کادموس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اساطیر یونان باستان
کادموس
یونانی: Κάδμος
جنسیت: مذکر
پدر: آگنور
مادر: تلفاسا
همسر: هارمونیا
فرزندان: اینو، آگاوه، سمله، آتونوئه
موضوع‌های اساطیر یونان باستان

آ ا ب پ ت ج چ خ د ر ز ژ س
ش ف ک گ ل م ن و ه ی

کادموس (به یونانی: Κάδμος)، در اساطیر یونانی، یکی از سه پسر آگنور، پادشاه سرزمین صور واقع در ساحل شرقی مدیترانه و بنیان‌گذار شهر تبای است. کادوموس برادر ائوروپه، فینیکس و کیلیکس است. با هارمونیا دختر آرس و آفرودیته ازدواج کرد. آن‌ها صاحب چهار فرزند دختر به نام‌های اینو، آتونوئه، آگاوه و سمله و همچنین یک پسر به نام پلیدروس شدند. این فرزندان نیز به نوبهٔ خود صاحب فرزندانی شدند که هر کدام افسانه‌های بسیاری را از خودشان به جای گذاشتند. او همچنین سازنده شهر تبس و هفت دروازه آن بوده‌است. نوه‌اش پنتئوس پسر آگاوه است.

بنیان‌گذاری تبس[ویرایش]

هنگامی که خواهرش ائوروپه در ساحل دریا مشغول بازی با پریان دریایی بود، زئوس شیفته‌اش شد و به صورت گاوی سفید نزد او رفت و پس از فریفتنش او را با خود به جزیرهٔ کرت برد. آگنور به پسرانش دستور داد که به جستجوی خواهر خود برآیند و بدون او به خانه بازنگردند. این مأموریتی ناامیدکننده بود و در نتیجه هر سه برادر تبعید شدند. کادموس در جریان جستجو که نتیجه‌ای در بر نداشت وارد نیایشگاه دلفی شد. وخش دلفی به او دستور داد دنبال گاوی برود و هر جا گاو ایستاد و زانو بر زمین زد، شهری بنا کند. این حیوان، کادموس را به محل شهر آینده تِبس هدایت کرد و به این ترتیب شهر تِبس بنا شد. کادموس تصمیم گرفت گاو را به پیشگاه ایزدبانوی آتنا قربانی کند. چون برای این کار به آب شیرین نیاز داشت، همراهانش را فرستاد تا از چشمهٔ آرس که در آن نزدیکی بود آب بیاورند. اما اژدهایی ترسناک از این چشمه محافظت می‌کرد که تمام یاران کادموس را از بین برد.

او اژدهای پاسبان چاه نزدیک آن‌جا را به تنهایی و بدون تجهیزات کشت. صدایی ناشناس به کادموس پیشگویی کرد که خود او نیز در نهایت تبدیل به اژدها خواهد شد. کادموس پس از کشتن اژدها به راهنمایی آتنا دندان‌هایش را کاشت. بلافاصله از این دندان‌ها تعدادی مرد جنگی برآمدند که همدیگر را کشتند. تنها پنج تن از آن‌ها زنده ماندند که مردم تب از نسل آن‌ها بودند. اژدها مخلوق مقدس آرس محسوب می‌شد، بنابراین کادموس به عنوان مجازات کشتن اژدها، هشت سال از عمر خود را صرف خدمت به آرس کرد. پس از اتمام این زمان به درخواست ایزدان کادموس با هارمونیا دختر آرس ازدواج کرد. در طی مراسم ازدواجشان، هارمونیا گردنبندی از سوی ایزد آهنگری هفائستوس، دریافت کرد که آن را گردنبند هارمونیا نامیدند، و هر کس آن را در اختیار داشت صاحب بخت و اقبال می‌شد. کادموس و هارمونیا در اواخر عمرشان تبس را ترک کرده و به سرزمین ایلیریا نقل مکان کردند. کادموس در آنجا همان‌طور که صدایی پیشگویی کرده بود، تبدیل به مار شد. هارمونیا نیز درخواست کرد تا به سرنوشت همسرش دچار شود، پس دعای او نیز بر آورده شد و در انتها آن‌ها تبدیل به مار شدند.[۱][۲]

شجره‌نامه آخایوس در اسطوره‌شناسی یونان[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. James Hunter. "Cadmus" (به انگلیسی). pantheon.org. Archived from the original on 10 November 2016. Retrieved August 28, 2016.
  2. "Cadmus" (به انگلیسی). greekmythology. Retrieved August 28, 2016.
  • دورانت، ویل (۱۳۷۸تاریخ تمدن، یونان باستان (جلد دوم)، ترجمهٔ امیرحسین آریان‌پور و دیگران، به کوشش سرویراستار، محمود مصاحب.، تهران: شرکت انتشارات علمی و فرهنگی، شابک ۹۶۴-۴۴۵-۰۰۱-۹