پرش به محتوا

کتابخانه‌های دانشگاهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کتابخانه‌های دانشگاهی

زمانی کتابخانه دانشگاه تنها به عنوان مخزنی برای نگهداری مجموعه کتب تلقی می‌شد و در روند آموزشی نقش جنبی داشت امروزه با تحولات چشمگیری که در دیدگاه مسئولین، پژوهشگران، اعضای هیئت علم و دانشجویان دانشگاه به وجود آمده اکنون دانشگاهیان کتابخانه دانشگاهی را به عنوان نیرویی فعال در آموزش و پژوهش می‌شناسند. کتابخانه بخش جدایی ناپذیر دانشگاه و عامل مهمی در ساختار دانشگاه‌ها به شمار می‌رود و کتابداران نیز اعضای اصل جامعه علمی محسوب می‌شوند.

وظایف[ویرایش]

فلسفه وجودی دانشگاه آموزش و پژوهش است. از این رو تمامی فعالیت‌های دانشگاهی باید در جهت رسیدن به این دو هدف اصلی جهت و سو داده شود. تمامی بخش‌های دانشگاه‌ها نیز وظیفه دارند اهداف و استراتژی‌های خویش را با توجه به فلسفه وجودی دانشگاه تعیین کنند. در این میان کتابخانه‌های دانشگاهی قلب تپنده دانشگاه محسوب می‌گردند. فعالیت‌های کتابخانه نقش به سزایی بر روند آموزش و پژوهش در دانشگاه دارد؛ بنابراین وظیفه اصلی کتابخانه‌های دانشگاهی آموزش و پژوهش تمامی اعضای دانشگاهی است. وظایف:

  1. آموزشی
  2. پژوهشی
  3. اجرایی و مدیریت
  4. دیگر

کارکنان[ویرایش]

یک کتابدار به دلیل نوع کار و وظایفی که دارد لازم است دارای مدارک عالی دانشگاهی و تخصصی باشد. با تغییر نامی که در این رشته حاصل شده‌است کتابداری به علم اطلاعات و دانش‌شناسی تبدیل شده‌است؛ لذا مدرک دانشگاهی آنان با عنوان علم اطلاعات و دانش‌شناسی شناخته می‌شود.

منابع[ویرایش]

کتاب: سازمان کتابخانه. نوشته کریشن کومار. ترجمه مریم امین سعادت. تهران: سازمان مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی - گروه انتشارات، ۱۳۷۳.

کتاب: راهنمای کتابخانه‌های دانشگاهی ایران به انضمام کتابخانه‌های زندان. گردآورندگان: شیرین تعاونی، ایراندخت عزیزی. زهرا عالمی. تهران: کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، ۱۳۸۲.

پیوند داخلی[ویرایش]

دانشگاه

کتابخانه

پیوند به بیرون[ویرایش]

کارکنان کتابخانه دانشگاهی

کتابخانه دانشگاهی بایگانی‌شده در ۲ دسامبر ۲۰۱۱ توسط Wayback Machine