کارل رادک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کارل سوبلسوهن
شناسنامه
نام کامل کارل رادک
زادروز ۳۱ اکتبر ۱۸۸۵(۱۸۸۵-10-۳۱)
زادگاه اتریش
تاریخ مرگ ۱۹ مه ۱۹۳۹ میلادی (۵۳ سال)
محل مرگ روسیه
اطلاعات سیاسی
حزب سیاسی دموکرات اجتماعی سلطنت

کارل رادک Karl Radek (زاده ۱۸۸۵ - درگذشته ۱۹۳۹) (روسی : Карл Бернгардович Радек) یک رهبر مارکسیست فعال در جنبشهای لهستان و آلمان بعد از جنگ جهانی اول و یک رهبر حزب کمونیسم در زمان انقلاب روسیه بود.

زندگینامه[ویرایش]

کارل رادک به نام کارل سوبلسوهن در لمبرگ در اتریش-مجارستان (امروزه قسمتی از اوکراین) در یک خانواده یهودی لیتوانیایی به دنیا آمد. پدر او در اداره پست کار میکرد و در زمان کودکی او از دنیا رفت. نام رادک نام مستعاری بود که خود او انتخاب کرد و از نام شخصیت اصلی یک داستان نوشته شده توسط استفان زرومسکی گرفته شده است. رادک در سال ۱۹۰۴ به عضویت جنبش سوسیال دمکرات لهستان در آمد و در انقلاب ورشو نقش داشت.

در آلمان[ویرایش]

بعد از دستگیری در لهستان رادک به آلمان گریخت و در شهر لایپزیگ به جنبش سوسیال دمکرات آلمان ملحق شد. در سال ۱۹۱۰ رادک توسط بقیه اعضای حزب سوسیال لهستان متهم شد که از این حزب دزدی کرده است. سران SDPKiL در آلمان این اتهام را یهودستیزانه دانسته و به شدت از او حمایت کردند.

در انقلاب روسیه[ویرایش]

بعد از جنگ جهانی اول رادک به سوئیس رفت. در سال ۱۹۱۷ رادک به همراه دیگر انقلابیون مارکسیست در یک قطار به روسیه رفت. ولیکن دولت روسیه به او اجازه ورود نداد. او در استکهلم ساکن شد و شروع به نوشتن کرد. بعد از انقلاب اکتبر رادک به پتروگراد رفت و مسئول پخش پروپاگاندای کمونیستی در بین آلمانیها شد.

مخالفت با استالین[ویرایش]

در سال ۱۹۲۹ رادک به همراه چندین نفر دیگر به مخالفت با استالین پرداخت. او در نوشتن قانون اساسی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۳۶ نقش داشت ولیکن در اواخر دهه ۱۹۳۰ او به خیانت متهم شد و به ده سال کار اجباری محکوم شد. معروف است که رادک جوک‌های سیاسی زیادی در مورد جوزف استالین ساخته است.

مرگ[ویرایش]

گفته میشود که او در اردوگاه کار اجباری در یک دعوا با یک زندانی دیگر کشته شد. ولیکن در بررسیهای بیشتر مشخص شد که او به دستور NKVD (پلیس مخفی شوروی) کشته شده است.