مردم کالاش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کالاش)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
Kalasha
Kalash Girls); Tahsin Shah 04.jpg
Kalash women
کل جمعیت
ca. 4,100-30,000
مناطق با جمعیت قابل توجه
ناحیه چترال، پاکستان
دین
دین ودائی

|langs=زبان کالاش، زبان کهوار، زبان اشکونو، زبان ترگامی |related=مردمان نورستانی, other مردم هندوآریایی }} مختصات: ۳۵°۴۴′۲۰″ شمالی ۷۱°۴۳′۴۰″ شرقی / ۳۵٫۷۳۸۸۹°شمالی ۷۱٫۷۲۷۷۸°شرقی / 35.73889; 71.72778

لباس‌های سنتی زنان کالاش
یک خانه در روستای کالاش‌ها

کالاش قومی هندوایرانی ساکن هندوکش است. آن‌ها در ناحیه چیترال، استان سرحد در شمال غربی پاکستان سکونت دارند و به زبان کالاش از زبان‌های هندوایرانی شاخه داردی سخن می‌گویند. کالاش‌ها آخرین جامعه‌ای هستند که کیش کهن آریایی را زنده نگه داشته‌اند و جمعیت آن‌ها حدود ۶ هزار نفر برآورد می‌شود.

فرهنگ مردم کالاش بسیار منحصربفرد و کاملاً متفاوت از اقوام همسایه ایشان است و به همین جهت این قوم بسیار مورد توجه مردم‌شناسان قرار گرفته‌اند. آن‌ها چندخداباور هستند و طبیعت نقش معنوی مهمی در زندگی ایشان دارد. اهدای قربانی و برگزاری جشن‌هایی برای تشکر از نعمات طبیعت بخشی از آئین‌های مذهبی این قوم است. هرچند شباهت‌هایی بین اساطیر و فولکلور کالاش‌ها و آن ِ یونانیان باستان دیده شده اما شباهت کالاش‌ها به باورهای باستانی هندوایرانی یعنی دوران وِدایی و پیشا زرتشتی بسیار بیشتر است تا به یونانیان.

نورستانی‌ها که همسایگان شرقی کالاش‌ها هستند و در ولایت نورستان افغانستان سکونت دارند نیز در گذشته مذهبی مشابه با کالاش‌ها داشتند. اما در اواخر قرن نوزدهم این منطقه -که تا آن هنگام کافرستان نامیده می‌شد- به تصرف حکومت افغانستان درآمد و مذهب ایشان به اسلام تغییر یافت. پس از آن نیز سال‌ها جنگ‌های پیاپی در منطقه نورستان موجب مرگ بسیاری از بومیان نورستانی و مهاجرت مردم مناطق همسایه به این منطقه شده و نورستانی‌ها را با اقوام دیگر تلفیق کرده‌است. اما کالاش‌های چیترال همچنان سنت‌های فرهنگی خود را حفظ کرده و تأثیر بسیار کمی از دنیای خارج گرفته‌اند.

برخی از کالاش‌ها خود را از نسل سپاه اسکندر مقدونی می‌دانند[۱] اما مطالعات ژنتیکی شاهدی بر این مدعا نیافته بلکه نشان داده که کالاش‌ها ترکیب ژنتیکی بسیار منحصربه‌فردی دارند که بسیار کم با اقوام دیگر مخلوط شده‌اند.

تاریخ[ویرایش]

پیکره چوبین از سال ۲۸۴ میلادی، یافته شده در دره کالاش
یک دختر کالاش
مراسم جوشی در آغاز فصل بهار
در یک مطالعه ژنتیکی افراد بر اساس تنوع ژنی به هفت خوشه تقسیم شدند. بیشتر کالاش‌ها در خوشه‌ای قرار گرفتند که به ندرت در اقوام دیگر دیده می‌شود (زرد). تعداد کمتری از کالاش‌ها هم در خوشه‌های مربوط به خاورمیانه و اروپا (آبی) و هند (قرمز) قرار گرفتند.

تاریخ نوشته‌ای از کالاش‌ها در دست نیست. در تاریخ شفاهی این مردم نسل به نسل روایت شده که گروهی از سپاهیان اسکندر در سال ۳۷۷ قبل از میلاد در این منطقه سکونت گزیدند.[۱]

مورخان نسبت به صحت ادعای کالاش‌ها در مورد رسیدن تبار آن‌ها به فرماندهان اسکندر تردید دارد. اما برای بسیاری دیگر شباهت‌هایی که میان فرهنگ کالاش‌ها و یونانیان وجود دارد از جمله الهه‌های مشترک، موسیقی و جزئیات معماری شاهد صحت ادعای آنان است.[۲]

تهدید علیه کالاش‌ها[ویرایش]

قوم کالاش توانسته‌اند در مقابل فشار مداوم همسایگان مسلمان خود که در تمام طول تاریخ آن‌ها را کافر نامیده‌اند مقاومت کنند و آیین اسلام را نپذیرند.

کالاش‌ها از قرن هیجدهم میلادی به بعد زیر نظر حکومت مهتر چترال قرار داشته و رابطه خوبی با دیگر گروه‌های قومی چترال داشتند. چترال تا سال ۱۸۹۵ یک حکومت پادشاهی مستقل بود و در این سال تحت‌الحمایه دولت هند بریتانیا شد. جامعهٔ چند قومی و چندمذهبی چترال، که شامل اقوام گوناگون سنی و اسماعیلی مذهب می‌شود، کالاش‌ها را مطمئن کرده بود که می‌توانند در صلح و امنیت زندگی کرده و مذهب و فرهنگ خود را حفظ کنند. نورستانی‌ها همسایگان کالاش‌ها نیز تا دهه ۱۸۹۰ همین وضعیت را داشتند. آن‌ها هم تابع دولت چترال بودند و به آن خراج می‌دادند اما با قرارداد دیورند بین دولت هند بریتانیا و پادشاهی افغانستان، نورستان (که آن هنگام کافرستان نامیده می‌شد) در خاک افغانستان قرار گرفت و نورستانی‌ها به قیمت جان خود اسلام آوردند.

کالاش‌ها تا اوایل قرن بیستم جمعیت زیادی داشتند، اما پس از آن تعداد آن‌ها همانند دیگر اقوام غیرمسلمان منطقه رفته رفته کاهش یافت. سیف الله جان یکی از رهبران کالاش‌ها اعلام کرد: «اگر یک کالاش مسلمان شود نمی‌تواند در میان ما زندگی کند. ما بایستی هویت خود را حفظ کنیم.»[۳]

هم اکنون کالاش‌های مسلمان که شیخ نامیده می‌شوند، بیش از نیمی از جمعیت کالاش‌ها را شکل می‌دهند. بسیاری از آنان در روستاهای همسایه زندگی می‌کنند و زبان و بسیاری از رسوم فرهنگی منحصر به فرد خود را حفظ کرده‌اند.[۴]

کالاش‌ها هم به دشواری توانسته‌اند هویت خود را حفظ کنند. آن‌ها که اقلیتی بسیار کوچک در یک منطقه بسیار متعصب مسلمان هستند همواره از سوی شبه‌نظامیان مسلمان تهدید شده‌اند. در دهه ۱۹۵۰ چندین دهکده کالاش به اجبار به اسلام گرویدند و این خصومت میان کالاش‌ها و مسلمانان همسایه‌شان را افزایش داد. در دهه ۱۹۷۰ مسلمانان بومی منطقه و شبه‌نظامیان محلی شروع به آزار و اذیت و شکنجه کالاش‌ها کردند و پس از آن نیز طالبان چندین بار به منطقه حمله کردند که موجب مرگ بسیاری از کالاش‌ها شد. این حملات جمعیت کالاش‌ها را به دو هزار نفر کاهش داد اما در سال‌های اخیر حکومت پاکستان با جلوگیری از این خشونت‌ها موفق به کاهش این حملات و تضمین حداقلی از امنیت برای کالاش‌ها شده‌است. با بهبود وضعیت بهداشتی نرخ مرگ‌ومیر کودکان نیز بسیار کاهش یافته و جمعیت کالاش‌ها در دو دهه اخیر رو به افزایش گذاشته‌است.

با این وجود طالبان همچنان کالاش‌ها و همینطور اسماعیلیان منطقه را - که اقلیت پرشماری در چترال هستند - تهدید به مرگ کرده‌است. این تهدیدها خشم و اعتراضاتی را در سراسر پاکستان برانگیخته و نیروی زمینی پاکستان نیز در پاسخ به آن استحکامات امنیتی در اطراف دهکده‌های کالاش‌ها بنا کرده‌است. دیوان عالی پاکستان نیز کالاش‌ها را در جمع اقلیت‌های قومی قانون اساسی و قانون مجازات شریعت اسلامی قرار داده‌است که مسلمانان را از حمله به پیروان مذاهب دیگر به دلیل اعتقادات شخصی منع می‌کند و حملات طالبان به آنان را مغایر آموزه‌های اسلامی دانسته‌است.

