کامرون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

مختصات: ۶° شمالی ۱۲° شرقی / ۶°شمالی ۱۲°شرقی / 6; 12

جمهوری کامِرون
République du Cameroun (فرانسوی) Renndaandi Kamerun (Fula)
Vertical tricolor (green, red, yellow) with a five-pointed gold star in the center of the red.
شعار
"Paix – Travail – Patrie" (فرانسوی)
"آشتی - کار - میهن"
سرود ملی
Ô Cameroun, Berceau de nos Ancêtres (فرانسوی)
(انگلیسی: "ای کامرون مهد نیاکان ما")

Location of Cameroon on the globe.
پایتختیائونده[۱]
بزرگترین شهر دوالا[۱]
اقلیتها;
نام اهلیت Cameroonian
دولت حکومت متمرکز نظام حزب حاکم نظام نیمه‌ریاستی جمهوری
 -  رئیس‌جمهور پل بیا
 -  نخست‌وزیر جوسیف نگوت
قوه مقننه پارلمان
 -  مجلس سنا مجلس سنا
 -  مجلس عوام مجلس ملی
استقلال از فرانسه
 •  اعلام استقلال ۱ ژانویه ۱۹۶۰ 
 •  پذیرفته شده سازمان ملل متحد ۲۰ سپتامبر ۱۹۶۰ 
 •  اتحاد با
British Cameroons سابق
۱ اکتبر ۱۹۶۱ 
مساحت
 -  مجموع ۴۷۵٬۴۴۲ کیلومترمربع (53rd)
۱۸۳٬۵۶۹ مایل مربع 
 -  درصد آب‌ها ۰٫۵۷
جمعیت
 -   تخمین ۲۰۱۶ ۲۳٬۴۳۹٬۱۸۹[۲] (56th)
 -  سرشماری  ۲۰۰۵ ۱۷٬۴۶۳٬۸۳۶[۳] 
 -  تراکم ۳۹٫۷/کیلومترمربع (۱۶۷ام)
۱۰۲٬۸/مایل‌مربع
تولید ناخالص داخلی (PPP) تخمین ۲۰۱۸
 -  مجموع $۹۵٫۰۶۸ بیلیون[۴] (۹۳ام)
 -  تولید سرانه $۳٬۸۲۰[۴] (۱۵۲ام)
تولید ناخالص داخلی:GDP (اسمی) تخمین ۲۰۱۸
 -  مجموع $۳۸٫۴۴۵ بیلیون[۴] (۹۸ام)
 -  سرانه تولید ناخالص $۱٬۵۴۴[۴] (۱۵۲ام)
Gini (۲۰۱۴) ۴۶٫۶ 
شاخص توسعه انسانی (۲۰۱۸) ۰٫۵۶۳ (۱۵۰ام)
واحد پول فرانک سی‌اف‌ای آفریقای میانه (XAF)
منطقه زمانی WAT (ساعت جهانی+۱)
جهت رانندگی راست
ISO 3166 code CM
دامنه اینترنت .cm
پیش‌شماره تلفن +237

کامِرون با نام رسمی جمهوری کامِرون (به انگلیسی: the Republic of Cameroon)، (به فرانسوی: République du Cameroun) کشوری است در غرب آفریقا و پایتخت آن یائونده است. جمعیت این کشور در سال ۲۰۱۸ حدود ۲۵ میلیون نفر بوده‌است و زبان‌های رسمی آن فرانسوی و انگلیسی است. واحد پول این کشور فرانک آفریقای مرکزی است.

یائونده پایتخت کشور، ۱٬۸۰۰٬۰۰۰ نفر جمعیت دارد؛ بزرگ‌ترین شهر کامرون اما دوالا با ۱٬۹۰۶٬۰۰۰ نفر جمعیت است. در کامرون در حدود ۲۰۰ گروه زبانی مختلف زندگی می‌کنند.

کامرون در سال ۱۸۸۴ مستعمره آلمان شد. پس از جنگ جهانی اول منطقه کامرون میان فرانسه و بریتانیا تقسیم شد. بخش تحت کنترل فرانسه در تاریخ یکم ژانویه ۱۹۶۰ از این کشور مستقل شده و جمهوری کامرون نام گرفت و بخش جنوبی که در کنترل بریتانیا بود در سال ۱۹۶۱ به جمهوری کامرون پیوست.

کامرون در مقایسه با دیگر کشورهای آفریقایی از ثبات اقتصادی و اجتماعی نسبی برخوردار است. این امر باعث شده تا کشاورزی، راهسازی، راه‌آهن، و صنایع بزرگ نفت و چوب پیشرفت داشته باشد. با این وجود بخش بزرگی از شهروندان این کشور هم‌چنان در فقر به‌سر می‌برند.

قدرت در این کشور از سال ۱۹۸۲ در دست پل بیا، رئیس‌جمهوری تمامیت‌خواه کشور است که با حزب جنبش دموکراتیک خلق خود حکومت می‌کند.

تاریخچه[ویرایش]

نخستین ساکنان کامرون، از اهالی قبیلهٔ بانتو بوده‌اند، پس از آن در سدهٔ ۱۸ و ۱۹ میلادی قبایل عمدتاً مسلمان فولانی در کامرون ساکن شدند.

Merrick at Isubu funeral.jpg

در ۱۸۸۴، آلمان کامرون را تحت‌الحمایهٔ خود اعلام کرد؛ ولی پس از جنگ جهانی اول، اتحادیهٔ ملل سرپرستی ۸۰٪ از خاک کامرون را به فرانسه و ۲۰٪ همسایه با مرز نیجریه را به بریتانیا واگذار کرد. کامرون فرانسوی در ۱۹۶۰ استقلال یافت. به دنبال همه‌پرسی در ۱۹۶۱ قسمت شمالی کامرون بریتانیا با نیجریه ادغام شد؛ قسمت جنوبی با سرزمین فرانسوی سابق حکومتی فدرال تشکیل داد. در ۱۹۷۲ کشوری واحد جایگزین فدراسیون شد. در ۱۹۹۲ زمانی که انتخابات چند حزبی برگزار گردید، کثرت گرایی سیاسی مجدداً فعال شد.

در سال ۱۹۴۶ و تأسیس سازمان ملل متحد، کامرون تحت تولیت این سازمان دارای خودگردانی داخلی شد. در میان سال‌های ۱۹۵۵ تا ۱۹۵۸ کامرون عرصهٔ درگیری‌های خونین برای بدست آوردن استقلال کامل از فرانسه بود، رهبری جنبش استقلال طلبانهٔ کامرون را، جان فونچا از حزب دموکراتیک ملی کامرون بر دوش داشت. سرانجام پس از نزدیک به یک دهه خشونت و خونزیزی، در ۱ ژانویهٔ ۱۹۶۰ کامرون از فرانسه اعلام استقلال کرد و احمدو آهیجو در ۲۰ مه ۱۹۷۲ به عنوان نخستین رئیس‌جمهور کامرون برگزیده شد. هم‌اکنون روز ۲۰ مه در کامرون به عنوان «روز جمهوری» شناخته می‌شود و پس از احمدو آهیجو در سال ۱۹۸۲ پُل بیا بر جای او نشست.

در ژوئن ۲۰۰۰، بانک جهانی با اختصاص ۳٫۷ میلیارد دلار به کامرون به منظور احداث خط لولهٔ نفت از چاد به میادین نفتی کامرون واقع در سواحل غربی این کشور موافقت کرد. در اوت ۲۰۰۶، کامرون و نیجریه بر سر مالکیت شبه جزیرهٔ نفت خیز باکاسی با یکدیگر اختلاف پیدا کردند که این مشکل توسط دادگاه داوری بین‌المللی با اعلام رای رعایت تساوی طرفین در تملک شبه جزیرهٔ باکاسی پایان یافت. در حال حاضر نیز کامرون اختلافاتی مرزی با چاد بر سر سهم هر کدام بر دریاچهٔ چاد دارد. در ۶ نوامبر ۱۹۸۲، پُل بیا به عنوان رئیس‌جمهور و در ۸ دسامبر ۲۰۰۴ نیز افرائیم اینونی به سمت نخست‌وزیر کامرون انتخاب شدند.

بحران انگلیسی‌زبانان[ویرایش]

کامرون کشوری است با اکثریت زبانی فرانسه، اما جدایی‌طلبی بخش انگلیسی‌زبان کامرون از اکتبر ۲۰۱۶ با ایجاد بحرانی موسوم به «بحران انگلیسی‌زبانان»، تمام کشور را در چرخه‌ای از خشونت‌های مرگبار در شمال غربی و جنوب غربی گرفتار کرده‌است. کامرون در پایان جنگ جهانی اول به دو بخش فرانسوی و انگلیسی تقسیم شد و در یکم ماه اکتبر سال ۱۹۶۱ با پیوستن دو بخش فرانسه‌زبان و انگلیسی‌زبان، کشور کامرون تأسیس شد. کامرونی‌های انگلیسی‌زبان یک‌پنجم جمعیت ۲۲ میلیونی کامرون را تشکیل می‌دهند.

جنوب کامرون در ۱۹۶۱ از طریق همه‌پرسی به کامرون پیوست اما گروه‌های حامی استقلال تأکید دارند که قطعنامه ۱۶۰۸ سازمان ملل که شرایط این اتحاد را تبیین کرده بود، هرگز به درستی اجرا نشد. علاوه بر این، در ۱۹۷۲ زمانی که کامرون از یک سیستم فدرالی به سمت یک سیستم متمرکز حرکت کرد، قدرت عمدتاً در پایتخت ماند و مناطق انگلیسی‌زبان می‌گویند که بیش از پیش نادیده گرفته شدند.[۵]

مناطق انگلیسی زبان کامرون اواخر سال ۲۰۱۶ به علت تشدید گرایش‌های استقلال‌طلبانه و افزایش اعتراضات به کانون بحران تبدیل شد. انگلیسی‌زبان‌ها که حدود بیست درصد از جمعیت بیست میلیون نفری کامرون را تشکیل می‌دهند، معتقدند در تقسیم قدرت و ثروت‌های ملی کامرون و همچنین در بخش‌هایی از قبیل: آموزش و نظام قضایی به انزوا رانده شده‌اند به همین علت به اقدامات اعتراضی روی آورده‌اند.

گروه جدایی‌طلب «جبهه متحد کنسرسیوم آمازونیای جنوب کامرون» (SCACUF) در مهرماه ۱۳۹۶ به‌طور نمادین اعلام استقلال کرد. این استقلال‌طلبی و اعتراضات در سال‌روز استقلال جنوب کامرون از انگلیس در سال ۱۹۶۱ انجام شد. آنها همواره دولت مرکزی را به تبعیض علیه جامعه خود متهم کرده و می‌گویند از استخدام‌های دولتی مستثنی می‌شوند و مجبورند برای کسب و کار و امور رسمی به فرانسوی صحبت کنند؛ این در حالی است که انگلیسی هم یکی از زبان‌های رسمی کامرون است. جدایی‌طلبان کامرون همچنین تأکید دارند که نفت که محصول مناطق جنوب‌غرب است، به نفع دولت بهره‌برداری می‌شود و ایالت‌های نفت‌خیز از آن سودی نمی‌برند.[۵]

برخی گروه‌های ناراضی این مناطق بازگشت به نظام فدرالیسم را به منظور حل و فصل قطعی بحران کنونی در مناطق انگلیسی‌زبان کامرون خواستار هستند با این حال دولت کامرون به صراحت اعلام کرده‌است که درخواست بازگشت به نظام فدرالی در کشور غیرقابل قبول است. مقامات کامرون برای مقابله با ناامنی و خشونت در مناطق انگلیسی‌زبان ده‌ها نفر را بازداشت کرده‌اند که پرونده آن‌ها در دادگاه نظامی یائونده بررسی می‌شود.[۶]

کومبا در جنوب غربی این کشور یکی از اصلی‌ترین مناطقی است که از سال ۲۰۱۶ تاکنون آماج خشونت‌های گروه‌های جدایی‌طلب قرار گرفته‌است. از اول اکتبر ۲۰۱۷ و در پی اعلام یکجانبه استقلال از سوی آنچه «جمهوری فدرال آمبازونی» نامیده شده‌است، خشم و ناشکیبایی دولت دو چندان شده‌است.[۷]

جدایی‌طلبان چندین بار تحریم موسسات آموزشی را خواستار شدند. در شمال غربی و جنوب غربی کامرون، درگیری‌ها بین نیروهای امنیتی کامرون و افراد مسلح تقریباً به صورت روزانه درآمده است. این در حالی است که دو طرف همدیگر را به خشونت و انتشار اطلاعات نادرست متهم می‌کنند. بنا بر اعلام سازمان ملل متحد در پی خشونت‌ها در کامرون، حدود ۱۶۰ هزار نفر مجبور شده‌اند از منازل خود فرار کنند و به مکان‌های امن پناه ببرند. این در حالی است که ۳۴ هزار نفر دیگر مجبور شده‌اند به نیجریه پناه ببرند.[۸]

جغرافیا[ویرایش]

کامرون در آفریقای مرکزی و غربی واقع شده و از نظر جغرافیایی به عنوان لولای آفریقا معروف است. کامرون کشوری است در کنار خلیج بیافرا که از غرب با نیجریه از شمال با چاد از شرق با آفریقای مرکزی، گینهٔ استوایی، گابن و از جنوب با جمهوری دموکراتیک کنگو همسایه است.

