کاریزدر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۷°۰۶′ شمالی ۵۷°۳۰′ شرقی / ۳۷.۱° شمالی ۵۷.۵° شرقی / 37.1; 57.5

چهارمست
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان خراسان شمالی
شهرستان اسفراین
بخش بخش بام و صفی‌آباد
دهستان بام
نام محلی کاریزدر
نام‌های قدیمی قریه کاریزدر
چهارمست بر ایران واقع شده‌است
چهارمست
۳۷°۰۴′۲۴″ شمالی ۵۷°۳۰′۲۶″ شرقی / ۳۷.۰۷۳۳° شمالی ۵۷.۵۰۷۲° شرقی / 37.0733; 57.5072

قریه کاریزدر یکی از قرای مهم ولایت جهان وارغیان است. که امروز به نام تپه بکراباد معروف می‌باشد که در۵۰۰متری شمال روستای بکراباد ازتوابع شهرستان اسفراین واقع شده‌است.

تاریخچه[ویرایش]

طبق داده‌های باستان شناسی قدیمی ترین سکونت در این قریه مربوط به دوره سامانیان بر می‌گردد و طبق اسناد تاریخی در دوره تیموری هم از شکوفایی خاصی برخوردار بوده چنانکه حافظ ابرو در سال ۸۳۳ ه. ق از منطقه ارغیان گذر کرده برای جهان ارغیان ۱۲ قریه ذکر کرده که قریه کاریزدر یکی از این قرای بشمار می‌آمده که عبارتند از:

ولایت جهان و ارغیان قریه روئین و توابع، قریه اردین، و توابع، قریه دستجرد و توابع، قریه کاریزدر، قریه بکر اباد، قریه نهامود، قریه جهان و توابع، قریه بان وتوابع، قریهاسفنج و توابع، قریه خرق و توابع، قریه کرد، قریه سی و توابع، بیرون از این قری مزارع بسیار دارد.[۱]

قنات‌ها[ویرایش]

اردج حیدریه قناتی است که در روستای کاریزدر از توابع بخش بام و صفی آباد، شهرستان اسفراین در استان خراسان شمالی قرار دارد. طول قنات اردج حیدریه ۱۰۰۰ متر است و تعداد ۲۰ میله چاه دارد. عمق مادرچاه این قنات، ۱۰ متر و فاصلهٔ مظهر تا محل آن ۱۰ متر می‌باشد. دبی این قنات ۱۰ لیتر بر ثانیه است.

تعداد مالکان این قنات ۱۰ نفر می‌باشند، و اراضی تحت کشت این قنات ۱۵ هکتار می‌باشد.[۲]

دین و مذهب[ویرایش]

مسلمانان ۱۰۰٪ جمعیت قریه کاریزدررا تشکیل می‌دهند که مذهب آنها شیعه دوازده امامی است. اما در اعتقادات و باورهای آنها می‌توان ریشه‌های از فرهنگ ترکان بدوی و باورهای دین زرتشتی را جستجو کرد.

منابع[ویرایش]

  1. حافظ ابرو. جغرافیای خراسان در تاریخ حافظ ابرو،. م. تصحیح و تعلیق دکتر غلامرضا ورهام، نشر اطلاعات۱۳۷۰. صفحهٔ ۷۱. 
  2. «بانک اطلاعاتی قنات‌های کشور». وزارت جهاد کشاورزی ایران. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۴ تیر ۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۴ تیر ۱۳۹۱.