مذهب[ویرایش]

کالاش‌ها آخرین جامعه‌ای هستند که همچنان مذهب نیاکان هندوآریایی را حفظ کرده‌اند. آن‌ها به یک آفریننده دنیا اعتقاد دارند که ḍezáw (از ریشه هندواروپایی dheig'h به معنی آفریدن) نامیده می‌شود و مشابه یاما در ودا (متن مقدس هندیان باستان) است. دیزاو با نام پشتوی «خدایی» هم نامیده می‌شود. در کنار او تعداد دیگری از قهرمانان اساطیری، نیمه‌خدایان و ارواح نیز قرار می‌گیرند.

یک خدای مهم دیگر ایندر یا وِریندر است که شباهت زیادی به شخصیت ایندرا دارد. همانطور که در ودا آمده رنگین‌کمان به نام اوست و غرش تندر به معنای بازی چوگان ایندر است. این شخصیت در چهره‌های مختلفی جلوه می‌کند و هر یک از چهره‌های او با نام‌های مختلفی مثل ساجیگور، ورین یا شورا ورین مشخص می‌شوند.

بالویمین که اخیراً محبوب شده قهرمانی است که برخی از ویژگی‌های ایندرا را نیز به خود گرفته‌است؛ او سوار بر اسب از دنیای خارج می‌آید و به آن‌ها جشن زمستانی (چاوموس) را آموخته است.

ایندر یک همتای شیطانی به نام جستان دارد که به صورت سگ ظاهر می‌شود. خدایان که در زبان کالاش‌ها دیوالوگ (دیوالوک) نامیده می‌شود با پرتاب سنگ (شهاب‌سنگ‌های آسمانی) او را از زمین دور می‌کنند.

دیزَلیک خواهر دیزاو و ایزدبانوی سلامتی است که از کودکان و زنان مراقبت می‌کند. کالاش‌ها به پریانی نیز معتقدند که با همین نام «پری» نامیده می‌شوند.

جغرافیا و آب‌وهوا[ویرایش]

محل زندگی کالاش‌ها در سه دره کوهستانی بومبوریت، رومبور و بیریر است. دهکده‌های کالاش‌ها در ارتفاع حدود ۱۹۰۰ تا ۲۰۰ متری قرار گرفته‌اند. رودخانه‌هایی که در این سه دره جریان دارند به رود کنر می‌ریزند که در ۲۰ کیلومتری جنوب چترال واقع است. گذرگاهی که بومبوریت و رومبور را به هم متصل می‌کند گذرگاه‌هایی که دره‌های کالاش‌ها را به ولایت نورستان مرتبط می‌کند در ارتفاع حدود ۴۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارند.

خاک این دره‌ها بسیار حاصلخیز است و دامنه‌های کوهستانی آن با جنگل‌های بلوط پوشیده شده‌است. این خاک حاصلخیز اجازه کشت گستردهٔ محصولات متنوعی را می‌دهد. رودخانه‌های قدرتمند و خطرناکی که در طول دره‌ها جریان دارند مهار شده‌اند تا آسیاب‌های آبی را به چرخش درآورند و با کانال‌های مبتکرانه‌ای مزارع را آبیاری کنند. گندم، ذرت، انگور، سیب، زردآلو، و گردو از مهم‌ترین محصولات غذایی هستند که کالاش‌ها کشت می‌کنند.

آب‌وهوای منطقه همچون بقیه مناطق مرتفع کوهستانی است که پهنه آبی بزرگی برای تلطیف دمای هوا ندارد یعنی تابستان‌های ملایم و زمستان‌هایی بسیار سرد و خشن. تابستان‌ها معتدل و قابل قبول است و حداکثر دما به‌طور میانگین به ۲۳ تا ۲۷ درجه می‌رسد اما زمستان‌ها بسیار سرد است و میانگین حداقل دما فقط ۱ تا ۲ درجه سانتیگراد است. میانگین بارندگی سالانه نیز بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلی‌متر است.

سنت‌ها[ویرایش]

برخلاف آنکه در طول تاریخ کالاش‌ها را به کفر متهم کرده‌اند و آن‌ها را کافر نامیده‌اند کالاش‌ها خداپرست هستند و به یک آفریننده که خدایی می خوانند به عنوان پروردگار معتقدند و پس از او خدایان دیگری را نیز برای حفظ زندگی خانوادگی و کاری خود باور دارند.[۲]

از بدو تشکیل جامعه کالاش‌ها، در شیوه زندگی آن‌ها تغییر زیادی به وجود نیامده است. طبیعت نقش معنوی مهمی در زندگی روزمره کالاش‌ها دارد و آن‌ها برای شکرگزاری از منابع سرشار دره‌های سرسبز خود مراسم گوناگون جشن و قربانی برگزار می‌کنند.[۱]

جامهٔ زنان کالاش ردای بلند مشکی با لبه‌های گل‌دوزی‌شدهٔ رنگارنگ است، آن‌ها به همین جهت به «کافران سیاه پوش» معروفند. در میان کالاش‌ها برخلاف دیگر اقوام ساکن پاکستان جدایی جنسیتی معمول نیست و ارتباط زن و مرد هم ممنوع نیست، اما زنان در دوران قاعدگی ناپاک شمرده می‌شوند و به دهکده‌ای به نام «باشالنی» می‌روند. دهکده زنانه‌ای که تولد فرزندان نیز در آن صورت می‌پذیرد. پس از زایمان مراسمی برای پاک شدن نمادین مادر نیز انجام می‌گیرد که شوهر نقش مهمی در آن دارد.

ازدواج به وسیله فرار زن و شوهر زیاد اتفاق می‌افتد و حتی زنان شوهردار را نیز در بر می‌گیرد. این امر ممکن است به دشمنی خانواده‌ها بینجامد که معمولاً با میانجیگری دیگران خاتمه می‌پذیرد. سن ازدواج دختران معمولاً پائین است و طلاق نیز رایج است. زن برای جدایی از همسرش و ازدواج با مردی دیگر می‌بایست در نامه‌ای به او مبلغی را که شوهرش برای ازدواج با او پرداخته بوده بنویسد. این بدان جهت است که آن مرد باید برای ازدواج با او دو برابر آن مال را به شوهر قبلی زن بپردازد.[۵]

جشن‌ها[ویرایش]

جشن جوشی

در اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد برگزار می‌شود. در اولین روز جشن جوشی مردم از شیر ده روز مانده می‌نوشند.

جشن اوچا

در پائیز برگزار می‌شود.

چویموس

کالاش‌ها در جشن چویموس مهم‌ترین جشن سالیانه خود، پایان سال و فصل برداشت را در نیمه زمستان گرامی می‌دارند. رقص، موسیقی، بزهایی که برای «بالیمان» قربانی می‌شوند؛ خدایی که از سرزمین افسانه‌ای آنان در روزهای جشن به دره کالاش آمده، و غذاهایی که در عبادتگاه‌ها پیشکش ارواح نیاکان‌شان می‌گردند، جلوه‌های اصلی این جشنواره‌اند.

مراسم بودولاک (سلطان چوپان) نیز در جشن چویموس برگزار می‌شود. یک نوجوان نیرومند به کوهستان می‌رود تا تابستان را به همراه چند بز بگذراند، به اعتقاد این مردم شیر بز او را قدرتمند می‌کند. در روز جشن او اجازه دارد تا تنها برای ۲۴ ساعت به روستا برگردد و آن مدت را با یکی از زنان روستا بگذراند. او هر زنی را حتی اگر شوهر داشته باشد یا کودک باشد می‌تواند برگزیند. اگر فرزندی از این ارتباط جنسی زاده شود، مقدس دانسته می‌شود. البته آن‌ها اعلام کرده‌اند که این مراسم را برچیده‌اند.

اصالت نژادی[ویرایش]

بر اساس مطالعهٔ ژنتیکی کوینتانا-مورسی و دیگران (۲۰۰۴) بر روی میتوکندری دی‌ان‌ای (که از مادر منتقل شده و نسب مادری را نشان می‌دهد) کالاش‌ها ۱۰۰٪ تبار غرب اورآسیایی دارند و هیچ نوع تبار جنوب آسیایی یا شرق آسیایی در آن‌ها وجود ندارد. این محققان نتیجه گرفته‌اند که اصلیت کالاش‌ها دست‌کم از نظر تبار مادری به اوراسیای غربی می‌رسد.

تحقیق روزنبرگ و دیگران (۲۰۰۶) نشان داده که کالاش‌ها یک جامعهٔ متمایز از تمام جوامع دیگر دنیا با تداخل نژادی بسیار اندک هستند. در یک تحلیل خوشه‌ای که تمام اقوام دنیا را به هفت خوشه تقسیم می‌کرد کالاش‌ها یکی از این هفت خوشه را تشکیل دادند و شش خوشه دیگر آفریقایی‌ها، اروپایی‌ها، جنوب آسیایی‌ها (هند و مناطق اطراف)، شرق آسیایی‌ها، ملانزی‌ها و بومیان آمریکا بودند.

