کانتر استرایک (مجموعه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کانتر استرایک
Counter-Strike Logo.png
لوگو مجموعه کانتر استرایک.
ژانرتیراندازی اول شخص
توسعه‌دهنده
ناشر
پلتفرم(ها)
نخستین انتشارکانتر استرایک
۹ نوامبر ۲۰۰۰[۱][۲][۳]
آخرین انتشارکانتر-استرایک: گلوبال آفنسیو
۲۱ اوت ۲۰۱۲

کانتر استرایک (به انگلیسی: Counter-Strike؛ یا سی‌اس) یک سری بازی ویدیویی شوتر اول شخص است. این بازی اولین بار در سال ۱۹۹۹ در مایکروسافت ویندوز با اولین نسخه خود، کانتر استرایک آغاز شد. یک مد برای Half-Life در ابتدا توسط جاس کلیف و مین لی راه اندازی و ساخته شد، قبل از اینکه بازی توسط ولو توسعه‌دهنده Half-Life خریداری شود. نسخه دوم آن به نام کانتر استرایک کاندیشن زیرو در سال ۲۰۰۴ به بازار عرضه شد و توسط ولو توسعه یافت. در پایان همان سال، ولو یک بازی به نام کانتر استرایک سورس توسعه داد که هشت ماه پس از کاندیشن زیرو، در نوامبر ۲۰۰۴ منتشر شد و به عنوان بازسازی شده بازی کانتر استرایک اصلی در نظر گرفته می‌شود، که اولین بازی در این مجموعه است که از موتور سورس جدید ایجاد شده توسط ولو استفاده می‌کند.

گیم پلی[ویرایش]

کانتر استرایک یک شوتر اول شخص مبتنی بر هدف و چند نفره است. دو تیم مخالف، تروریست‌ها و ضد تروریست‌ها. در حالت‌های بازی برای رسیدن به اهداف، از جمله تأمین محل استقرار یا خنثی سازی بمب و نجات یا محافظت از گروگان‌ها بازیکنان به رقابت می‌پردازند. در پایان هر دور، بازیکنان بر اساس عملکرد فردی خود با ارز درون بازی پاداش می‌گیرند تا در دورهای بعدی برای سلاح‌های قدرتمندتر هزینه کنند. پیروزی در دور برگشت بیش از ضرر و زیان سود دارد و انجام اهدافی مانند کشتن بازیکنان دشمن به شما پاداش نقدی می‌دهد. اقدامات غیر همکار، مانند کشتن هم تیمی‌ها منجر به مجازات می‌شود.

بازی رقابتی[ویرایش]

خط سیر زمانی انتشار
۱۹۹۹کانتر استرایک (بازی ویدئویی)
۲۰۰۰
۲۰۰۱
۲۰۰۲
۲۰۰۳
۲۰۰۴کانتر استرایک کاندیشن زیرو
کانتر استرایک سورس
Counter-Strike Neo
۲۰۰۵
۲۰۰۶
۲۰۰۷کانتر استرایک آنلاین
۲۰۰۸
۲۰۰۹
۲۰۱۰
۲۰۱۱
۲۰۱۲کانتر-استرایک: گلوبال آفنسیو
۲۰۱۳کانتر استرایک آنلاین ۲
۲۰۱۴Counter-Strike Nexon: Zombies

این بازی در اوایل انتشار به محبوبیت چندانی دست نیافت اما با توسعه قابلیت آنلاین و چند نفره به سرعت شناخته شد و در تمامی گیم نت‌ها این بازی به صورت آنلاین و در قالب چند نفره انجام می‌شد. کانتر استرایک نزدیک به ۲۰ سال بازی رقابتی داشته‌است که با کانتر استرایک اصلی آغاز می‌شود. اولین تورنمنت بزرگ در سال ۲۰۰۱ در لیگ حرفه ای Cyberathlete برگزار شد. لیگ حرفه ای سایبرالنت ، همراه با بازی‌های سایبری جهانی و جام جهانی ورزش‌های الکترونیکی از بزرگترین مسابقات سری کانتر استرایک تا سال ۲۰۰۷ بودند. از سال ۲۰۱۳–۲۰۲۰، ولو میزبان Counter-Strike: Global Offensive Major Championships با جوایز بزرگ است. این مسابقات به معتبرترین مسابقات CS: GO تبدیل شده‌اند.

ال

ارزیابی[ویرایش]

کانتر استرایک یکی از تأثیرگذارترین بازی‌های تیراندازای اول شخص در تاریخ محسوب می‌شود. این مجموعه دارای یک جامعه رقابتی گسترده‌است و مترادف با تیراندازان اول شخص شده‌است. تا اوت ۲۰۱۱، سری کانتر استرایک بیش از ۲۵ میلیون واحد فروخته‌است.

منابع[ویرایش]

  1. Cliffe, Jess (November 9, 2000). "CS V1.0 Released!". counter-strike.net. Archived from the original on 1 December 2000.
  2. Walker, Trey (November 9, 2000). "Counter-Strike 1.0 Released". گیم‌اسپات. Archived from the original on May 15, 2017. Retrieved August 8, 2019.
  3. Gibson, Steve (November 9, 2000). "Counter-Strike v1.0". Shacknews.