کاربرد مهندسی نرم‌افزار در جغرافیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مهندسی نرم‌افزار پیشه‌ای است که به یاری دانش رایانه و دیگر فناوری‌ها و روش‌ها به آفریدن و نگاهداری نرم‌افزار رایانه‌ای می‌پردازد. مسائل اصلی مهندسی نرم‌افزار تولید نرم‌افزار بر اساس موارد زیر است: • الزامات تعیین شده • در زمان تعیین شده • در محدودهٔ بودجه پیش‌بینی شده

چکیده[ویرایش]

مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات و ارتباطات که باعث جهانی شدن اطلاعات و ارتباطات شده است، رشته روز و رشته آینده است تا جایی که پیش‌بینی می‌شود تا 10 سال دیگر در کشورهای پیشرفته مردم همان قدر که بر نیروی برق وابسته هستند به کامپیوتر و خدمات آن وابسته خواهند بود . که نمونهای از خدمات آن در زمینهٔ علوم جغرافیا از آغاز پیدایش این رشته و کامپیوتر تاکنون بیان شده‌است.

در زمینهٔ میزان برداشت غلات از زمینه‌های کشاورزی با استفاده از کارتوگرافی داده‌هایی بدست آوردندو برای کار طبقه‌بندی داده‌ها تعیین جداول و استنتاج آماری برنامه نوشتندو برنامه هایشان را بوسیلهٔ کامپیوتر اجرا کردند. در بریتانیا موزرواسکات در مطالعات ساختاری شهری و کوپ پاک در زمینهٔ ترسیم اطلس جغرافیایی کشاورزی از اسکاتلند با فراگیری علم کامپیوتر نزد متخصصین این سیستم از امکانات پردازشی کامپیوتر در آن زمان به خوبی استفاده کردند. دراین دهه ترانزیستوروارد تکنولوژی کامپیوتر شدند. ورودترانزیستور وجایگزینی حافظه‌های مغناطیسی به جای حافظه‌های لامپی حجم کامپیوترها را به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش داد، بر سرعت آن‌ها افزود و مصرف آن‌ها را کاهش داد.این تحول سخت‌افزاری در سالهای پایانی این دهه با یک تحول نرم‌افزاری نیز همراه گشت.اولین برنامه مترجم برای یک زبان سطح بالا توسط مهندسین نرم‌افزار نوشته شده بود و کار برنامه‌نویسی نیز بسیارآسانتر شد.در نتیجه گروه بیشتری به استفاده مستقیم از کامپیوتر روی آوردند و با توجه به این هجمه وعلاقه وجود کاربلد سیستم ]مهندس نرم‌افزار[ جهت آموزش و انتقال اطلاعات بین سایر علوم برای استفادهٔ مناسب از کامپیوتر به‌طور ملموسی احساس می‌شد. در این سال‌ها جغرافیا نیز همانند بسیاری دیگر از شاخه‌های علوم به ویژه علوم انسانی باکامپیوتر بیگانه بود .از آغاز دههٔ 1960 رفته رفته ولی به کندی بعضی از جغرافی دانان به استفاده از کامپیوتر روی آوردند و در همین سال‌ها انقلاب کمی، یعنی خروج جغرافیا از کیفی گرایی وتوصیف محض روی داد.بهره وری کامپیوتر در جغرافیا از سال1975 روزبه روزخودرا بیشتر نشان می داد کار تا انجا پیش رفت که حتی بسیاری از دستگاه‌های جانبی و حتی انواعی از میکروکامپیوتر بیشتر برای تحقیقات جغرافی ساخته شدند .

سال‌های توسعهٔ کاربرد کامپیوتر در جغرافیا[ویرایش]

از نیمهٔ دوم دههٔ 1970، قیمت کامپیوترها کاهش قابل ملاحظه‌ای یافت.با کاربرد تکنولوژی ریز پردازنده‌ها در سخت‌افزار کامپیوتر ابتدا کامپیوترهای خانگی و سپس کامپیوترهای شخصی بسیار ارزان قیمت، قابل حمل و بی نیاز از شرایط ویژه نگهداری به تعدادی روز افزون ساخته و به بازار عرضه شده‌اند. هماهنگ با توسعه و گسترش سخت‌افزار ونرم‌افزار کامپیوتر نیز در راستای پیشرفت سریع قرار گرفت. و با این سیر صعودی پیشرفت، رفته رفته علم کامپیوتر جایگاه خود را در بین سایر علوم محکمتر کرد وتخصص به این رشته که از همان ابتدای ظهور کامپیوتر خودرا نشان می‌داد معنای ملموس تری گرفت، به‌طوری‌که به تبع آن نسخه‌های متعدد از زبان‌های سطح بالا (برنامه‌های مترجم و مفسر )و بسته‌های کاربردی متنوع با مزیتهای نسبت‌های نسبی سهولت فراگیری و گسترهٔ وسیعتر کاربرد یکی بعد از دیگری توسط مهندسین نرم‌افزار نوشته یا تولید گردیده و به بازار عرضه شدند.همراه با این تحولات استفاده از کامپیوتر به ویژه در شاخه‌های کامپیوتر و علوم مهندسی و خدمات فراگیر شد و در مورد جغرافیا شدید اغراق نباشد اگر بگوییم جغرافیا و کامپیوتر در هم أمیختند. اگر چه کاربرد کامپیوتر در جغرافیا قدری دیرتر از رشته‌های علوم پایه و مهندسی أغاز شد(از آغاز دههٔ 1960 یعنی 15 سال بعد از تولید کامپیوترهای اولیه و 10 سال بعد از عرضهٔ تجاری کامپیوترها )، اما بعد از شروع به ویژه در دو دههٔ اخیر رشد آن حیرت انگیز بوده‌است .در ابتدا جغرافیدانان برای تعیین شاخص‌های آماری مرکزی و پراکندگی مثل میانگین و واریانس، طبقه‌بندی داده‌ها، تدوین جداول آماری و بالاخره تحلیل‌های آماری روی شاخص‌های مرکزی، پراکندگی و همبستگی از توان محاسباتی و سرعت کامپیوتر با اجرای برنامه‌هایی که خود غالبا به زبان fortran می نوشتند بهره بردند.