تحقیق لی و دیگران (۲۰۰۸) که با استفاده از بیش از ۶۵۰ هزار نمونهٔ جداگانه چندریختی نوکلئوتید از تنوع ژنی انسان‌ها انجام می‌شد، مشخص کرد که تبارهای ریشه‌دار عمیقی در کالاش‌ها آن‌ها را از بقیه متمایز می‌کند اما در تحلیل خوشه‌ای کالاش‌ها خوشه مستقلی را تشکیل ندادند و در کنار جمعیت‌های بومی آسیای میانه و جنوب آسیا در خوشه هفتم قرار گرفتند. این تحقیق نشان داد که کالاش‌ها یک گروه جدا از اروپایی‌ها هستند چون شباهت ژنی آن‌ها به اقوام بومی آسیای میانه و جنوب آسیا بیشتر است تا به اروپاییان.

فرضیه اصلیت یونانی[ویرایش]

گفته می‌شود نسل کالاش‌ها به سربازان یونانی سپاه اسکندر مقدونی می‌رسد اما محققان نشانه قطعی در این مورد نیافته‌اند.

تحقیق کریمر و دیگران (۲۰۰۲) بر روی کروموزوم ایگرگ کالاش‌ها (که از پدر به پسر منتقل می‌شود و تبار پدری را نشان می‌دهد) «هرچند از اصلیت یونانی تبار پدری کالاش‌ها حمایت نمی‌کند» اما هم‌آمیزی کروموزم ایگرگ یونانی در کالاش‌ها می‌تواند به ۲۰ تا ۴۰ درصد برسد.

توماس کیویسیلد و دیگران (۲۰۰۳) فرضیهٔ هم‌آمیزی یونانی کریمر را رد کرده‌اند و معتقدند که «برخی از مدل‌سازی‌های موجود هم‌آمیزی نمی‌توانند مدرکی برای شارش ژنی بین جمعیت‌های مختلف باشند... به ویژه در مواردی که مارکرهای مورد استفاده نیروی محدودسازندهٔ کافی برای تعیین جمعیت منبع را ندارند...یا وقتی که بیش از دو جمعیت پدری وجود دارد. در این مورد هم یک مدل ساده‌سازی که فقط از دو جمعیت والدینی استفاده می‌کند می‌تواند به نتیجهٔ اغراق‌آمیز در مورد هم‌آمیزی بینجامد». یا به بیان ساده شباهت ژنی کروموزوم ایگرگ کالاش‌ها و یونانیان نمی‌تواند احتمال تبار یونانی کالاش‌ها را مطرح کند.

تحقیقی از فراست و دیگران (۲۰۰۶) نیز نشان داده که کالاش‌ها فاقد هاپلوگروپ‌های معمول در یونانیان مثل هاپلوگروپ ۲۱ (E-M35) هستند. اما تحقیق هلنتال و دیگران (۲۰۱۴) بر روی دی‌ان‌ای کالاش‌ها شواهدی از یک شارش ژنی از اروپا یا خاورمیانه (تحقیق نتوانسته محل دقیق جغرافیایی را تعیین کند) را یافته که بین سال‌های ۹۹۰ تا ۲۱۰ پیش از میلاد رخ داده‌است و این محدوده زمانی دوران لشگرکشی اسکندر را نیز شامل می‌شود.

تبار اصیل آریایی[ویرایش]

در تحقیق جدیدتری که در سال ۲۰۱۶ توسط Lazaridis و همکاران انجام گرفت، مشخص شد که کالاش‌ها نیمی از ژن‌های خود را از مردمان کوچ‌نشین هندواروپایی زبانی که در اوایل تا اواسط عصر برنز در دشت‌های اوراسیا می زیسته‌اند به ارث برده‌اند. پنجاه درصد تبار هندواروپایی کالاش‌ها را همتراز با مردم شمال شرق اروپا قرار می‌دهد. همچنین در این تحقیق پشتون‌ها، بلوچ‌ها، برهمن‌ها، گجراتی‌ها و اقوام دیگری از آسیای مرکزی و جنوبی هم حضور داشتند اما هیچکدام به اندازهٔ کالاش‌ها از خود تبار هندواروپایی نشان ندادند. درصد بالای عناصر نژادی هندواروپایی بین کالاش‌ها در اصل منعکس کنندهٔ شرایط محیطی محل زندگی آنهاست که کالاش‌ها را از اختلاط نژادی مصون نگاه داشته‌است.[۶]

زبان[ویرایش]

زبان کالاش‌ها از خانواده هندواروپایی، شاخهٔ هندوایرانی، گروه داردی و زیرگروه چترالی است. تنها زبان دیگر عضو این زیرگروه زبان کهوار (یا چترالی) است.

کالاش‌ها و همسایگان[ویرایش]

علاقه کالاش‌ها به مجسمه‌های آراستهٔ چوبین، شراب و حیوانات همواره موجب پیدایش اختلاف میان آنان و همسایگان مسلمان آن‌ها بوده‌است. البته یورش خونبار امیر عبدالرحمان پادشاه افغانستان در سال ۱۸۹۳ به کافرستان (نورستان کنونی) و تغییر مذهب اهالی غیر مسلمان این منطقه، کالاش‌ها را در بر نگرفت، چرا که سرزمین آنان در آن‌سوی خط دیورند قرار گرفته بود و بخشی از ولایت چترال هندوستان به حساب می‌آمد.

امروزه دولت پاکستان سیاست خود را نسبت به غیر مسلمانان ساکن چیترال با تساهل توأم کرده‌است. افرادی که وارد دره کالاش می‌شوند می‌باید مبلغی را به عنوان ورودیه بپردازند. این مبالغ برای رفاه مردم و حفاظت از محیط زیست این ناحیه خرج می‌شود. با این حال هنوز هم قوم کالاش که در سه دهه اخیر جمعیت آنان سیر صعودی یافته، با خطراتی روبه‌رو ست.

اقتصاد کالاش‌ها به کشاورزی سنتی و حیوانات اهلی (به ویژه بز) متکی است. اما زباله‌ها و فاضلاب کارخانه‌های پاکستانی منابع آبی آن‌ها را آلوده، قطع درختان جنگل به کمبود مراتع انجامیده و کمبود غذا بحرانی مستمر در این منطقه بوده‌است. مهاجرت و گرویدن به اسلام برای یافتن کار در خارج از دره کالاش یکی از دلایل کاهش جمعیت کالاش‌ها بوده‌است.

البته فشارها برای ادغام جامعه کالاش با اقوام مجاور مسلمان همچنان ادامه دارد و زنان کالاش به جهت نپوشاندن موهای خود مورد آزار قرار می‌گیرند و تعدادی نیز به روسپی‌گری وادار گشته‌اند.

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ دیدار با قوم کالاش، بازماندگان اسکندر مقدونی در پاکستان، بی بی سی
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ عکس: آداب و رسوم کالاش ها، بی بی سی
 3. Raffaele, Paul. Smithsonian Jan. 2007: page 66-68.
 4. Ahmed, A.S., 1986. The Islamizaion of The Kalash Kafirs. Pakistan Society: Islam, Ethnicity and Leadership In South Asia. page 23-28
 5. Kalash Festival of Choimus at Pilot Destination Guide
 6. Lazaridis I , et al. "Genomic insights into the origin of farming in the ancient Near East". Nature. 2016.

پیوند به بیرون[ویرایش]

 • «اقلیت غیر مسلمان در دوردست‌های پاکستان». رادیو فردا. ۱ خرداد ۱۳۹۴.