مساحت کامرون ۴۷۵٫۴۴۰ کیلومتر مربع یعنی حدوداً به اندازه پاپوآ گینه نو است. کامرون ۱۲ مایل دریایی از اقیانوس اطلس را کنترل می‌کند. آب و هوای کامرون استوایی و در ساحل داغ و بارانی و مناطق دور از ساحل خشک‌تر است.

کتاب‌های راهنمای گردشگری کامرون را به عنوان «مینیاتوری از آفریقا» توصیف می‌کند؛ زیرا همه اقلیم‌ها و انواع پوشش‌های گیاهی این قاره را شامل می‌شود: ساحل، بیابان، کوهستان، جنگل‌های بارانی و گرم‌دشت (ساوانا).[۹] در غرب سلسله‌ای از زمین‌های بلند تا قلهٔ آتش‌فشانی کامرون ارتفاع می‌گیرند. در شمال جلگه‌های علفزار استوایی به طرف دریاچهٔ چاد متمایل است. جلگه‌های ساحلی و فلات‌های جنوب و مرکز پوشیده از جنگل‌های استوایی است. سه رود در خور توجه کامرون عبارتند از: بنو، نیونگ و ساناگا. بلندترین نقطهٔ کامرون، کوه مونت کامرون و قلهٔ فاکو با بلندی ۴۰۹۵ متر است که در کنار ساحل اقیانوس اطلس شمالی جای دارد.

کامرون به پنج حوزه عمده جغرافیایی تقسیم می‌شود که ویژگی‌های فیزیکی، آب و هوایی و رویشی متمایزی دارند. دشت ساحلی که از خلیج گینه از ۱۵ تا ۱۵۰ کیلومتر به سمت داخله کشور ادامه دارد متوسط ارتفاع آن ۹۰ متر است. این منطقه به‌شدت گرم و مرطوب و جنگلی است، فصل خشک در آن کوتاه است و برخی از مرطوب‌ترین مکان‌های روی زمین در آن قرار دارد.

فلات کامرون جنوبی از ناحیه دشت ساحلی تا ارتفاع متوسط ۶۵۰ متر ادامه می‌یابد. جنگل‌های بارانی استوایی در این منطقه غالب می‌شود، هرچند تناوب بین فصل‌های مرطوب و خشک باعث می‌شود رطوبت آن کمتر از ساحل باشد.

زنجیره نامنظمی از کوه‌ها، تپه‌ها و فلات‌ها که به نام «کوهستان کامرون» معروفند، از کوه کامرون (۴٬۹۵۳ متر) تا حدود دریاچه چاد در مرز شمالی کامرون ادامه می‌یابد.

این منطقه دارای آب و هوای ملایمی است، به ویژه در فلات بلند غربی، گرچه بارندگی در آن زیاد است. خاک آن ازجمله حاصلخیزترین خاک‌های کامرون است، به ویژه در اطراف کوه آتشفشانی کامرون. فعالیت آتشفشانی در اینجا دریاچه‌های دهانه‌ای ایجاد کرده‌است. در ۲۱ اوت ۱۹۸۶، از یکی از این دریاچه‌ها به نام دریاچه نیوس، دی‌اکسید کربن متصاعد شد و جان ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر از ساکنان را گرفت.[۱۰]

فلات جنوبی این کشور به سمت شمال ارتفاع می‌گیرد و به فلات ناهموار و سبز آداماوا می‌رسد. این فلات مانعی بین شمال و جنوب کشور ایجاد کرده‌است. میانگین ارتفاع آن ۱۱۰۰ متر و دمای متوسط آن از ۲۲ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است. در فلات جنوبی بارش بین ماه‌های آوریل و اکتبر زیاد و اوج آن در ماه‌های ژوئیه و اوت است.

منطقه پست شمالی با ارتفاع متوسط ۳۰۰ تا ۳۵۰ متر از کناره آداماوا تا دریاچه چاد گسترش می‌یابد. پوشش گیاهی آن از نوع درختچه و علف‌های گرم‌دشتی است. این یک منطقه خشک با بارندگی‌های کم و متوسط دمای بالا است.

سیاست[ویرایش]

۱۸۰ نماینده مجمع ملی برای دوره‌ای پنج ساله با رأی تمامی افراد بالغ انتخاب می‌شوند. رئیس‌جمهور – که وی نیز برای دوره‌ای پنج ساله مستقیماً انتخاب می‌گردد – شورای وزیران و نخست‌وزیر را انتصاب می‌کند. این کشور در سازمان ملل متحد و سازمان وحدت آفریقا عضو است.

کامرون با معضل فساد فراگیر در تمامی سطوح حکومت روبه‌رو است. در سال ۱۹۹۷، کامرون در ۲۹ وزارتخانه ادارات مبارزه با فساد اداری ایجاد کرد، اما تنها ۲۵ درصد از آن‌ها عملیاتی شدند.[۱۱]

در آبان‌ماه ۱۳۹۶، پارلمان کامرون در شهر یائونده دچار آتش‌سوزی شد. در این حادثه چهار طبقه از هفت طبقه ساختمان پارلمان در آتش سوخت.[۱۲]

افراد و گروه‌های مسلح پیوسته از مرزهای آفریقای مرکزی به مناطق شرقی کامرون نفوذ می‌کنند و در خاک این کشور مرتکب حملات مسلحانه خونین، دزدی و غارت و آدم‌ربایی می‌شوند.[۱۳] گروه تروریستی اسلام‌گرای بوکوحرام نیز در بخش‌هایی از این کشور قتل و غارت انجام داده‌است. منطقه شمال دور کامرون که هم‌مرز با نیجریه است شاهد حملات مکرر بوکوحرام بوده و نزدیک به ۲۰۰ هزار تن از شهروندان کامرونی به خاطر ترس از این ناآرامی‌ها از منطقه شمال دور فرار کرده‌اند.[۱۴]

تقسیمات کشوری[ویرایش]

Provinces of Cameroon EN.svg

کامرون دارای ۱۰ استان است:

 1. آدامائوآ (Adamaoua)
 2. سانتر - مرکزی (Centre)
 3. اِست - باختری (Est)
 4. اکسترِم نور (Extreme-Nord)
 5. لیتورال - کناره‌ای (Littoral)
 6. نور - شمالی (Nord)
 7. نور اوئست - شمال خاوری (Nord-Ouest)
 8. اوئست - خاوری (Ouest)
 9. سود - جنوبی (Sud)
 10. سود اوئست - جنوب خاوری (Sud-Ouest)

مردم[ویرایش]

جمعیت این کشور در سال ۲۰۱۸ حدود ۲۵ میلیون تن بوده. امید به زندگی برای زنان ۵۳٫۶ سال و برای مردان ۵۲٫۲ سال است. دین ۴۰٪ مردم کامرون، عقاید بومی و سنتی، ۴۰٪ مسیحی و ۲۰٪ نیز مسلمان هستند. همچنین طی دو دههٔ اخیر گروه‌های زیادی از مردم این کشور در شهرهای دوالا، فومبن، فومبت و یائونده به مذهب شیعه دوازده امامی گرویده‌اند. شیعیان بومی دارای مدرسه و مسجدی به نام اهل بیت در شهر دوالا هستند. همچنین بیش از ۷۰۰ خانواده لبنانی در این کشور زندگی می‌کنند که بیشتر آنان را شیعیان تشکیل می‌دهند.[نیازمند منبع]

بر اساس آمارهای سال ۲۰۰۳، ۹٫۶٪ از مردم این کشور به بیماری ایدز مبتلا هستند.[نیازمند منبع]

علاوه بر زبان‌های انگلیسی و فرانسوی که زبان‌های رسمی این کشور هستند، ۲۴ زبان محلی آفریقایی نیز در این کشور رایج است.

ادیان در کامرون[۱۵]
دین درصد
کاتولیک
  
۴۰٪
پروتستانت
  
۳۰٪
اسلام
  
۱۸٪
بی‌دین
  
۶٪
دین بومی
  
۳٪
غیره
  
۳٪

۳۱ درصد از کامرونی‌ها را، کوهستان‌نشینان کامرون، ۱۹٪ را بانتوهای استوایی، ۱۱٪ را کِردی، ۱۰٪ را فولانی، ۸٪ را بانتوهای شمال غربی، ۷٪ را سیاهان شرقی، ۱۳٪ را دیگر آفریقایی‌ها و کمتر از ۱٪ را نیز غیر آفریقایی‌ها تشکیل می‌دهند.

بزرگترین شهرهای کامرون[ویرایش]

شهر جمعیت-سال ۲۰۰۵
دوالا ۱٬۹۰۶٬۰۰۰
یائونده ۱٬۸۱۷٬۰۰۰
بافوسام ۸۰۰٬۰۰۰
بامندا ۲۷۰٬۰۰۰
گاروآ ۲۳۶٬۰۰۰
ماروآ ۲۰۲٬۰۰۰

اقتصاد[ویرایش]

Tree map export 2009 Cameroon.jpeg

واحد پول کامرون، فرانک سی‌اف‌آبا واحد جزء آن سانتیم نام دارد. در طی سال‌های اخیر با گسترش صادرات نفت، الوار و قهوه اقتصاد کامرون رو به بهبود است، علاوه بر این سه محصول از دیگر صادرات کامرون می‌توان به، کاکائو، پنبه، کائوچو، موز، دانه‌های روغنی، فراورده‌های نفتی و صنایع آلومینیومی اشاره کرد. کامرون از اعضای کشورهای اتحادیهٔ آفریقا است.

گوناگونی کشاورزی و گسترش سریع صنعت نفت باعث شده مردم این کشور از سطح زندگی به نسبت بالایی در آفریقای استوایی برخوردار باشند.

تولید ناخالص داخلی سرانه در کامرون در سال ۲۰۰۸ میلادی ۲۳۰۰ دلار تخمین زده شد که در این زمینه جزو ۱۰ کشور با وضعیت بهتر در آفریقای جنوب صحرا بود. بازارهای عمده صادرات کامرون عبارتند از: فرانسه، ایتالیا، کره جنوبی، اسپانیا و بریتانیا. کامرون قصد دارد تا سال ۲۰۳۵ به یک اقتصاد در حال ظهور تبدیل شود.