نتیجه‌گیری[ویرایش]

کاربردهای مهندسی نرم‌افزار دارای ارزش‌های اجتماعی و اقتصادی هستند، زیرا بهره‌وری مردم را بالا برده، چند و چون زندگی آنان در اکثر زمینه‌ها را بهتر می‌کنند. سایر علوم و حتی خود مردم با بهره‌گیری از دانش مهندس نرم‌افزار و نرم‌افزارهای آنان، توانایی انجام کارهایی را دارند که قبل از آن برایشان شدنی نبود.همچون نمونهٔ بالا نمونه‌های از این دست نرم‌افزارهای رایج فعلی عبارت‌اند از :سامانه‌های توکار، نرم‌افزار اداری، بازی‌های رایانه‌ای، و اینترنت... . وظیفه مهندسین نرم‌افزار طراحی، برنامه نویسی، توسعه، مستندسازی و نگهداری نرم‌افزار با بکارگرفتن روش‌های فنی و عملی از علوم کامپیوتر، مدیریت پروزه، مهندسی، محدوده کاربرد، طراحی رابط، مدیریت تجهیزات دیجیتال و .... در همهٔ زمینه‌ها است.

در پایان[ویرایش]

مهندسین نرم‌افزار طرفدار تکنولوژی‌ها و روش‌های عملی بسیار متفاوت و مختلفی هستند، که با هم ناسازگارند. این بحث در سالهای دهه ۶۰ میلادی شروع شد و ممکن است برای همیشه ادامه پیدا کند. مهندسین نرم‌افزار از تکنولوژی‌ها و روش‌های عملی بسیار متنوعی استفاده می‌کنند. کسانی که کار عملی می‌کنند از تکنولوژی‌های متنوعی استفاده می‌کنند : کامپایلرها، منابع کد، پردازشگرهای متن. کسانی که کار عملی می‌کنند از روش‌های عملی بسیار متنوعی استفاده می‌کنند تا تلاشهایشان را اجرا و هماهنگ کنند : برنامه‌نویسی در دسته‌های دونفری، بازبینی کد، و جلسات روزانه. هدف هر مهندس نرم‌افزار بایستی رسیدن به ایده‌های جدید خارج از مدل‌های طراحی شده قبلی باشد، که باید شفاف بوده و به خوبی مستند شده باشد. با وجود رشد فزاینده اقتصادی و قابلیت تولید فزاینده‌ای که توسط نرم‌افزار ایجاد شده، هنوز هم بحث و جدل‌های ماندگار درباره کیفیت نرم‌افزار ادامه دارند.

پیشنهادها[ویرایش]

یک مهندس نرم‌افزار عموماً در موقعیتهایی شناخته می‌شود که هنگام استفاده از نرم‌افزار او قابلیت اطمینان زیادی از آن انتظار می‌رود، حتی در شرایط طاقت فرسا، مانند نظارت و کنترل نیروگاههای انرژِی هسته‌ای، یا هدایت یک هواپیمای مسافربری در هوا، چنین برنامه‌هایی شامل هزاران خط کد هستند، که از نظر پیچیدگی با پیچیده‌ترین ماشینهای مدرن قابل مقایسه‌اند. به‌عنوان مثال یک هواپیمای مسافربری چند میلیون قطعه فیزیکی دارد (و یک شاتل فضایی خدود ده میلیون بخش دارد)در حالی که نرم‌افزار هدایت چنین هواپیمایی می‌تواند تا ۴ میلیون خط کد داشته باشد بی شک با چنین فرمول پیچیده‌ای که حتی خود مهندسین کامپیوتر - دنیای کامپیوتر را دنیای ناشناخته‌ای می‌دانند. و با چنین پیشرفت و رشد فزاینده اقتصادی و قابلیت تولید فزاینده‌ای که توسط مهندسین نرم‌افزار ایجاد شده، هنوز هم بحث و جدل‌های ماندگار درباره کیفیت نرم‌افزار ادامه دارد پس از همهی قشرهای مردم این انتظار می‌رود که "اوقات تلف شده را در شرایط کار رقابتی به حداقل برسانند و در گسترهٔ بالاتری به ارائه خدمت بپردازند. به عبارت دیگر فناوری جدید و الکترونیکی شدن زندگی به آن‌ها این امکان را می‌دهد که سرعت، کیفیت، دقت، هزینه و تنوع خدمات خود را افزایش دهند"