کتابخانه باتلر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کتاب‌خانهٔ باتلر متعلق به انجمن اسپرانتوی انگلستان است و یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کتاب‌خانه‌های زبان فراساخته‌ی اسپرانتو در سراسر جهان است.

منابع صوتی اسپرانتو[ویرایش]

یکی از مهم‌ترین بخش‌ها و اقدامات این کتاب‌خانه، جمع‌آوری و دیجیتال کردن تمامی موسیقی اسپرانتو (ترانه‌ها و سرودها) و سخن‌رانی‌های اسپرانتو است. یکی از طرح‌های در دست اقدام این کتاب‌خانهٔ بزرگ اسپرانتو در حال حاضر، تهیهٔ فایل کامپیوتری از تمامی صفحات گرامافون، کاست و … قدیمی است، تا مجموعهٔ کاملی در این زمینه نیز از طریق این نهاد قابل دست‌رسی باشد. یکی از علل این اقدام، بهبود بخشیدن به کیفیت صدای این منابع صوتی قدیمی است. از آن‌جا که به‌خاطر قدمت این منابع، کپی‌رایت آن‌ها نیز منقضی شده‌است، تکثیر و در اختیار همگان گذاشتن آن‌ها نیز منع قانونی ندارد.

منابع جدید چندرسانه‌ای[ویرایش]

دیگر از فعالیت‌های کتاب‌خانهٔ باتلر جمع‌آوری و در اختیار گذاشتن تمامی کالاهای فرهنگی چندرسانه‌ای اسپرانتو است: سی.دی. ها، دی.وی.دی. ها و … همچنین، تمامی مجلات و روزنامه‌های کاغذی و اینترنتی اسپرانتوزبان حداقل تا یک سال در این کتابخانه قابل دست‌رسی هستند و موارد با ارزش بالاتر، به‌صورت صحافی‌کرده نیز در اختیار قرار داده می‌شوند.

تاریخ کتاب‌خانهٔ باتلر[ویرایش]

از سال ۱۹۱۴ انجمن اسپرانتوی بریتانیا دارای کتاب‌خانهٔ خود بود، ولی تا سال ۱۹۲۲ از منابع زیادی برخوردار نبود. در این سال مونتاگو کریستی باتلر کتاب‌دار آن شد و مجموعهٔ شخصی خود را که بالغ بر ۳۸۰ جلد بود به این کتاب‌خانه اهدا کرد. از آن‌زمان تاکنون هرروزه بر تعداد منابع این کتابخانه افزوده گردیده‌است، چرا که اکثریت کتاب‌ها و مطبوعات جدید اسپرانتو در سراسر جهان یا برای این کتاب‌خانه هم ارسال می‌گردند، یا توسط آن خریداری می‌شوند. سعی باتلر این بود که این کتاب‌خانه حاوی تمامی کتب و مجلات مربوط به زبان اسپرانتو، جنبش زبان بین‌المللی، روش‌های تدریس زبان، فرهنگ‌های زبان‌های گوناگون و … باشد. در سال ۲۰۱۱ تعداد اقلام این کتابخانه بالغ بر ۱۳ هزار عدد بود.

مجموعه‌ها[ویرایش]

جدا از سه مجموعهٔ اصلی کتاب‌ها، مجموعه‌های دیگری مانند بروشورها، دست‌نویس‌ها، عکس‌ها، بریده‌های جراید، تمبرهای پستی و کارت‌پستال‌ها، و برچسب‌های مرتبط با زبان فراساختهٔ اسپرانتو نیز در این کتاب‌خانه موجود است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]