زوهر پنهان‌ترین پنهان نامیده شده‌است و درک آن برای انسان ناممکن است. کتر بی‌رنگ و نامرئی است.[۱]

توصیف[ویرایش]

بنا بر بهیر: "ده گفتار چیست؟ نخستین تاج اعظم، پر برکت است نام او و مردم او.[۲]

دنیای آدام کادمون با سفیروت کتر در ارتباط است.

بالاترین سفیروت تاج نام دارد و تاج بر روی سر قرار می‌گیرد از این رو سفیروت کتر بالاتر از ذهن بوده و برای ذهن قابل درک نیست. تمامی سفیروتهای دیگر مانند بدن انسان هستند که از ذهن شروع شده و به مرحله عمل می‌رسند؛ ولیکن تاج بر بالای سر قرار دارد و با پادشاهی در ارتباط است.

اولین سفیروت به معنی نیت عین سوف است و تمایل او برای ایجاد کردن می‌باشد؛ ولیکن با اینکه این سفیروت پتانسیل تمامی معانی را دارد ولیکن دارای معنی خاصی برای خود نیست و از این رو هیچ نامیده می‌شود.

نام خداوند که با سفیروت کتر مرتبط است احیه اشر احیه (عبری:אהיה אשר אהיה) نام دارد که نامی است که خداوند برای خود در زمانی که به موسی در بوته ظاهر شد آشکار کرد.

در کابالای غیریهودی[ویرایش]

در متون قبالایی فرشته‌ای که با سفیروت کتر مرتبط است متاترون نام دارد. در کتاب لیبر ۷۷۷ آلیستر کراولی کتر با چهار آس در ورقهای تاروت در ارتباط است. در متون تئوسوفی کتر با پلوتو در ارتباط است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Sefirot". Sefirot. My Jewish Learning. Retrieved 5 December 2011.
  2. Arthur Green. Guide to the Zohar