کامپیز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کامپیز
Compiz logo.svg
Fedora-Core-6-AIGLX.png
تصویر نمایش پلاگین مکعب برای کامپیز در سیستم‌عامل فدورا
نویسنده(های)
اصلی
David Reveman, Sam Spilsbury, Danny Baumann, Dennis Kasprzyk, Canonical employees[۱]
انتشار ابتدایی۲۰۰۶
انتشار پایدار
۰.۹.۷.۸
۲۶ آوریل ۲۰۱۲؛ ۱۰ سال پیش (۲۰۱۲-۰۴-26)[۲][۳]
مخزن
نوشته‌شده باسی، سی++، استفاده از اپن‌جی‌ال
سیستم‌عاملشبه-یونیکس
گونهمدیر پنجره
پروانهجی‌پی‌ال، هسته: اجازه‌نامه ام‌آی‌تی
وبگاه

کامپیز یک مدیر پنجره ترکیبی برای سامانه پنجره اکس است، که از گرافیک سه‌بعدی سخت‌افزار استفاده می‌کند تا جلوه‌های ویژه دسکتاپ ترکیبی برای مدیریت پنجره ایجاد کند. جلوه‌های ویژه از قبیل پویانمایی (به انگلیسی: animation) کمینه‌سازی (به انگلیسی: minimization) یا فضای کاری مکعبی به عنوان اتصالگرهای (به انگلیسی: plugin) قابل بارگذاری تولید شده‌اند . چون این با استاندارد آی سی سی اِم (به انگلیسی: ICCM) مطابقت می‌کند . کامپیز می‌تواند به عنوان جایگزینی برای میوتر (به انگلیسی: Mutter) یا متا سیتی (به انگلیسی: Metacity) پیش‌فرض ، وقتی که از گنول پانل یا از کِی وین (به انگلیسی: Kwin) در محیطهای کاری پلاسما کی دی ای (به انگلیسی: KDE) استفاده می کنید باشد .

نیازمندی‌های سخت‌افزار[ویرایش]

در ابتدا ، کامپیز تنها با سخت افزار سه بعدی پشتیبانی شده توسط Xgl کار می‌کرد . اکثر کارت‌های گرافیک NVIDIA و ATI شناخته شده بودند تا با کامپیز بر روی Xgl کار کنند . پس از ۲۲ مِی ۲۰۰۶ کامپیز با استفاده از AIGLX بر روی استاندار X.Org Server کار می‌کرد . در کنار کارت‌های گرافیک Intel GMA ، AIGILX به‌علاوه استفاده از کارت‌های گرافیک AMD ( شامل R300 و کارت‌های جدیدتر ) ، استفاده از درایور (به انگلیسی: Driver) متن باز رادون (به انگلیسی: radeon) را که GLX_EXT_texture_from_pixmap را بعد از پاییز ۲۰۰۶ پشتیبانی می‌کرد، پشتیبانی کرد . درایورهای دودوئی NVIDIA ( بعد از نسخه 1.0-9629 ) GLX_EXT_texture_from_pixmap را بر روی استاندارد X.Org server پشتیبانی کردند . درایورهای دودوئی ATI/AMD این کار را پس از نسخه 8.42 انجام دادند .

تاریخچه[ویرایش]

اولین نسخه کامپیز به عنوان نرم‌افزار آزاد به وسیله ناول (به انگلیسی: Novell) ( سوزه (به انگلیسی: SUSE) ) در ژانویه ۲۰۰۶ در بیداری Xgl ( جدید نیز ) منتشر شد . این یکی از اولین ترکیب‌کننده‌های مدیریت‌کننده‌های پنجره برای X بود . در مارس ۲۰۰۶ کامپیز به وسیله رد هَت (به انگلیسی: redhat) بر روی AIGLX سوار شد .

ویژگی‌ها[ویرایش]

Deployments[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ""Compiz Maintainers" team". Launchpad.net. Retrieved 2012-05-12.
  2. "Compiz announcements". Retrieved 2012-05-12.
  3. "Compiz Core release announcement". Launchpad.net. 2012-04-26. Retrieved 2012-05-12.

پیوند به بیرون[ویرایش]