کانرود (آستارا)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

[۱]

کانرود
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان گیلان
شهرستان آستارا
بخش بخش لوندویل
دهستان لوندویل
نام محلی کاهری
مردم
جمعیت ۲۶۴۰ نفر (سرشماری ۹۵)
اطلاعات روستایی
کد آماری ۰۰۸۳۹۸
پیش‌شمارهٔ تلفن ۰۱۳

کانرود، روستایی از توابع بخش لوندویل شهرستان آستارا در استان گیلان ایران است که در ۸ کیلومتری جاده آستارا به تالش ، که از سمت شمال به روستاها و نواحی دربند و عباس‌آباد، از سمت جنوب به روستای سیبلی و نواحی اطراف لوندویل ، از سمت شرق به دریای خزر و از سمت غرب به جنگلهای دیله و ییلاقات لاتون و کوه‌های اسپیناس پیوند دارد. اهالی به زبان‌های تالشی و ترکی تکلم می‌کنند و شغل آن‌ها اغلب کشاورزی می‌باشد و درمهمان نوازی و مهربانی و فرهنگ دوستی شهره هستند. مناطق و محله‌هایی متعددی دارد که گسترده‌ترین آن‌ها داداش آباد، صفرآباد، گل حسن محله، باش محله و شونده کش هستند.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان لوندویل قرار دارد و براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن(1395) مرکز آمار ایران، جمعیت آن 2،640 نفر (762خانوار) بوده‌است و پرجمعیت‌ترین روستای شهرستان آستارا می‌باشد.بر اساس این سرشماری ، در شهرستان آستارا، پس از روستای کانرود ، به ترتیب روستاهای ویرمونی،عنبران محله،خشکه دهنه،عباس آباد،سیبلی و باغچه سرا از لحاظ جمعیت در رتبه‌های بعدی هستند.

کانرود در لغت‌نامه دهخدا[ویرایش]

در لغت‌نامه دهخدا دربارهٔ کانرود این گونه توضیح داده شده‌است :کانرود. (اِخ) دهی است از دهستان مرکزی بخش آستارا شهرستان اردبیل واقع دریازده هزارگزی جنوب آستارا و دوهزارگزی شوسهٔ آستارابه پهلوی. ناحیه‌ای است جنگلی، گرمسیر و دارای ۹۶۱ تن سکنه. از رودخانه مشروب می‌شود. محصولاتش برنج و صیفی است. اهالی به کشاورزی و تهیهٔ زغال از چوب جنگل گذران می‌کنند. محل سکنای ایل کانرود است. این ده را کاه ری نیز می‌گویند. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج ۴).کانرود در لغتنامه دهخدا

وجه تسمیه کانرود[ویرایش]

نام کانرود اشاره به رودی دارد که از سرزمینی می‌گذرد که کان (معدن) بزرگی در آن وجود دارد (داشته). مراد معدن آهکی در کوه‌های کانرود است که در قدیم الایام گسترش فراوانی داشته و از مصالح اصلی خانه‌های گلی آستارا و منطقه در گذشته بوده‌است و بقایای آن هنوز موجود می‌باشد ولی به علت دسترسی سخت و مالرو بودن مسیر متروک رها شده‌است.

مناطق دیدنی[ویرایش]

امامزاده ابراهیم و قاسم مزار دو برادر از فرزندان موسی کاظم که در سال۲۵۳ هجری قمری به دست عمال بنی عباس در منطقه کانرود کشته شدند. درآستارا، بخش لوندویل، محدودهٔ روستای بزرگ کانرود در پنج کیلومتری شهرآستارای استان گیلان واقع شده‌است. محل تجمعات مذهبی و بخصوص مراسم عزاداری حسین ابن علی می‌باشد و هرساله در ایام محرم دسته‌های عزاداری از روستاهای اطراف و شهرهای آستارا و نمین و لوندویل تجمعات بزرگ حسینی را در این مکان با آداب و رسومات عزاداری خاص هر منطقه برگزار می‌کنند. بنای قبلی امامزاده ابراهیم و قاسم که بنایی شکیل و زیبا بود جهت گسترش آستان تخریب وبنای جدید سال‌هاست با مشارکت خیرین در حال ساخت می‌باشد. در حال حاضر نیز اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان آستارا به این امامزاده منتقل شده‌است.

ییلاقات لاتون[ویرایش]

در ارتفاعات غربی روستای کانرود،در میان کوههای پوشیده از مه و جنگل، یکی از اعجاب انگیزترین و زیباترین مناطق ایران قرار گرفته‌است : بکر و ناشناخته و مرموز و البته مظلوم آخرین روزهای اوج خویش را با خاطرات روزهای پرشکوهش به احتضار نشسته است:منطقه ییلاقی و عشایر نشین لاتون.لاتون تا چند سال پیش جزء روستای قدیمی و فراموش شده دیله بود که همراه با نام این روستا و به نام "دیله و لاتون" شناخته می شده‌است اما با اجرای طرح ساماندهی جنگلها و مراتع و کوچانده شدن اهالی دیله منطقه لاتون نیز به کانرود ملحق گردید و به عنوان اخرین منطقهٔ قدیمی و یادگار زندگی نیاکانمان تنها و بی یاور در انتظار تخلیه و تصرف شدن توسط سیمهای خاردار سازمان جنگلها و مراتع مانده‌است.کسی چه می‌داند شاید آرزوی لاتون نیز همین باشد.کشیدن نفسی راحت از پس قرنها به شرطی که به فراموشی کامل منجر نشود و با اتخاذ تصمیمات صحیح و با توجه به وجود ظرفیتهای بی‌نظیر به عنوان منطقه ویزه توریستی به جهانیان معرفی شود. با طی مسیر در امتداد رودخانه کانرود به مناطق جنگلی و پرقدمت دیله و قز قالاسی و وجله کم و در مسیرهای مختلف که یکی در امتداد آبشار لاتون می‌باشد در نهایت به منطقه عشایری لاتون می رسیم که این مسیر یکی از بکرترین و جذابترین مسیرها برای کوهنوردان می‌باشد.

ساحل صدف[ویرایش]

ساحل زیبای صدف در شرق کانرود، مابین کانرود و روستای سیبلی ، و ۱۰ کیلومتری جاده آستارا به تالش واقع شده و نخستین طرح سالم‌سازی در دریای خزر است. وجود امکانات بازی و تفریح کودکان، جدا بودن محل شنای برادران از خواهران، وجود مسافرخانه و اتاق‌های استراحت در شب، پلاژهای عرضه خدمات، اماکن نصب چادر، اکیپ امداد، نجات غریق و ماهیگیری، مجاورت با جنگل و منطقه حفاظت شده لوندویل و مراقبت مأموران انتظامی، محیطی امن و دلنشین برای گردشگران بوجود آورده‌است.

رودخانه کانرود[ویرایش]

رودخانه کانرود از به هم پیوستن چشمه‌های زلال کوه‌های لاتون و اسپیناس سرچشمه گرفته‌است و پس از گذشتن از کوه‌های سرسبز و مسیری بسیار چشم‌نواز و آبیاری مزارع برنج کانرود در دریای خزر آرام می‌گیرد. در زلالی و پاکی شهره عام و خاص است و به برکت رودخانه کانرود برنج این منطقه نیز عطر و طعم بی‌نظیر و خاص خود را دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]