کامرون یک دهه عملکرد اقتصادی قوی را پشت سر گذاشته و تولید ناخالص داخلی سالانه آن به‌طور متوسط ۴ درصد افزایش نشان می‌دهد. بین سال‌های ۲۰۰۴–۲۰۰۸، بدهی عمومی از بیش از ۶۰ درصد از تولید ناخالص داخلی به ۱۰ درصد کاهش یافت و ذخایر رسمی چهار برابر شده و به بیش از ۳ میلیارد دلار رسید.[۱۶]

در سال ۲۰۱۴ نرخ بیکاری در کامرون ۴٫۴ درصد بود[۱۷] و حدود یک سوم جمعیت در سال ۲۰۰۹ زیر خط فقر بین‌المللی یعنی با کمتر از ۱٬۲۵ دلار در روز زندگی می‌کردند.[۱۸]

از اواخر دهه ۱۹۸۰، کامرون برنامه‌های حمایت‌شده از سوی بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول را برای کاهش فقر، خصوصی‌سازی صنایع و افزایش رشد اقتصادی دنبال کرده‌است. دولت اقداماتی را نیز برای تشویق گردشگری در کشور انجام داده‌است.[۱۹]

منابع طبیعی کامرون بسیار مناسب برای کشاورزی و باغبانی هستند. در مناطق ساحلی کشور، خاک و آب‌وهوا برای کشت تجاری و گستردهٔ موز، کاکائو، نخل‌های روغنی، لاستیک و چای مناسب است. در داخلهٔ کشور در فلات جنوبی کامرون، محصولاتی چون قهوه، شکر و تنباکو کشت می‌شود. قهوه یک محصول مهم درآمدزا در بلندی‌های غرب کشور است و در شمال، شرایط طبیعی به رویش اقلام کشاورزی مانند پنبه، دانه‌های زمینی، و برنج کمک می‌کند. اتکا به صادرات فراورده‌های کشاورزی باعث شده که اقتصاد کامرون نسبت تغییر قیمت‌های این محصولات آسیب‌پذیر باشد.[۲۰]

آموزش[ویرایش]

میزان با سوادی: ۱/۵۴٪ (تخمین ۱۹۸۵). سنین تحصیل اجباری: (فرضاً) ۶ تا ۱۲ سال (در کامرون شرقی؛ ۶ تا ۱۳ سال و در کامرون غربی بدون آنکه اجباری باشد). تعداد دانشگاه: ۱ به علاوهٔ ۵ کالج دانشگاهی.

کل نیروهای مسلح: ۷٫۷۰۰ (۱۹۹۱). به علاوهٔ ۴٫۰۰۰ شبه نظامی. خدمت سربازی: ندارد.

پرچم‌ها[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام CIA وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 2. "World Population Prospects: The 2017 Revision". ESA.UN.org (custom data acquired via website). United Nations Department of Economic and Social Affairs, Population Division. Retrieved 10 September 2017.
 3. "Rapport de présentation des résultats définitifs" (PDF) (به French). Institut national de la statistique. p. 6. Archived from the original (PDF) on 13 August 2012. Retrieved 21 July 2012.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ ۴٫۳ "World Economic Outlook Database, October 2018". IMF.org. صندوق بین‌المللی پول. Retrieved 7 February 2019.
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ «جدایی‌طلبان انگلیسی‌زبان کامرون اعلام استقلال کردند». ۲۰۱۷. ایسنا. Accessed August 16 2018. [۱] استقلال-کردند.
 6. 2018. Iribnews.Ir. Accessed August 15 2018. [۲].
 7. 2018. Iribnews.Ir. Accessed August 14 2018. [۳].
 8. 2018. Iribnews.Ir. Accessed August 14 2018. [۴].
 9. DeLancey, Mark W. ; DeLancey, Mark Dike (2000). Historical Dictionary of the Republic of Cameroon (3rd ed.). Lanham, Maryland: The Scarecrow Press. ISBN 0-8108-3775-7.
 10. DeLancey and DeLancey 161
 11. "New Anti-Corruption Drive Leaves Many Sceptical". 2006. IRIN. Accessed August 16 2018. [۵].
 12. 2018. Mizanonline.Com. Accessed August 16 2018. [۶].
 13. 2018. Iribnews.Ir. Accessed August 15 2018. [۷].
 14. «انفجار دو عامل انتحاری در کامرون ۵۴ کشته و زخمی برجای گذاشت». ۲۰۱۷. ایسنا. Accessed August 16 2018. [۸].
 15. Pew Research Center's Religion & Public Life Project: Cameroon. Pew Research Center. 2010
 16. "Cameroon Financial Sector Profile". MFW4A. Archived from the original on 13 May 2011. Retrieved 24 September 2011.
 17. "World Statistics Pocketbook-Cameroon". United Nations Statistics Division. UN data. Retrieved 2 November 2016.
 18. "Table 3: Human and income poverty" (PDF). Human Development Indices. UN. p. 35. Archived from the original (PDF) on 19 December 2008. Retrieved 1 June 2009.
 19. "Cameroon Business Mission Fact Sheet 2010–2011" (PDF). Netherlands-African Business Council. 2011.
 20. Cameroon". World Factbook. CIA. Retrieved 2 November 2016.

Coordinates: 6°N 12°E / 6°N 12°E / 6; 12

Republic of Cameroon

République du Cameroun  (French) Renndaandi Kamerun  (Fula)
Motto: 
"Paix – Travail – Patrie" (French)
"Peace – Work – Fatherland"
Anthem: 
Ô Cameroun, Berceau de nos Ancêtres  (French)
(English: "O Cameroon, Cradle of our Forefathers")
Location of Cameroon on the globe.
Location of Cameroon
CapitalYaoundé[1]
3°52′N 11°31′E / 3.867°N 11.517°E / 3.867; 11.517
Largest cityDouala[1]
Official languagesEnglish
French
Recognised regional languagesCameroonian Pidgin English, Fula, Ewondo, Camfranglais
Ethnic groups
Demonym(s)Cameroonian
GovernmentUnitary dominant-party semi-presidential constitutional republic
• President
Paul Biya
Joseph Ngute
LegislatureParliament
Senate
National Assembly
Independence from France
• Declared
1 January 1960
20 September 1960
• Union with the former
British Cameroons
1 October 1961
Area
• Total
475,442 km2 (183,569 sq mi) (53rd)
• Water (%)
0.57
Population
• 2018 estimate
25,216,267[2][3] (56th)
• 2005 census
17,463,836[4]
• Density
39.7/km2 (102.8/sq mi) (167th)
GDP (PPP)2018 estimate
• Total
$95.068 billion[5] (93rd)
• Per capita
$3,820[5] (152nd)
GDP (nominal)2018 estimate
• Total
$38.445 billion[5] (98th)
• Per capita
$1,544[5] (152nd)
Gini (2014)46.6[6]
high
HDI (2018)Increase 0.563[7]
medium · 150th
CurrencyCentral African CFA franc (XAF)
Time zoneUTC+1 (WAT)
Driving sideright
Calling code+237
ISO 3166 codeCM
Internet TLD.cm
 1. These are the titles as given in the Constitution of the Republic of Cameroon, Article X (English at the Wayback Machine (archived 28 February 2006) and French at the Wayback Machine (archived 28 February 2006) versions). 18 January 1996. The French version of the song is sometimes called Chant de Ralliement, as in Swarovski Orchestra (2004). National Anthems of the World. Koch International Classics; and the English version "O Cameroon, Cradle of Our Forefathers", as in DeLancey and DeLancey 61.

Cameroon (/ˌkæməˈrn/ (About this soundlisten); French: Cameroun), officially the Republic of Cameroon (French: République du Cameroun), is a country in Central Africa. It is bordered by Nigeria to the west and north; Chad to the northeast; the Central African Republic to the east; and Equatorial Guinea, Gabon and the Republic of the Congo to the south. Cameroon's coastline lies on the Bight of Biafra, part of the Gulf of Guinea and the Atlantic Ocean. Although Cameroon is not an ECOWAS member state, it is geographically and historically in West Africa with the Southern Cameroons which now form her Northwest and Southwest Regions having a strong West African history. The country is sometimes identified as West African and other times as Central African due to its strategic position at the crossroads between West and Central Africa. Cameroon is home to over 250 native languages spoken by nearly 20 million people.[8][9] The official languages of the country are English and French.

Early inhabitants of the territory included the Sao civilisation around Lake Chad and the Baka hunter-gatherers in the southeastern rainforest. Portuguese explorers reached the coast in the 15th century and named the area Rio dos Camarões (Shrimp River), which became Cameroon in English. Fulani soldiers founded the Adamawa Emirate in the north in the 19th century, and various ethnic groups of the west and northwest established powerful chiefdoms and fondoms. Cameroon became a German colony in 1884 known as Kamerun.

After World War I, the territory was divided between France and the United Kingdom as League of Nations mandates. The Union des Populations du Cameroun (UPC) political party advocated independence, but was outlawed by France in the 1950s, leading to the Bamileke War fought between French and UPC militant forces until early 1971. In 1960, the French-administered part of Cameroon became independent as the Republic of Cameroun under President Ahmadou Ahidjo. The southern part of British Cameroons federated with it in 1961 to form the Federal Republic of Cameroon. The federation was abandoned in 1972. The country was renamed the United Republic of Cameroon in 1972 and the Republic of Cameroon in 1984. Large numbers of Cameroonians live as subsistence farmers. Paul Biya, the incumbent President, has led the country since 1982; he had previously held office as prime minister, from 1975 until his elevation to the presidency. The country has experienced tensions coming from the English-speaking territories. Politicians in the English-speaking regions have advocated for greater decentralisation and even complete separation or independence (as in the Southern Cameroons National Council) from Cameroon. In 2017, tensions in the English-speaking territories escalated into open warfare.

The official languages of Cameroon are French and English, the languages of former colonial French Cameroons and British Cameroons and its religious population consists of 70% Christians and 20% Muslims. It is governed as a Unitary presidential republic and has good relations with the major powers of France, the United Kingdom and China.

The country is often referred to as "Africa in miniature" for its geological and cultural diversity.[10][11] Natural features include beaches, deserts, mountains, rainforests, and savannas. The highest point at almost 4,100 metres (13,500 ft) is Mount Cameroon in the Southwest Region of the country, and the largest cities in population-terms are Douala on the Wouri River, its economic capital and main seaport, Yaoundé, its political capital, and Garoua. The country is well known for its native styles of music, particularly Makossa and Bikutsi, and for its successful national football team. Cameroon is a member state of the African Union, the United Nations, Non-Aligned Movement and the Organisation of Islamic Cooperation.

History[edit]

The territory of present-day Cameroon was first settled during the Neolithic Era. The longest continuous inhabitants are groups such as the Baka (Pygmies).[12] From here, Bantu migrations into eastern, southern, and central Africa are believed to have originated about 2,000 years ago.[13] The Sao culture arose around Lake Chad, c. 500 AD, and gave way to the Kanem and its successor state, the Bornu Empire. Kingdoms, fondoms, and chiefdoms arose in the west.[14]

Portuguese sailors reached the coast in 1472. They noted an abundance of the ghost shrimp Lepidophthalmus turneranus in the Wouri River and named it Rio dos Camarões (Shrimp River), which became Cameroon in English.[15] Over the following few centuries, European interests regularised trade with the coastal peoples, and Christian missionaries pushed inland.[16]

1800s[edit]

Bamum script is a writing system developed by King Njoya in the late 19th century

In the early 19th century, Modibo Adama led Fulani soldiers on a jihad in the north against non-Muslim and partially Muslim peoples and established the Adamawa Emirate. Settled peoples who fled the Fulani caused a major redistribution of population.

The Bamum tribe have a writing system, known as Bamum script or Shu Mom. The script was given to them by Sultan Ibrahim Njoya in 1896,[17][18] and is taught in Cameroon by the Bamum Scripts and Archives Project.[18] Germany began to establish roots in Cameroon in 1868 when the Woermann Company of Hamburg built a warehouse. It was built on the estuary of the Wouri River. Later Gustav Nachtigal made a treaty with one of the local kings to annex the region for the German emperor.[19] The German Empire claimed the territory as the colony of Kamerun in 1884 and began a steady push inland. The Germans ran into resistance with the native people who did not want the Germans to establish themselves on this land. Under the influence of Germany, commercial companies were left to regulate local administrations. These concessions used forced labour of the Africans to make a profit. The labour was used on banana, rubber, palm oil, and cocoa plantations.[19] They initiated projects to improve the colony's infrastructure, relying on a harsh system of forced labour, which was much criticised by the other colonial powers.[20]

1900s[edit]

With the defeat of Germany in World War I, Kamerun became a League of Nations mandate territory and was split into French Cameroons and British Cameroons in 1919. France integrated the economy of Cameroon with that of France[21] and improved the infrastructure with capital investments and skilled workers, modifying the colonial system of forced labour.[20]

The British administered their territory from neighbouring Nigeria. Natives complained that this made them a neglected "colony of a colony". Nigerian migrant workers flocked to Southern Cameroons, ending forced labour altogether but angering the local natives, who felt swamped.[22] The League of Nations mandates were converted into United Nations Trusteeships in 1946, and the question of independence became a pressing issue in French Cameroun.[21]

France outlawed the pro-independence political party, the Union des Populations du Cameroun (UPC), on 13 July 1955.[23] Armed response by the colonialists prompted a long guerrilla war (known also as the Bamileke War) and the assassination of several of the party's leaders, including Ruben Um Nyobè, Félix-Roland Moumié and Ernest Ouandie. In the British Cameroons, the question was whether to reunify with French Cameroun or join Nigeria.[24]

Independence (1960)[edit]

Former president Ahmadou Ahidjo ruled from 1960 until 1982.

