سرور (رایانه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کارساز)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کارساز،[۱] کارگزار یا سِرور که در برخی متون فارسی خادم هم می‌نامند، به برنامه‌ای رایانه‌ای گفته می‌شود که خدمات خود را به دیگر برنامه‌های رایانه‌ای (و کاربران آن‌ها) در همان رایانه یا در رایانه‌های دیگر ارائه می‌کند. به رایانه‌ای که چنین برنامه‌ای روی آن اجرا شود نیز سرور گفته می‌شود. در فناوری اطلاعات سرور برنامهٔ رایانه‌ای است که خدمات گوناگونی را به برنامه‌های رایانه‌ای دیگر یا کاربرانش (در همان سیستم یا سیستم دیگر) ارائه می‌دهد. در تعریف عملی تر سرور یک رایانه متصل به شبکه است که بر خلاف سایر رایانه‌ها برای چند منظور متفاوت ساخته شده‌است برای مثال یک کاربر ممکن است سرور را برای ارسال و دریافت ایمیل، میزبانی وب سایت‌ها (Hosting)، کنترل و چگونگی دسترسی مشتریان به شبکه و … استفاده کند. سرور یک رایانه همیشه روشن و همیشه در دسترس است، زمانی که این دسترسی تنها در محدوده یک شبکه داخلی باشد، آن را سرور تحت شبکه می‌نامیم و به این معنا خواهد بود که تمامی رایانه‌های موجود در این شبکه از این رایانه فرمان می‌گیرند و نیازهای تحت شبکه خود را به کمک آن تأمین می‌کنند و سرور نقش آن‌ها را در شبکه تعیین می‌نماید، حال اگر گستره این شبکه را کمی بیشتر نمائیم، و آن را متشکل از تمام رایانه‌هایی که از طریق اینترنت به هم وصل شده‌اند بدانیم، با گروه بسیار بزرگی از رایانه‌های همیشه روشن و همیشه در دسترس از طریق اینترنت روبرو هستیم که به آن‌ها سرورهای اینترنتی گفته می‌شود و وظیفه دارند تا اطلاعاتی که در هر زمان از شبانه روز، بر روی پهنای اینترنت جستجو می‌کنید را برای ملاحظه شما در اختیار قرار دهند.

اگر سری به فرهنگ لغت بزنيد، اولين تعريفی كه از سِرور (به انگلیسی: server) خواهيد ديد واژه «خدمات‌دهنده» است. تعريف درستی كه براي اين ابر رايانه در نظر گرفته شده است. اين ابر رايانه هميشه در دسترس است و در واقع مسئوليت مديريت اطلاعات و داده‌ها را بر عهده دارد و به عبارت بهتر سيستم سرور به عنوان يك مادر يا خدمات‌دهنده به كامپيوتر‌های كوچك‌تر به عنوان خدمات گيرنده يا کلاینت (به انگلیسی: client) فرمان می‌دهد و كلاينت‌ها می‌توانند نیازهای خود را به کمک داده‌های موجود تحت شبكه، در آن تامین کنند. حال اين شبكه را كمی بزرگتر فرض كنيد و شبكه جهانی اينترنت را در نظر بگيريد؛ سرور تركيب گروه بزرگی از ابر رايانه‌هايی است كه از طريق اينترنت به يكديگر وصل هستند و خدمات گيرنده‌ها يا همان کلاینت‌ها از طريق اينترنت به آنان وصل می‌شوند، در حقيقت آنچه كه ما به عنوان اینترنت می‌شناسيم، حاصل ارتباط تعداد زيادي از سيستم‌ها با عنوان سرويس دهنده و يا سرویس گیرنده است كه هر روز هم به تعداد آنان اضافه می‌شود.

سرور چیست؟[ویرایش]

سرور به کامپیوترهایی با پایداری و منابع بالا می گویند که بتوان از آنها به عنوان سیستم سرویس دهنده استفاده کرد، امروزه به دلیل گسترش بازار بسیاری از شرکت ها به دنبال استفاده از سرورهای مختلف با منابع متفاوت و متناسب با کسب و کار خود می باشند.

بطور کلی سرورها به دو دسته سرورهای اشتراکی و سرور اختصاصی تقسیم می شوند که هرکدام از این دو شامل زیر مجموعه های متفاوتی می باشند سرورهای ابری و مجازی جز سرورهای اشتراکی هستند که در این نوع سروها cpu به صورت اشتراکی قابل ارائه است، اما سرورهای اختصاصی شامل هایبریدها، ماکروها و برمتال ها هستند و تمامی منابع در آنها بصورت کاملا اختصاصی در اختیار کاربر قرار میگیرد.