Kalasha
Kalash Girls); Tahsin Shah 04.jpg
Kalash women
Total population
ca. 4,100[1]–30,000[2]
Regions with significant populations
Chitral District, Pakistan
Languages
Kalasha, Khowar, Ashkun language, Kalasha-ala, Tregami language
Religion
Ancient Hinduism[3][4] / Animism[5][6][7]
some have converted to Islam[a]
Related ethnic groups
Nuristani, other Indo-Aryan peoples

The Kalasha (Kalasha: Kaĺaśa; Kalasha-ala: Kalaṣa; Urdu: کالاش‎), or Kalash, also called Waigali or Wai, are a Dardic Indo-Aryan indigenous people residing in the Chitral District of Khyber-Pakhtunkhwa province of Pakistan. They speak the Kalasha language, from the Dardic family of the Indo-Aryan branch. They are considered unique among the people of Pakistan.[9][2][10] They are also considered to be Pakistan's smallest ethnoreligious group,[11] practising a religion which many authors characterise as a form of animism,[5][6][7][12][13][14] and others regard it as a derivative of the pre-Vedic ancient Indo-Aryan religion,[15] which in turn is described by some as "a form of ancient Hinduism".[3][4][16]

The term is used to refer to many distinct people including the Väi, the Čima-nišei, the Vântä, plus the Ashkun- and Tregami-speakers.[2] The Kalash are considered to be an indigenous people of Asia, with their ancestors migrating to Chitral valley from another location possibly further south,[17] which the Kalash call "Tsiyam" in their folk songs and epics.[18] Some of the Kalash traditions consider the various Kalash people to have been migrants or refugees.[19] They are also considered by some to have been either descendants of foreign people, Gandhari people and the Indians of eastern Afghanistan.[20] Based on analysis of genetic drift, the Kalash may be descendants of migrants of north Eurasian stock, who were some of the earliest migrants from West Asia into South Asia.[21]

The neighbouring Nuristani people of the adjacent Nuristan (historically known as Kafiristan) province of Afghanistan once had the same culture and practised the same faith adhered to by the Kalash though with some distinctions.[22][23] The first historically recorded Islamic invasions of their lands were by the Ghaznavids in 11th century[24] while they themselves are first attested in 1339 during Timur's invasions.[20] Nuristan had been converted to Islam in 1895–96, although some evidence has shown the people continued to practice their customs.[25] The Kalash of Chitral have maintained their own separate cultural traditions.[26]

Culture

The culture of the Kalash people is unique and differs in many ways from the many contemporary Islamic ethnic groups surrounding them in northwestern part of Pakistan.They are polytheists and nature plays a highly significant and spiritual role in their daily life. As part of their religious tradition, sacrifices are offered and festivals held to give thanks for the abundant resources of their three valleys. Kalasha Desh (the three Kalash valleys) is made up of two distinct cultural areas, the valleys of Rumbur and Bumburet forming one, and Birir Valley the other; Birir Valley being the more traditional of the two.[citation needed]

Kalash mythology and folklore has been compared to that of ancient Greece,[27] but they are much closer to Indo-Iranian (pre-Zoroastrian-Vedic) traditions.[15] The Kalash have fascinated anthropologists due to their unique culture compared to the rest in that region.[26]

Language

The Kalasha language, also known as Kalasha-mun, is a member of the Dardic group of the Indo-Aryan languages. Its closest relative is the neighbouring Khowar language. Kalasha was formerly spoken over a larger area in south Chitral, but it is now mostly confined to the western side valleys having lost ground to Khowar.[28]

Customs

Kalash girl

There is some controversy over what defines the ethnic characteristics of the Kalash. Although quite numerous before the 20th century, the non-Muslim minority has seen its numbers dwindle over the past century. A leader of the Kalash, Saifulla Jan, has stated, "If any Kalash converts to Islam, they cannot live among us anymore. We keep our identity strong."[29] About three thousand have converted to Islam or are descendants of converts, yet still live nearby in the Kalash villages and maintain their language and many aspects of their ancient culture. By now, sheikhs, or converts to Islam, make up more than half of the total Kalasha-speaking population.[30]

Kalasha women usually wear long black robes, often embroidered with cowrie shells. For this reason, they are known in Chitral as "the Black Kafirs".[31] Men have adopted the Pakistani shalwar kameez, while children wear small versions of adult clothing after the age of four.[32][33]

In contrast to the surrounding Pakistani culture, the Kalasha do not in general separate males and females or frown on contact between the sexes. However, menstruating girls and women are sent to live in the "bashaleni", the village menstrual building, during their periods, until they regain their "purity". They are also required to give birth in the bashaleni. There is also a ritual restoring "purity" to a woman after childbirth which must be performed before a woman can return to her husband.[34] The husband is an active participant in this ritual.[citation needed]

Girls are initiated into womanhood at an early age of four or five and married at fourteen or fifteen.[35][36] If a woman wants to change husbands, she will write a letter to her prospective husband informing him about how much her current husband paid for her. This is because the new husband must pay double if he wants her. For example, if the current husband paid one cow for her, then the new husband must pay two cows to the original husband if he wants her.[citation needed]

Marriage by elopement is rather frequent, also involving women who are already married to another man. Indeed, wife-elopement is counted as one of the "great customs" (ghōna dastūr) together with the main festivals. Wife-elopement may lead in some rare cases to a quasi-feud between clans until peace is negotiated by mediators, in the form of the double bride-price paid by the new husband to the ex-husband.[37]

Kalash lineages (kam) separate as marriageable descendants have separated by over seven generations. A rite of "breaking agnation" (tatbře čhin) marks that previous agnates (tatbře) are now permissible affines (därak "clan partners").[37] Each kam has a separate shrine in the clan's Jēṣṭak-hān, the temple to lineal or familial goddess Jēṣṭak.[citation needed]

The historical religious practices of the Pahari people are similar to those of the Kalash people in that they "ate meat, drank alcohol, and had shamans".[38] In addition, the Pahari people "had rules of lineage exogamy that produced a segmentary system closely resembling the Kalasha one".[38]

Festivals

Celebrating Joshi, Kalash women and men dance and sing their way from the dancing ground to the village arena, the Charso, for the end of the day's festivities
Chilam Joshi festival celebrations

The three main festivals (khawsáṅgaw) of the Kalash are the Chilam Joshi in middle of May, the Uchau in autumn, and the Caumus in midwinter.[39] The pastoral god Sorizan protects the herds in Fall and Winter and is thanked at the winter festival, while Goshidai does so until the Pul festival (pũ. from *pūrṇa, full moon in Sept.) and is thanked at the Joshi (joṣi, žōši) festival in spring. Joshi is celebrated at the end of May each year. The first day of Joshi is "Milk Day", on which the Kalash offer libations of milk that have been saved for ten days prior to the festival.[citation needed]

The most important Kalash festival is the Chawmos (cawmōs, ghona chawmos yat, Khowar "chitrimas" from *cāturmāsya, CDIAL 4742), which is celebrated for two weeks at winter solstice (c. 7–22 December), at the beginning of the month chawmos mastruk. It marks the end of the year's fieldwork and harvest. It involves much music, dancing, and the sacrifice of many goats. It is dedicated to the god Balimain who is believed to visit from the mythical homeland of the Kalash, Tsyam (Tsiyam, tsíam), for the duration of the feast. Food sacrifices are offered at the clans' Jeshtak shrines, dedicated to the ancestors.[citation needed]

At Chaumos, impure and uninitiated persons are not admitted; they must be purified by waving a fire brand over women and children and by a special fire ritual for men, involving a shaman waving juniper brands over the men. The 'old rules' of the gods (Devalog, dewalōk) are no longer in force, as is typical for year-end and carnival-like rituals. The main Chaumos ritual takes place at a Tok tree, a place called Indra's place, "indrunkot", or "indréyin". Indrunkot is sometimes believed to belong to Balumain's brother, In(dr), lord of cattle.[15] Ancestors, impersonated by young boys (ōnjeṣṭa 'pure'), are worshipped and offered bread; they hold on to each other and form a chain (cf. the Vedic anvārambhaṇa) and snake through the village.[citation needed]

The men must be divided into two parties: the pure ones have to sing the well-honored songs of the past, but the impure sing wild, passionate, and obscene songs, with an altogether different rhythm. This is accompanied by a 'sex change': men dress as women, women as men (Balumain also is partly seen as female and can change between both forms at will).[15]

This includes the Festival of the Budulak (buḍáḷak, the 'shepherd king'). In this festival, a strong prepubescent boy is sent up into the mountains to live with the goats for the summer. He is supposed to get fat and strong from the goat milk. When the festival comes he is allowed for a 24-hour period only to have sexual intercourse with any woman he wants, including even the wife of another man, or a young virgin. Any child born of this 24-hour period is considered to be blessed. The Kalash claim to have abolished this practice in recent years due to negative worldwide publicity.[citation needed]

At this crucial moment the pure get weaker, and the impure try to take hold of the (very pure) boys, pretend to mount them "like a hornless ram", and proceed in snake procession. At this point, the impure men resist and fight. When the "nagayrō" song with the response "han sarías" (from *samrīyate 'flows together', CDIAL 12995) is voiced, Balumain showers all his blessings and disappears. He gives his blessings to seven boys (representing the mythical seven of the eight Devalog who received him on arrival), and these pass the blessings on to all pure men.[15]

In myth, Mahandeu had cheated Balumain from superiority, when all the gods had slept together (a euphemism) in the Shawalo meadow; therefore, he went to the mythical home of the Kalash in Tsiyam (tsíam), to come back next year like the Vedic Indra (Rigveda 10.86). If this had not happened, Balumain would have taught humans how to have sex as a sacred act. Instead, he could only teach them fertility songs used at the Chaumos ritual. He arrives from the west, the Bashgal valley, in early December, before solstice, and leaves the day after. He was at first shunned by some people, who were annihilated. He was, however, received by seven Devalog and they all went to several villages, such as Batrik village, where seven pure, young boys received him whom he took with him. Therefore, nowadays, one only sends men and older boys to receive him. Balumain is the typical culture hero. He told people about the sacred fire made from junipers, about the sowing ceremony for wheat that involved the blood of a small goat, and he asked for wheat tribute (hushak) for his horse. Finally, Balumain taught how to celebrate the winter festival. He was visible only during his first visit, now he is just felt to be present.[15]

