کبد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
کبد
Leber Schaf.jpg
کبد گوسفند: (۱) لوب راست، (۲) لوب چپ، (۳) لوب دمی، (۴) لوب چهارگوش، (۵) سرخرگ کبدی و باب سیاهرگی، (۶) گره‌های لنفاوی کبدی، (۷) کیسه صفرا.
Gray1224.png
نمای قدامی از وضعیت کبد (قرمز) در شکم انسان.
جزئیات
لاتین jecur
پیش‌ساز foregut
hepatic vein, ورید باب
celiac ganglia, عصب واگ[۱]
شناسه‌ها
فهرست گری p.۱۱۸۸
سرعنوان پزشکی A03.620
واژگان آناتومی A05.8.01.001
اف‌ام‌اِی 7197
واژگان کالبدشناسی
دستگاه گوارش انسان

کَبِد (انسان) یا جِگَر سیاه (حیوان) بزرگترین غده بدن است[۲] که در فعالیت‌های سوخت‌وساز بدن مانند گوارش نقش دارد.

تمام خون دستگاه گوارش توسط سیاهرگی به نام ورید پورت جمع‌آوری شده و وارد کبد می‌شود و تمام مواد جذب شده از لوله گوارشی از کبد عبور می‌کنند. دیگر کارهای کبد به دام انداختن سموم و تصفیه آن‌ها با تبدیل کردنشان به مواد بی ضرر است. همچنین، این کبد است که متابولیسم داروها را در بدن بر عهده دارد. شرکت در خون‌سازی (در دوره پیش از تولد) و مقاومت در برابر عفونت‌ها، فراهم ساختن سریع انرژی در هنگام ضرورت، ذخیره آهن و... از دیگر فعالیت‌های کبد است[۳]

سلولهای کبدی پروتئین‌های مختلفی را به‌طور دائمی می‌سازند از جمله آلبومین، پروترومبین، فیبرینوژن، لیپو پروتئینها و هپارین.[۴]

سلولهای کبدی مواد مختلفی از جمله تری گلیسریدها، گلیکوژن و ویتامینها را ذخیره می‌کنند.[۴]

کبد به عنوان یک سیستم بافری مهم برای گلوکز خون عمل می‌کند به این معنی که هنگامی که گلوکز خون بعد از صرف یک وعده غذا تا غلظت زیادی بالا می‌رود میزان ترشح انسولین نیز افزایش می‌یابد و در حدود ۳/۲ گلوکز جذب شده از روده بلافاصله به گلیکوژن تبدیل شده و در کبد ذخیره می‌شود. در طی ساعات بعد که غلظت گلوکز خون و نیز در این ترشح انسولین کاهش می‌یابد، کبد گلیکوژن را تجزیه و به گلوکز تبدیل می‌کند.

این تنظیم در بیماران با اختلالات کبدی تقریباً غیرممکن است.

کالبدشناسی[ویرایش]

کبد عضو قهوه‌ای مایل به قرمز با چهار لوپ

نابرابر از نظر شکل و اندازه می‌باشد. وزن طبیعی کبد انسان ۱٫۶۶–۱٫۴۴ کیلوگرم (۳٫۷–۳٫۲ پوند) بوده،[۵] و اندامی صاف، صورتی-قهوه‌ای و مثلثی شکل می‌باشد. کبد بزرگترین اندام داخلی (پوست بزرگترین اندام کلی است) و بزرگترین غده در بدن انسان است. محل این اندام در یک چهارم بالایی حفره شکمی بوده، و درست زیر دیافراگم قرار دارد. کبد در سمت راست معده بوده و روی کیسه صفرا قرار دارد. دو رگ خونی به آن متصل شده است، یکی از آن‌ها شریان کبدی و دیگری سیاهرگ باب نام دارد. شریان کبدی خون آئورتی را حمل می‌کند، در حالی که سیاهرگ باب خون شامل مواد مغذی هضم شده از گوارش و همچنین طحال و لوزالمعده را حمل می‌کند. این رگ‌های خونی به مویرگ‌ها تقسیم شده، و خون را به لوبول‌ها هدایت می‌کنند. هر لوبول از میلیون‌ها یاخته کبدی تشکیل شده که اساس یاخته‌های متابولیکی هستند. لوبول‌ها واحدهای عملکردی کبد هستند.

انواع سلول[ویرایش]

دو نوع عمده از سلول‌های عمومی در لوبول‌های کبد وجود دارد؛ سلول‌های پارانشیمی و غیر پارانشیمی. ۸۰٪ حجم کبد را سلول‌های پارانشیم تشکیل داده و هپاتوسیت نامیده می‌شوند. سلول‌های غیر پارانشیمی ۴۰٪ از تعداد کل سلول‌های کبد را تشکیل می‌دهند اما تنها ۶٫۵٪ حجم کبد را شامل می‌شوند. سلول‌های آندوتلیال سینوسی کبدی، سلول‌های کوپفر و سلول‌های ستاره‌ای کبدی تعدادی از سلول‌های غیر پارانشیمی سینوس کبد هستند.[۶]

جریان خون[ویرایش]

کبد دارای دو جریان خون از سیاهرگ باب و شریان کبدی می‌باشد. حدود ۷۵٪ از جریان خون کبد، توسط سیاهرگ باب از خون وریدی طحال، دستگاه گوارش و اندام‌های مرتبط با آن تأمین می‌شود. شریان کبدی باقی‌مانده جریان خون کبد را تأمین می‌کند. اکسیژن از هر دو منبع تأمین می‌شود؛ تقریباً نصف اکسیژن کبد توسط سیاهرگ باب و نصف آن توسط شریان کبدی تهیه می‌شود.[۷]
خون در سینوس‌های کبدی جریان یافته و داخل ورید مرکزی هر لوبول تخلیه می‌شود. وریدهای مرکزی با ورید کبدی که کبد را ترک می‌کند یکی می‌شوند.

جریان صفراوی[ویرایش]

درخت صفراوی

اصطلاح درخت صفراوی از شاخه‌های بلند مجاری صفراوی گرفته شده‌است. صفرای تولید شده در کبد در کانال‌های صفراوی که با مجاری صفراوی ادغام شده، جمع می‌شوند. درون کبد، این مجاری، مجاری صفراوی داخل کبدی نامیده می‌شوند (درون کبد)، و هنگامی که خارج می‌شوند آن‌ها را خارج کبدی (بیرون از کبد) می‌نامند. مجاری داخل کبدی در نهایت به مجاری کبدی چپ و راست تخلیه می‌شوند و با ادغام خود مجرای مشترک کبدی را می‌سازند. مجرای سیستیک کیسه صفرا با مجرای مشترک کبدی متصل شده و مجرای مشترک صفرا را تشکیل می‌دهند.

صفرا توسط مجرای مشترک صفرا مستقیماً وارد دوازدهه می‌شود، یا توسط مجرای سیستیک موقتاً در کیسه صفرا ذخیره می‌شود. مجرای مشترک صفرا و مجرای پانکراس با یکدیگر در آمپول واتر وارد بخش دوم دوازدهه می‌شوند.

کبد انسان[ویرایش]

اگر سطح جداری را مشاهده کنید، کبد انسان به‌طور معمول به دو لوب تقسیم می‌شود (چپ و راست)؛ اما اگر سطح احشایی را مشاهده کنید کبد به چهار لوب به علاوه لوب دمی و چهارگوش تقسیم می‌شود. نشانه‌های کالبدشناسی دیگری نیز وجود دارد، از جمله لیگامان وریدی (لیگامان آرانشیو) و لیگامان دایره‌ای (لیگامان ترس) که بعداً در سمت چپ کبد به دو بخش تقسیم می‌شوند. لیگامان داسی (لیگامان فلسی فرم) در جلوی کبد (سمت قدامی) قابل مشاهده است. این لیگامان کبد را به دو لوب چپ و راست تقسیم می‌کند.

بخش‌های کالبدشناسی[ویرایش]

کبد در طبقه‌بندی Couinaud کالبدشناسی کبد، به هشت بخش عملکردی مستقل تقسیم می‌شود (یا اگر بخش‌های زیرین را حساب کنید به ۹ بخش تقسیم می‌شود).[۸]

دیگر حیوانات[ویرایش]

کبد در تمام مهره‌داران وجود دارد، و به‌طور معمول بزرگترین اندام (داخلی) می‌باشد. شکل آن در گونه‌های مختلف متفاوت است، و به دلیل شکل بزرگش و ترتیب قرارگیری اندام‌های اطراف آن قابل تشخیص است. با این حال، در بیشتر گونه‌ها کبد به دو لوب چپ و راست تقسیم می‌شود؛ استثنا در این قاعده کلی مارها هستند، که به دلیل ضرورت شکل بدن کبد آن‌ها به شکل سیگار برگ وجود دارد. ساختار داخلی کبد آن کاملاً شبیه همه مهره‌داران است.[۹]

این اندام گاهی اوقات به عنوان کبد مرتبط با دستگاه گوارش طنابداران اولیه مثل نیزک یافت می‌شود. هرچند، این اندام یک غده ترشحی است، نه یک اندام متابولیکی، و چگونگی هم‌ساخت‌شناسی واقعی آن با کبد مهره‌داران مشخص نیست.[۹]

فیزیولوژی[ویرایش]

عملکردهای مختلفی از کبد توسط سلول‌های کبدی یا هپاتوسیت‌ها انجام می‌شود. در حال حاضر، هیچ اندام مصنوعی یا دستگاهی که توانایی تقلید تمام عملکردهای کبد را داشته باشد وجود ندارد. در درمان تجربی نارسایی کبد بعضی از عملکردها را می‌توان با دیالیز کبد مشابه‌سازی کرد. تصور می‌شود که کبد مسئول ۵۰۰ عملکرد جداگانه در ترکیب با دیگر سیستم‌ها و اندام‌ها می‌باشد.