تمامی این سرورها در هردو موقعیت ایران و اروپا قابل ارائه می باشند.امکان نصب هردو سیستم عامل لینوکس با توزیع های متفاوت و ویندوز با نسخه های مختلف امکان پذیر است، که با توجه به نوع سیستم عامل می توان برای آنها کنترل پنل متفاوتی معرفی کرد. برای سیستم عامل لینوکس دایرکت ادمین و سی پنل جز محبوب ترین کنترل پنل ها و برای ویندوز نیز می توان پلسک را نام برد.

استفاده از سرور به دلیل اینکه تمامی دسترسی ها را برای کاربر فراهم کرده است و محدودیتی در اعمال تغییرات ندارد برای هر نوع کسب و کاری که مناسب می باشد فقط برای استفاده از سرور باید کاربران دانش فنی کافی داشته باشند.

کارسازها انواع گوناگونی دارند، نظیر:

انواع سرورها[ویرایش]

سرورها شامل انواع مختلفی می‌باشند. سرورهاي اختصاصی، سرورهاي لينوكسی، سروهای ويندوزی، سروهای مجازی، سرورهای ابری و... سرورهای مختلف با كاراريی‌های متفاوتی است كه بايد با توجه به نياز مشتری از آنان استفاده كرد. اما به طور کلی سرورها را می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

وب سرور (به انگلیسی: web server)[ویرایش]

نرم‌افزار یا سخت‌افزاری که امکان دسترسی به محتوا را از طریق اینترنت فراهم می‌کند. این نوع سرور مخصوص میزبانی وب‌سایت‌ها می‌باشد و با استفاده از سرویس‌های خاص ارتباط بین آدرس‌ها و کاربران شبکه‌های اینترنت را با صفحه وبی که بر روی آن سرور میزبانی می‌گردد فراهم می‌نماید. که کاربرد آن به طور ویژه در حوزه وب هاستینگ و راه‌اندازی سایت می‌باشد.

استندالون سرور (به انگلیسی: standalone server)[ویرایش]

به زبان ساده سرور استندالون به سروری گفته می‌شود که مستقل باشد و زیرشاخه زیرساخت‌های یک شبکه بزرگتر محسوب نمی‌شود. در واقع یک سرور استندالون بدون وابستگی به یک منبع خارجی به کلاینت‌های خود خدمات ارایه می‌کند.

نام سرور (به انگلیسی: name server)[ویرایش]

سروری است که پروتکل خدمات مربط به نام و نشانی را پیاده‌سازی می‌کند.

سرور پرینتر (به انگلیسی: printer server)[ویرایش]

رایانه یا دستگاهی است که از طریق شبکه به یک یا چند پرینتر و تعدادی کلاینت متصل شده و پس از دریافت فرمان پرینت از کلاینت‌ها آن را به پرینتر مناسب منتقل می‌کند. فکس سرور نیز مشابه با این سرور است که تفاوت آن ارتباط بین دستگاه‌های فکس بجای پرینتر می‌باشد.

سرور پروکسی (به انگلیسی: proxy server)[ویرایش]

سروری است که نقش واسطه را بین کلاینت‌ها و سرورهای دیگر ایفا می‌کند. وقتی کاربر بخواهد اطلاعاتی چون فایل، صفحات وب و سایر منابع را از سرور دیگری دریافت کند، به سرور پروکسی متصل می‌شود. در حقیقت، این سرور به عنوان یک رابط بین سرور اصلی و کلاینت قرار می‌گیرد و اطلاعات را از طرفین گرفته و پس از بررسی به گیرنده ارسال می‌نماید و در برخی موارد کاربری تونل یا رابط را داشته و مانند خدمات وی‌پی‌ان (به انگلیسی: VPN) شخصی استفاده می‌گردد. در نتیجه در واقع یک سرور در مسیر سرور اصلی می‌باشد که اطلاعات را دریافت کرده و سپس بررسی و به مقصد مورد نظر انتقال می‌دهد.

سرور صدا (به انگلیسی: sound server)[ویرایش]

سروری که دسترسی و استفاده از ابزارهای صوتی همچون کارت صدا را مدیریت می‌کند.

سرور اپلیکیشن (به انگلیسی: application server)[ویرایش]

سروری که به اجرای یک سری برنامه‌های نرم افزاری خاص اختصاص یافته است و کاربران از روی رایانه‌های خود می‌توانند به نرم‌افزارها دسترسی داشته باشند.