On 1 January 1960, French Cameroun gained independence from France under President Ahmadou Ahidjo. On 1 October 1961, the formerly British Southern Cameroons gained independence voted by vote of the UN General Assembly and joined with French Cameroun to form the Federal Republic of Cameroon, a date which is now observed as Unification Day, a public holiday.[25] Ahidjo used the ongoing war with the UPC to concentrate power in the presidency, continuing with this even after the suppression of the UPC in 1971.[26]

His political party, the Cameroon National Union (CNU), became the sole legal political party on 1 September 1966 and on 20 May 1972, a referendum was passed to abolish the federal system of government in favour of a United Republic of Cameroon, headed from Yaoundé.[27] This day is now the country's National Day, a public holiday.[28] Ahidjo pursued an economic policy of planned liberalism, prioritising cash crops and petroleum development. The government used oil money to create a national cash reserve, pay farmers, and finance major development projects; however, many initiatives failed when Ahidjo appointed unqualified allies to direct them.[29]

Paul Biya has ruled the country since 1982

Ahidjo stepped down on 4 November 1982 and left power to his constitutional successor, Paul Biya. However, Ahidjo remained in control of the CNU and tried to run the country from behind the scenes until Biya and his allies pressured him into resigning. Biya began his administration by moving toward a more democratic government, but a failed coup d'état nudged him toward the leadership style of his predecessor.[30]

An economic crisis took effect in the mid-1980s to late 1990s as a result of international economic conditions, drought, falling petroleum prices, and years of corruption, mismanagement, and cronyism. Cameroon turned to foreign aid, cut government spending, and privatised industries. With the reintroduction of multi-party politics in December 1990, the former British Southern Cameroons pressure groups called for greater autonomy, and the Southern Cameroons National Council advocated complete secession as the Republic of Ambazonia.[31] The 1992 Labour Code of Cameroon gives workers the freedom to belong to a trade union or not to belong to any trade union at all. It is the choice of a worker to join any trade union in his occupation since there exist more than one trade union in each occupation.[32]

21st century[edit]

In June 2006, talks concerning a territorial dispute over the Bakassi peninsula were resolved. The talks involved President Paul Biya of Cameroon, then President Olusegun Obasanjo of Nigeria and then UN Secretary General Kofi Annan, and resulted in Cameroonian control of the oil-rich peninsula. The northern portion of the territory was formally handed over to the Cameroonian government in August 2006, and the remainder of the peninsula was left to Cameroon 2 years later, in 2008.[33] The boundary change triggered a local separatist insurgency, as many Bakassians refused to accept Cameroonian rule. While most militants laid down their arms in November 2009,[34] some carried on fighting for years.[35]

In February 2008, Cameroon experienced its worst violence in 15 years when a transport union strike in Douala escalated into violent protests in 31 municipal areas.[36][37]

In May 2014, in the wake of the Chibok schoolgirls kidnapping, presidents Paul Biya of Cameroon and Idriss Déby of Chad announced they are waging war on Boko Haram, and deployed troops to the Nigerian border.[38] Boko Haram launched several attacks into Cameroon, killing 84 civilians in a December 2014 raid, but suffering a heavy defeat in a raid in January 2015. Cameroon declared victory over Boko Haram on Cameroonian territory in September 2018.[39]

Since November 2016, protesters from the predominantly English-speaking Northwest and Southwest regions of the country have been campaigning for continued use of the English language in schools and courts. People were killed and hundreds jailed as a result of these protests.[40] In 2017, Biya's government blocked the regions' access to the Internet for three months.[41] In September, separatists started a guerilla war for the indendence of the Anglophone region as the Federal Republic of Ambazonia. The government responded with a military offensive, and the insurgency spread across the Northwest and Southwest regions. As of 2019, fighting between separatist guerillas and government forces continues.[42] Since 2016, more than 450,000 people have fled their homes.[43] The conflict indirectly led to an upsurge in Boko Haram attacks, as the Cameroonian military largely withdrew from the north to focus on fighting the Ambazonian separatists.[44]

Politics and government[edit]

Unity Palace – Cameroon Presidency.

The President of Cameroon is elected and creates policy, administers government agencies, commands the armed forces, negotiates and ratifies treaties, and declares a state of emergency.[45] The president appoints government officials at all levels, from the prime minister (considered the official head of government), to the provincial governors and divisional officers.[46] The president is selected by popular vote every seven years.[1] There have been 2 presidents since the independence of Cameroon.

The National Assembly makes legislation. The body consists of 180 members who are elected for five-year terms and meet three times per year.[46] Laws are passed on a majority vote. Rarely has the assembly changed or blocked legislation proposed by the president.[1]

The 1996 constitution establishes a second house of parliament, the 100-seat Senate, was established in April 2013 and is headed by a President of the Senate who is the constitutional successor in case of untimely vacancy of the Presidency of the Republic.[1] The government recognises the authority of traditional chiefs, fons, and lamibe to govern at the local level and to resolve disputes as long as such rulings do not conflict with national law.[47][48]

Cameroon's legal system is largely based on French civil law with common law influences.[1] Although nominally independent, the judiciary falls under the authority of the executive's Ministry of Justice.[47] The president appoints judges at all levels.[46] The judiciary is officially divided into tribunals, the court of appeal, and the supreme court. The National Assembly elects the members of a nine-member High Court of Justice that judges high-ranking members of government in the event they are charged with high treason or harming national security.[49][50]

Political culture[edit]

Cameroon is viewed as rife with corruption at all levels of government. In 1997, Cameroon established anti-corruption bureaus in 29 ministries, but only 25% became operational,[51] and in 2012, Transparency International placed Cameroon at number 144 on a list of 176 countries ranked from least to most corrupt.[52] On 18 January 2006, Biya initiated an anti-corruption drive under the direction of the National Anti-Corruption Observatory.[51] There are several high corruption risk areas in Cameroon, for instance, customs, public health sector and public procurement.[53] However, the corruption has gotten worse, regardless of the existing anti-corruption bureaus, as Transparency International ranked Cameroon 152 on a list of 180 countries in 2018.[54]

A statue of a chief in Bana, West Region.

President Biya's Cameroon People's Democratic Movement (CPDM) was the only legal political party until December 1990. Numerous regional political groups have since formed. The primary opposition is the Social Democratic Front (SDF), based largely in the Anglophone region of the country and headed by John Fru Ndi.[55]

Biya and his party have maintained control of the presidency and the National Assembly in national elections, which rivals contend were unfair.[31] Human rights organisations allege that the government suppresses the freedoms of opposition groups by preventing demonstrations, disrupting meetings, and arresting opposition leaders and journalists.[56][57] In particular, English-speaking people are discriminated against; protests often escalate into violent clashes and killings.[58] In 2017, President Biya shut down the Internet in the English-speaking region for 94 days, at the cost of hampering five million people, including Silicon Mountain startups.[59]

Freedom House ranks Cameroon as "not free" in terms of political rights and civil liberties.[60] The last parliamentary elections were held on 30 September 2013.[61]

Foreign relations[edit]

President Paul Biya with U.S. President Barack Obama in 2014

Cameroon is a member of both the Commonwealth of Nations and La Francophonie.

Its foreign policy closely follows that of its main ally, France (one of its former colonial rulers).[62][63] Cameroon relies heavily on France for its defence,[47] although military spending is high in comparison to other sectors of government.[64]

President Biya has engaged in a decades-long clash with the government of Nigeria over possession of the oil-rich Bakassi peninsula.[55] Cameroon and Nigeria share a 1,000-mile (1 600 km) border and have disputed the sovereignty of the Bakassi peninsula. In 1994 Cameroon petitioned the International Court of Justice to resolve the dispute. The two countries attempted to establish a cease-fire in 1996, however, fighting continued for years. In 2002, the ICJ ruled that the Anglo-German Agreement of 1913 gave sovereignty to Cameroon. The ruling called for a withdrawal by both countries and denied the request by Cameroon for compensation due to Nigeria's long-term occupation.[65] By 2004, Nigeria had failed to meet the deadline to handover the peninsula. A UN-mediated summit in June 2006 facilitated an agreement for Nigeria to withdraw from the region and both leaders signed the Greentree Agreement.[66] The withdrawal and handover of control was completed by August 2006.[67]

In July 2019, UN ambassadors of 37 countries, including Cameroon, have signed a joint letter to the UNHRC defending China's treatment of Uyghurs in the Xinjiang region.[68]

Human rights[edit]

Human rights organisations accuse police and military forces of mistreating and even torturing criminal suspects, ethnic minorities, homosexuals, and political activists.[56][57][69][70] Prisons are overcrowded with little access to adequate food and medical facilities,[69][70] and prisons run by traditional rulers in the north are charged with holding political opponents at the behest of the government.[57] However, since the first decade of the 21st century, an increasing number of police and gendarmes have been prosecuted for improper conduct.[69]

A video showing Cameroonian soldiers executing blindfolded women and children has emerged in 2018.[71] In June 2019, Cameroonian authorities arrested at least 350 members of Cameroon's main opposition party.[43]

Same-sex sexual acts are banned by section 347-1 of the penal code with a penalty of from 6 months up to 5 years' imprisonment.[72]

Administrative divisions[edit]

Cameroon is divided into 10 regions.

The constitution divides Cameroon into 10 semi-autonomous regions, each under the administration of an elected Regional Council. Each region is headed by a presidentially appointed governor.[45]

These leaders are charged with implementing the will of the president, reporting on the general mood and conditions of the regions, administering the civil service, keeping the peace, and overseeing the heads of the smaller administrative units. Governors have broad powers: they may order propaganda in their area and call in the army, gendarmes, and police.[45] All local government officials are employees of the central government's Ministry of Territorial Administration, from which local governments also get most of their budgets.[13]

The regions are subdivided into 58 divisions (French départements). These are headed by presidentially appointed divisional officers (préfets). The divisions are further split into sub-divisions (arrondissements), headed by assistant divisional officers (sous-prefets). The districts, administered by district heads (chefs de district), are the smallest administrative units.[73]

The three northernmost regions are the Far North (Extrême Nord), North (Nord), and Adamawa (Adamaoua). Directly south of them are the Centre (Centre) and East (Est). The South Province (Sud) lies on the Gulf of Guinea and the southern border. Cameroon's western region is split into four smaller regions: the Littoral (Littoral) and Southwest (Sud-Ouest) regions are on the coast, and the Northwest (Nord-Ouest) and West (Ouest) regions are in the western grassfields.[73]

Education and health[edit]

School children in Cameroon.

In 2013, the total adult literacy rate of Cameroon was estimated to be 71.3%. Among youths age 15–24 the literacy rate was 85.4% for males and 76.4% for females.[74] Most children have access to state-run schools that are cheaper than private and religious facilities.[75] The educational system is a mixture of British and French precedents[76] with most instruction in English or French.[77]

Cameroon has one of the highest school attendance rates in Africa.[75] Girls attend school less regularly than boys do because of cultural attitudes, domestic duties, early marriage, pregnancy, and sexual harassment. Although attendance rates are higher in the south,[75] a disproportionate number of teachers are stationed there, leaving northern schools chronically understaffed.[69] In 2013, the primary school enrollment rate was 93.5%.[74]

School attendance in Cameroon is also affected by child labour. Indeed, the United States Department of Labor Findings on the Worst Forms of Child Labor reported that 56% of children aged 5 to 14 were working children and that almost 53% of children aged 7 to 14 combined work and school.[78] In December 2014, a List of Goods Produced by Child Labor or Forced Labor issued by the Bureau of International Labor Affairs mentioned Cameroon among the countries that resorted to child labor in the production of cocoa.[79]

The quality of health care is generally low.[80] Life expectancy at birth is estimated to be 56 years in 2012, with 48 healthy life years expected.[81] Fertility rate remain high in Cameroon with an average of 4.8 births per woman and an average mothers' age of 19.7 years old at first birth.[81] In Cameroon, there is only one doctor for every 5,000 people, according to the World Health Organization.[82] In 2014, just 4.1% of total GDP expenditure was allocated to healthcare.[83] Due to financial cuts in the health care system, there are few professionals. Doctors and nurses who were trained in Cameroon, emigrate because in Cameroon the payment is poor while the workload is high. Nurses are unemployed even though their help is needed. Some of them help out voluntarily so they will not lose their skills.[84] Outside the major cities, facilities are often dirty and poorly equipped.[85]

In 2012, the top three deadly diseases were HIV/AIDS, lower respiratory tract infection, and diarrheal diseases.[81] Endemic diseases include dengue fever, filariasis, leishmaniasis, malaria, meningitis, schistosomiasis, and sleeping sickness.[86] The HIV/AIDS prevalence rate in 2016 was estimated at 3.8% for those aged 15–49,[87] although a strong stigma against the illness keeps the number of reported cases artificially low.[80] 46,000 children under age 14 were estimated to be living with HIV in 2016. In Cameroon, 58% of those living with HIV know their status, and just 37% receive ARV treatment. In 2016, 29,000 death due to AIDS occurred in both adults and children.[87]

Breast ironing, a traditional practice that is prevalent in Cameroon, may affect girls' health.[88][89][90][91] Female genital mutilation (FGM), while not widespread, is practiced among some populations; according to a 2013 UNICEF report,[92] 1% of women in Cameroon have undergone FGM. Also impacting women and girls' health, the contraceptive prevalence rate is estimated to be just 34.4% in 2014. Traditional healers remain a popular alternative to evidence-based medicine.[93]

Geography[edit]

Cameroon map of Köppen climate classification.
Volcanic plugs dot the landscape near Rhumsiki, Far North Region.

