کتابخانه‌های دانشگاهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

زمانی کتابخانه دانشگاه تنها به عنوان مخزنی برای نگهداری مجموعه کتب تلقی می شد و در روند آموزشی نقش جنبی داشت امروزه با تحولات چشمگیری که در دیدگاه مسئولین، پژوهشگران، اعضای هیئت علم و دانشجویان دانشگاه به وجود آمده اکنون دانشگاهیان کتابخانه دانشگاهی را به عنوان نیرویی فعال در آموزش و پژوهش می شناسند. کتابخانه بخش جدایی ناپذیر دانشگاه و عامل مهمی در ساختار دانشگاه ها به شمار می رود و کتابداران نیز اعضای اصل جامعه علمی محسوب می شوند.

وظایف[ویرایش]

فلسفه وجودی دانشگاه آموزش و پژوهش است. از این رو تمامی فعالیت های دانشگاهی باید در جهت رسیدن به این دو هدف اصلی جهت و سو داده شود. تمامی بخش های دانشگاه ها نیز وظیفه دارند اهداف و استراتژی های خویش را با توجه به فلسفه وجودی دانشگاه تعیین کنند. در این میان کتابخانه های دانشگاهی قلب تپنده دانشگاه محسوب می گردند. فعالیت های کتابخانه نقش به سزایی بر روند آموزش و پژوهش در دانشگاه دارد.بنابراین وظیفه اصلی کتابخانه های دانشگاهی آموزش و پژوهش تمامی اعضای دانشگاهی است. وظایف :

  1. آموزشی
  2. پژوهشی
  3. اجرایی و مدیریت
  4. دیگر

کارکنان[ویرایش]

یک کتابدار به دلیل نوع کار و وظایفی که دارد لازم است دارای مدارک عالی دانشگاهی و تخصصی باشد. با تغيير نامي كه در اين رشته حاصل شده است کتابداري به علم اطلاعات و دانش شناسي تبديل شده است. لذا مدرك دانشگاهي آنان با عنوان علم اطلاعات و دانش شناسي شناخته مي شود.

منابع[ویرایش]

کتاب: سازمان کتابخانه. نوشته کریشن کومار. ترجمه مریم امین سعادت. تهران: سازمان مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی - گروه انتشارات، ۱۳۷۳.

کتاب: راهنمای کتابخانه های دانشگاهی ایران به انضمام کتابخانه های زندان. گردآورندگان: شیرین تعاونی، ایراندخت عزیزی. زهرا عالمی. تهران: کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، ۱۳۸۲.

پیوند داخلی[ویرایش]

دانشگاه

کتابخانه

پیوند به بیرون[ویرایش]

کارکنان کتابخانه دانشگاهی

کتابخانه دانشگاهی