سنتز[ویرایش]

تفکیک[ویرایش]

سایر عملکردها[ویرایش]

 • کبد محل ذخیره بسیاری از مواد از جمله گلوکز (به شکل گلیکوژنویتامین آ (ذخیره ۲–۱ سال)، ویتامین د (ذخیره ۴–۱ ماه)، ویتامین ب ۱۲ (ذخیره ۳–۱ سال)، ویتامین کا، آهن، و مس می‌باشد.
 • کبد مسئول اثرات ایمونولوژیکی می‌باشد - سیستم فاگوسیتی تک هسته‌ای (ام پی اس) کبد شامل بسیاری از سلول‌های ایمونولوژیکی فعال است، همچنین به عنوان «غربال» برای آنتی‌ژن‌های حمل شده توسط سیستم باب عمل می‌کند.
 • کبد، آلبومین، عمده‌ترین ماده اسمولاریته پلاسمای خون را تولید می‌کند.
 • کبد آنژینوتنسینوژن را سنتز می‌کند، هورمون مسئول بالا بردن فشار خون، که توسط رنین فعال می‌شود، زمانی که کلیه احساس کند فشار خون پایین است رنین را آزاد می‌کند.
 • کبد به عنوان مخزن خون نیز عمل می‌کند، یک اندام قابل بسط می‌باشد. مقدار زیادی از خون می‌تواند در رگ‌های خونی ذخیره شود، این مقدار حجم نرمال خون در وریدهای کبدی می‌باشد و در سینوس‌های کبدی در حدود ۴۵۰ میلی لیتر می‌باشد. در طول نارسایی قلبی با احتقان محیطی، کبد گسترش می‌یابد، و گاهی اوقات ۰٫۵ تا ۱ لیتر از خون اضافی به علت فشار بالا در دهلیز راست که باعث بازگشت فشار در کبد می‌شود در وریدهای کبدی و سینوس‌ها ذخیره می‌شود.

ارتباط با پزشکی و داروشناسی[ویرایش]

ظرفیت اکسیداتیو کبد با افزایش سن کاهش می‌یابد بنابراین هر دارویی که به اکسیداسیون نیاز داشته باشد (مثلاً بنزودیازپین) احتمال زیاد دارد که به سطوح سمیت برسد. هرچند، داروهایی با نیمه‌عمر کوتاه، از جمله لورازپام و زازپام در بیشتر مواردی که بنزودیازپین در طب سالمندان مورد نیاز است، ترجیح داده می‌شوند.

بیماری‌های کبد[ویرایش]

تومور لوب چپ کبد

کبد تقریباً از هر اندامی در بدن حمایت می‌کند و برای بقا حیاتی است. به دلیل محل استراتژیک و عملکردهای چندبعدی خود کبد نیز مستعد بسیاری از بیماری‌ها می‌باشد.[۱۱]

عمومی‌ترین بیماری‌ها شامل: عفونت‌هایی از جمله هپاتیت‌های آ، ب، سی، دی، ای، آسیب‌های ناشی از نوشیدنی‌های الکلی، کبد چرب، سیروز، سرطان، آسیب‌های دارویی (به خصوص توسط استامینوفن (پاراستامول) و داروهای ضد سرطانی).

بسیاری از بیماری‌های کبدی با یرقان ناشی از افزایش سطح بیلی‌روبین در سیستم همراه است. بیلی‌روبین نتیجه فروپاشی هموگلوبین گلبول‌های قرمز خون می‌باشد؛ به‌طور معمول، کبد بیلی روبین را از خون خارج کرده و از طریق صفرا دفع می‌کند.

بسیاری از بیماری‌های کبدی در کودکان نیز وجود دارد، از جمله انسداد مجاری صفراوی، کمبود آلفا-۱ آنتی‌تریپسین، سندرم آلاژیل، کلستاز داخل کبدی خانوادگی پیشرونده و هیستوسیتوز سلول لانگرهانس.

بیماری‌هایی که با عملکرد کبد تداخل دارند اختلالاتی را در فرآیندهای آن ایجاد خواهند کرد. هرچند، کبد ظرفیت بالایی برای بازسازی و ذخیره‌سازی دارد. در بیشتر موارد، کبد تنها علائم را بعد از آسیب گسترده نشان می‌دهد.

بیماری‌های کبد با آزمون عملکرد کبد تشخیص داده می‌شوند، به عنوان مثال، توسط تولید پروتئین فاز حاد.

همچنین بیماری‌های دیگری نیز هستند که به‌طور مستقیم بیماری کبد شناخته نمی شوند ولی ممکن است موجب اختلال در عملکرد کبد شوند، به عنوان مثال عامل دیفتری در گلو رشد می‌کند و توکسین آن بر کبد و کلیه و اعصاب و قلب اثر میکند. همچنین یکی از علل مرگ بیماری مالاریا نارسایی کبد و کلیه است.

بازسازی و پیوند[ویرایش]

بعد از برش لوب چپ کبد

کبد تنها اندام داخلی بدن انسان است که توانایی باززایی طبیعی بافت‌های از دست رفته را دارد؛ کمتر از ۲۵٪ کبد می‌تواند به تمام کبد احیا شود.[۱۲] باززایی بسیار سریع است. کبد طی یک تا دو هفته بعد از از دست دادن بیش از ۵۰٪ حجم خود به اندازه طبیعی خود باز خواهد گشت.

این عمل دلیل عمده بازگشت هپاتوسیت‌ها به چرخه یاخته‌ای است. هپاتوسیت‌ها از فاز جی صفر خاموش به فاز جی ۱ رفته و تحت میتوز قرار می‌گیرند. این فرایند توسط گیرنده پی ۷۵ فعال می‌شود.[۱۳]

سه پیوند اولیه کبد انسان توسط توماس استارزل در سال ۱۹۶۳ در ایالات متحده انجام شد.[۱۴] در سال ۱۹۶۸، روی کالن در کمبریج انگلستان اولین پیوند کبد را در بریتانیای کبیر انجام داد.[۱۵]

پیوند کبد تنها گزینه برای افرادی است که مبتلا به نارسایی غیرقابل بازگشت کبدی هستند. بیشتر پیوندهای انجام شده برای بیماری‌های مزمن باعث سیروز می‌شوند، از جمله هپاتیت سی مزمن، الکلیسم، هپاتیت‌های خودایمن و بسیاری دیگر از بیماری‌ها. پیوندهای کبد انجام شده برای نارسایی حاد کبد که در آن نارسایی در طول چند روز هفته رخ می‌دهد کمتر شایع است.

قطب‌های پیوند کبد ایران ما[ویرایش]

در این چهار شهر یعنی شیراز، کرمان و مشهد،تهران که به عنوان چهار قطب پزشکی کشور نیز مطرح هستند پیوند کبد انجام می‌پذیرد.

پیشرفت[ویرایش]

اندام‌زایی[ویرایش]

منشأ کبد قرارگیری آن در بخش شکمی اندوردم فورگات (اندودرم یکی از ۳ لایه سلولی جوانه جنینی می‌باشد) و مجاور مزانشیم دیواره ترنسورسوم می‌باشد. در رویان انسان، دایورتیکولوم کبد یک لوله اندودرمی است که از فورگات به اطراف مزانشیم گسترش یافته‌است. مزانشیم دیواره ترانسورسوم باعث تکثیر این اندودرم به شاخه شاخه شدن و شکل‌گیری اپیتلیوم غده‌ای کبد می‌شود. بخشی از دایورتیکولوم کبدی (که این منطقه نزدیک لوله گوارش است) در ادامه به عنوان مجرای زهکشی کبد عمل می‌کند، و شاخه‌ای از این مجرا کیسه صفرا را ایجاد می‌کند.[۱۶] علاوه بر این سیگنالهای مزانشیم دیواره ترانسورسوم، فاکتور رشد فیبروبلاست از تکامل قلب نیز همراه با رتینوئیک اسید ناشی از مزودرم صفحه جانبی به صلاحیت کبد کمک می‌کند. سلول‌های اندودرمی کبدی تحت یک انتقال مورفولوژیکی از ستونی به شبه لایه‌ای منجر به ضخامت اولیه جوانه کبد می‌شود. سلول‌های ستاره‌ای کبد از مزانشیم مشتق می‌شوند.[۱۷]

بعد از مهاجرت هپاتوبلاست‌ها به مزانشیم دیواره ترانسورسوم، معماری کبدی با سینوس‌های کبدی شروع به کار می‌کند و مویرگ‌های صفراوی ظاهر می‌شوند. جوانه کبد به لوب‌های کبدی تقسیم می‌شود. ورید نافی چپ به مجراهای وریدی تبدیل شده و ورید ویتلاین به ورید باب تبدیل می‌شود. گسترش جوانه کبد توسط سلول‌های بنیادی خونساز انجام می‌شود. هپاتوبلاست‌های دو پتانسیلی به سلول‌های اپیتلیال صفراوی و هپاتوسیت‌ها متمایز می‌شوند. سلول‌های اپیتلیال صفراوی از هپاتوسیت‌های اطراف ورید باب متمایز می‌شوند، ابتدا یک، تک‌لایه تولید و سپس دولایه از سلول‌های مکعبی تولید می‌کنند. در صفحه داکتال، تمرکز انبساط در نقاطی از دولایه پدیدار می‌شود، توسط مزانشیم باب محصور شده، و تحت توبول‌زایی در مجراهای صفراوی درون کبدی قرار می‌گیرد. هپاتوبلاست‌ها مجاور ورید باب قرار نگرفته و در عوض به هپاتوسیت‌ها متمایز شده و در طناب‌های خطی سلول‌های اپی تلیال مزانشیم و مجراهای صفرا قرار می‌گیرند. هنگامی که هپاتوبلاست‌ها به هپاتوسیت‌ها تخصصی شده و گسترش می‌یابند، عملکردها را از یک هپاتوسیت بالغ دریافت می‌کنند، و در نهایت هپاتوسیت‌های بالغ به عنوان سلول‌های اپی‌تلیال بسیار قطبی با انباشتگی گلیکوژن فراوان ظاهر می‌شوند.