At 475,442 square kilometres (183,569 sq mi), Cameroon is the world's 53rd-largest country.[94] It is slightly larger than the nation of Sweden and the state of California; Cameroon is comparable in size to Papua New Guinea. The country is located in Central and West Africa, known as the hinge of Africa, on the Bight of Bonny, part of the Gulf of Guinea and the Atlantic Ocean.[95] Cameroon lies between latitudes and 13°N, and longitudes and 17°E. Cameroon controls 12 nautical miles of the Atlantic Ocean.

Tourist literature describes Cameroon as "Africa in miniature" because it exhibits all major climates and vegetation of the continent: coast, desert, mountains, rainforest, and savanna.[96] The country's neighbours are Nigeria and the Atlantic Ocean to the west; Chad to the northeast; the Central African Republic to the east; and Equatorial Guinea, Gabon and the Republic of the Congo to the south.[1]

Elephants in Waza National Park.

Cameroon is divided into five major geographic zones distinguished by dominant physical, climatic, and vegetative features. The coastal plain extends 15 to 150 kilometres (9 to 93 mi) inland from the Gulf of Guinea[97] and has an average elevation of 90 metres (295 ft).[98] Exceedingly hot and humid with a short dry season, this belt is densely forested and includes some of the wettest places on earth, part of the Cross-Sanaga-Bioko coastal forests.[99][100]

The South Cameroon Plateau rises from the coastal plain to an average elevation of 650 metres (2,133 ft).[101] Equatorial rainforest dominates this region, although its alternation between wet and dry seasons makes it is less humid than the coast. This area is part of the Atlantic Equatorial coastal forests ecoregion.[102]

Countryside near Ngaoundal in Cameroon's Adamawa Region.

An irregular chain of mountains, hills, and plateaus known as the Cameroon range extends from Mount Cameroon on the coast—Cameroon's highest point at 4,095 metres (13,435 ft)[103]—almost to Lake Chad at Cameroon's northern border at 13°05'N. This region has a mild climate, particularly on the Western High Plateau, although rainfall is high. Its soils are among Cameroon's most fertile, especially around volcanic Mount Cameroon.[103] Volcanism here has created crater lakes. On 21 August 1986, one of these, Lake Nyos, belched carbon dioxide and killed between 1,700 and 2,000 people.[104] This area has been delineated by the World Wildlife Fund as the Cameroonian Highlands forests ecoregion.[105]

The southern plateau rises northward to the grassy, rugged Adamawa Plateau. This feature stretches from the western mountain area and forms a barrier between the country's north and south. Its average elevation is 1,100 metres (3,609 ft),[101] and its average temperature ranges from 22 °C (71.6 °F) to 25 °C (77 °F) with high rainfall between April and October peaking in July and August.[106][107] The northern lowland region extends from the edge of the Adamawa to Lake Chad with an average elevation of 300 to 350 metres (984 to 1,148 ft).[103] Its characteristic vegetation is savanna scrub and grass. This is an arid region with sparse rainfall and high median temperatures.[108]

Cameroon has four patterns of drainage. In the south, the principal rivers are the Ntem, Nyong, Sanaga, and Wouri. These flow southwestward or westward directly into the Gulf of Guinea. The Dja and Kadéï drain southeastward into the Congo River. In northern Cameroon, the Bénoué River runs north and west and empties into the Niger. The Logone flows northward into Lake Chad, which Cameroon shares with three neighbouring countries.[109]

Economy and infrastructure[edit]

A touristic area in Limbe
Yaoundé Sport palace

Cameroon's per-capita GDP (Purchasing power parity) was estimated as US$2,300 in 2008,[1] one of the ten highest in sub-Saharan Africa.[110] Major export markets include France, Italy, South Korea, Spain, and the United Kingdom.[1] Cameroon is aiming to become an emerging country by 2035.

Cameroon has had a decade of strong economic performance, with GDP growing at an average of 4% per year. During the 2004–2008 period, public debt was reduced from over 60% of GDP to 10% and official reserves quadrupled to over US$3 billion.[111] Cameroon is part of the Bank of Central African States (of which it is the dominant economy),[110] the Customs and Economic Union of Central Africa (UDEAC) and the Organization for the Harmonization of Business Law in Africa (OHADA).[112] Its currency is the CFA franc.[1]

Unemployment was estimated at 4.4% in 2014,[113] and about a third of the population was living below the international poverty threshold of US$1.25 a day in 2009.[114] Since the late 1980s, Cameroon has been following programmes advocated by the World Bank and International Monetary Fund (IMF) to reduce poverty, privatise industries, and increase economic growth.[47] The government has taken measures to encourage tourism in the country.[115]

Cameroon's natural resources are very well suited to agriculture and arboriculture. An estimated 70% of the population farms, and agriculture comprised an estimated 19.8% of GDP in 2009.[1] Most agriculture is done at the subsistence scale by local farmers using simple tools. They sell their surplus produce, and some maintain separate fields for commercial use. Urban centres are particularly reliant on peasant agriculture for their foodstuffs. Soils and climate on the coast encourage extensive commercial cultivation of bananas, cocoa, oil palms, rubber, and tea. Inland on the South Cameroon Plateau, cash crops include coffee, sugar, and tobacco. Coffee is a major cash crop in the western highlands, and in the north, natural conditions favour crops such as cotton, groundnuts, and rice. Reliance on agricultural exports makes Cameroon vulnerable to shifts in their prices.[1]

A Fulani herder drives his cattle in northern Cameroon.

Livestock are raised throughout the country.[116] Fishing employs 5,000 people and provides over 100,000 tons of seafood each year.[117][118] Bushmeat, long a staple food for rural Cameroonians, is today a delicacy in the country's urban centres. The commercial bushmeat trade has now surpassed deforestation as the main threat to wildlife in Cameroon.[119][120]

The southern rainforest has vast timber reserves, estimated to cover 37% of Cameroon's total land area.[118] However, large areas of the forest are difficult to reach. Logging, largely handled by foreign-owned firms,[118] provides the government US$60 million a year in taxes (as of 1998), and laws mandate the safe and sustainable exploitation of timber. Nevertheless, in practice, the industry is one of the least regulated in Cameroon.[121]

Factory-based industry accounted for an estimated 29.7% of GDP in 2009.[1] More than 75% of Cameroon's industrial strength is located in Douala and Bonabéri. Cameroon possesses substantial mineral resources, but these are not extensively mined (see Mining in Cameroon).[47] Petroleum exploitation has fallen since 1986, but this is still a substantial sector such that dips in prices have a strong effect on the economy.[122] Rapids and waterfalls obstruct the southern rivers, but these sites offer opportunities for hydroelectric development and supply most of Cameroon's energy. The Sanaga River powers the largest hydroelectric station, located at Edéa. The rest of Cameroon's energy comes from oil-powered thermal engines. Much of the country remains without reliable power supplies.[123]

Transport in Cameroon is often difficult. Except for the several relatively good toll roads which connect major cities (all of them one-lane) roads are poorly maintained and subject to inclement weather, since only 10% of the roadways are tarred.[1] Roadblocks often serve little other purpose than to allow police and gendarmes to collect bribes from travellers.[124] Road banditry has long hampered transport along the eastern and western borders, and since 2005, the problem has intensified in the east as the Central African Republic has further destabilised.[125]

Intercity bus services run by multiple private companies connect all major cities. They are the most popular means of transportation followed by the rail service Camrail. Rail service runs from Kumba in the west to Bélabo in the east and north to Ngaoundéré.[126] International airports are located in Douala and Yaoundé, with a third under construction in Maroua.[127] Douala is the country's principal seaport.[128] In the north, the Bénoué River is seasonally navigable from Garoua across into Nigeria.[129]

Although press freedoms have improved since the first decade of the 21st century, the press is corrupt and beholden to special interests and political groups.[130] Newspapers routinely self-censor to avoid government reprisals.[69] The major radio and television stations are state-run and other communications, such as land-based telephones and telegraphs, are largely under government control.[131] However, cell phone networks and Internet providers have increased dramatically since the first decade of the 21st century[132] and are largely unregulated.[57]

Military[edit]

The Cameroon Armed Forces, (French: Forces armées camerounaises, FAC) as of 2015, consists of the country's army (French: Armée de Terre), the country's navy (French: Marine Nationale de la République (MNR), includes naval infantry), the Cameroonian Air Force (French: Armée de l'Air du Cameroun, AAC), Fire Fighter Corps, Rapid Intervention Brigade and the Gendarmerie.[133]

Males and females that are 18 years of age up to 23 years of age and have graduated high school are eligible for military service. Those who join are obliged to complete 4 years of service. There is no conscription in Cameroon, but the government makes periodic calls for volunteers.[133]

Demographics[edit]

Population[134]
Year Million
1971 7.0
1990 12.2
2009 19.5
2016 23.4
Source: OECD/World Bank

The population total in Cameroon was 25,216,267 in 2018.[2][3] The life expectancy is 56 years (55.9 years for males and 58.6 years for females).[1]

According to the latest census, Cameroon still has slightly more women (50.6%) than men (49.4%). Nearly 60% of the population is under age 25. People over 65 years of age account for only 3.2% of the total population.[1]

Cameroon's population is almost evenly divided between urban and rural dwellers.[135] Population density is highest in the large urban centres, the western highlands, and the northeastern plain.[136] Douala, Yaoundé, and Garoua are the largest cities. In contrast, the Adamawa Plateau, southeastern Bénoué depression, and most of the South Cameroon Plateau are sparsely populated.[137]

According to the World Health Organization, the fertility rate was 4.8 in 2013 with a population growth rate of 2.56%.[81]

People from the overpopulated western highlands and the underdeveloped north are moving to the coastal plantation zone and urban centres for employment.[138] Smaller movements are occurring as workers seek employment in lumber mills and plantations in the south and east.[139] Although the national sex ratio is relatively even, these out-migrants are primarily males, which leads to unbalanced ratios in some regions.[140]

The homes of the Musgum, in the Far North Region, are made of earth and grass.

Both monogamous and polygamous marriage are practised, and the average Cameroonian family is large and extended.[141] In the north, women tend to the home, and men herd cattle or work as farmers. In the south, women grow the family's food, and men provide meat and grow cash crops. Cameroonian society is male-dominated, and violence and discrimination against women is common.[57][69][142]

Estimates identify anywhere from 230 to 282 different folks and linguistic groups in Cameroon.[143][144] The Adamawa Plateau broadly bisects these into northern and southern divisions. The northern peoples are Sudanese groups, who live in the central highlands and the northern lowlands, and the Fulani, who are spread throughout northern Cameroon. A small number of Shuwa Arabs live near Lake Chad. Southern Cameroon is inhabited by speakers of Bantu and Semi-Bantu languages. Bantu-speaking groups inhabit the coastal and equatorial zones, while speakers of Semi-Bantu languages live in the Western grassfields. Some 5,000 Gyele and Baka Pygmy peoples roam the southeastern and coastal rainforests or live in small, roadside settlements.[145] Nigerians make up the largest group of foreign nationals.[146]


Refugees[edit]

In 2007, Cameroon hosted a total population of refugees and asylum seekers of approximately 97,400. Of these, 49,300 were from the Central African Republic (many driven west by war),[148] 41,600 from Chad, and 2,900 from Nigeria.[149] Kidnappings of Cameroonian citizens by Central African bandits have increased since 2005.[125]

In the first months of 2014, thousands of refugees fleeing the violence in the Central African Republic arrived in Cameroon.[150]

On 4 June 2014, AlertNet reported:

Almost 90,000 people have fled to neighbouring Cameroon since December and up to 2,000 a week, mostly women and children, are still crossing the border, the United Nations said.

