پرش به محتوا

کانال بزرگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نگاره‌ای از کانال بزرگ ونیز ایتالیا

کانال بزرگ (ایتالیایی: Canal Grande) بزرگترین کانال و آبراهه در شهر ونیز ایتالیا است و به همین سبب، دارای بزرگترین ترافیک آبی در این شهر است. این کانال از یک جهت به تالاب ونتزیا در نزدیکی ایستگاه راه‌آهن ونیزیا سانتا لوچیا متصل است و از جهت دیگر به حوضه سن مارکو می‌پیوندد. طول این کانال ۳٫۸ کیلومتر (۲٫۴ مایل) و عرض آن نیز ۳۰ تا ۹۰ متر (۹۸ تا ۲۹۵ فوت) می‌باشد، کانال بزرگ ونیز ۵ متر (۱۶ فوت) ژرفا دارد. برخی از ابنیه و ساختمان‌های تاریخی از قرن پانزدهم میلادی در جوار کانال بزرگ هنوز هم وجود دارند و از برجسته‌ترین مکان‌های توریستی این شهر محسوب می‌شوند که برخی از مشهورترین آنها عبارت هستند از کا دورو، پالازو برناردو سن‌پل، کا فوسکاری و همین‌طور پالازو کاوالی-فرانچه‌تی[۱]

در اولین یکشنبه ماه سپتامبر، فستیوال رگاتا استوریکا در این کانال برگزار می‌شود که مسابقه‌ای است میان قایق‌های ونیزی. این فستیوال بالغ بر هزاران نفر بیننده ثابت و همیشگی دارد که از ساختمان‌ها یا غرفه‌های شناور بر روی کانال، به نظاره آن می‌پردازند.[۲] همچنین، در ۲۱ نوامبر هر سال، در آیینی نمادین و پر مخاطب، ونیزی‌ها از مریم برای کمک به رهایی و نجات یافتن از اپیدمی طاعون سال‌های ۱۶۳۰ تا ۱۶۳۸ میلادی تشکر می‌کنند. زائران و مشارکت‌کنندگان در این مراسم نمادین، با گذر از کانال بزرگ، از دکه‌های شناور و غذاهای سنتی نیز استفاده می‌نمایند.[۳]

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Venice and its lagoons :: Gothic style". www.venicethefuture.com. Archived from the original on 8 June 2016. Retrieved 5 May 2018.
  2. "Regata Storica is The Spectacle to See". Ikon London Magazine. 10 September 2016. Archived from the original on 6 March 2018. Retrieved 23 February 2018.
  3. "Festa della Salute - Explore Venice". Venice Explorer. Archived from the original on 9 October 2017. Retrieved 5 May 2018.

پیوند به بیرون[ویرایش]