تأمین خون جنین[ویرایش]

در جنین در حال رشد، منبع اصلی خون کبد از ورید نافی است که مواد مغذی را برای جنین در حال رشد تأمین می‌کند. ورید نافی از ناف وارد شکم می‌شود، و در طول لبه آزاد لیگامان فلسی فرم کبد به سطح تحتانی کبد به طرف بالا عبور می‌کند. به شاخه چپی ورید باب متصل می‌شود. مجراهای وریدی، خون را از ورید باب چپی به ورید کبدی چپی و سپس به بزرگ‌سیاهرگ زیرین حمل می‌کنند، و اجازه می‌دهند خون جنینی در کبد دور بزند.

درجنین، کبد در طول بارداری نرمال توسعه می‌یابد، و تصفیه نرمال کبد جنین انجام نمی‌شود. کبد اجازه ندارد فرایندهای گوارشی را انجام دهد زیرا جنین وعده‌های غذایی را به‌طور مستقیم مصرف نمی‌کند، اما مواد مغذی را توسط جفت از مادر دریافت می‌کند. کبد جنین برخی از سلول‌های بنیادی خون را آزاد می‌کند که به تیموس جنین مهاجرت می‌کنند، بنابراین ابتدا لنفوسیت‌ها، که لنفوسیت تی نامیده می‌شوند از سلول‌های بنیادی کبد جنین ساخته می‌شوند. هنگامی که جنین متولد می‌شود، تشکیل سلول‌های بنیادی خون در جنین به مغز قرمز استخوان منتقل می‌شود.

بعد از تولد، ورید نافی و مجراهای وریدی طی دو تا پنج روز کاملاً محو می‌شوند.

به عنوان غذا[ویرایش]

کبد پستانداران، غازماکیان‌سانان، و ماهی معمولاً به عنوان خوراک توسط انسان‌ها خورده می‌شود. کبدهای خوک اهلی، گاو، گوسفند، گوساله، مرغ خانگی و غازها در قصابی‌ها و سوپرمارکت‌ها به‌طور گسترده قابل دسترس هستند.

کبد می‌تواند پخته، آب‌پز، کبابی، سرخ شده، در روغن تفت داده شده یا خام خورده شود (asbeh nayeh or sawda naye در غذاهای لبنانی، ساشی‌می کبد). در بسیاری از آماده‌سازی‌ها، تکه‌های کبد با تکه‌های گوشت و کلیه، مانند اشکال مختلف کباب‌های شبکه‌ای خاورمیانه‌ای ترکیب می‌شوند (به عنوان مثال meurav Yerushalmi). کبد اغلب در پخشینه درست می‌شود. مثال‌های خوب شناخته شده شامل liver pâté، جگر چرب، chopped liver، و leverpastej می‌باشند. سوسیس‌های کبدی از جمله Braunschweiger و liverwurst نیز ارزش غذایی دارند. خوراک سنتی آفریقای جنوبی، به نام Skilpadjies، از کبد گوسفند چرخ شده پیچیده در netvet (چربی غشا پوششی) تهیه شده و روی آتش کباب شده‌است.البته این نوع کباب جگر درایران در میان اقوام لر نیز مرسوم است ولی آنرا چرخ نمیکنند بلکه بصورت قطعات کوچک در چربی غشا روده قرار میدهند.

کبد حیوانات غنی از آهن و ویتامین آ می‌باشند، و روغن جگر ماهی معمولاً به عنوان مکمل غذایی استفاده می‌شود. به‌طور سنتی، کبد بعضی از ماهی‌ها مخصوصاً لقمه‌ماهی معمولی به عنوان غذا ارزش دارد. این کبد برای آماده‌سازی غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جمله در کبد اسکیت آب‌پز با تست در انگلستان، همچنین beignets de foie de raie و foie de raie en croute در آشپزی فرانسوی.[۱۸]

اشارات فرهنگی[ویرایش]

در اساطیر یونانی، پرومته به دلیل آشکار کردن آتش برای انسان توسط خدایان مجازات شد، او را در جایی که یک کرکس (یا یک عقاب) جگر او را نوک می‌زد به سنگ زنجیر کردند و جگر در طول شب دوباره ساخته می‌شد. (کبد تنها اندام داخلی انسان است که می‌تواند خودش را به میزان قابل توجهی بازسازی کند) بسیاری از مردم باستانی خاور نزدیک و مناطق مدیترانه‌ای نوعی از طالع‌بینی به نام هاروسپیسی را تمرین می‌کنند، آن‌ها سعی می‌کنند اطلاعات را با تمرین بر روی کبدهای گوسفند و دیگر حیوانات به دست بیاورند.

در افلاطون، و در فیزیولوژی‌های بعدی، کبد به عنوان مکان تاریک‌ترین احساسات تصور می‌شود (به‌طور خاص خشم، حسادت و طمع) که انسان را به واکنش وادار می‌کند.[۱۹] در تلمود (رساله براکهوت ۶۱ ب) کبد به عنوان محل خشم است که با کیسه صفرا خنثی می‌شود.

در زبان‌های فارسی، اردو و هندی (جگر یا जिगर یا jigar) در سخنرانی‌های تمثیلی جگر، مرجع شجاعت و احساسات قوی یا «بهترین حالت فرد» است.

افسانه جانسون کبدخوار می‌گوید که او می‌تواند کبد هرکسی را که بعد از شام کشته شده باشد، بریده و بخورد.

در فیلم رسالت، خوردن کبد حمزه بن عبدالمطلب در طول غزوه احد توسط هند دختر عتبه به تصویر کشیده شده‌است. اگرچه روایاتی وجود دارد که هند به جای خوردن کبد حمزه «طعم آن را چشید»، صحت این روایات جای سؤال دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. Physiology at MCG 6/6ch2/s6ch2_30
 2. حسن‌زاده طاهری، محمد مهدی. ابرهیم زاده بیدسکان، علیرضا. آناتومی انسانی پایه. جهاد دانشگاهی مشهد، 1387. شابک ‎۹۶۴۳۲۴۱۸۱۵. 
 3. کبد (1)
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ : کبد
 5. Cotran, Ramzi S. ; Kumar, Vinay; Fausto, Nelson; Nelso Fausto; Robbins, Stanley L. ; Abbas, Abul K. (2005). Robbins and Cotran pathologic basis of disease (7th ed.). St. Louis, MO: Elsevier Saunders. p. 878. ISBN 0-7216-0187-1. 
 6. Kmieć Z (2001). "Cooperation of liver cells in health and disease". Adv Anat Embryol Cell Biol. 161: III–XIII, 1–151. PMID 11729749. 
 7. Shneider, Benjamin L. ; Sherman, Philip M. (2008). Pediatric Gastrointestinal Disease. Connecticut: PMPH-USA. p. 751. ISBN 1-55009-364-9. 
 8. Smithuis, Robin. "Anatomy of the liver segments". Radiology Assistant. Retrieved 9 February 2014. 
 9. ۹٫۰ ۹٫۱ Romer, Alfred Sherwood; Parsons, Thomas S. (1977). The Vertebrate Body. Philadelphia, PA: Holt-Saunders International. pp. 354–5. ISBN 0-03-910284-X. 
 10. بیماری‌های کبد
 11. Cirrhosis Overview National Digestive Diseases Information Clearinghouse. Retrieved on 2010-01-22
 12. Dieter Häussinger, ed. (2011). Liver Regeneration. Berlin: De Gruyter. p. 1. ISBN 978-3-11-025079-4. 
 13. Suzuki K, Tanaka M, Watanabe N, Saito S, Nonaka H, Miyajima A (2008). "p75 Neurotrophin receptor is a marker for precursors of stellate cells and portal fibroblasts in mouse fetal liver". Gastroenterology. 135 (1): 270–281.e3. doi:10.1053/j.gastro.2008.03.075. PMID 18515089. 
 14. Starzl, T.E. , T.L. Marchioro, K.N. Von Kaulla, G. Hermann, R.S. Brittain, W.R. Waddell, "Homotransplantation of the liver in humans." Surg Gynecol Obstet 117: 659-676, 1963.
 15. R.Y. Calne, R. Williams, "Liver transplantation in man. I. Observations on technique and organization in five cases." Br Med 4: 535-540, 1968.
 16. Gilbert SF (2000). Developmental Biology (6th ed.). Sunderland (MA): Sinauer Associates. 
 17. Berg T, DeLanghe S, Al Alam D, Utley S, Estrada J, Wang KS (2010). "β-catenin regulates mesenchymal progenitor cell differentiation during hepatogenesis". J Surg Res. 164 (2): 276–85. doi:10.1016/j.jss.2009.10.033. PMC 2904820Freely accessible. PMID 20381814. 
 18. Calvin W. Schwabe Unmentionable Cuisine (انگلیسی)
 19. Krishna, Gopi (1970). Kundalini – the evolutionary energy in man. London: Stuart & Watkins. p. 77. SBN 7224 0115 9.  Unknown parameter |coauthors= ignored (|author= suggested) (help)
Liver
Anatomy Abdomen Tiesworks.jpg
The human liver is located in the upper right abdomen
Liver 01 animation1.gif
Location of human liver (in red)
Details
Precursor Foregut
System Digestive system
Artery Hepatic artery
Vein Hepatic vein and hepatic portal vein
Nerve Celiac ganglia and vagus nerve[1]
Identifiers
Latin Jecur, iecur
Greek Hepar (ἧπαρ)
root hepat- (ἡπατ-)
MeSH D008099
TA A05.8.01.001
FMA 7197
Anatomical terminology