"Women and children are arriving in Cameroon in a shocking state, after weeks, sometimes months, on the road, foraging for food," said Ertharin Cousin, executive director of the World Food Programme (WFP).[151]

Languages[edit]

Both English and French are official languages, although French is by far the most understood language (more than 80%).[152] German, the language of the original colonisers, has long since been displaced by French and English. Cameroonian Pidgin English is the lingua franca in the formerly British-administered territories.[153] A mixture of English, French, and Pidgin called Camfranglais has been gaining popularity in urban centres since the mid-1970s.[154][155] The government encourages bilingualism in English and French, and as such, official government documents, new legislation, ballots, among others, are written and provided in both languages. As part of the initiative to encourage bilingualism in Cameroon, six of the eight universities in the country are entirely bilingual.

In addition to the colonial languages, there are approximately 250 other languages spoken by nearly 20 million Cameroonians.[8] It is because of this that Cameroon is considered one of the most linguistically diverse countries in the world.[11]

In 2017 there were language protests by the anglophone population against perceived oppression by the francophone.[156] The military was deployed against the protesters and people have been killed, hundreds imprisoned and thousands fled the country.[157] This culminated in the declaration of an independent Republic of Ambazonia,[158] which has since evolved into the Anglophone Crisis.[156]

Religion[edit]

Religion in Cameroon (Pew Research)[159][160]
religion percent
Catholic
40%
Protestant
30%
Muslim
18%
None
6%
Folk
3%
Other
3%

Cameroon has a high level of religious freedom and diversity.[69] The predominant faith is Christianity, practised by about two-thirds of the population, while Islam is a significant minority faith, adhered to by about one-fifth. In addition, traditional faiths are practised by many. Muslims are most concentrated in the north, while Christians are concentrated primarily in the southern and western regions, but practitioners of both faiths can be found throughout the country.[160] Large cities have significant populations of both groups.[160] Muslims in Cameroon are divided into Sufis (and Salafis),[161] Shias, and non-denominational Muslims.[161][162]

People from the North-West and South-West provinces, which used to be a part of British Cameroons, have the highest proportion of Protestants. The French-speaking regions of the southern and western regions are largely Catholic.[160] Southern ethnic groups predominantly follow Christian or traditional African animist beliefs, or a syncretic combination of the two. People widely believe in witchcraft, and the government outlaws such practices.[163] Suspected witches are often subject to mob violence.[69] The Islamist jihadist group Ansar al-Islam has been reported as operating in North Cameroon.[164]

In the northern regions, the locally dominant Fulani ethnic group is mostly Muslim, but the overall population is fairly evenly divided among Muslims, Christians, and followers of indigenous religious beliefs (called Kirdi ("pagan") by the Fulani).[160] The Bamum ethnic group of the West Region is largely Muslim.[160] Native traditional religions are practised in rural areas throughout the country but rarely are practised publicly in cities, in part because many indigenous religious groups are intrinsically local in character.[160]

The Norwegian Missionary Society first established a mission in Cameroon in the early 1920s. Many of its churches still stand. At the time there were few Christians but now there are many. In cooperation with the local Evangelical Lutheran Church of Cameroon EELC and the American ELCA the NMS built several hospitals among these the Protestant Hospital of Ngaoundéré, high schools and several other institutions. Ngaoundéré once held one of the largest Norwegian contingencies of any place in the world, with over 100 Norwegians living there in the 1980s. Some of the families have been there in several generations among these Kaldhol, Bjaanes, Stavenjord and Dankel. The neighbourhood was even dubbed "Norvège" ("Norway" in French).

Culture[edit]

Media[edit]

There are several blogs and websites about Cameroon's social platforms which include 237showbiz and it also possesses an official Twitter account @le_cameroon

Music and dance[edit]

Dancers greet visitors to the East Region.

Music and dance are an integral part of Cameroonian ceremonies, festivals, social gatherings, and storytelling.[165][166] Traditional dances are highly choreographed and separate men and women or forbid participation by one sex altogether.[167] The goals of dances range from pure entertainment to religious devotion.[166] Traditionally, music is transmitted orally. In a typical performance, a chorus of singers echoes a soloist.[168]

Musical accompaniment may be as simple as clapping hands and stomping feet,[169] but traditional instruments include bells worn by dancers, clappers, drums and talking drums, flutes, horns, rattles, scrapers, stringed instruments, whistles, and xylophones; the exact combination varies with ethnic group and region. Some performers sing complete songs by themselves, accompanied by a harplike instrument.[168][170]

Popular music styles include ambasse bey of the coast, assiko of the Bassa, mangambeu of the Bangangte, and tsamassi of the Bamileke.[171] Nigerian music has influenced Anglophone Cameroonian performers, and Prince Nico Mbarga's highlife hit "Sweet Mother" is the top-selling African record in history.[172]

The two most popular styles of music are makossa and bikutsi. Makossa developed in Douala and mixes folk music, highlife, soul, and Congo music. Performers such as Manu Dibango, Francis Bebey, Moni Bilé, and Petit-Pays popularised the style worldwide in the 1970s and 1980s. Bikutsi originated as war music among the Ewondo. Artists such as Anne-Marie Nzié developed it into a popular dance music beginning in the 1940s, and performers such as Mama Ohandja and Les Têtes Brulées popularised it internationally during the 1960s, 1970s, and 1980s.[173][174]

Cuisine[edit]

A woman weaves a basket near Lake Ossa, Littoral Region. Cameroonians practise such handicrafts throughout the country.

Cuisine varies by region, but a large, one-course, evening meal is common throughout the country. A typical dish is based on cocoyams, maize, cassava (manioc), millet, plantains, potatoes, rice, or yams, often pounded into dough-like fufu. This is served with a sauce, soup, or stew made from greens, groundnuts, palm oil, or other ingredients.[175] Meat and fish are popular but expensive additions, with chicken often reserved for special occasions.[176] Dishes are often quite hot, spiced with salt, red pepper sauce, and Maggi.[177][178][179]

Cutlery is common, but food is traditionally manipulated with the right hand. Breakfast consists of leftovers of bread and fruit with coffee or tea. Generally breakfast is made from wheat flour in various different foods such as puff-puff (doughnuts), accra banana made from bananas and flour, bean cakes and many more. Snacks are popular, especially in larger towns where they may be bought from street vendors.[180][181]

Water, palm wine, and millet beer are the traditional mealtime drinks, although beer, soda, and wine have gained popularity. 33 Export beer is the official drink of the national soccer team and one of the most popular brands, joining Castel, Amstel Brewery, and Guinness.

Local arts and crafts[edit]

Traditional arts and crafts are practiced throughout the country for commercial, decorative, and religious purposes. Woodcarvings and sculptures are especially common.[182] The high-quality clay of the western highlands is suitable for pottery and ceramics.[166] Other crafts include basket weaving, beadworking, brass and bronze working, calabash carving and painting, embroidery, and leather working. Traditional housing styles make use of locally available materials and vary from temporary wood-and-leaf shelters of nomadic Mbororo to the rectangular mud-and-thatch homes of southern peoples. Dwellings made from materials such as cement and tin are increasingly common.[183] Contemporary art is mainly promoted by independent cultural organizations (Doual'art, Africréa) and artist-run initiatives (Art Wash, Atelier Viking, ArtBakery).[184]

Literature[edit]

Cameroonian literature has concentrated on both European and African themes. Colonial-era writers such as Louis-Marie Pouka and Sankie Maimo were educated by European missionary societies and advocated assimilation into European culture as the means to bring Cameroon into the modern world.[185] After World War II, writers such as Mongo Beti and Ferdinand Oyono analysed and criticised colonialism and rejected assimilation.[186][187][188]

Films and literature[edit]

Shortly after independence, filmmakers such as Jean-Paul Ngassa and Thérèse Sita-Bella explored similar themes.[189][190] In the 1960s, Mongo Beti, Ferdinand Léopold Oyono and other writers explored post-colonialism, problems of African development, and the recovery of African identity.[191] Meanwhile, in the mid-1970s, filmmakers such as Jean-Pierre Dikongué Pipa and Daniel Kamwa dealt with the conflicts between traditional and post-colonial society. Literature and films during the next two decades concentrated more on wholly Cameroonian themes.[192]

Sports[edit]

Cameroon faces Germany at Zentralstadion in Leipzig, 17 November 2004.

National policy strongly advocates sport in all forms. Traditional sports include canoe racing and wrestling, and several hundred runners participate in the 40 km (25 mi) Mount Cameroon Race of Hope each year.[193] Cameroon is one of the few tropical countries to have competed in the Winter Olympics.

Sport in Cameroon is dominated by football. Amateur football clubs abound, organised along ethnic lines or under corporate sponsors. The national team has been one of the most successful in Africa since its strong showing in the 1982 and 1990 FIFA World Cups. Cameroon has won five African Cup of Nations titles and the gold medal at the 2000 Olympics.[194]

Cameroon was the host country of the Women Africa Cup of Nations in November–December 2016.[195] The women's football team is known as the "Indomitable Lionesses."

Human rights[edit]

The Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights reports that Cameroon Government forces are responsible for killings, the excessive use of force, burning down of houses, arbitrary detentions and torture. UN figures indicate that more than 21,000 people have fled to neighboring countries, while 160,000 have been internally displaced by the violence, many reportedly hiding in forests. On 25 July 2018, UN High Commissioner for Human Rights Zeid Ra'ad Al Hussein expressed deep concern about reports of violations and abuses in the English-speaking Northwest and Southwest regions of Cameroon.[196]

See also[edit]

Notes[edit]