During the winter the Kalash play an inter-village tournament of Chikik Gal (ball game) in which villages compete against each other to hit a ball up and down the valley in deep snow.[citation needed]

Religion

A Kalash woman in traditional costume

The Kalash people are divided equally between the adherents of Islam,[b][8] and those that practice the traditional Kalash religion, which some observers label as animism,[5][6][7][40] but others regard it as a derivative of the pre-Vedic ancient Indo-Aryan religion,[15] described by some as "a form of ancient Hinduism".[3][4][16]

According to Sanskrit linguist Michael Witzel, the traditional Kalash religion shares "many of the traits of myths, ritual, society, and echoes many aspects of Rigvedic [religion]" but not of the post-Rigvedic religion that later developed in India.[15][41] Kalash culture and belief system differ from the various ethnic groups surrounding them but are similar to those practised by the neighbouring Nuristanis in northeast Afghanistan before their conversion to Islam.[22][23]

Various writers have described the faith adhered to by the Kalash in different ways. University of Rochester social anthropologist and professor Barbara A. West, with respect to the Kalash states in the text Encyclopedia of the Peoples of Asia and Oceania that their "religion is a form of Hinduism that recognizes many gods and spirits" and that "given their Indo-Aryan language ... the religion of the Kalasha is much more closely aligned to the Hinduism of their Indian neighbors than to the religion of Alexander the Great".[3] E.J. Michael Witzel in his book The Origins of the World's Mythologies, makes reference to the "pre-Hindu Kalash".[42] The journalist Frud Bezhan incorporates all of these perspectives, describing the religion followed by the Kalash as being "a form of ancient Hinduism infused with old pagan and animist beliefs."[4]

The isolated Kalash have received strong religious influences from pre-Islamic Nuristan. Richard Strand, a prominent expert on languages of the Hindu Kush, spent three decades in the Hindukush. He noted the following about the pre-Islamic Nuristani religion:

"Before their conversion to Islâm the Nuristânis practised a form of ancient Hinduism, infused with accretions developed locally. They acknowledged a number of human-like deities who lived in the unseen Deity World (Kâmviri d'e lu; cf. Sanskrit deva lok'a-)."[43]

Deities

Kalash religion and culture has also been influenced by Islamic ideology and culture. Their belief in one supreme God is one example of Muslim influence. They also use some Arab and Persian words for their god.[44]

Noted linguist and Harvard professor Michael Witzel summarises the faith practised by the Kalash with this description:[15]

"In myth it is notably the role of Indra, his rainbow and his eagle who is shot at, the killing of his father, the killing of the snake or of a demon with many heads, and the central myth of releasing the Sun from an enclosure (by Mandi < Mahān Deva). There are echoes of the Puruṣa myth, and there is the cyclical elevation of Yama Rājan (Imra) to sky god (Witzel 1984: 288 sqq., pace Fussman 1977: 70). Importantly, the division between two groups of deities (Devalog) and their intermarriage (Imra's mother is a 'giant') has been preserved, and this dichotomy is still re-enacted in rituals and festivals, especially the Chaumos. Ritual still is of IIr.type: Among the Kalash it is basically, though not always, temple-less, involving fire, sacred wood, three circumambulations, and the *hotṛ. Some features already have their Vedic, and no longer their Central Asian form (e.g. dragon > snake)."[15]

Indr

Michael Witzel claims there is an Indra-like figure derived from the pre-Vedic Indo Aryan religion, often actually called Indr (N., K.) or Varendr (K., waræn, werín, *aparendra). As in the Veda, the rainbow is called after him. When it thunders, Indra is playing Polo. Indra appears, however, in various forms and modern 'disguises', such as Sajigor (Sajigōr), also called Shura Verin. The shrine of Sajigor is in Rumbur valley.[citation needed]

Warén(dr-) or In Warīn is the mightiest and most dangerous god. Even the recently popular Balumain (baḷimaín, K.) has taken over some of Indra's features: He comes from the outside, riding on a horse. Balumain is a culture hero who taught how to celebrate the Kalash winter festival (Chaumos). He is connected with Tsyam, the mythological homeland of the Kalash. Indr has a demon-like counterpart, Jeṣṭan, who appears on earth as a dog; the gods (Devalog, Dewalók) are his enemies and throw stones at him, the shooting stars.[15]

Munjem Malék

Another god, Munjem Malék (munjem 'middle'; malék from Arab. malik 'king'), is the Lord of Middle Earth and killed, like the Indra, his father. Mahandeo (mahandéo, cf. the Nuristani Mon/Māndi), is the god of crops, and also the god of war and a negotiator with the highest deity.[15]

Jestak

Jestak (jéṣṭak, from *jyeṣṭhā, or *deṣṭrī?) is the goddess of domestic life, family and marriage. Her lodge is the women's house (Jeṣṭak Han). Dezalik (ḍizálik), the sister of "Dezau" is the goddess of childbirth, the hearth and of life force; she protects children and women. She is similar to the Nirmali (Indo-Iranian *nirmalikā). She is also responsible for the Bashaleni lodge.[citation needed]

Suchi, Varōti, and Jach

There also is a general pattern of belief in mountain fairies now often called by their Persian name, Peri, but still called Apsaras in the Rājataraṅgiṇī, Suchi (súči, now often called Peri), who help in hunting and killing enemies, and the Varōti, their violent male partners. They live in the high mountains, such as Tirich Mir, but in late autumn they descend to the mountain meadows. The Jach (j.ac.) are a separate category of female spirits of the soil or of special places, fields and mountain pastures.[15]

Imra

Certain deities were revered only in one community or tribe, but one was universally revered as the Creator: the ancient Hindu god Yama Râja called imr'o in Kâmviri.[43][45] There is a creator god, appearing under various names, no longer as Father Heaven, but as lord of the nether world and of heaven: Imra (*Yama Rājan), Māra 'death' (Nuristani)[15] He (Yama rajan) is a creator deity called Dezau (ḍezáw) whose name is derived from Indo-European *dheig'h 'to form' (Kati Nuristani dez 'to create', CDIAL 14621); Dezauhe is also called by the Pashto term Khodai. There are a number of other deities, semi-gods and spirits. The Kalash pantheon is thus one of the last living representatives of Indo-European religion.[citation needed]

Ritual

A drummer during the Joshi festival in Bumberet, Pakistan. Drumming is a male occupation among the Kalash people.

These deities have shrines and altars throughout the valleys, where they frequently receive goat sacrifices. In 1929, as Georg Morgenstierne testifies, such rituals were still carried out by Kalash priests, "ištikavan" 'priest' (from ištikhék 'to praise a god'). This institution has since disappeared but there still is the prominent one of shamans (dehar).[46] The deities are temporary visitors. Mahandeo shrines are a wooden board with four carved horse heads (the horse being sacred to Kalash) extending out, in 1929 still with the effigy of a human head inside holes at the base of these shrines while the altars of Sajigor are of stone and are under old juniper, oak and cedar trees.[citation needed]

Horses, cows, goats and sheep were sacrificed. Wine is a sacred drink of Indr, who owns a vineyard (Indruakun in the Kafiristani wama valley contained both a sacred vineyard and shrine (Idol and altar below a great juniper tree) along with 4 large vates carved out of rocks)—that he defends against invaders. Kalash rituals are of the potlatch type; by organising rituals and festivals (up to 12; the highest called biramōr) one gains fame and status. As in the Veda, the former local artisan class was excluded from public religious functions.[15]

There is a special role for prepubescent boys, who are treated with special awe, combining pre-sexual behaviour and the purity of the high mountains, where they tend goats for the summer month. Purity is very much stressed and centered around altars, goat stables, the space between the hearth and the back wall of houses and in festival periods; the higher up in the valley, the more pure the location.[15]

By contrast, women (especially during menstruation and giving birth), as well as death and decomposition and the outside (Muslim) world are impure, and, just as in the Veda and Avesta, many cleansing ceremonies are required if impurity occurs.[15]

Crows represent the ancestors, and are frequently fed with the left hand (also at tombs), just as in the Veda. The dead are buried above ground in ornamented wooden coffins. Wooden effigies are erected at the graves of wealthy or honoured people.[15][47]

Music

Kalasha traditional music mainly consists of flute-like instruments (usually high in pitch), singing, poetry, clapping and the rhythmic playing of drums, which include the:

 • wãc – A small hourglass-shaped drum; this is made from 'chizhin' (pine wood), 'kuherik' (pine nut wood), or 'az'a'i' (apricot (tree) wood). It is played with a larger drum called a 'dãu' for the Kalasha dances.
 • dãu – A large drum; this is played with a smaller drum called a 'wãc' for the Kalasha dances, the smaller drum giving a lighter counterpart to the larger one.