The liver, an organ only found in vertebrates, detoxifies various metabolites, synthesizes proteins, and produces biochemicals necessary for digestion.[2][3][4] In humans, it is located in the right upper quadrant of the abdomen, below the diaphragm. Its other roles in metabolism include the regulation of glycogen storage, decomposition of red blood cells and the production of hormones.[4]

The liver is an accessory digestive gland that produces bile, an alkaline compound which helps the breakdown of fat. Bile aids in digestion via the emulsification of lipids. The gallbladder, a small pouch that sits just under the liver, stores bile produced by the liver.[5] The liver's highly specialized tissue consisting of mostly hepatocytes regulates a wide variety of high-volume biochemical reactions, including the synthesis and breakdown of small and complex molecules, many of which are necessary for normal vital functions.[6] Estimates regarding the organ's total number of functions vary, but textbooks generally cite it being around 500.[7]

Terminology related to the liver often starts in hepat- from ἡπατο-, the Greek word for liver.[8]

There is currently no way to compensate for the absence of liver function in the long term, although liver dialysis techniques can be used in the short term. Artificial livers are yet to be developed to promote long-term replacement in the absence of the liver. As of 2017,[9] liver transplantation is the only option for complete liver failure.

Structure

The liver is a reddish-brown wedge-shaped organ with four lobes of unequal size and shape. A human liver normally weighs 1.5–1.66 kg (3.3–3.7 lb),[10] and has a width of about 15 cm.[11] It is both the heaviest internal organ and the largest gland in the human body. Located in the right upper quadrant of the abdominal cavity, it rests just below the diaphragm, to the right of the stomach and overlies the gallbladder.[5]

The liver is connected to two large blood vessels: the hepatic artery and the portal vein. The hepatic artery carries oxygen-rich blood from the aorta, whereas the portal vein carries blood rich in digested nutrients from the entire gastrointestinal tract and also from the spleen and pancreas.[9] These blood vessels subdivide into small capillaries known as liver sinusoids, which then lead to a lobule.

Lobules are the functional units of the liver. Each lobule is made up of millions of hepatic cells (hepatocytes) which are the basic metabolic cells. The lobules are held together by a fine dense irregular fibroelastic connective tissue layer which extends from the fibrous capsule covering the entire liver known as Glisson's capsule.[4] This extends into the structure of the liver, by accompanying the blood vessels (veins and arteries), ducts and nerves at the hepatic hilum. The whole surface of the liver except for the bare area, is covered in a serous coat derived from the peritoneum, and this firmly adheres to the inner Glisson's capsule.

Gross anatomy

Lobes

The liver, viewed from above, showing the left and right lobes separated by the falciform ligament.
The liver, viewed from below, surface showing four lobes and the impressions.

The liver is grossly divided into two parts when viewed from above – a right and a left lobe, and four parts when viewed from below (left lobe, right lobe, caudate and quadrate lobes).[12]

The falciform ligament, divides the liver into a left and right lobe. From below, the two additional lobes are located between the right and left lobes, one in front of the other. A line can be imagined running from the left of the vena cava and all the way forward to divide the liver and gallbladder into two halves.[13] This line is called "Cantlie's line".[14]

Other anatomical landmarks include the ligamentum venosum and the round ligament of the liver (ligamentum teres), which further divide the left side of the liver in two sections. An important anatomical landmark, the porta hepatis, divides this left portion into four segments, which can be numbered starting at the caudate lobe as I in an anticlockwise manner. From this parietal view, seven segments can be seen, because the eighth segment is only visible in the visceral view.[15]

Surfaces

On the diaphragmatic surface, apart from a triangular bare area where it connects to the diaphragm, the liver is covered by a thin double-layered membrane, the peritoneum, that helps to reduce friction against other organs.[16] This surface covers the convex shape of the two lobes where it accommodates the shape of the diaphragm. The peritoneum folds back on itself to form the falciform ligament and the right and left triangular ligaments.[17]

These peritoneal ligaments are not related to the anatomic ligaments in joints, and the right and left triangular ligaments have no known functional importance, though they serve as surface landmarks.[17] The falciform ligament functions to attach the liver to the posterior portion of the anterior body wall.

The visceral surface or inferior surface, is uneven and concave. It is covered in peritoneum apart from where it attaches the gallbladder and the porta hepatis.[16]

Impressions

Impressions of the liver

There are several impressions on the surface of the liver which accommodate the various adjacent structures and organs. Underneath the right lobe and to the right of the gallbladder fossa are two impressions, one behind the other and separated by a ridge. The one in front is a shallow colic impression, formed by the hepatic flexure and the one behind is a deeper renal impression accommodating part of the right kidney and part of the suprarenal gland.[18]

The suprarenal impression is a small triangular depressed area on the liver. It is located close to the right of the fossa, between the bare area and the caudate lobe, and immediately above the renal impression. The greater part of the suprarenal impression is devoid of peritoneum and it lodges the right suprarenal gland.[19]

Medial to the renal impression is a third and slightly marked impression, lying between it and the neck of the gall-bladder. This is caused by the descending portion of the duodenum, and is known as the duodenal impression.[19]

The inferior surface of the left lobe of the liver presents behind and to the left the gastric impression.[19] This is moulded over the upper front surface of the stomach, and to the right of this is a rounded eminence, the tuber omentale, which fits into the concavity of the lesser curvature of the stomach and lies in front of the anterior layer of the lesser omentum.

Microscopic anatomy

Cells, ducts and blood vessels
Microscopic anatomy of the liver
Types of capillaries–sinusoid on right

Microscopically, each liver lobe is seen to be made up of hepatic lobules. The lobules are roughly hexagonal, and consist of plates of hepatocytes radiating from a central vein.[20][page needed]The central vein joins to the hepatic vein to carry blood out from the liver. A distinctive component of a lobule is the portal triad, which can be found running along each of the lobule's corners. The portal triad, misleadingly named, consists of five structures: a branch of the hepatic artery, a branch of the hepatic portal vein, and a bile duct, as well as lymphatic vessels and a branch of the vagus nerve.[21] Between the hepatocyte plates are liver sinusoids, which are enlarged capillaries through which blood from the hepatic portal vein and hepatic artery enters via the portal triads, then drains to the central vein.[20][page needed]

Histology, the study of microscopic anatomy, shows two major types of liver cell: parenchymal cells and non-parenchymal cells. 70–85% of the liver volume is occupied by parenchymal hepatocytes. Non-parenchymal cells constitute 40% of the total number of liver cells but only 6.5% of its volume.[22] The liver sinusoids are lined with two types of cell, sinusoidal endothelial cells, and phagocytic Kupffer cells.[23] Hepatic stellate cells are non-parenchymal cells found in the perisinusoidal space, between a sinusoid and a hepatocyte.[22] Additionally, intrahepatic lymphocytes are often present in the sinusoidal lumen.[22]

Functional anatomy

The central area or hepatic hilum, includes the opening known as the porta hepatis which carries the common bile duct and common hepatic artery, and the opening for the portal vein. The duct, vein, and artery divide into left and right branches, and the areas of the liver supplied by these branches constitute the functional left and right lobes. The functional lobes are separated by the imaginary plane, Cantlie's line, joining the gallbladder fossa to the inferior vena cava. The plane separates the liver into the true right and left lobes. The middle hepatic vein also demarcates the true right and left lobes. The right lobe is further divided into an anterior and posterior segment by the right hepatic vein. The left lobe is divided into the medial and lateral segments by the left hepatic vein.

The hilar area of the liver is described in terms of three plates that contain the bile ducts and blood vessels. The contents of the whole plate system are surrounded by a sheath.[24] The three plates are the hilar plate, the cystic plate and the umbilical plate and the plate system is the site of the many anatomical variations to be found in the liver.[24]

Couinaud classification system

Shape of human liver in animation. Eight Couinaud segments labelled.

