کافه سینما

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سایت خبری تحلیلی کافه سینما
نشانیwww.caffecinema.com
نوعوب سایت خبری تحلیلی
زبان(ها)زبان فارسی
پایه‌گذارامیر قادری، علی معلم
راه‌اندازی۱۳۸۹
رده در الکسادر ایران: رتبه ۳۶۴۴(متغیر)[۱]
وضعیتفعال

کافه سینما، یک وبگاه خبری تحلیلی مستقل دربارهٔ سینما و تلویزیون ایران و جهان است که در مهرماه ۱۳۸۹ به مدیریت امیر قادری یکی از دهمنتقد برتر ۳۰ سال سینمای ایران و علی معلم سردبیر مجله دنیای تصویر، پایه‌گذاری شد.[۲] از پاییز ۱۳۹۳ و پس از کناره‌گیری علی معلم، مدیریت و سردبیری این وبگاه بر عهده امیر قادری می‌باشد.[۳][۴] کافه سینما در سال ۱۳۹۰ و در جشنواره وب ایران، از سوی مردم عنوان بهترین سایت در حوزه سینما و تئاتر را کسب کرد.[۵] همچنین در جریان پوشش خبری سی و دومین دوره جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۹۲، روزنامه معتبرگاردین از کافه سینما تحت عنوان وب‌سایت برتر و درجه‌یک ایرانی در زمینه نقد فیلم و سینما، یاد کرد.[۶][۷] این وبسایت هم‌اکنون در زمینه‌های سینما، تلویزیون و رسانه فعال می‌باشد.[۸]

امیر قادری هنگام راه‌اندازی این وب سایت در مصاحبه با تبیان می‌گوید که کافه سینما، قرار است رسانه‌ای مستقل باشد برای سینمادوستان، سینماگران و آن‌ها که سینمانویسی را، تازه آغاز کرده‌اند و دنبال رسانه‌ای می‌گردند؛ و البته قرار است که در کنار همه این‌ها، انرژی بدهد به این سینما، شور و شوق و انگیزه بدهد به این سینمای کمی تا قسمتی بی‌شور و انگیزه.[۹] این وبسایت به تایید انتخابی کامنت های مخاطبان مشهور است و کلیه نظرات مخاطبان که مخالف با نظرات تحریریه‏ ی کافه سینما باشد و یا انتقادی به دیدگاه های کافه سینما داشته باشد توسط مدیران سایت برای نمایش تایید نمی شود. این در حالی است که کافه سینما بر اقتصاد آزاد تاکید بسیاری دارد اما گویا به آزادی عقیده و تفکر و انتقاد آزاد معتقد نیست.

منابع[ویرایش]

  1. caffecinema.com Site Info - Alexa
  2. «علی معلم و امیر قادری سایت "کافه سینما" را راه‌اندازی کردند». سینماپرس. ۲۴ تیر ۱۳۹۵. دریافت‌شده در ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۶.
  3. «ده منتقد برتر ۳۰ سال سینمای ایران». فارس. ۲۵ تیر ۱۳۹۵. دریافت‌شده در ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶.
  4. «علی معلم مدیر مسئول و سردبیر مجله دنیای تصویر و یکی از مسئولان «کافه سینما»، از این سایت کناره‌گیری کرد». فارس. ۲۴ تیر ۱۳۹۵. دریافت‌شده در ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۶.
  5. «برندگان و کاندیداهای سال 1390 جشنواره وب و موبایل ایران». جشنواره وب ایران. ۲۵ تیر ۱۳۹۵. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۷ نوامبر ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶.
  6. ««وب‌سایت برتر و درجه اول ایرانی در زمینه نقد فیلم و سینما» / توصیف "گاردین" از "کافه سینما" در گزارش‌اش از جشنواره فیلم فجر». کافه سینما. ۲۵ تیر ۱۳۹۵. دریافت‌شده در ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶.
  7. «Old guard v new blood at Iran's Fajr film festival». گاردین. ۲۵ تیر ۱۳۹۵. دریافت‌شده در ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶.
  8. «کافه سینما». کافه سینما. ۲۴ تیر ۱۳۹۵. دریافت‌شده در ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۶.
  9. «امیر قادری: بهترین می‌شویم». تبیان. ۲۴ تیر ۱۳۹۵. دریافت‌شده در ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۶.

پیوند به بیرون[ویرایش]