[48]

Location, climate and geography

Located in Khyber-Pakhtunkhwa, Pakistan the Kalash people live in three isolated mountain valleys: Bumburet (Kalash: Mumuret), Rumbur (Rukmu), and Birir (Biriu). These valleys open towards the Kunar River, some 20 km south (downstream) of Chitral,

The Bumburet and Rumbur valleys join at 35°44′20″N 71°43′40″E / 35.73889°N 71.72778°E / 35.73889; 71.72778 (1,640 m), joining the Kunar at the village of Ayrun (35°42′52″N 71°46′40″E / 35.71444°N 71.77778°E / 35.71444; 71.77778, 1,400 m) and they each rise to passes connecting to Afghanistan's Nuristan Province at about 4,500 m.[citation needed]

The Birir Valley opens towards the Kunar at the village of Gabhirat (35°40′8″N 71°45′15″E / 35.66889°N 71.75417°E / 35.66889; 71.75417, 1,360 m). A pass co[citation needed]nnects the Birir and Bumburet valleys at about 3,000 m. The Kalash villages in all three valleys are located at a height of approximately 1,900 to 2,200 m.[citation needed]

The region is extremely fertile, covering the mountainside in rich oak forests and allowing for intensive agriculture, despite the fact that most of the work is done not by machinery, but by hand. The powerful and dangerous rivers that flow through the valleys have been harnessed to power grinding mills and to water the farm fields through the use of ingenious irrigation channels. Wheat, maize, grapes (generally used for wine), apples, apricots and walnuts are among the many foodstuffs grown in the area, along with surplus fodder used for feeding the livestock.[49]

The climate is typical of high elevation regions without large bodies of water to regulate the temperature. The summers are mild and agreeable with average maximum temperatures between 23 and 27 °C (73 and 81 °F). Winters, on the other hand, can be very cold, with average minimum temperatures between 2 and 1 °C (36 and 34 °F). The average yearly precipitation is 700 to 800 mm (28 to 31 inches).[citation needed]

Genetic origins

Rosenberg et al. (2006) ran simulations dividing autosomal gene frequencies in selected populations into a given number of clusters. For 7 or more clusters, a cluster (yellow) appears which is nearly unique to the Kalash. Smaller amounts of Kalash gene frequencies join clusters associated with Europe and Middle East (blue) and with South Asia (red).

Genetic analysis of Y-chromosome DNA (Y-DNA) by Firasat et al. (2007) on Kalash individuals found high and diverse frequencies of these Y-DNA Haplogroups: L3a (22.7%), H1* (20.5%), R1a (18.2%), G (18.2%), J2 (9.1%), R* (6.8%), R1* (2.3%), and L* (2.3%).[50]

Genetic analysis of Mitochondrial DNA (mtDNA) by Quintana-Murci et al. (2004) stated that "the western Eurasian presence in the Kalash population reaches a frequency of 100%" with the most prevalent mtDNA Haplogroups being U4 (34%), R0 (23%), U2e (16%), and J2 (9%). The study asserted that no East or South Asian lineages were detected and that the Kalash population is composed of western Eurasian lineages (as the associated lineages are rare or absent in the surrounding populations). The authors concluded that a western Eurasian origin for the Kalash is likely, in view of their maternal lineages.[51]

A study of ASPM gene variants by Mekel-Bobrov et al. (2005) found that the Kalash people of Pakistan have among the highest rate of the newly evolved ASPM Haplogroup D,[clarification needed] at 60% occurrence of the approximately 6,000-year-old allele.[52] The Kalash also have been shown to exhibit the exceedingly rare 19 allele value at autosomal marker D9S1120 at a frequency higher than the majority of other world populations which do have it.[53]

A study by Rosenberg et al. (2006) employing genetic testing among the Kalash population concluded that they are a distinct (and perhaps aboriginal) population with only minor contributions from outside peoples. In one cluster analysis with (K = 7), the Kalash formed one cluster, the others being Africans, Europeans, Middle Easterners, South Asians, East Asians, Melanesians, and Native Americans.[54]

A study by Li et al. (2008) with geneticists using more than 650,000 single-nucleotide polymorphisms (SNP) samples from the Human Genome Diversity Panel, found deep rooted lineages that could be distinguished in the Kalash. The results showed them clustered within the Central/South Asian populations at (K = 7). The study also showed the Kalash to be a separated group, having no membership within European populations.[55]

A study by Qasim Ayub, Massimo Mezzavilla, and Chris Tyler-Smith (2015) found no evidence of their claimed descent from soldiers of Alexander. The study, however, found that they shared a significant portion of genetic drift with MA-1, a 24,000-year-old Paleolithic Siberian hunter-gatherer fossil and the Yamnaya culture. The researchers thus believe they may be an ancient north-drifted Eurasian stock from which some of the modern European and Middle Eastern population also descends. Their mitochondrial lineages are predominantly from western Eurasia. Due to their uniqueness, the researchers believed that they were the earliest group to separate from the ancestral stock of the modern population of the Indian subcontinent.[21]

European descent

The estimates by Qamar et al. of Greek admixture has been dismissed by Toomas Kivisild et al. (2003) stating that "some admixture models and programs that exist are not always adequate and realistic estimators of gene flow between populations ... this is particularly the case when markers are used that do not have enough restrictive power to determine the source populations ... or when there are more than two parental populations. In that case, a simplistic model using two parental populations would show a bias towards overestimating admixture".[56] The study came to the conclusion that the Kalash population estimate by Qamar et al. "is unrealistic and is likely also driven by the low marker resolution that pooled southern and western Asian-specific Y-chromosome Haplogroup H together with European-specific Haplogroup I, into an uninformative polyphyletic cluster 2".[56]

Discover magazine genetics blogger Razib Khan has repeatedly cited information indicating that the Kalash are part of the South Asian genetic continuum with no Macedonian ethnic admixture albeit shifted towards the Iranian people.[57][58][59]

A study by Firasat et al. (2006) concluded that the Kalash lack typical Greek Haplogroups such as Haplogroup 21 (E-M35).[60]

Some of the Kalash people claim to be descendants of Alexander the Great's soldiers.[61]

Economy

Historically a goat herding and subsistence farming people, the Kalasha are moving towards a cash-based economy whereas previously wealth was measured in livestock and crops. Tourism now makes up a large portion of the economic activities of the Kalash. To cater to these new visitors, small stores and guest houses have been erected, providing new luxury for visitors of the valleys.[62] People attempting to enter the valleys have to pay a toll to the Pakistani government, which is used to preserve and care for the Kalash people and their culture. After building the first jeepable road in the Kalasha valleys in mid-1970s the people are engaged in other professions like tourism and also joining services like military, police and border force, etc.[63]

History and social status

The Kalash are considered to be an indigenous people of Asia, with their ancestors migrating to Afghanistan from a distant place in South Asia, which the Kalash call "Tsiyam" in their folk songs and epics.[9] The invasion by the Ghaznavids is the first historically attested invasion of their lands[24] while the Kalash themselves are first attested in 1339 during Timur's invasion.[20]

Per their traditions, the Väi are refugees who fled from Kama to Waigal after the attack of the Ghazanavids. Per the traditions of the Gawâr, the Väi took the land from them and they migrated to the Kunar Valley. According to Strand, the Askun-speaking Kalash probably later migrated from Nakara in Laghman to lower Waigal. The Čima-nišei people took over their current settlements from the indigenous people. The people Vânt are refugees who fled from Tregam due to invasions. According to Kalsha traditions, some of the Väi who ritually hunted a golden bird every year at a place presently called Râmrâm in Kunar, settled there after failing to find their quarry and became the speakers of the Gawar-Bati language.[2]

Shah Babur who fled along with Ismailis from Sunni Uzbek people in 1584, is the first historically attested ruler of Chitral. He founded the first Muslim dynasty of the region called the Rais. The Rais carried out an invasion of Kalasha lands which is historically attested to the 17th century. Kalasha traditions record severe persecution and massacres at the hands of Rais. They were forced to flee the Chitral valley and those that remained while still practising their faith had to pay tribute in kind or with slave labour.[64] The term "Kalasha" was used to denote all the "Kafir" people in general; however, the Kalasha of Chitral weren't considered to be "true Kafirs" by the Kati people who were interviewed about the term in 1835.[65]

The Kalash were ruled by the Mehtar of Chitral from the 18th century onward. They have enjoyed a cordial relationship with the major ethnic group of Chitral, the Kho who are Sunni and Ismaili Muslims. The multi-ethnic and multi-religious State of Chitral ensured that the Kalash were able to live in peace and harmony and practice their culture and religion. The Nuristani, their neighbours in the region of former Kafiristan west of the border, were converted, on pain of death, to Islam by Amir Abdur-Rahman of Afghanistan in the 1890s and their land was renamed[66][67]