In the widely used Couinaud system, the functional lobes are further divided into a total of eight subsegments based on a transverse plane through the bifurcation of the main portal vein.[25] The caudate lobe is a separate structure which receives blood flow from both the right- and left-sided vascular branches.[26][27] The Couinaud classification of liver anatomy divides the liver into eight functionally independent liver segments. Each segment has its own vascular inflow, outflow and biliary drainage. In the centre of each segment there is a branch of the portal vein, hepatic artery and bile duct. In the periphery of each segment there is vascular outflow through the hepatic veins.[28] The classification system uses the vascular supply in the liver to separate the functional units (numbered I to VIII), with unit 1, the caudate lobe, receiving its supply from both the right and the left branches of portal vein. It contains one or more hepatic veins which drain directly into the inferior vena cava.[25] The remainder of the units (II to VIII) are numbered in a clockwise fashion:[28]

Gene and protein expression

Approximately 20,000 protein coding genes are expressed in human cells and 60% of these genes are expressed in a normal, adult liver.[29][30] Over 400 genes are more specifically expressed in the liver, with some 150 genes highly specific for liver tissue. A large fraction of the corresponding liver specific proteins are mainly expressed in hepatocytes and secreted into the blood and constitute plasma proteins. Other liver specific proteins are certain liver enzymes such as HAO1 and RDH16, proteins involved in bile synthesis such as BAAT and SLC27A5, and transporter proteins involved in the metabolism of drugs, such as ABCB11 and SLC2A2. Examples of highly liver-specific proteins include apolipoprotein A II, coagulation factors F2 and F9, complement factor related proteins and the fibrinogen beta chain protein.[31]

Development

Organogenesis, the development of the organs takes place from the third to the eighth week during embryogenesis. The origins of the liver lie in both the ventral portion of the foregut endoderm (endoderm being one of the 3 embryonic germ layers) and the constituents of the adjacent septum transversum mesenchyme. In the human embryo, the hepatic diverticulum is the tube of endoderm that extends out from the foregut into the surrounding mesenchyme. The mesenchyme of septum transversum induces this endoderm to proliferate, to branch, and to form the glandular epithelium of the liver. A portion of the hepatic diverticulum (that region closest to the digestive tube) continues to function as the drainage duct of the liver, and a branch from this duct produces the gallbladder.[32] Besides signals from the septum transversum mesenchyme, fibroblast growth factor from the developing heart also contributes to hepatic competence, along with retinoic acid emanating from the lateral plate mesoderm. The hepatic endodermal cells undergo a morphological transition from columnar to pseudostratified resulting in thickening into the early liver bud. Their expansion forms a population of the bipotential hepatoblasts.[33] Hepatic stellate cells are derived from mesenchyme.[34]

After migration of hepatoblasts into the septum transversum mesenchyme, the hepatic architecture begins to be established, with liver sinusoids and bile canaliculi appearing. The liver bud separates into the lobes. The left umbilical vein becomes the ductus venosus and the right vitelline vein becomes the portal vein. The expanding liver bud is colonized by hematopoietic cells. The bipotential hepatoblasts begin differentiating into biliary epithelial cells and hepatocytes. The biliary epithelial cells differentiate from hepatoblasts around portal veins, first producing a monolayer, and then a bilayer of cuboidal cells. In ductal plate, focal dilations emerge at points in the bilayer, become surrounded by portal mesenchyme, and undergo tubulogenesis into intrahepatic bile ducts. Hepatoblasts not adjacent to portal veins instead differentiate into hepatocytes and arrange into cords lined by sinudoidal epithelial cells and bile canaliculi. Once hepatoblasts are specified into hepatocytes and undergo further expansion, they begin acquiring the functions of a mature hepatocyte, and eventually mature hepatocytes appear as highly polarized epithelial cells with abundant glycogen accumulation. In the adult liver, hepatocytes are not equivalent, with position along the portocentrovenular axis within a liver lobule dictating expression of metabolic genes involved in drug metabolism, carbohydrate metabolism, ammonia detoxification, and bile production and secretion. WNT/β-catenin has now been identified to be playing a key role in this phenomenon.[33]

At birth the liver comprises roughly 4% of body weight and is at average 120 g. Over the course of further development, it will increase to 1.4–1.6 kg but will only take up 2.5–3.5% of body weight.[35]

Fetal blood supply

In the growing fetus, a major source of blood to the liver is the umbilical vein which supplies nutrients to the growing fetus. The umbilical vein enters the abdomen at the umbilicus, and passes upward along the free margin of the falciform ligament of the liver to the inferior surface of the liver. There it joins with the left branch of the portal vein. The ductus venosus carries blood from the left portal vein to the left hepatic vein and then to the inferior vena cava, allowing placental blood to bypass the liver.

In the fetus, the liver does not perform the normal digestive processes and filtration of the infant liver because nutrients are received directly from the mother via the placenta. The fetal liver releases some blood stem cells that migrate to the fetal thymus, creating the T-cells or T-lymphocytes. After birth, the formation of blood stem cells shifts to the red bone marrow.

After two to five days, the umbilical vein and ductus venosus are completely obliterated; the former becomes the round ligament of liver and the latter becomes the ligamentum venosum. In the disorders of cirrhosis and portal hypertension, the umbilical vein can open up again.

Function

The various functions of the liver are carried out by the liver cells or hepatocytes. The liver is thought to be responsible for up to 500 separate functions, usually in combination with other systems and organs. Currently, there is no artificial organ or device capable of reproducing all the functions of the liver. Some functions can be carried out by liver dialysis, an experimental treatment for liver failure.

Blood supply

Liver veins

The liver receives a dual blood supply from the hepatic portal vein and hepatic arteries. The hepatic portal vein delivers approximately 75% of the liver's blood supply, and carries venous blood drained from the spleen, gastrointestinal tract, and its associated organs. The hepatic arteries supply arterial blood to the liver, accounting for the remaining quarter of its blood flow. Oxygen is provided from both sources; approximately half of the liver's oxygen demand is met by the hepatic portal vein, and half is met by the hepatic arteries.[36]

Blood flows through the liver sinusoids and empties into the central vein of each lobule. The central veins coalesce into hepatic veins, which leave the liver and drain into the inferior vena cava.[21]

Biliary flow

Biliary tract

The biliary tract is derived from the branches of the bile ducts. The biliary tract, also known as the biliary tree, is the path by which bile is secreted by the liver then transported to the first part of the small intestine, the duodenum. The bile produced in the liver is collected in bile canaliculi, small grooves between the faces of adjacent hepatocytes. The canaliculi radiate to the edge of the liver lobule, where they merge to form bile ducts. Within the liver, these ducts are termed intrahepatic bile ducts, and once they exit the liver they are considered extrahepatic. The intrahepatic ducts eventually drain into the right and left hepatic ducts, which exit the liver at the transverse fissure, and merge to form the common hepatic duct. The cystic duct from the gallbladder joins with the common hepatic duct to form the common bile duct.[21]

Bile either drains directly into the duodenum via the common bile duct, or is temporarily stored in the gallbladder via the cystic duct. The common bile duct and the pancreatic duct enter the second part of the duodenum together at the hepatopancreatic ampulla, also known as the ampulla of Vater.

Synthesis

The liver plays a major role in carbohydrate, protein, amino acid, and lipid metabolism.

The liver performs several roles in carbohydrate metabolism: The liver synthesizes and stores approximately 100g of glycogen via glycogenesis, the formation of glycogen from glucose. When needed, the liver releases glucose into the blood by performing glycogenolysis, the breakdown of glycogen into glucose.[37] The liver is also responsible for gluconeogenesis, which is the synthesis of glucose from certain amino acids, lactate or glycerol. Adipose and liver cells produce glycerol by breakdown of fat, which the liver uses for gluconeogenesis.[37]

The liver is responsible for the mainstay of protein metabolism, synthesis as well as degradation. It is also responsible for a large part of amino acid synthesis. The liver plays a role in the production of clotting factors as well as red blood cell production. Some of the proteins synthesized by the liver include coagulation factors I (fibrinogen), II (prothrombin), V, VII, VIII, IX, X, XI, XIII, as well as protein C, protein S and antithrombin. In the first trimester fetus, the liver is the main site of red blood cell production. By the 32nd week of gestation, the bone marrow has almost completely taken over that task. The liver is a major site of production for thrombopoietin, a glycoprotein hormone that regulates the production of platelets by the bone marrow.[38]

The liver plays several roles in lipid metabolism: it performs cholesterol synthesis, lipogenesis, the production of triglycerides, and a bulk of the body's lipoproteins are synthesized in the liver.

The liver plays a key role in digestion, as it produces and excretes bile (a yellowish liquid) required for emulsifying fats and help the absorption of vitamin K from the diet. Some of the bile drains directly into the duodenum, and some is stored in the gallbladder.

The liver also produces insulin-like growth factor 1 (IGF-1), a polypeptide protein hormone that plays an important role in childhood growth and continues to have anabolic effects in adults.

Breakdown

The liver is responsible for the breakdown of insulin and other hormones. The liver breaks down bilirubin via glucuronidation, facilitating its excretion into bile. The liver is responsible for the breakdown and excretion of many waste products. It plays a key role in breaking down or modifying toxic substances (e.g., methylation) and most medicinal products in a process called drug metabolism. This sometimes results in toxication, when the metabolite is more toxic than its precursor. Preferably, the toxins are conjugated to avail excretion in bile or urine. The liver breaks down ammonia into urea as part of the urea cycle, and the urea is excreted in the urine.[20]

Other

With aging

The oxidative capacity of the liver decreases with aging and therefore any medications that require oxidation (for instance, benzodiazepines) are more likely to accumulate to toxic levels. However, medications with shorter half-lives, such as lorazepam and oxazepam, are preferred in most cases when benzodiazepines are required in regard to geriatric medicine.

Clinical significance

Disease

Left lobe liver tumor

The liver is a vital organ and supports almost every other organ in the body. Because of its strategic location and multidimensional functions, the liver is also prone to many diseases.[40] The bare area of the liver is a site that is vulnerable to the passing of infection from the abdominal cavity to the thoracic cavity.

