کتابخانه عمومی شیکاگو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کتابخانه عمومی شیکاگو
Harold Washington Library, Chicago, IL - front oblique.jpg
موقعیت شیکاگو
شعبه‌ها ۷۹
اندازه مجموعه ۱۰٬۷۴۵٬۶۰۸
دسترسی
گردش سالیانه کتاب ۷٫۵ میلیون
جمعیت استفاده‌کننده ۲٫۸ میلیون
اطلاعات دیگر
بودجه $۱۰۶٬۰۰۰٬۰۰۰
مدیر ماری آ. دمپسی

کتابخانه عمومی شیکاگو (به انگلیسی: Chicago Public Library) تاسیس ۱۸۷۳ نام یک سامانه کتابخانه‌ای بزرگ در ایالات متحده آمریکا است. این موسسه در شیکاگو قرار دارد.

سیستم کتابخانه این موسسه با ۷۹ شعبه بیش از ۵٬۷۲۱٬۳۳۴ عنوان کتاب در زمره بزرگترین مراکز کتابخانه‌ای کشور آمریکا محسوب می‌شود.[۱]

تاریخچه[ویرایش]

پس از آتش‌سوزی بزرگ شیکاگو در ۸ اکتبر ۱۸۷۱، شخصی به نام ای. اچ. بورگز پیشنهاد برگزاری مراسم اهدای کتاب‌های انگلیسی را مطرح کرد. وی دو ماه بعد (۷ دسامبر ۱۸۷۱) در شیکاگو تریبون پیشنهاد خود را اینگونه تشریح کرد: «من پیشنهاد می‌کنم که انگلستان کتابخانه‌ای به شیکاگو پیشکش کند. که در آنجا به عنوان نشانه‌ای از همدردی باقی بماند و برای همیشه یادبود و نشانه‌ای از مهربانی بردارانه واقعی در آنجا باشد.»

این پیشنهاد حمایت توماس هوگس را که خود عضو پارلمان و نویسنده بود و در ۱۸۷۰ از شیکاگو دیدن کرده بود، به همراه داشت. اهدای کتاب خیلی زود به وقوع پیوست و بیش از ۸٬۰۰۰ کتاب از انگلستان فراهم شد. این موضوع نمایندگان شهروندان شیکاگو را بر آن داشت تا درخواست گردهم‌ایی را به قصد تأسیس کتابخانهٔ عمومی رایگانی مطرح کنند. کتابخانه‌های پیشین شیکاگو کتابخانه‌هایی خصوصی بودند که برای ارائه خدمات حق عضویت دریافت می‌کردند. گردهم‌ایی منجر به تصویب قانونی در ۱۸۷۲ شد که شهرهای ایلی‌نوی را ملزم به تأسیس کتابخانه‌های عمومی می‌کرد.[۲]

در آوریل ۱۸۷۲ شورای شهر طرح تأسیس کتابخانه عمومی شیکاگو را تصویب کرد. کتابخانه عمومی شیکاگو در ۱ ژانویه ۱۸۷۳ رسماً گشایش یافت. هیئت کتابخانه در ۲۴ اکتبر همان سال، دکتر ویلیام فردریک پول را به عنوان نخستین کتابدار ارشد انتخاب کرد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]