Prior to that event, the people of Kafiristan had paid tribute to the Mehtar of Chitral and accepted his suzerainty. This came to an end with the Durand Agreement when Kafiristan fell under the Afghan sphere of Influence.[citation needed]

Other theories considered about their origin is that they are descendants of foreign peoples, the Gandhari people and the old Indian population of Eastern Afghanistan. George Scott Robertson put forth the view that the dominant Kafir races like the Wai were refugees who fled to the region from invading fanatical Muslims. The Kafirs are historically recorded for the first time in 1339.[20]

Being a very small minority in a Muslim region, the Kalash have increasingly been targeted by some proselytising Muslims. Some Muslims have encouraged the Kalash people to read the Koran so that they would convert to Islam.[68][69][70] The challenges of modernity and the role of outsiders and NGOs in changing the environment of the Kalash valleys have also been mentioned as real threats for the Kalash.[44]

During the 1970s, local Muslims and militants tormented the Kalash because of the difference in religion and multiple Taliban attacks on the tribe lead to the death of many, their numbers shrank to just two thousand.[71] However, protection from the government led to a decrease in violence by locals, a decrease in Taliban attacks, and a great reduction in the child mortality rate. The last two decades saw a rise in numbers.[72]

In recent times the Kalash and Ismailis have been threatened with death by the Taliban, the threats caused outrage and horrified citizens[failed verification] throughout Pakistan and the Pakistani military responded by fortifying the security around Kalash villages,[73] the Supreme Court also took judicial intervention to protect the Kalash under both the ethnic minorities clause of the constitution and Pakistan's Sharia law penal code which declares it illegal for Muslims to criticise and attack other religions on grounds of personal belief.[74] The Supreme Court termed the Taliban's threats against Islamic teachings.[75] Renowned pro-peace Pakistanis, such as Imran Khan condemned the forced conversions threat as un-Islamic.[76]

In 2017, Wazir Zada became the first Kalasha man to win a seat in the Khyber-Pakhtunkhwa Provicional assembly. He became the member of the Provincial Assembly (PA) on a minority reserved seat.[77][78][79]