Hepatitis is a common condition of inflammation of the liver. The most usual cause of this is viral, and the most common of these infections are hepatitis A, B, C, D, and E. Some of these infections are sexually transmitted. Inflammation can also be caused by other viruses in the Herpesviridae family such as the herpes simplex virus. Chronic (rather than acute) infection with hepatitis B virus or hepatitis C virus is the main cause of liver cancer.[41] Globally, about 248 million individuals are chronically infected with HBV (with 843,724 in the U.S.)[42] and 142 million are chronically infected with HCV[43] (with 2.7 million in the U.S.[44]). Globally there are about 114 million and 20 million cases of hepatitis A[43] and hepatitis E[45] respectively, but these generally resolve, and do not become chronic (see Hepatitis A, Hepatitis E). Hepatitis D virus is a "satellite" of hepatitis B virus (can only infect in the presence of hepatitis B), and co-infects nearly 20 million people with hepatitis B, globally[46] (see Hepatitis D).

Hepatic encephalopathy is caused by an accumulation of toxins in the bloodstream that are normally removed by the liver. This condition can result in coma and can prove fatal.

Other disorders caused by excessive alcohol consumption are grouped under alcoholic liver diseases and these include alcoholic hepatitis, fatty liver, and cirrhosis. Factors contributing to the development of alcoholic liver diseases are not only the quantity and frequency of alcohol consumption, but can also include gender, genetics, and liver insult.

Liver damage can also be caused by drugs, particularly paracetamol and drugs used to treat cancer. A rupture of the liver can be caused by a liver shot used in combat sports.

Budd–Chiari syndrome is a condition caused by blockage of the hepatic veins (including thrombosis) that drain the liver. It presents with the classical triad of abdominal pain, ascites and liver enlargement.[47]

Primary biliary cholangitis is an autoimmune disease of the liver.[48][49] It is marked by slow progressive destruction of the small bile ducts of the liver, with the intralobular ducts (Canals of Hering) affected early in the disease.[50] When these ducts are damaged, bile and other toxins build up in the liver (cholestasis) and over time damages the liver tissue in combination with ongoing immune related damage. This can lead to scarring (fibrosis) and cirrhosis. Cirrhosis increases the resistance to blood flow in the liver, and can result in portal hypertension. Congested anastomoses between the portal venous system and the systemic circulation, can be a subsequent condition.

Many diseases of the liver are accompanied by jaundice caused by increased levels of bilirubin in the system. The bilirubin results from the breakup of the hemoglobin of dead red blood cells; normally, the liver removes bilirubin from the blood and excretes it through bile.

There are also many pediatric liver diseases, including biliary atresia, alpha-1 antitrypsin deficiency, alagille syndrome, progressive familial intrahepatic cholestasis, Langerhans cell histiocytosis and hepatic hemangioma a benign tumour the most common type of liver tumour, thought to be congenital. A genetic disorder causing multiple cysts to form in the liver tissue, usually in later life, and usually asymptomatic, is polycystic liver disease. Diseases that interfere with liver function will lead to derangement of these processes. However, the liver has a great capacity to regenerate and has a large reserve capacity. In most cases, the liver only produces symptoms after extensive damage.

Hepatomegaly refers to an enlarged liver and can be due to many causes. It can be palpated in a liver span measurement.

Liver diseases may be diagnosed by liver function tests–blood tests that can identify various markers. For example, acute-phase reactants are produced by the liver in response to injury or inflammation.

Symptoms

The classic symptoms of liver damage include the following:

 • Pale stools occur when stercobilin, a brown pigment, is absent from the stool. Stercobilin is derived from bilirubin metabolites produced in the liver.
 • Dark urine occurs when bilirubin mixes with urine
 • Jaundice (yellow skin and/or whites of the eyes) This is where bilirubin deposits in skin, causing an intense itch. Itching is the most common complaint by people who have liver failure. Often this itch cannot be relieved by drugs.
 • Swelling of the abdomen, ankles and feet occurs because the liver fails to make albumin.
 • Excessive fatigue occurs from a generalized loss of nutrients, minerals and vitamins.
 • Bruising and easy bleeding are other features of liver disease. The liver makes substances which help prevent bleeding. When liver damage occurs, these substances are no longer present and severe bleeding can occur.[51]
 • Pain in the upper right quadrant can result from the stretching of Glisson's capsule in conditions of hepatitis and pre-eclampsia.

Diagnosis

The diagnosis of liver disease is made by liver function tests, groups of blood tests, that can readily show the extent of liver damage. If infection is suspected, then other serological tests will be carried out. A physical examination of the liver can only reveal its size and any tenderness, and some form of imaging such as an ultrasound or CT scan may also be needed.[52] Sometimes a liver biopsy will be necessary, and a tissue sample is taken through a needle inserted into the skin just below the rib cage. This procedure may be helped by a sonographer providing ultrasound guidance to an interventional radiologist.[53]

Liver regeneration

The liver is the only human internal organ capable of natural regeneration of lost tissue; as little as 25% of a liver can regenerate into a whole liver.[55] This is, however, not true regeneration but rather compensatory growth in mammals.[56] The lobes that are removed do not regrow and the growth of the liver is a restoration of function, not original form. This contrasts with true regeneration where both original function and form are restored. In some other species, such as fish, the liver undergoes true regeneration by restoring both shape and size of the organ.[57] In the liver, large areas of the tissues are formed but for the formation of new cells there must be sufficient amount of material so the circulation of the blood becomes more active.[58]

This is predominantly due to the hepatocytes re-entering the cell cycle. That is, the hepatocytes go from the quiescent G0 phase to the G1 phase and undergo mitosis. This process is activated by the p75 receptors.[59] There is also some evidence of bipotential stem cells, called hepatic oval cells or ovalocytes (not to be confused with oval red blood cells of ovalocytosis), which are thought to reside in the canals of Hering. These cells can differentiate into either hepatocytes or cholangiocytes. Cholangiocytes are the epithelial lining cells of the bile ducts.[60] They are cuboidal epithelium in the small interlobular bile ducts, but become columnar and mucus secreting in larger bile ducts approaching the porta hepatis and the extrahepatic ducts. Research is being carried out on the use of stem cells for the generation of an artificial liver.

Scientific and medical works about liver regeneration often refer to the Greek Titan Prometheus who was chained to a rock in the Caucasus where, each day, his liver was devoured by an eagle, only to grow back each night. The myth suggests the ancient Greeks may have known about the liver’s remarkable capacity for self-repair.[61]

Liver transplantation

Human liver transplants were first performed by Thomas Starzl in the United States and Roy Calne in Cambridge, England in 1963 and 1967, respectively.

After resection of left lobe liver tumor

Liver transplantation is the only option for those with irreversible liver failure. Most transplants are done for chronic liver diseases leading to cirrhosis, such as chronic hepatitis C, alcoholism, and autoimmune hepatitis. Less commonly, liver transplantation is done for fulminant hepatic failure, in which liver failure occurs over days to weeks.

Liver allografts for transplant usually come from donors who have died from fatal brain injury. Living donor liver transplantation is a technique in which a portion of a living person's liver is removed (hepatectomy) and used to replace the entire liver of the recipient. This was first performed in 1989 for pediatric liver transplantation. Only 20 percent of an adult's liver (Couinaud segments 2 and 3) is needed to serve as a liver allograft for an infant or small child.

More recently, adult-to-adult liver transplantation has been done using the donor's right hepatic lobe, which amounts to 60 percent of the liver. Due to the ability of the liver to regenerate, both the donor and recipient end up with normal liver function if all goes well. This procedure is more controversial, as it entails performing a much larger operation on the donor, and indeed there have been at least two donor deaths out of the first several hundred cases. A recent publication has addressed the problem of donor mortality, and at least 14 cases have been found.[62] The risk of postoperative complications (and death) is far greater in right-sided operations than that in left-sided operations.

With the recent advances of noninvasive imaging, living liver donors usually have to undergo imaging examinations for liver anatomy to decide if the anatomy is feasible for donation. The evaluation is usually performed by multidetector row computed tomography (MDCT) and magnetic resonance imaging (MRI). MDCT is good in vascular anatomy and volumetry. MRI is used for biliary tree anatomy. Donors with very unusual vascular anatomy, which makes them unsuitable for donation, could be screened out to avoid unnecessary operations.

Society and culture

In Greek mythology, Prometheus was punished by the gods for revealing fire to humans, by being chained to a rock where a vulture (or an eagle) would peck out his liver, which would regenerate overnight. (The liver is the only human internal organ that actually can regenerate itself to a significant extent.) Many ancient peoples of the Near East and Mediterranean areas practiced a type of divination called haruspicy, where they tried to obtain information by examining the livers of sheep and other animals.

In Plato, and in later physiology, the liver was thought to be the seat of the darkest emotions (specifically wrath, jealousy and greed) which drive men to action.[63] The Talmud (tractate Berakhot 61b) refers to the liver as the seat of anger, with the gallbladder counteracting this.

The Persian, Urdu, and Hindi languages (جگر or जिगर or jigar) refer to the liver in figurative speech to indicate courage and strong feelings, or "their best"; e.g., "This Mecca has thrown to you the pieces of its liver!".[64] The term jan e jigar, literally "the strength (power) of my liver", is a term of endearment in Urdu. In Persian slang, jigar is used as an adjective for any object which is desirable, especially women. In the Zulu language, the word for liver (isibindi) is the same as the word for courage.

The legend of Liver-Eating Johnson says that he would cut out and eat the liver of each man killed after dinner.

In the motion picture The Message, Hind bint Utbah is implied or portrayed eating the liver of Hamza ibn ‘Abd al-Muttalib during the Battle of Uhud. Although there are narrations that suggest that Hind did "taste", rather than eat, the liver of Hamza, the authenticity of these narrations has to be questioned.

