کاسوآری جنوبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کاسواری جنوبی
Casuarius casuarius -The Rainforest Habitat Sanctuary-8a.jpg
کاسواری جنوبی در استرالیا
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
رده: پرندگان
راسته: کاسواری‌سانان
تیره: کاسواریان
سرده: کاسواری
Species: C. casuarius
نام علمی
Casuarius casuarius
لینه، ۱۷۵۸
یک نر و دو جوجه در باغ وحش آرتیس هلند
egg of Casuarius casuarius

کاسواری جنوبی (نام علمی: Casuarius casuarius) نوعی پرنده بی‌پرواز سیاه‌رنگ و بزرگ ِ بومی جنگل‌های بارانی گینه نو، اندونزی و شمال استرالیا است. این پرنده دومین پرنده بزرگ حال حاضر دنیا پس از شترمرغ است.

کاسواری جنوبی پرهای سیاه زبر و خشن، صورت و گردن آبی و سس سر سرخ‌رنگ دارد. یک تاج مثلثی استخوانی بزرگ و شاخ‌مانند بر سرش روییده که ۱۳ تا ۱۷ سانتیمتر ارتفاع دارد. منقار آن بین ۱۰ تا ۱۹ سانتیمتر طول دارد. پاهای سه‌انگشتی نیرومند آن‌ها به پنجه‌هایی خنجرمانند مسلح شده‌اند. نر و ماده شبیه هم هستند. ماده‌ها کمی بزرگترند و تاج و منقارشان هم بزرگتر و پوست زیر پر آنها روشنتر است.

طول این پرنده ۱۲۷ تا ۱۷۰ سانتیمتر، قد آن ۱.۵ تا ۱.۸ متر است. ماده‌ها میانگین وزن ۵۸.۵ و نرها ۲۹ تا ۳۴ کیلو دارند. حداکثر وزن ۸۵ کیلو و بلندترین قد ۱۹۰ سانتیمتر است. این پرنده اکنون (با انقراض شترمرغ عربی و موای نیوزیلندی) بزرگترین پرنده آسیا و بزرگترین پرنده استرالیا است (موا کمی بلندتر است اما وزن و طول کمتری دارد).

جمعیت این پرنده رو به کاهش است و در ردهٔ آسیب‌پذیر در فهرست سرخ آی‌یوسی‌ان قرار گرفته‌است. تخریب و زوال زیستگاه، شکار بی‌رویه در برخی نقاط و کوچک شدن محدودهٔ زیستی مهمترین خطراتی است که بقای این جانور را تهدید می‌کند. در استرالیا جمعیت این جانور ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ برآورد شده و راهسازی، خوردن تخم‌ها توسط جانوران رمیده و غیربومی (همچون سگ، گراز و روباه) و شکار توسط انسان‌ها مهمترین تهدیدها برای آن هستند.

منابع[ویرایش]