پرش به محتوا

کتابخانه دیجیتال پرسئوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پروژه پرسئوس (به انگلیسی: Perseus Project) نام یک کتابخانه دیجیتال متعلق به دانشگاه تافتس (ماساچوست، ایالات متحده آمریکا) است که مجموعهٔ دیجیتالی از منابع علوم انسانی را گردآوری می‌کند. نسخهٔ 4.0 آن با نام «Perseus Hopper» نیز نامیده می‌شود،[۱] و دپارتمان مطالعات کلاسیک آن را میزبانی می‌کند. این پروژه از سوی انجمن ماکس پلانک در برلین، آلمان[۲] و نیز دانشگاه شیکاگو[۳] آینه می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

این پروژهٔ دیجیتال در سال ۱۹۸۷ ایجاد شد تا مواد و داده‌هایی را برای مطالعات یونان باستان جمع‌آوری و عرضه کند. این پروژه دو سی‌دی-رام را منتشر و در سال ۱۹۹۵ کتابخانه دیجیتال پرسئوس را بر روی شبکه جهانی وب راه‌اندازی کرده‌است.[۴] این پروژه اهداف اولیهٔ خود را گسترش داده، و مجموعه‌های کنونی آن متون کلاسیک یونانی-رومی و رنسانس انگلیسی[یادداشت ۱] را نیز پوشش می‌دهند. سردبیر این پروژه آقای گرگوری کرین است. ایشان سِمت خود را از تأسیس پروژه تاکنون در دست دارد.

وضعیت حق تکثیر[ویرایش]

پروژهٔ پرسئوس از محتوای آزاد پشتیبانی می‌کند،[۵] و کد خود را بر روی سورس‌فورج منتشر کرده‌است.[۶] پرسئوس یکی از اعضای اتحادیه محتوای باز[یادداشت ۲] است.[۷] این پروژه همچنین از بایگانی اینترنت حمایت می‌کند. تمامی متونی که فرضاً تحت مالکیت عمومی هستند، در فرمت XML در پرسئوس، به رایگان قابل دانلود هستند.[۸] برای نمونه بنگرید به دانلود و اطلاعات پروانهٔ ترجمه‌ی مورای از اودیسه‌ی هومر. البته برخی محتواها بخاطر موافقت‌نامه‌های پروانه مالکیت فکری با صاحبان آن، محدود هستند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

یادداشت‌ها[ویرایش]

  1. English Renaissance
  2. Open Content Alliance

پانویس[ویرایش]

  1. "Perseus News and Updates". Perseus Digital Library. Retrieved 27 June 2019.
  2. Berlin Perseus mirror بایگانی‌شده در ۲۰۱۰-۰۱-۲۷ توسط Wayback Machine
  3. "Welcome to Perseus under PhiloLogic". perseus.uchicago.edu. Retrieved 2022-02-01.
  4. Bainbridge, William Sims (2012). Leadership in Science and Technology: Case studies. Sage. p. 649.
  5. "Perseus 4.0 Announcement". Perseus Project. 26 May 2005. Archived from the original on 21 August 2006. Retrieved 27 June 2019.
  6. "Perseus' Art and Archaeology Module". SourceForge.net. Slashdot Media. 26 January 2016. Retrieved 27 June 2019.
  7. "List of Open Content Alliance contributors". Open Content Alliance. Archived from the original on 5 October 2009. Retrieved 27 June 2019.
  8. "Perseus News and Updates". Perseus Digital Library. Retrieved 27 June 2019.

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]