On November 26, 1987, the city of Ferrol, Spain, inaugurated what is believed to be the only monument to the liver in the world. The then-mayor, Jaime Quintanilla, also happened to be a doctor, and thought appropriate to promote the monument. At an approximate cost of $3.200, the monument stands in the village of Balón. A plaque reads (In Galician language, free translation): "The Liver [is the] basis of Life", and below "Through History, Mankind tried to cure all illness. By helping it on this duty, you are doing a great job. We are grateful for it".[65]

Food

The liver of mammals, fowl, and fish are commonly eaten as food by humans. Domestic pig, ox, lamb, calf, chicken, and goose livers are widely available from butchers and supermarkets.

Liver can be baked, boiled, broiled, fried, stir-fried, or eaten raw (asbeh nayeh or sawda naye in Lebanese cuisine, or liver sashimi in Japanese cuisine. In many preparations, pieces of liver are combined with pieces of meat or kidneys, like in the various forms of Middle Eastern mixed grill (e.g. meurav Yerushalmi). Well-known examples include liver pâté, foie gras, chopped liver, and leverpastej. Liver sausages such as Braunschweiger and liverwurst are also a valued meal. Liver sausages may also be used as spreads. A traditional South African delicacy, namely skilpadjies, is made of minced lamb's liver wrapped in netvet (caul fat), and grilled over an open fire.

Animal livers are rich in iron, vitamin A and vitamin B12, and cod liver oil is commonly used as a dietary supplement. Traditionally, some fish livers were valued as food, especially the stingray liver. It was used to prepare delicacies, such as poached skate liver on toast in England, as well as the beignets de foie de raie and foie de raie en croute in French cuisine.[66]

Other animals

Sheep's liver

The liver is found in all vertebrates, and is typically the largest visceral (internal) organ. Its form varies considerably in different species, and is largely determined by the shape and arrangement of the surrounding organs. Nonetheless, in most species it is divided into right and left lobes; exceptions to this general rule include snakes, where the shape of the body necessitates a simple cigar-like form. The internal structure of the liver is broadly similar in all vertebrates.[67]

An organ sometimes referred to as a liver is found associated with the digestive tract of the primitive chordate Amphioxus. Although it performs many functions of a liver, it is not considered a true liver but a homolog of the vertebrate liver.[68][69][70] The amphioxus hepatic caecum produces the liver-specific proteins vitellogenin, antithrombin, plasminogen, alanine aminotransferase, and insulin/Insulin-like growth factor (IGF)[71]

