کافه پیانو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کافه پیانو
3281941.jpg
نویسنده(ها)فرهاد جعفری
تعداد جلد
یک
موضوع(ها)درام
ناشرنشر چشمه
شابکشابک ‎۸ - ۱۱۴۳ - ۰۴ - ۹۶۴ - ۹۷۸
کتابخانه ملی ایران۱۱۵۳۱۴۸

کافه پیانو نام کتابی از فرهاد جعفری است. این کتاب اولین بار در سال ۱۳۸۶ توسط نشر چشمه چاپ شده‌است. این کتاب اولین نوشتهٔ فرهاد جعفری است.

داستان[ویرایش]

داستان با بیان عقاید نویسنده درباره لباس و کفش خوب و تاثیر آن بر انجام کار بزرگ آغاز می‌شود. نویسنده شخصیت اصلی است و داستان برشی از زندگی او و دخترش گل گیسوست در فاصله جدا شدن از همسرش و تهیه مبلغ مهریه.

سبک نوشتن[ویرایش]

داستان به صورت اول شخص روایت می‌شود. اکثر شخصیت‌های داستان واقعی هستند مانند راوی که خود نویسنده می‌باشد، گل‌گیسو دختر نویسنده و همایون دوست نویسنده. و به همین صورت بیشتر اتفاقاتی که در کتاب می‌افتد منشا حقیقی دارند. هر فصل کتاب مشتمل بر روایت اتفاقاتی است که در بازهٔ زمانی کوتاهی (در حد یک‌روز) برای راوی اتفاق می‌افتند. زمان داستان به صورت خطی پیش نمی‌رود ولی داستان در فاصله زمانی بین جدا شدن راوی از همسرش و تهیه مبلغ مهریه اتفاق می‌افتد.

اشاره به پدیده‌های واقعی[ویرایش]

در این رمان شخصیتی به نام سعید دبیری وجود دارد که ترانه‌سرای ترانه فرنگیس (با صدای عمادرام) است. او مشتری کافه پیانوست و شغلش، روزنامه‌فروشی است.

منابع[ویرایش]

  • الیاس احمدی (۴ تیر ۱۳۸۷). «کافه پیانو؛ روایتی از زندگی روشنفکران خرده پای ایرانی». بی‌بی‌سی فارسی. دریافت‌شده در ۲۳ نوامبر ۲۰۰۸.
  • مجتبا پورمحسن (۲۸ مرداد ۱۳۸۷). «احوالاتِ نسل ما، به صرف نقطه ویرگول». رادیو زمانه. بایگانی‌شده از اصلی در ۶ مه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۲۳ نوامبر ۲۰۰۸.
  • شبنم کهن‌چی. «اپیدمی بی‌حوصلگی در داستان‌خوانی». دنیای اقتصاد. بایگانی‌شده از اصلی در ۶ مه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۲۳ نوامبر ۲۰۰۸.

منابعی برای مطالعه بیشتر[ویرایش]