 1. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p "Cameroon". World Factbook. CIA. Archived from the original on 30 October 2016. Retrieved 2 November 2016.
 2. ^ a b ""World Population prospects – Population division"". population.un.org. United Nations Department of Economic and Social Affairs, Population Division. Retrieved 9 November 2019.
 3. ^ a b ""Overall total population" – World Population Prospects: The 2019 Revision" (xslx). population.un.org (custom data acquired via website). United Nations Department of Economic and Social Affairs, Population Division. Retrieved 9 November 2019.
 4. ^ "Rapport de présentation des résultats définitifs" (PDF) (in French). Institut national de la statistique. p. 6. Archived from the original (PDF) on 13 August 2012. Retrieved 21 July 2012.
 5. ^ a b c d "World Economic Outlook Database, October 2018". IMF.org. International Monetary Fund. Retrieved 7 February 2019.
 6. ^ "GINI index (World Bank estimate)". databank.worldbank.org. World Bank. Archived from the original on 31 March 2018. Retrieved 7 February 2019.
 7. ^ "Human Development Report 2019" (PDF). United Nations Development Programme. 10 December 2019. Retrieved 10 December 2019.
 8. ^ a b Kouega, Jean-Paul. 'The Language Situation in Cameroon', Current Issues in Language Planning, vol. 8/no. 1, (2007), pp. 3–94.
 9. ^ "Cameroon". Ethnologue. Retrieved 1 July 2019.
 10. ^ Highest Average Annual Precipitation Extremes. Global Measured Extremes of Temperature and Precipitation, National Climatic Data Center. 25 May 2012. Last accessed 1 July 2019.
 11. ^ a b "Linguistic diversity in Africa and Europe - Languages Of The World". languagesoftheworld.info. 16 June 2011. Archived from the original on 15 September 2017. Retrieved 4 July 2019.
 12. ^ DeLancey and DeLancey 2.
 13. ^ a b "Cameroon". US Department of State. 25 August 2011. Retrieved 24 September 2011.
 14. ^ Njung, GN, Lucas Tazanu Mangula, and Emmanuel Nfor Nkwiyir (2003). Introduction to History: Cameroon. ANUCAM, pp. 5–6.
 15. ^ Pondi, J. E. (1997). "Cameroon and the Commonwealth of nations". The Round Table. 86 (344): 563–570. doi:10.1080/00358539708454389.
 16. ^ Fanso, V. G. (1989). Cameroon History for Secondary Schools and Colleges, Vol. 1: From Prehistoric Times to the Nineteenth Century. Hong Kong: Macmillan Education Ltd., p. 84, ISBN 0333471210.
 17. ^ DeLancey and DeLancey 59
 18. ^ a b "Bamum". National Museum of African Art, Smithsonian Institution. Archived from the original on 1 January 2012. Retrieved 29 January 2012.
 19. ^ a b "historyworld". Archived from the original on 7 April 2019. Retrieved 17 April 2019.
 20. ^ a b DeLancey and DeLancey 125.
 21. ^ a b DeLancey and DeLancey 5.
 22. ^ DeLancey and DeLancey 4.
 23. ^ Terretta, M. (2010). "Cameroonian Nationalists Go Global: From Forest Maquis to a Pan-African Accra". The Journal of African History. 51 (2): 189–212. doi:10.1017/S0021853710000253.
 24. ^ Takougang, J. (2003). "Nationalism, democratisation and political opportunism in Cameroon". Journal of Contemporary African Studies. 21 (3): 427–445. doi:10.1080/0258900032000142455.
 25. ^ Diane Cook (2 September 2014). Cameroon. Mason Crest. p. 95. ISBN 978-1-4222-9434-5.
 26. ^ DeLancey and DeLancey 6.
 27. ^ DeLancey and DeLancey 19.
 28. ^ "20 May National Day". Presidency of the Republic of Cameroon. Retrieved 3 May 2019.
 29. ^ DeLancey and DeLancey 7.
 30. ^ DeLancey and DeLancey 8.
 31. ^ a b DeLancey and DeLancey 9.
 32. ^ Ginna Violet Yella. “Freedom of Trade Union Membership: An Appraisal of the 1992 Labour Code of Cameroon” United International Journal for Research & Technology (UIJRT) 1.2 (2019): 18-25.
 33. ^ Cameroon: Presidents Obasanjo And Biya Shake Hands on Disputed Bakassi Peninsula Archived 17 February 2017 at the Wayback Machine, Allafrica, 13 June 2006
 34. ^ Cameroon Rebels Threaten Security in Oil-Rich Gulf of Guinea, Jamestown Foundation, 24 November 2010. Accessed 28 Aug. 2018.
 35. ^ Ngwane, George. "Preventing renewed violence through peace building in the Bakassi peninsula (Cameroon)."
 36. ^ Nkemngu, Martin A. (11 March 2008). "Facts and Figures of the Tragic Protests", Cameroon Tribune. Retrieved 12 March 2008.(subscription required) Archived 13 March 2008 at the Wayback Machine
 37. ^ Matthews, Andy (12 March 2008). "Cameroon protests in USA Archived 6 December 2008 at the Wayback Machine", Africa News. Retrieved 13 March 2008.
 38. ^ "Cameroon, Chad Deploy Troops to Fight Boko Haram – Nigeria". ReliefWeb. Archived from the original on 14 July 2014. Retrieved 10 June 2014.
 39. ^ Boko Haram has been repelled, Cameroon's leader declares, CBC News, 30 September 2018. Accessed 18 June 2019.
 40. ^ Radina Gigova. "Rights groups call for probe into protesters' deaths in Cameroon". CNN. Retrieved 29 July 2019.
 41. ^ "Cameroon internet shut for separatists". BBC News. 2 October 2017. Archived from the original on 20 September 2018. Retrieved 20 September 2018 – via www.bbc.co.uk.
 42. ^ "Burning Cameroon: Images you're not meant to see". BBC News. 25 June 2018. Archived from the original on 19 September 2018. Retrieved 20 September 2018 – via www.bbc.co.uk.
 43. ^ a b Tisdall, Simon (9 June 2019). "In a world full of wars, why are so many of them ignored?". The Guardian.
 44. ^ Insecurity Escalates In North Region As Gov’t, Military Concentrate In Anglophone Regions Archived 12 March 2019 at the Wayback Machine, The National Times, 25 February 2019. Accessed 25 February 2019.
 45. ^ a b c Neba 250.
 46. ^ a b c "Cameroon: Government". Michigan State University: Broad College of Business. Archived from the original on 7 May 2013. Retrieved 12 April 2013.
 47. ^ a b c d e "U.S. Relations With Cameroon ". United States Department of State. Retrieved 6 April 2007.
 48. ^ Neba 252.
 49. ^ Abdourhamane, Boubacar Issa. "Cameroon: Institutional Situation". Montesquieu University of Bordeaux. Archived from the original on 21 September 2010. Retrieved 12 April 2013.
 50. ^ "Government in Cameroon". Commonwealth of Nations. Archived from the original on 28 March 2014. Retrieved 12 April 2013.
 51. ^ a b "Cameroon: New anti-corruption drive leaves many sceptical Archived 21 April 2007 at the Wayback Machine". 27 January 2006. IRIN. UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs. Retrieved 6 April 2007.
 52. ^ "Corruption Perceptions Index 2012 Archived 29 November 2013 at the Wayback Machine". Transparency International.
 53. ^ "Business Corruption in Cameroon". Business Anti-Corruption Portal. Archived from the original on 24 March 2014. Retrieved 24 March 2014.
 54. ^ Corruption Perceptions Index 2018
 55. ^ a b West 11.
 56. ^ a b "Cameroon". Amnesty International Report 2006. Amnesty International. Retrieved 6 April 2007.
 57. ^ a b c d e "Cameroon (2006)". Country Report: 2006 Edition. Freedom House. 13 January 2012. Archived from the original on 30 September 2007. Retrieved 6 April 2007.
 58. ^ Radina Gigova (15 December 2016). "Rights groups call for probe into protesters' deaths in Cameroon". CNN. Archived from the original on 18 March 2017. Retrieved 17 March 2017.
 59. ^ Kieron Monks (3 February 2017). "Cameroon goes offline after Anglophone revolt". CNN. Archived from the original on 18 March 2017. Retrieved 17 March 2017.
 60. ^ Cameroon is rated at six in both categories on a scale of one to seven, with one being "most free" and seven being "least free". Freedom House.
 61. ^ Kandemeh, Emmanuel (17 July 2007). "Journalists Warned against Declaring Election Results", Cameroon Tribune. Retrieved 18 July 2007 (subscription required).
 62. ^ DeLancey and DeLancey 126
 63. ^ Ngoh 328.
 64. ^ DeLancey and DeLancey 30.
 65. ^ Banerjee, Marc Lacey With Neela (11 October 2002). "Court Rules for Cameroon In Oil Dispute With Nigeria". The New York Times. ISSN 0362-4331. Archived from the original on 5 February 2018. Retrieved 4 February 2018.
 66. ^ "Agreement Transferring Authority over Bakassi Peninsula from Nigeria to Cameroon 'Triumph for the Rule of Law' Secretary-General Says in Message for Ceremony". www.un.org. Archived from the original on 31 January 2018. Retrieved 4 February 2018.
 67. ^ "Cameroon profile". BBC News. 1 November 2017. Archived from the original on 9 February 2018. Retrieved 4 February 2018.
 68. ^ "Which Countries Are For or Against China's Xinjiang Policies?". The Diplomat. 15 July 2019.
 69. ^ a b c d e f g h "Cameroon ". Country Reports on Human Rights Practices, 6 March 2007. Bureau of Democracy, Human Rights, and Labor, U.S. Department of State. Retrieved 6 April 2007.
 70. ^ a b "2006 Elections to the Human Rights Council: Background information on candidate countries". Amnesty International. 30 April 2006. Retrieved 6 February 2007.
 71. ^ "Cameroon Is a Close U.S. Ally — and Its Soldiers Carried Out a Shocking Execution of Women and Children Nick Turse". The Intercept. 26 July 2018. Archived from the original on 30 July 2018. Retrieved 30 July 2018.
 72. ^ Ottosson, Daniel (May 2008). "State-sponsored Homophobia: A world survey of laws prohibiting same sex activity between consenting adults" (PDF). International Lesbian and Gay Association (ILGA). pp. Page 11. Archived from the original (PDF) on 6 March 2009.
 73. ^ a b "Core document forming part of the reports of States Parties: Cameroon". UNHCHR. Archived from the original on 23 October 2015. Retrieved 12 April 2013.
 74. ^ a b "Statistics". UNICEF. Archived from the original on 24 December 2017. Retrieved 4 February 2018.
 75. ^ a b c Mbaku 15.
 76. ^ DeLancey and DeLancey 105–6.
 77. ^ Mbaku 16.
 78. ^ 2013 Findings on the Worst Forms of Child Labor -Cameroon Archived 3 March 2015 at the Wayback Machine. Dol.gov. Retrieved 29 June 2015.
 79. ^ List of Goods Produced by Child Labor or Forced Labor Archived 10 June 2015 at the Wayback Machine. Dol.gov. Retrieved 29 June 2015.
 80. ^ a b DeLancey and DeLancey 21.
 81. ^ a b c d "Cameroon: WHO Statistical Profile" (PDF). World Health Organization. January 2015. Archived from the original (PDF) on 21 March 2017.
 82. ^ Staff, CNN. "3 medical marvels saving lives". CNN. Archived from the original on 22 November 2013. Retrieved 18 November 2013.
 83. ^ "UNdata | country profile | Cameroon". data.un.org. Archived from the original on 4 November 2016. Retrieved 4 February 2018.
 84. ^ Rose Futrih N. Njini (December 2012). "The need is so great". D+C Development and Cooperation/ dandc.eu. Archived from the original on 24 June 2013. Retrieved 27 June 2013.
 85. ^ West 64.
 86. ^ West 58–60.
 87. ^ a b "Cameroon". www.unaids.org. Archived from the original on 23 December 2017. Retrieved 4 February 2018.
 88. ^ Joe, Randy. (23 June 2006) Africa | Cameroon girls battle 'breast ironing' Archived 11 February 2007 at the Wayback Machine. BBC News. Retrieved 29 June 2015.
 89. ^ BBC World Service – Outlook, Fighting 'Breast Ironing' in Cameroon Archived 20 January 2014 at the Wayback Machine. Bbc.co.uk (16 January 2014). Retrieved 29 June 2015.
 90. ^ Campaigners warn of 'breast ironing' in the UK – Channel 4 News Archived 20 August 2014 at the Wayback Machine. Channel4.com (18 April 2014). Retrieved 29 June 2015.
 91. ^ Bawe, Rosaline Ngunshi (24 August 2011) Breast Ironing : A harmful traditional practice in Cameroon Archived 26 February 2015 at the Wayback Machine. Gender Empowerment and Development(GeED)
 92. ^ UNICEF 2013 Archived 5 April 2015 at the Wayback Machine, p. 27.
 93. ^ Lantum, Daniel M., and Martin Ekeke Monono (2005). "Republic of Cameroon", Who Global Atlas of Traditional, Complementary and Alternative Medicine. World Health Organization, p. 14.
 94. ^ Demographic Yearbook 2004 Archived 14 November 2012 at the Wayback Machine. United Nations Statistics Division.
 95. ^ "Country Profiles". UCLA African Studies Center. Archived from the original on 3 March 2013. Retrieved 12 April 2013.
 96. ^ DeLancey and DeLancey 16.
 97. ^ Fomensky, R., M. Gwanfogbe, and F. Tsala, editorial advisers (1985) Macmillan School Atlas for Cameroon. Malaysia: Macmillan Education, p. 6
 98. ^ Neba 14.
 99. ^ Neba 28.
 100. ^ "Highest Average Annual Precipitation Extremes Archived 25 May 2012 at Archive.today". Global Measured Extremes of Temperature and Precipitation, National Climatic Data Center, 9 August 2004. Retrieved 6 April 2007.
 101. ^ a b Neba 16.
 102. ^ "ICAM of Kribi Campo" (PDF). UNIDO. Archived from the original (PDF) on 6 May 2013. Retrieved 12 April 2013.
 103. ^ a b c Neba 17.
 104. ^ DeLancey and DeLancey 161 report 1,700 killed; Hudgens and Trillo 1054 say "at least 2,000"; West 10 says "more than 2,000".
 105. ^ "Cameroon Highlands Forests". WWF. Archived from the original on 1 May 2013. Retrieved 12 April 2013.
 106. ^ Gwanfogbe, Mathew; Meligui, Ambrose; Moukam, Jean and Nguoghia, Jeanette (1983). Geography of Cameroon. Hong Kong: Macmillan Education, p. 20, ISBN 0333366905.
 107. ^ Neba 29.
 108. ^ Green, RH (1969). "The Economy of Cameroon Federal Republic". In Robson, Peter, and DA Lury (eds). The Economies of Africa, p. 239. Allen and Unwin.
 109. ^ "Country Files: Cameroon". UN Food and Agriculture Organization. Archived from the original on 11 June 2013. Retrieved 3 March 2013.
 110. ^ a b Musa, Tansa (8 April 2008). "Biya plan to keep power in Cameroon clears hurdle Archived 24 September 2015 at the Wayback Machine". Reuters. Retrieved 9 April 2008.
 111. ^ "Cameroon Financial Sector Profile". MFW4A. Archived from the original on 13 May 2011. Retrieved 24 September 2011.
 112. ^ "The business law portal in Africa". OHADA. Archived from the original on 26 March 2009. Retrieved 22 March 2009.
 113. ^ "World Statistics Pocketbook – Cameroon". United Nations Statistics Division. UN data. Archived from the original on 4 November 2016. Retrieved 2 November 2016.
 114. ^ "Table 3: Human and income poverty" (PDF). Human Development Indices. UN. p. 35. Archived from the original (PDF) on 19 December 2008. Retrieved 1 June 2009.
 115. ^ "Cameroon Business Mission Fact Sheet 2010–2011" (PDF). Netherlands-African Business Council. 2011. Archived from the original (PDF) on 13 October 2013. Retrieved 3 March 2013.
 116. ^ "Cameroon livestock production map". FAO. Archived from the original on 5 June 2013. Retrieved 12 April 2013.
 117. ^ Som, Julienne. "Women's role in Cameroon fishing communities". FAO. Archived from the original on 3 June 2013. Retrieved 12 April 2013.
 118. ^ a b c "Cameroon". AWF. 28 February 2013. Archived from the original on 16 April 2013. Retrieved 12 April 2013.
 119. ^ "UK project tackles bushmeat diet". BBC. 10 April 2002. Archived from the original on 27 April 2014. Retrieved 12 April 2013.
 120. ^ "Cameroon's bushmeat dilemma". BBC. 14 March 2008. Archived from the original on 29 May 2012. Retrieved 12 April 2013.
 121. ^ "Logging in the Green Heart of Africa". WWF. Archived from the original on 8 June 2012. Retrieved 12 April 2013.
 122. ^ Cossé, Stéphane (2006). "Strengthening Transparency in the Oil Sector in Cameroon" (PDF). IMF. Archived from the original (PDF) on 6 June 2012. Retrieved 12 April 2013.
 123. ^ Prevost, Yves. "Harnessing Central Africa's Hydropower Potential" (PDF). Climate Parliament. Archived from the original (PDF) on 27 April 2014. Retrieved 12 April 2013.
 124. ^ Hudgens and Trillo 1036.
 125. ^ a b Musa, Tansa (27 June 2007). "Gunmen kill one, kidnap 22 in Cameroon near CAR Archived 29 June 2007 at the Wayback Machine". Reuters. Retrieved 27 June 2007.
 126. ^ "Getting around Cameroon". World Travel Guide. Archived from the original on 27 June 2013. Retrieved 12 April 2013.
 127. ^ "Equipment for the Future Maroua International Airport". Cameroon Online. 3 April 2013. Archived from the original on 9 May 2013. Retrieved 12 April 2013.
 128. ^ "SOS Children's Village Douala". SOS Children's Villages. Archived from the original on 15 June 2013. Retrieved 12 April 2013.
 129. ^ DeLancey and DeLancey 68.
 130. ^ "Cameroon – Annual Report 2007".
 131. ^ Mbaku 20.
 132. ^ Mbaku 20–1.
 133. ^ a b "Africa :: Cameroon". The World Factbook. Central Intelligence Service. Archived from the original on 22 January 2016. Retrieved 28 December 2015.
 134. ^ "CO2 Emissions from Fuel Combustion: Population 1971–2009". IEA. Archived from the original (XLS) on 21 October 2011. Retrieved 24 September 2011. PDF Archived 6 January 2012 at the Wayback Machine pp. 87–89.
 135. ^ West 3.
 136. ^ Neba 109–11.
 137. ^ Neba 111.
 138. ^ Neba 105–6.
 139. ^ Neba 106.
 140. ^ Neba 103–4.
 141. ^ Mbaku 139.
 142. ^ Mbaku 141.
 143. ^ Neba 65, 67.
 144. ^ West 13.
 145. ^ Neba 48.
 146. ^ Neba 108.
 147. ^ http://citypopulation.de/Cameroon-Cities.html
 148. ^ International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies (28 May 2007). "Cameroon: Population Movement; DREF Bulletin no. MDRCM004". ReliefWeb. Retrieved 18 June 2007.
 149. ^ "World Refugee Survey 2008". U.S. Committee for Refugees and Immigrants. 19 June 2008. Archived from the original on 2 October 2008.
 150. ^ "Cameroon: Location of Refugees and Main Entry Points (as of 02 May 2014) – Cameroon". ReliefWeb. Archived from the original on 14 July 2014. Retrieved 8 June 2014.
 151. ^ Nguyen, Katie (4 June 2014). "Cameroon: Starving, Exhausted CAR Refugees Stream Into Cameroon – UN". allAfrica.com. Archived from the original on 10 June 2014. Retrieved 8 June 2014.
 152. ^ Nathan, Fernand (ed.) (2010) La langue francaise dans le monde en 2010 Archived 3 June 2012 at the Wayback Machine, ISBN 2098824076.
 153. ^ Neba 94.
 154. ^ DeLancey and DeLancey 131
 155. ^ Niba, Francis Ngwa (20 February 2007). "New language for divided Cameroon Archived 21 February 2007 at the Wayback Machine". BBC News. Retrieved 6 April 2007.
 156. ^ a b Genin, Aaron (11 February 2019). "AFRICAN POWDER KEG: CAMEROONIAN CONFLICT AND AFRICAN SECURITY". The California Review. Retrieved 16 April 2019.
 157. ^ Deaths and detentions as Cameroon cracks down on anglophone activists Archived 3 January 2018 at the Wayback Machine The Guardian, 2018
 158. ^ Ani, Kelechi Johnmary, Gabriel Tiobo Wose Kinge, and Victor Ojakorotu. "Political crisis, protests and implications on nation building in Cameroon." African Renaissance 15.Special Issue 1 (2018): 121-139.
 159. ^ Pew Research Center's Religion & Public Life Project: Cameroon Archived 16 December 2013 at the Wayback Machine. Pew Research Center. 2010.
 160. ^ a b c d e f g "July–December, 2010 International Religious Freedom Report – Cameroon". US Department of State. 8 April 2011. Archived from the original on 5 November 2011. Retrieved 12 November 2011.
 161. ^ a b "The veil in west Africa: Banning the burqa: Why more countries are outlawing the full-face veil". The Economist. 13 February 2016. Archived from the original on 14 February 2016. Retrieved 15 February 2016.
 162. ^ Pew Forum on Religious & Public life. 9 August 2012. Retrieved 29 October 2013
 163. ^ Geschiere, Peter (1997). The Modernity of Witchcraft: Politics and the Occult in Postcolonial Africa. Charlottesville: University Press of Virginia, pp. 169–170, ISBN 0813917034.
 164. ^ Boko Haram timeline: From preachers to slave raiders Archived 14 November 2018 at the Wayback Machine. BBC. 15 May 2013. retrieved 19 June 2013
 165. ^ Mbaku 189
 166. ^ a b c West 18.
 167. ^ Mbaku 204.
 168. ^ a b Mbaku 189.
 169. ^ Mbaku 191.
 170. ^ West 18–9.
 171. ^ DeLancey and DeLancey 184.
 172. ^ Mbaku 200.
 173. ^ DeLancey and DeLancey 51
 174. ^ Nkolo, Jean-Victor, and Graeme Ewens (2000). "Cameroon: Music of a Small Continent". World Music, Volume 1: Africa, Europe and the Middle East. London: Rough Guides Ltd., p. 43, ISBN 1858286352.
 175. ^ West 84–5.
 176. ^ Mbaku 121–2.
 177. ^ Hudgens and Trillo 1047
 178. ^ Mbaku 122
 179. ^ West 84.
 180. ^ Mbaku 121
 181. ^ Hudgens and Trillo 1049.
 182. ^ West 17.
 183. ^ Mbaku 110–3.
 184. ^ Mulenga, Andrew (30 April 2010). "Cameroon's indomitable contemporary art". The Post. Archived from the original on 11 March 2014. Retrieved 12 April 2013.
 185. ^ Mbaku 80–1
 186. ^ Fitzpatrick, Mary (2002). "Cameroon." Lonely Planet West Africa, 5th ed. China: Lonely Planet Publications Pty Ltd., p. 38
 187. ^ Mbaku 77, 83–4
 188. ^ Volet, Jean-Marie (10 November 2006). "Cameroon Literature at a glance Archived 11 August 2011 at the Wayback Machine". Reading women writers and African literatures. Retrieved 6 April 2007.
 189. ^ DeLancey and DeLancey 119–20
 190. ^ West 20.
 191. ^ Mbaku 85–6.
 192. ^ DeLancey and DeLancey 120.
 193. ^ West 127.
 194. ^ West 92–3, 127.
 195. ^ Shearlaw, Maeve (20 November 2016). "Africa Women Cup of Nations kicks off in Cameroon". The Guardian. Archived from the original on 23 November 2016.
 196. ^ "OHCHR – UN Human Rights Chief deeply alarmed by reports of serious rights breaches in Cameroon". Office of the High Commissioner for Human Rights. Archived from the original on 3 August 2018. Retrieved 2 August 2018.