References

 1. ^ Physiology: 6/6ch2/s6ch2_30 - Essentials of Human Physiology
 2. ^ Elias, H.; Bengelsdorf, H. (1 July 1952). "The Structure of the Liver in Vertebrates". Cells Tissues Organs. 14 (4): 297–337. doi:10.1159/000140715. 
 3. ^ Abdel-Misih, Sherif R. Z.; Bloomston, Mark (2010). "Liver Anatomy". Surgical Clinics of North America. 90 (4): 643–53. doi:10.1016/j.suc.2010.04.017. PMC 4038911Freely accessible. PMID 20637938. 
 4. ^ a b c "Anatomy and physiology of the liver – Canadian Cancer Society". Cancer.ca. Retrieved 2015-06-26. 
 5. ^ a b Tortora, Gerard J.; Derrickson, Bryan H. (2008). Principles of Anatomy and Physiology (12th ed.). John Wiley & Sons. p. 945. ISBN 978-0-470-08471-7. 
 6. ^ Maton, Anthea; Jean Hopkins; Charles William McLaughlin; Susan Johnson; Maryanna Quon Warner; David LaHart; Jill D. Wright (1993). Human Biology and Health. Englewood Cliffs, New Jersey, USA: Prentice Hall. ISBN 0-13-981176-1. OCLC 32308337. 
 7. ^ Zakim, David; Boyer, Thomas D. (2002). Hepatology: A Textbook of Liver Disease (4th ed.). ISBN 9780721690513. 
 8. ^ "Etymology online hepatic". Retrieved December 12, 2013. 
 9. ^ a b Liver Anatomy at eMedicine
 10. ^ Cotran, Ramzi S.; Kumar, Vinay; Fausto, Nelson; Nelso Fausto; Robbins, Stanley L.; Abbas, Abul K. (2005). Robbins and Cotran pathologic basis of disease (7th ed.). St. Louis, MO: Elsevier Saunders. p. 878. ISBN 0-7216-0187-1. 
 11. ^ "Enlarged liver". Mayo Clinic. Retrieved 2017-03-29. 
 12. ^ "Anatomy of the Liver". Liver.co.uk. Retrieved 2015-06-26. 
 13. ^ Renz, John F.; Kinkhabwala, Milan (2014). "Surgical Anatomy of the Liver". In Busuttil, Ronald W.; Klintmalm, Göran B. Transplantation of the Liver. Elsevier. pp. 23–39. ISBN 978-1-4557-5383-3. 
 14. ^ "Cantlie's line | Radiology Reference Article". Radiopaedia.org. Retrieved 2015-06-26. 
 15. ^ Kuntz, Erwin; Kuntz, Hans-Dieter (2009). "Liver resection". Hepatology: Textbook and Atlas (3rd ed.). Springer. pp. 900–3. ISBN 978-3-540-76839-5. 
 16. ^ a b Singh, Inderbir (2008). "The Liver Pancreas and Spleen". Textbook of Anatomy with Colour Atlas. Jaypee Brothers. pp. 592–606. ISBN 978-81-8061-833-8. 
 17. ^ a b McMinn, R. M. H. (2003). "Liver and Biliary Tract". Last's Anatomy: Regional and Applied. Elsevier. pp. 342–51. ISBN 978-0-7295-3752-0. 
 18. ^ Skandalakis, Lee J.; Skandalakis, John E.; Skandalakis, Panajiotis N. (2009). "Liver". Surgical Anatomy and Technique: A Pocket Manual. pp. 497–531. doi:10.1007/978-0-387-09515-8_13. ISBN 978-0-387-09515-8. 
 19. ^ a b c Dorland's illustrated medical dictionary 2012, p. 925.
 20. ^ a b c Human Anatomy & Physiology + New Masteringa&p With Pearson Etext. Benjamin-Cummings Pub Co. 2012. ISBN 9780321852120. 
 21. ^ a b c Human Anatomy & Physiology + New Masteringa&p With Pearson Etext. Benjamin-Cummings Pub Co. 2012. p. 881. ISBN 9780321852120. 
 22. ^ a b c Kmieć Z (2001). "Cooperation of liver cells in health and disease". Adv Anat Embryol Cell Biol. 161: III–XIII, 1–151. PMID 11729749. 
 23. ^ Pocock, Gillian (2006). Human Physiology (Third ed.). Oxford University Press. p. 404. ISBN 978-0-19-856878-0. 
 24. ^ a b Kawarada, Y; Das, BC; Taoka, H (2000). "Anatomy of the hepatic hilar area: the plate system". Journal of Hepato-Biliary-Pancreatic Surgery. 7 (6): 580–6. doi:10.1007/s005340050237. PMID 11180890. 
 25. ^ a b "Couinaud classification | Radiology Reference Article". Radiopaedia.org. Retrieved 2015-06-26. 
 26. ^ "Three-dimensional Anatomy of the Couinaud Liver Segments". Retrieved 2009-02-17. 
 27. ^ Strunk, H.; Stuckmann, G.; Textor, J.; Willinek, W. (2003). "Limitations and pitfalls of Couinaud's segmentation of the liver in transaxial Imaging". European Radiology. 13 (11): 2472–82. doi:10.1007/s00330-003-1885-9. PMID 12728331. 
 28. ^ a b "The Radiology Assistant : Anatomy of the liver segments". Radiologyassistant.nl. 2006-05-07. Retrieved 2015-06-26. 
 29. ^ "The human proteome in liver - The Human Protein Atlas". www.proteinatlas.org. Retrieved 2017-09-21. 
 30. ^ Uhlén, Mathias; Fagerberg, Linn; Hallström, Björn M.; Lindskog, Cecilia; Oksvold, Per; Mardinoglu, Adil; Sivertsson, Åsa; Kampf, Caroline; Sjöstedt, Evelina (2015-01-23). "Tissue-based map of the human proteome". Science. 347 (6220): 1260419. doi:10.1126/science.1260419. ISSN 0036-8075. PMID 25613900. 
 31. ^ Kampf, Caroline; Mardinoglu, Adil; Fagerberg, Linn; Hallström, Björn M.; Edlund, Karolina; Lundberg, Emma; Pontén, Fredrik; Nielsen, Jens; Uhlen, Mathias (2014-07-01). "The human liver-specific proteome defined by transcriptomics and antibody-based profiling". The FASEB Journal. 28 (7): 2901–2914. doi:10.1096/fj.14-250555. ISSN 0892-6638. PMID 24648543. 
 32. ^ Gilbert SF (2000). Developmental Biology (6th ed.). Sunderland (MA): Sinauer Associates. 
 33. ^ a b Lade AG, Monga SP (2011). "Beta-catenin signaling in hepatic development and progenitors: which way does the WNT blow?". Dev Dyn. 240 (3): 486–500. doi:10.1002/dvdy.22522. PMC 4444432Freely accessible. PMID 21337461. 
 34. ^ Berg T, DeLanghe S, Al Alam D, Utley S, Estrada J, Wang KS (2010). "β-catenin regulates mesenchymal progenitor cell differentiation during hepatogenesis". J Surg Res. 164 (2): 276–85. doi:10.1016/j.jss.2009.10.033. PMC 2904820Freely accessible. PMID 20381814. 
 35. ^ Clemente, Carmin D. (2011). Anatomy a Regional Atlas of the Human Body. Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins. p. 243. ISBN 978-1-58255-889-9. 
 36. ^ Shneider, Benjamin L.; Sherman, Philip M. (2008). Pediatric Gastrointestinal Disease. Connecticut: PMPH-USA. p. 751. ISBN 1-55009-364-9. 
 37. ^ a b Human Anatomy & Physiology + New Masteringa&p With Pearson Etext. Benjamin-Cummings Pub Co. 2012. p. 939. ISBN 9780321852120. 
 38. ^ Jelkmann, Wolfgang (2001). "The role of the liver in the production of thrombopoietin compared with erythropoietin". European Journal of Gastroenterology & Hepatology. 13 (7): 791–801. doi:10.1097/00042737-200107000-00006. PMID 11474308. 
 39. ^ "If a person stops consuming the vitamin, the body's stores of this vitamin usually take about 3 to 5 years to exhaust". 
 40. ^ Cirrhosis Overview National Digestive Diseases Information Clearinghouse. Retrieved 2010-01-22
 41. ^ Hepatitis A, B, and C Center: Symptoms, Causes, Tests, Transmission, and Treatments. Webmd.com (2005-08-19). Retrieved on 2016-05-10.
 42. ^ Schweitzer A, Horn J, Mikolajczyk RT, Krause G, Ott JJ (2015). "Estimations of worldwide prevalence of chronic hepatitis B virus infection: a systematic review of data published between 1965 and 2013". Lancet. 386 (10003): 1546–55. doi:10.1016/S0140-6736(15)61412-X. PMID 26231459. 
 43. ^ a b "Global, regional, and national incidence, prevalence, and years lived with disability for 310 diseases and injuries, 1990-2015: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2015". Lancet. 388 (10053): 1545–1602. 2016. doi:10.1016/S0140-6736(16)31678-6. PMC 5055577Freely accessible. PMID 27733282. 
 44. ^ "www.hepatitisc.uw.edu". 
 45. ^ "WHO | Hepatitis E". 
 46. ^ Dény P (2006). "Hepatitis delta virus genetic variability: from genotypes I, II, III to eight major clades?". Curr. Top. Microbiol. Immunol. 307: 151–71. PMID 16903225. 
 47. ^ Rajani R, Melin T, Björnsson E, Broomé U, Sangfelt P, Danielsson A, Gustavsson A, Grip O, Svensson H, Lööf L, Wallerstedt S, Almer SH (Feb 2009). "Budd-Chiari syndrome in Sweden: epidemiology, clinical characteristics and survival – an 18-year experience". Liver International. 29 (2): 253–9. doi:10.1111/j.1478-3231.2008.01838.x. PMID 18694401. 
 48. ^ Hirschfield, GM; Gershwin, ME (Jan 24, 2013). "The immunobiology and pathophysiology of primary biliary cirrhosis". Annual Review of Pathology. 8: 303–30. doi:10.1146/annurev-pathol-020712-164014. PMID 23347352. 
 49. ^ Dancygier, Henryk (2010). Clinical Hepatology Principles and Practice of. Springer. pp. 895–. ISBN 978-3-642-04509-7. Retrieved 29 June 2010. 
 50. ^ Saxena, Romil; Theise, Neil (2004). "Canals of Hering: Recent Insights and Current Knowledge". Seminars in Liver Disease. 24 (1): 43–8. doi:10.1055/s-2004-823100. PMID 15085485. 
 51. ^ Extraintestinal Complications: Liver Disease Crohn's & Colitis Foundation of America. Retrieved 2010-01-22
 52. ^ Liver Information Archived 2010-01-30 at the Wayback Machine. HealthLine. Retrieved 2010-01-22
 53. ^ Ghent, Cam N (2009). "Who should be performing liver biopsies?". Canadian Journal of Gastroenterology. 23 (6): 437–8. PMC 2721812Freely accessible. PMID 19543575. 
 54. ^ Sheporaitis, L; Freeny, PC (1998). "Hepatic and portal surface veins: A new anatomic variant revealed during abdominal CT". AJR. American journal of roentgenology. 171 (6): 1559–64. doi:10.2214/ajr.171.6.9843288. PMID 9843288. 
 55. ^ Häussinger, Dieter, ed. (2011). Liver Regeneration. Berlin: De Gruyter. p. 1. ISBN 9783110250794. 
 56. ^ Robbins and Cotran Pathologic Basis of Disease (7th ed.). 1999. p. 101. ISBN 0-8089-2302-1. 
 57. ^ Chu, Jaime; Sadler, Kirsten C. (2009). "New school in liver development: Lessons from zebrafish". Hepatology. 50 (5): 1656–63. doi:10.1002/hep.23157. PMC 3093159Freely accessible. PMID 19693947. 
 58. ^ W. T. Councilman (1913). "Two". Disease and Its Causes. New York Henry Holt and Company London Williams and Norgate The University Press, Cambridge, U.S.A. 
 59. ^ Suzuki K, Tanaka M, Watanabe N, Saito S, Nonaka H, Miyajima A (2008). "p75 Neurotrophin receptor is a marker for precursors of stellate cells and portal fibroblasts in mouse fetal liver". Gastroenterology. 135 (1): 270–281.e3. doi:10.1053/j.gastro.2008.03.075. PMID 18515089. 
 60. ^ Tietz PS, Larusso NF (May 2006). "Cholangiocyte biology". Current Opinion in Gastroenterology. 22 (3): 279–87. doi:10.1097/01.mog.0000218965.78558.bc. PMID 16550043. 
 61. ^ An argument for the ancient Greek’s knowing about liver regeneration is provided by Chen, T. S.; Chen, P. S. (1994). "The myth of Prometheus and the liver". Journal of the Royal Society of Medicine. 87 (12): 754–755. PMC 1294986Freely accessible. PMID 7853302.  Counterarguments are provided by Tiniakos, D. G.; Kandilis, A.; Geller, S. A. (2010). "Tityus: A forgotten myth of liver regeneration". Journal of Hepatology. 53 (2): 357–361. doi:10.1016/j.jhep.2010.02.032. PMID 20472318.  and by Power, C.; Rasko, J. E. (2008). "Whither prometheus' liver? Greek myth and the science of regeneration". Annals of Internal Medicine. 149 (6): 421–426. doi:10.7326/0003-4819-149-6-200809160-00009. PMID 18794562. 
 62. ^ Bramstedt K (2006). "Living liver donor mortality: where do we stand?". Am. J. Gastroenterol. 101 (4): 755–9. doi:10.1111/j.1572-0241.2006.00421.x. PMID 16494593. 
 63. ^ Krishna, Gopi; Hillman, James (1970). Kundalini – the evolutionary energy in man. London: Stuart & Watkins. p. 77. ISBN 1570622809. Archived from the original on 2016-03-05. 
 64. ^ The Great Battle Of Badar (Yaum-E-Furqan). Shawuniversitymosque.org (2006-07-08). Retrieved 2013-03-19.
 65. ^ "La Voz de Galicia "Ferrol monument mentioned in US newspaper" 07/30/2015"". 
 66. ^ Schwabe, Calvin W. (1979). Unmentionable Cuisine. University of Virginia Press. pp. 313–. ISBN 978-0-8139-1162-5. 
 67. ^ Romer, Alfred Sherwood; Parsons, Thomas S. (1977). The Vertebrate Body. Philadelphia, PA: Holt-Saunders International. pp. 354–5. ISBN 0-03-910284-X. 
 68. ^ Yuan, Shaochun; Ruan, Jie; Huang, Shengfeng; Chen, Shangwu; Xu, Anlong (2015). "Amphioxus as a model for investigating evolution of the vertebrate immune system" (PDF). Developmental & Comparative Immunology. 48 (2): 297–305. doi:10.1016/j.dci.2014.05.004. Archived from the original (PDF) on 2015-12-22. 
 69. ^ Yu, Jr-Kai Sky; Lecroisey, Claire; Le Pétillon, Yann; Escriva, Hector; Lammert, Eckhard; Laudet, Vincent (2015). "Identification, Evolution and Expression of an Insulin-Like Peptide in the Cephalochordate Branchiostoma lanceolatum". PLoS ONE. 10 (3): e0119461. doi:10.1371/journal.pone.0119461. PMC 4361685Freely accessible. PMID 25774519. 
 70. ^ Escriva, Hector; Chao, Yeqing; Fan, Chunxin; Liang, Yujun; Gao, Bei; Zhang, Shicui (2012). "A Novel Serpin with Antithrombin-Like Activity in Branchiostoma japonicum: Implications for the Presence of a Primitive Coagulation System". PLoS ONE. 7 (3): e32392. doi:10.1371/journal.pone.0032392. PMC 3299649Freely accessible. PMID 22427833. 
 71. ^ Guo, Bin; Zhang, Shicui; Wang, Shaohui; Liang, Yujun (2009). "Expression, mitogenic activity and regulation by growth hormone of growth hormone/insulin-like growth factor in Branchiostoma belcheri" (PDF). Cell and Tissue Research. 338 (1): 67–77. doi:10.1007/s00441-009-0824-8. PMID 19657677. 

Works cited

 • Dorland's illustrated medical dictionary (32nd ed.). Philadelphia: Elsevier/Saunders. 2012. ISBN 978-1-4557-0985-4. 

External links