دیتابیس سرور (به انگلیسی: database server)[ویرایش]

یک برنامه رایانه‌ای است که خدمات پایگاه داده به سایر رایانه‌ها یا برنامه‌های رایانه‌ای ارائه می‌دهد که به آن مدل کلاینت-سرور نیز می‌گویند. این نوع سرور بیشتر در سازمان‌ها و شرکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که کاربری آن به این صورت است که پایگاه داده مورد استفاده یک نرم‌افزار یا سرویس که توسط کاربران بر روی رایانه‌های آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، بر روی سرور قرار می‌گیرد و تمام کاربران و رایانه های متصل از یک دیتابیس مشترک که بر روی سرور می‌باشد، استفاده می‌کنند و اطلاعات نیز به صورت یکپارچه و متمرکز ذخیره‌سازی و پردازش می‌گردد.

فایل سرور (به انگلیسی: file server)[ویرایش]

یک نرم افزار یا یک سیستم سخت‌افزاری به همراه نرم‌افزار است که فایل‌ها را ذخیره کرده و آن‌ها را از طریق شبکه با سایر کلاینت‌ها برای خواندن و نوشتن به اشتراک می‌گذارد. این نوع سرور یکی از پایه‌ای‌ترین انواع سرور و یا ساده‌ترین نوع آن‌ها می‌باشد. فایل‌های مورد نیاز یک مجموعه شبکه بر روی سرور قرار می‌گیرد و کاربران مختلف از رایانه‌های مختلف می‌توانند به فایل‌ها دسترسی داشته باشند که امکان محدود کردن دسترسی‌ها برای هر کاربر به صورت ویژه نیز وجود دارد.

گیم سرور (به انگلیسی: game server)[ویرایش]

کاربران بازی‌های رایانه‌ای می توانند با اتصال به این سرور به صورت آنلاین به انجام بازی‌های گروهی بپردازند. این نوع از سرور در واقع گونه‌ای از اپلیکیشن سرور می‌باشد با این تفاوت که کاربری آن تنها برای بازی می‌باشد. به این شیوه که بازی بر روی سرور نصب و میزبانی می‌گردد و افراد و کاربران متصل به آن شبکه می‌توانند با برقراری ارتباط با سرور بر روی رایانه خود از بازی استفاده کنند، که استفاده آن در واقع برای بازی‌هایی می‌باشد که به صورت گروهی یا به عبارتی چند بازیکنی هستند.

سرور خانگی (به انگلیسی: home server)[ویرایش]

سروری برای منازل مسکونی است که از طریق یک شبکه خانگی و اینترنت به سایر دستگاه های داخل خانه خدمات ارائه می‌دهد.

مدیا سنتر (به انگلیسی: media server)[ویرایش]

این نوع از سرور مربوط به اشتراک سرویس‌های چندرسانه‌ای یا همان مدیا می‌باشد که برای مثال یک ویدیو یا فایل صوتی بر روی سرور قرار می‌گیرد و کاربران می‌توانند بدون نیاز به دانلود فایل آن را بر روی رایانه خود مشاهده کنند.

سرور ارتباطی (به انگلیسی: communication server)[ویرایش]

این سرور برای فراهم آوردن سرویس‌های ارتباطی راه‌اندازی می‌گردد که هر کاربر و یا رایانه می‌توانند با اتصال به سروری که برای این منظور راه‌اندازی شده است با دیگر کاربران در ارتباط باشد و متن‌های موارد مورد نیاز را به کاربر مقابل خود ارسال کند، که میزان دسترسی‌ها و ارتباطات هر فرد با افراد دیگر نیز توسط سرویس‌های  امنیتی کنترل می‌گردد.

سرور محاسباتی (به انگلیسی: computing server)[ویرایش]

این سرور برای انجام پردازش و محاسبه استفاده می‌گردد، به این صورت که در زمانی که پردازنده‌های یک رایانه برای پروسه یا کاربری خاصی کافی نمی‌باشند، می‌توان با اتصال این رایانه به یک سرور دیگر از پردازنده‌های سرور نیز در کنار پردازنده‌های رایانه کاربر استفاده نمود.

میل سرور (به انگلیسی: mail server)[ویرایش]

این سرور برای کاربری ارسال ایمیل استفاده می‌گردد، به این صورت که بر روی سرور یک سرویس ارسال ایمیل یا وب‌میل (به انگلیسی: webmail) قرار می‌گیرد و خدمات و تراکنش‌های ارسال ایمیل از طریق آن سرور انجام می‌گردد.

ماکرور سرور (به انگلیسی: macro server)[ویرایش]

سرور ویژه است که، برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

هایبرید سرور (به انگلیسی: hybrid server)[ویرایش]

هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات نرم‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

سرور ابری (به انگلیسی: cloud server)[ویرایش]

با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید

جستارهای وابسته[ویرایش]

پی‌نوشت‌ها و منبع‌ها[ویرایش]

  1. واژهٔ مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دفتر نخست تا چهارم واژه‌های مصوب، ۱۳۷۶ تا ۸۵

https://parspack.com/servers