کاریزدر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۷°۰۶′شمالی ۵۷°۳۰′شرقی / ۳۷٫۱°شمالی ۵۷٫۵°شرقی / 37.1; 57.5

چهارمست
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان خراسان شمالی
شهرستان اسفراین
بخش بخش بام و صفی‌آباد
دهستان بام
نام محلی کاریزدر
نام‌های قدیمی قریه کاریزدر
جمعیت ۱۴۵ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری ۱۲۵۷۵۶

قریه کاریزدر یکی از قرای مهم ولایت جهان وارغیان است. که امروز به نام تپه بکراباد معروف می‌باشد که در۵۰۰متری شمال روستای بکراباد ازتوابع شهرستان اسفراین واقع شده‌است.

تاریخچه[ویرایش]

طبق داده‌های باستان شناسی قدیمی ترین سکونت در این قریه مربوط به دوره سامانیان بر می‌گردد و طبق اسناد تاریخی در دوره تیموری هم از شکوفایی خاصی برخوردار بوده چنانکه حافظ ابرو در سال ۸۳۳ ه. ق از منطقه ارغیان گذر کرده برای جهان ارغیان ۱۲ قریه ذکر کرده که قریه کاریزدر یکی از این قرای بشمار می‌آمده که عبارتند از:

ولایت جهان و ارغیان قریه روئین و توابع، قریه اردین، و توابع، قریه دستجرد و توابع، قریه کاریزدر، قریه بکر اباد، قریه نهامود، قریه جهان و توابع، قریه بان وتوابع، قریهاسفنج و توابع، قریه خرق و توابع، قریه کرد، قریه سی و توابع، بیرون از این قری مزارع بسیار دارد.[۱]

قنات‌ها[ویرایش]

اردج حیدریه قناتی است که در روستای کاریزدر از توابع بخش بام و صفی آباد، شهرستان اسفراین در استان خراسان شمالی قرار دارد. طول قنات اردج حیدریه ۱۰۰۰ متر است و تعداد ۲۰ میله چاه دارد. عمق مادرچاه این قنات، ۱۰ متر و فاصلهٔ مظهر تا محل آن ۱۰ متر می‌باشد. دبی این قنات ۱۰ لیتر بر ثانیه است.

تعداد مالکان این قنات ۱۰ نفر می‌باشند، و اراضی تحت کشت این قنات ۱۵ هکتار می‌باشد.[۲]

دین و مذهب[ویرایش]

مسلمانان ۱۰۰٪ جمعیت قریه کاریزدررا تشکیل می‌دهند که مذهب آنها شیعه دوازده امامی است. اما در اعتقادات و باورهای آنها می‌توان ریشه‌های از فرهنگ ترکان بدوی و باورهای دین زرتشتی را جستجو کرد.

منابع[ویرایش]

  1. حافظ ابرو. جغرافیای خراسان در تاریخ حافظ ابرو،. م. تصحیح و تعلیق دکتر غلامرضا ورهام، نشر اطلاعات۱۳۷۰. صفحهٔ ۷۱. 
  2. «بانک اطلاعاتی قنات‌های کشور». وزارت جهاد کشاورزی ایران. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۴ تیر ۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۴ تیر ۱۳۹۱.