کارناوال عصر عاشورا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کارناوال عصر عاشورا کارناوالی بود که چند روز قبل از دوم خرداد و عصر روز عاشورا در تهران به راه افتاد.

این واقعه به عنوان یکی از موارد کاربرد مباهته در دوران معاصر مشهور است.[۱]

در جریان مبارزات انتخاباتی خرداد ۱۳۷۶ تلاش مبسوطی از سوی جناح راست جمهوری برای ضد انقلاب معرفی کردن خاتمی و هوادرانش صورت گرفت. شدت فشارها به حدی بود که جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که اکثر آنان را مراجع تقلید وقت تشکیل می‌دادند به نفع ناطق نوری کاندید جناح راست) بیانیه مشترک دادند.

انتخابات مصادف با ماه محرم بود و به فاصله چند روز پس از عاشورا برگزار گردید. در فاصله کوتاه بین روز عاشورا و انتخابات فیلمی به نحو گسترده پخش شد که عده‌ای از جوانان را در حالیکه تصاویری از خاتمی را در دست داشتند در حال شادی و خوشحالی در عصر عاشورا نشان داده شدند. گفته شد که این کارناوال از سوی هواداران خاتمی ترتیب داده شده‌است. پس از انتخابات دوم خرداد که به شکست سنگین جناح راست و پیروزی غیرمنتظره خاتمی انجامید، تحقیقات نشان داد که این برنامه نیز محصول مشترک صداو سیما و برخی مدیران اطلاعات بوده‌است.

امام خامنه‌ای در واکنش به این موضوع گفت: «بعضی از کارها را دشمن و غیرخودی‌ها انجام می‌دهند. کاروان شادی در عصر عاشورا، مربوط به مردم انقلابی و مسلمان نیست و به دست گرفتن عکس یک نامزد انتخاباتی نیز حیله آن‌ها بوده‌است، بنابراین نباید هیچ‌یک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را در این زمینه متهم کرد، زیرا ربطی به آن‌ها ندارد و شاید همان فریب‌خوردگانی که در خیابان‌ها آن مناظر زشت را به راه انداختند، ندانند که دست پنهانی، برای خراب کردن فضای انتخابات، ناراحت کردن متدینین و خراب کردن چهره‌ها، آن‌ها را حرکت می‌دهد. ضرورت دارد مسئولان مربوطه به شناسایی دست‌های پنهان دخیل در انجام اینگونه کارهای زشت و برخورد با آن‌ها توجه کنند. خودی‌ها باید مراقب باشند و از سر غفلت افراد را متهم نکنند و آن‌ها را مورد اهانت قرار ندهند، تبلیغات منطقی، معقول و با استدلال اشکالی ندارد، لکن فضای انتخابات نباید خراب و کدر شود. » (اطلاعات- پنج‌شنبه 1خرداد 76)

علی کردان که خود سال‌ها معاون مالی اداری سازمان و به گفته خودش نفر شماره دو سازمان بوده‌، پیرامون اتهام دست داشتن در تولید این فیلم می‌گوید:

آن موقع تحت عنوان عصر عاشورا، دیدم اون را هم به من نسبت داده‌اند در حالی که من هیچ نقشی در آن نداشتم. سه نفر از دوستان بعداً فهمیدم که در اون پرونده نقش داشته‌اند که یکی شون دنبال حکم شرعی می‌گشت که خودش را سر به نیست کند. یکی‌شان دنبال راهی می‌گشت که از کشور برود بیرون، یکی دیگه هم می‌گفت بالاخره کاری است که کردیم و می‌رویم جلو، ببینیم چه می‌شود.[۲]

به گفته امیرفرشاد ابراهیمی ( یکی از رهبران جدا شده از این سازمان) نیروهای انصار حزب‌الله نیز در ساخت این فیلم سهیم بوده‌اند.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. موسوی، سیداکبر (۱۵ خرداد ۱۳۹۳سیاست‌ورزی با ابزار مباهته و قدرت اتهام جنسی، دین‌آنلاین
  2. مصاحبه با کردان بازیابی‌شده در ۱۳ دسامبر ۲۰۰۹.
  3. مسعود صدر الاسلام، چهره پشت پرده کهريزک، افشای نقش يک فرمانده سابق ناجا در شکنجه بازداشت شدگان بازیابی‌شده در ۱۳ دسامبر ۲۰۰۹.