کبوتر چاهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کبوتر چاهی
Blue Rock Pigeon (Columba livia) in Kolkata I IMG 9762.jpg
کبوتر چاهی بالغ در هند
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانور
شاخه: مهره‌داران
رده: پرندگان
راسته: کبوترشکلان
تیره: کبوترسانان
سرده: کبوتر
گونه: C. livia
نام علمی
Columba livia
Gmelin, ۱۷۸۹ (میلادی)[۱]
توزیع پراکندگی

کبوتر چاهی، کفتر چاهی یا کبوتر کوهی (Columba livia) یک گونه از رده پرندگان و خانواده کبوترسانان است.[۲] که در اصطلاح عامیانه به آن کبوتر نیز می‌گویند. گونهٔ کبوتر چاهی نیای زیرگونه‌های کبوتر اهلی و کبوتر رمیده (کبوتران اهلی وحشی شده) است.[۳] کبوترهای چاهی و اهلی یک گونه هستند به راحتی می‌توانند با یکدیگر تولید نسل کنند و در برخی نقاط مثل شهرها جمعیت‌های دورگه کبوترهای چاهی و اهلی دیده می‌شوند.

کبوترهای چاهی رنگ‌های متنوعی دارند ولی همه آنها دو خط سیاه بر روی هر بال خود دارند و این دو خط مهمترین نشانه تشخیص کبوتر وحشی از کبوتر اهلی است. در کبوترهای دورگه نیز گاهی این دو خط دیده می‌شود اما معمولاً به صورت نامنظم و متقاطع است. تشخیص نر و ماده آنها از هم مشکل است.[۴]

کبوترها در محیط‌های باز و نیمه باز از جمله مزارع کشاورزی و شهرها زندگی می‌کنند. جمعیت وحشی بر لبهٔ صخره‌ها و کوه‌ها آشیانه می‌سازند.

دشمنان طبیعی[ویرایش]

کبوترها طعمه‌های محبوبی برای پرندگان شکاری هستند. با توجه به اینکه آن‌ها تقریباً در تمام شهرهای دنیا حضور دارند پرندگان شکاری را هم به دنبال خود به شهرها کشانده‌اند. بحری و قرقی از مهمترین دشمنان طبیعی کبوتر هستند و در برخی شهرها تا ۸۰ درصد غذای بحری از کبوترهای چاهی و رمیده تأمین می‌شود. در آمریکای شمالی صاریغ‌ها، راکون، قوشها، جغد شاخ‌دار و جغد جیغ‌کش شرقی از دیگر دشمنان طبیعی رایج کبوترها هستند. پرندگانی که به شکار کبوتر می‌پردازند از شاهین‌های کوچکی مثل دلیجه معمولی تا بزرگترین عقاب‌ها مثل عقاب طلایی و حتی مرغ نوروزی، کلاغ و غراب را شامل می‌شوند. بر روی زمین هم کبوترها و جوجه‌ها تخم‌های آن‌ها از ناحیه گربه‌های اهلی و وحشی در خطر هستند. ضمن اینکه انسان‌ها نیز به شکار انواع کبوتر و قمری اقدام می‌کنند.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Columba livia Gmelin, 1789(Web data). . ITIS Report.  Retrieved on 2008-02-23.
  2. Gibbs, ‎David. Eustace Barnes, John Cox. Pigeons and Doves: A Guide to the Pigeons and Doves of the World. United Kingdom: Pica Press. 624. ISBN 1-873403-60-7. 
  3. Blechman, ‎Andrew. Pigeons-The fascinating saga of the world's most revered and reviled bird.. St Lucia, Queensland: University of Queensland Press, 2007. ISBN ‎978-0-7022-3641-9. 
  4. Rock Pigeon. . Cornell lab of ornithology – All about birds, 2003.  Retrieved on 2008-04-29.