کارهای کثیف (مجموعه تلویزیونی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کارهای کثیف ساخته شرکت فیلم سازی پیلگریم، مجموعه برنامه‌ای از شبکه دیسکاوری است که با میزبانی "مایک روی" و با انجام کارهای سخت، عجیب و منزجرکننده به نمایش درمی آید. این مجموعه با دو قسمت آزمایشی در نوامبر ۲۰۰۳ به نمایش درآمد ولی برنامه اصلی آن در ژوئیه ۲۰۰۵ شروع شده و در ۸ سری تا سپتامبر ۲۰۱۲ به نمایش درآمد. سری هشتم این مجموعه در استرالیا فیلمبرداری شد. مجموعه اروپایایی "کارهای کثیف" نیز با میزبانی دروازه بان سابق تیم ملی آلمان، پیتر اشمایکل، در حال پخش است.

خلاصه برنامه[ویرایش]

یک کارگر یا گروهی از کارگران "روی" را به عنوان دستیار برگزیده تا در یک روز کاری وظیفه‌اش را با وجود تمام ناراحتی‌ها، ترسها و در شرایط ناگوار به نحو احسن انجام دهد. دیگر دست اندرکاران این مجموعه به شمول تهیه کننده، دیو بارسکی، فیلمبردار، داگ گلوور، تروی پاف و دن اگیمن، و صدابردار، جاش اتکینز، نیز همچون مایک مجبور به انجام کارهای سخت و طاقت فرسا می‌شوند ولی خطرناکترین و سخت‌ترین کارها را مایک انجام می‌دهد. تقریباً هر کاری سخت تر از حد انتظار "مایک" است و همین مسئله او را به تحسین کارگران و مهارت‌های آن‌ها وا می‌دارد، کارهایی که دیگران از انجام آن سر باز می‌زنند. معمولاً مایک هر قسمت این مجموعه را با این جمله آغاز می‌کند: "اسم من "مایک روی" است و این شغل من است. من در این کشور به دنبال افرادی هستم که از انجام کارهای سخت و منزجرکننده هراسی ندارند؛ کارهای سختی که دیگران حاضر به انجام آن نیستند ولی این افراد از آن طریق امرار معاش می‌کنند."

قسمت‌هایی از برنامه[ویرایش]

در تاریخ ژوئیه ۲۰۰۶ دو قسمت ویژه برنامه به میزبانی مایک روی از شبکه دیسکاوری پخش شد تا برنامه سالانه کوسه‌ها را که به مدت یک هفته پخش می‌شود، پوشش دهد. در این دو قسمت، مایک با حیوانات سروکار دارد و کارهایی انجام می‌دهد که عجیب به نظر می‌رسند؛ کارهایی مثل تست کردن دستگاه دورکننده کوسه و پوشیدن لباس محافظ در مقابل کوسه‌ها. در اواخر ماه آگوست ۲۰۰۶ برنامه به نقطه اوج خود رسید که در آن مایک صدمین کار سخت و طاقت فرسا را انجام می‌داد. این برنامه با یک قسمت دو ساعته ویژه پخش شد و مایک را با جشن صد و هشتاد و هفتمین نبرد اردنانس ارتش آمریکا نشان می‌داد. در پایان نیز مایک و دیو بارسکی گیتار می‌نواختند و درباره ۱۰۰ کاری که در این برنامه‌ها انجام داده بودند، ترانه می‌خوانند. در دسامبر ۲۰۰۷ نیز برنامه ویژهٔ دوساعته برای انجام صد و پنجاهمین کار پخش شد که ترکیبی از کارهای قبلی مایک و ضیافتی بود که در محل دفن زباله در سن فرانیسیکو برگزار شده بود. سری پنجم برنامه نیز در سال ۲۰۰۹ به نمایش درامد. از سری هشتم این مجموعه که در آگوست ۲۰۱۲ شروع به پخش شد فقط ۴ قسمت فیلم برداری شد.

تاریخچه[ویرایش]

مجموعه "کارهای کثیف" برگرفته از یک شوی تلویزیونی محلی به نام "یکی باید این کار را انجام بده" در سان فرانسیسکو است که "مایک روی" میزبانی آن را برعهده داشت. ویدیوی "باروری مصنوعی گاوها" بعد از تکمیل بخش گرافیکی آن با صفاتی از قبیل شوکه کننده، ترسناک، جالب، باورنکردنی و شگفت انگیز همراه شد و همین مسئله مایک را واداشت تا نوار ویدئویی آن را به شبکه‌های تلویزیونی مختلفی از قبیل کامدی سنترال بفرستد؛ هرچند این شبکه به بهانه محدود بودن فهرست برنامه‌های پاییزی از پخش آن خودداری کرد و گفت که این تلویزیون جایی برای برنامه تاک شوی ضبط شده در مخزن فاضلاب نیست. اما سرانجام مایک این نوار ویدئویی را به شبکه دیسکاوری فرستاد و اجازه پخش سری برنامه‌های "کارهای کثیف" را به کارگردانی کرگ پلیگین از شرکت فیلم سازی پیلگریم گرفت.

موسیقی متن[ویرایش]

موسیقی متن فیلم از آهنگ "We care a lot" از آلبوم "Faith no more" گرفته شده‌است. این آهنگ در نیمه اول سال ۲۰۰۷ بدلیل حق کپی رایت با آهنگ دیگری عوض شد و قسمت‌های قبلی که پخش شده بود دوباره ویرایش شد. اما بعداً همان آهنگ اولیه به عنوان موسیقی متن انتخاب شد.

منابع[ویرایش]