References[edit]

 • DeLancey, Mark W.; DeLancey, Mark Dike (2000). Historical Dictionary of the Republic of Cameroon (3rd ed.). Lanham, Maryland: The Scarecrow Press. ISBN 978-0810837751.
 • Hudgens, Jim; Trillo, Richard (1999). West Africa: The Rough Guide (3rd ed.). London: Rough Guides. ISBN 978-1858284682.
 • Mbaku, John Mukum (2005). Culture and Customs of Cameroon. Westport, Connecticut: Greenwood Press. ISBN 978-0313332319.
 • Neba, Aaron (1999). Modern Geography of the Republic of Cameroon (3rd ed.). Bamenda: Neba Publishers.
 • West, Ben (2004). Cameroon: The Bradt Travel Guide. Guilford, Connecticut: The Globe Pequot Press. ISBN 978-1841620787.

Further reading[edit]

 • "Cameroon – Annual Report 2007". Archived from the original on 26 May 2007. Retrieved 7 February 2007. . Reporters without Borders. Retrieved 6 April 2007.
 • "Cameroon". Archived from the original on 13 January 2007. Retrieved 6 January 2007. . Human Development Report 2006. United Nations Development Programme. Retrieved 6 April 2007.
 • Fonge, Fuabeh P. (1997). Modernization without Development in Africa: Patterns of Change and Continuity in Post-Independence Cameroonian Public Service. Trenton, New Jersey: Africa World Press, Inc.
 • MacDonald, Brian S. (1997). "Case Study 4: Cameroon", Military Spending in Developing Countries: How Much Is Too Much? McGill-Queen's University Press.
 • Njeuma, Dorothy L. (no date). "Country Profiles: Cameroon". The Boston College Center for International Higher Education. Retrieved 11 April 2008.
 • Rechniewski, Elizabeth. "1947: Decolonisation in the Shadow of the Cold War: the Case of French Cameroon." Australian & New Zealand Journal of European Studies 9.3 (2017). online
 • Sa'ah, Randy Joe (23 June 2006). "Cameroon girls battle 'breast ironing'". BBC News. Retrieved 6 April 2007.
 • Wight, Susannah, ed. (2006). Cameroon. Spain: MTH Multimedia S.L.
 • "World Economic and Financial Surveys". World Economic Outlook Database, International Monetary Fund. September 2006. Retrieved 6 April 2007.

External links[edit]

Government[edit]

General information[edit]

Trade[edit]