Appearances in popular culture

See also

Notes

References

 1. ^ 2013 Census Report of CIADP/AVDP/KPDN. (2013). Local Census Organization, Statistics Division, community based initiatives .
 2. ^ a b c d The kalaṣa of kalaṣüm, Richard Strand
 3. ^ a b c d West, Barbara A. (19 May 2010). Encyclopedia of the Peoples of Asia and Oceania. Infobase Publishing. p. 357. ISBN 9781438119137. The Kalasha are a unique people living in just three valleys near Chitral, Pakistan, the capital of North-West Frontier Province, which borders Afghanistan. Unlike their neighbors in the Hindu Kush Mountains on both the Afghani and Pakistani sides of the border the Kalasha have not converted to Islam. During the mid-20th century a few Kalasha villages in Pakistan were forcibly converted to this dominant religion, but the people fought the conversion and once official pressure was removed the vast majority continued to practice their own religion. Their religion is a form of Hinduism that recognizes many gods and spirits ... given their Indo-Aryan language, ... the religion of the Kalasha is much more closely aligned to the Hinduism of their Indian neighbors that to the religion of Alexander the Great and his armies.
 4. ^ a b c d Bezhan, Frud (19 April 2017). "Pakistan's Forgotten Pagans Get Their Due". Radio Free Europe/Radio Liberty. Retrieved 11 July 2017. About half of the Kalash practice a form of ancient Hinduism infused with old pagan and animist beliefs.
 5. ^ a b c Mike Searle (28 March 2013). Colliding Continents: A geological exploration of the Himalaya, Karakoram, and Tibet. OUP Oxford. ISBN 978-0-19-165249-3.
 6. ^ a b c Camerapix (1998). Spectrum Guide to Pakistan. Interlink Books. ISBN 978-1-56656-240-9. Nowhere is this more evident than among the pagan Kalash, a non-Islamic community living in the isolated valleys of Chitral whose faith is founded on animism.
 7. ^ a b c Sean Sheehan (1 October 1993). Pakistan. Marshall Cavendish. ISBN 978-1-85435-583-6. The Kalash people are small in number, hardly exceeding 3,000, but they ... and as well as having their own language and costume, they practice animism (the worship of spirits in nature)...
 8. ^ a b c Pakistan Statistical Year Book. 2012. Pakistan Bureau of Statistics. Karachi: Manager of Publications
 9. ^ a b "The Kalash – Protection and Conservation of an Endangered Minority in the Hindukush Mountain Belt of Chitral, Northern Pakistan" (PDF). Archived from the original (PDF) on 7 July 2007.
 10. ^ Pagan Christmas: Winter Feasts of the Kalasha of the Hindu Kush, By Augusto S. Cacopardo
 11. ^ "'Earthquake was Allah's wrath for Kalash community's immoral ways'". The Express Tribune. 10 November 2015. Retrieved 11 November 2015.
 12. ^ Black, Carolyn (2003). Pakistan: The People. Crabtree Publishing Company. ISBN 9780778793472.
 13. ^ Nahyan, Mansoor Bin Tahnoon Al; Hussain, Jamal; Ghafoor, Asad ul (9 May 2019). Tribes of Pakistan. Cambridge Scholars Publishing. ISBN 9781527534391.
 14. ^ Maggi, Wynne (2001). Our Women are Free: Gender and Ethnicity in the Hindukush. University of Michigan Press. ISBN 9780472067831.
 15. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r Witzel, Michael (2004), "Kalash Religion (extract from 'The Ṛgvedic Religious System and its Central Asian and Hindukush Antecedents')" (PDF), in A. Griffiths; J. E. M. Houben (eds.), The Vedas: Texts, Language and Ritual, Groningen: Forsten, pp. 581–636
 16. ^ a b "Peshawar HC orders government to include Kalash religion in census". The Indian Express. 4 April 2017. Retrieved 12 July 2017.
 17. ^ Nicolaisen, Johannes; Yde, Jens (1963). Folk: dansk etnografisk tidsskrift. Dansk etnografisk forening.
 18. ^ East and West. Istituto italiano per il Medio ed Estremo Oriente. 1992.
 19. ^ Richard Strand. "The kalaṣa of kalaṣüm". According to their traditions, the Väi fled the Ghaznavid invasion of Kâma, following the Kunar up to mâdeš and samâlâm in the Shigal Valley and thence over the watershed to their main community of väigal. Accounts of the Gawâr people state that the Väi expropriated the current site of Väigal from the Gawâr, who fled to the Kunar Valley. As the Väi expanded, they established the communities listed above.
  At a probable later time, Âṣkuňu-speaking immigrants from the community of Nakara in the Titin Valley in Laghmân migrated eastward, settled the community of gřâmsaňâ gřâm in the middle Pech Valley, and thence moved further on into the lower Wâigal basin. There they established the community of nišeigrâm and gradually settled the district of čimi, which includes the communities of müldeš, kegal, and akuṇ. The čima-nišei, as these people call themselves, drove out the native preǰvře˜inhabitants to the neighbouring valley of Tregâm. They apparently adopted the language, väi-alâ, of the upper valley inhabitants (varǰan); so that today both the Čima-Nišei and the Väi speak Kalaṣa-alâ, although with a distinct division of dialects. The inhabitants of the hamlet of vânt were originally refugees from later Muslim invaders in Tregâm; they speak Kalaṣa-alâ but are not reckonned as either Väi or Čima-Nišei.
 20. ^ a b c d Ludwig W. Adamec, ed. (1985). Historical and Political Gazetteer of Afghanistan: Volume 6. Akademische Druck- u. Verlagsanstalt Graz. p. 349.
 21. ^ a b Ayub, Qasim; Mezzavilla, Massimo; Pagani, Luca; Haber, Marc; Mohyuddin, Aisha; Khaliq, Shagufta; Mehdi, Syed Qasim; Tyler-Smith, Chris (2015), "The Kalash Genetic Isolate: Ancient Divergence, Drift, and Selection", The American Journal of Human Genetics, 96 (5): 775–783, doi:10.1016/j.ajhg.2015.03.012, PMC 4570283, PMID 25937445
 22. ^ a b Saxena, Anju (12 May 2011). Himalayan Languages: Past and Present. Walter de Gruyter. p. 72. ISBN 9783110898873.
 23. ^ a b South Asian Folklore: An Encyclopedia : Afghanistan, Bangladesh, India, Nepal, Pakistan, Sri Lanka. Taylor & Francis. 2003. p. 318. ISBN 9780415939195.
 24. ^ a b Pagan Christmas: Winter Feasts of the Kalasha of the Hindu Kush, By Augusto S. Cacopardo
 25. ^ Klimberg, Max (1 October 2004). "NURISTAN". Encyclopædia Iranica (Online ed.). United States: Columbia University.
 26. ^ a b Newby, Eric. A Short Walk in the Hindu Kush. 2008. ISBN 1741795281
 27. ^ "BBC NEWS | In pictures: Kalash spring festival". news.bbc.co.uk. Retrieved 19 December 2019.
 28. ^ Morgenstierne, Georg (1947). "Some features of Khowar morphology". Norsk Tidsskrift for Sprogvidenskap. 14: 5–28.
 29. ^ Raffaele, Paul. Smithsonian Jan. 2007: page 66-68.
 30. ^ Ahmed, Akbar S. (1986). "The Islamization of The Kalash Kafirs". Pakistan society: Islam, ethnicity, and leadership in South Asia. Mayflower Books: New York. pp. 23–8. ISBN 978-0-19-577350-7.
 31. ^ Maureen Lines.
 32. ^ Shah, Saeed (3 June 2015). "Modernity and Muslims Encroach on Unique Tribe in Pakistan". Retrieved 5 April 2018 – via www.wsj.com.
 33. ^ "BBC NEWS – In pictures: Kalash spring festival". news.bbc.co.uk. Retrieved 5 April 2018.
 34. ^ "Palin's Travels: Pakistan, Himalaya". Palinstravels.co.uk. Retrieved 22 October 2012.
 35. ^ Berghahn Books 2000.
 36. ^ Raza 1998.
 37. ^ a b Parkes in: Rao and Böck (2000), p. 273
 38. ^ a b Cacopardo, Augusto S. (15 February 2017). Pagan Christmas: Winter Feasts of the Kalasha of the Hindu Kush. Gingko Library. p. 120. ISBN 9781909942851.
 39. ^ "Kalash Festival of Choimus". The Official Globe Trekker Website.
 40. ^ Robert Young Pelton (1 January 1997). Fielding's the World's Most Dangerous Places. Fielding Worldwide. ISBN 978-1-56952-140-3. .The Kalash (which means black because of the black garments they wear) are an animist tribe who live in a region sometimes called Kafiristan.
 41. ^ pace FUSSMAN 1977
 42. ^ E.J. Michael Witzel (13 December 2012). The Origins of the World's Mythologies. Oxford University Press. p. 458. ISBN 978-0-19-971015-7.
 43. ^ a b "Richard Strand's Nuristân Site: Peoples and Languages of Nuristan". Nuristan.info. Retrieved 22 October 2012.
 44. ^ a b Zaheer-ud-Din, Muslim Impact on Religion and Culture of the Kalash, Al-Adwa 43:30, 2015
 45. ^ Guillard, J.M. (1974). Seul chez les Kalash. Carrefour des Lettres.
 46. ^ Lièvre and Loude 1990[page needed]
 47. ^ Maggi, Wynne (2001), "The Kalasha Bashali" (PDF), Our Women are Free: Gender and Ethnicity in the Hindukush, University of Michigan Press, pp. 230–, ISBN 978-0-472-06783-1
 48. ^ "English - Kalasha". fli-online.org.
 49. ^ Parkes, Peter (1999), "Enclaved Knowledge: Indigent and Indignant Representations of Environmental Management and Development among the Kalasha of Pakistan", in R. Ellen; P. Parkes; A. Bicker (eds.), Indigenous Environmental Knowledge: critical anthropological perspectives, Harwood Academic, archived from the original on 17 January 2006
 50. ^ Firasat Sadaf; Khaliq Shagufta; Mohyuddin Aisha; Papaioannou Myrto; Tyler-Smith Chris; Underhill Peter A; Ayub Qasim (2007). "Y-chromosomal evidence for a limited Greek contribution to the Pathan population of Pakistan". European Journal of Human Genetics. 15 (1): 121–126. doi:10.1038/sj.ejhg.5201726. PMC 2588664. PMID 17047675.
 51. ^ Quintana-Murci L, Chaix R, Wells RS, et al. (May 2004). "Where west meets east: the complex mtDNA landscape of the southwest and Central Asian corridor". Am. J. Hum. Genet. 74 (5): 827–45. doi:10.1086/383236. PMC 1181978. PMID 15077202.
 52. ^ Mekel-Bobrov N, Gilbert SL, Evans PD, et al. (September 2005). "Ongoing adaptive evolution of ASPM, a brain size determinant in Homo sapiens". Science. 309 (5741): 1720–2. Bibcode:2005Sci...309.1720M. doi:10.1126/science.1116815. PMID 16151010.
 53. ^ Schroeder KB, Schurr TG, Long JC, et al. (April 2007). "A private allele ubiquitous in the Americas". Biol. Lett. 3 (2): 218–23. doi:10.1098/rsbl.2006.0609. PMC 2375964. PMID 17301009. Frequency of each allele at D9S1120 in all sampled populations.
 54. ^ Rosenberg NA, Mahajan S, Gonzalez-Quevedo C, et al. (December 2006). "Low levels of genetic divergence across geographically and linguistically diverse populations from India". PLoS Genet. 2 (12): e215. doi:10.1371/journal.pgen.0020215. PMC 1713257. PMID 17194221.
 55. ^ Li, J. Z.; Absher, D. M.; Tang, H.; Southwick, A. M.; Casto, A. M.; Ramachandran, S.; Cann, H. M.; Barsh, G. S.; Feldman, M.; Cavalli-Sforza, L. L.; Myers, R. M. (2008). "Worldwide Human Relationships Inferred". Science. 319 (5866): 1100–4. doi:10.1126/science.1153717. PMID 18292342.
 56. ^ a b Kivisild T, Rootsi S, Metspalu M, et al. (February 2003). "The genetic heritage of the earliest settlers persists both in Indian tribal and caste populations". Am. J. Hum. Genet. 72 (2): 313–32. doi:10.1086/346068. PMC 379225. PMID 12536373.
 57. ^ Khan, Razib (30 July 2013). "Alexander's soldiers left no mark". Retrieved 1 August 2013.
 58. ^ Khan, Razib (15 February 2012). "The Kalash in perspective". Retrieved 1 August 2013.
 59. ^ Khan, Razib (18 February 2012). "Kalash on the human tree". Retrieved 1 August 2013.
 60. ^ Firasat S, Khaliq S, Mohyuddin A, et al. (January 2007). "Y-chromosomal evidence for a limited Greek contribution to the Pathan population of Pakistan". Eur. J. Hum. Genet. 15 (1): 121–6. doi:10.1038/sj.ejhg.5201726. PMC 2588664. PMID 17047675.
 61. ^ Michael Wood, In the Footsteps of Alexander the Great: A Journey from Greece to Asia, p. 8, University of California Press, on Google books
 62. ^ "PatternFilms.com is available at DomainMarket.com". PatternFilms.com is available at DomainMarket.com. Archived from the original on 4 July 2007. Retrieved 19 December 2019.
 63. ^ Muhammad Kashif Ali, Cultural Transitions in Kalash Valley (1947–2006). (M.Phil Thesis, University of the Punjab, Lahore., 2010)
 64. ^ Augusto S. Cacopardo (2017). Pagan Christmas: Winter Feasts of the Kalasha of the Hindu Kush. Gingko Library. p. 30. ISBN 978-1-909942-85-1.
 65. ^ Wynne Maggi (2001). Our Women are Free: Gender and Ethnicity in the Hindukush. University of Michigan Press. p. 21. ISBN 0-472-06783-4.
 66. ^ Nuristan on Encyclopaedia Iranica.
 67. ^ William Dalrymple, Dancing in the hills: a journey to meet Pakistan’s Kalash people (Financial Times, 21 March 2018).
 68. ^ Reuters: "Conversions to Islam threaten Pakistan’s "Macedonian" tribe" 20 October 2011
 69. ^ International Business Times: "Descendants of Alexander the Great's Army in Pakistan Pressured to Convert to Islam" 22 October 2011
 70. ^ The Guardian: "Taliban threat closes in on isolated Kalash tribe" 17 October 2011
 71. ^ Manzar, A. Taliban in Pakistan: A Chronicle of Resurgence (Terrorism, Hot Spots and Conflict-Related Issues). (2009). Nova Science Publishers.
 72. ^ "The Kalash". Wild Frontiers. Archived from the original on 5 April 2009.
 73. ^ "Security for Kalash tribe after Taliban threat". pt. 14 February 2014. Retrieved 20 February 2014.
 74. ^ "CJ takes suo moto notice of threats to Kalash, Chitral people". The News. 20 February 2014. Retrieved 20 February 2014.
 75. ^ "SC takes notice of TTP threats to Kalash, Ismaili communities". The Express Tribune. 20 February 2014. Retrieved 20 February 2014.
 76. ^ "Forcibly converting people un-Islamic, says Imran". Dawn.com. 14 February 2014. Retrieved 20 February 2014.
 77. ^ "For Kalash, Wazirzada personifies hope for identity". 28 June 2018.
 78. ^ "Kalash celebrate as Wazirzada makes his way to assembly | The Express Tribune". Retrieved 19 December 2019.
 79. ^ "In a first, Kalash man nominated for minority seat by PTI". 13 June 2018.

Bibliography

External links