کاج نوئل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسی中文
کاج نوئل
Picea abies.jpg
کاج نوئل، Picea
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاه
رده: مخروطیان
راسته: کاج‌سانان
تیره: کاجیان
زیرتیره: Piceoideae
سرده: Picea
طبقه بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
دسته: مخروطیان
رده: کاج تباران (ناژویان)
راسته: کاج سانان
تیره: کاج‌ها
تیرهٔ فرعی: Piceoideae
سرده: کاج‌های نوئل

«کاج نوئل» نام عمومی سرده‌ای (Picea) از درختان مخروطی همیشه سبز شامل ۳۵ گونه، متعلّق به خانوادهٔ کاج‌ها (Pinaceae) و بومی مناطق معتدل شمالی و زیرشمالگانی زمین می‌باشد. کاج‌های نوئل عموماً درختانی بزرگ هستند و در زمان رشد کامل ارتفاع آنها به ۲۰ تا ۶۰ متر (۶۶ تا ۲۰۰ پا) می‌رسد. این درختان از روی شکل مخروطی و آرایش محوری متمرکز (فراهمه) برگها بر شاخه هایشان به راحتی قابل تشخیص اند. برگهای سوزنی این درختان به طور مجزّا، و هر یک سوار بر عضوی پایه مانند موسوم به «بالشتک» (در انگلیسی: pulvinus) با آرایشی مارپیچ به شاخه اتّصال یافته‌اند. برگهای درخت با گذشت ۴ تا ۱۰ سال فرو می‌ریزند و شاخه‌ها را با سطحی ناهموار، پوشیده از بالشتک‌ها، عریان به جا می‌گذارند (و این خود راهی آسان برای تشخیص این درختان از سایر سرده‌های کاج سانان است، زیرا در سایر سرده‌ها شاخه‌ها بعد از برگ ریزی سطحی هموار دارند).

کاج‌های نوئل منبع تغذیهٔ لارو (شفیره) گونه‌هایی از پروانه سانان وبرخی انواع شته‌های زایده آفرین (در انگلیسی: gall adelgids) به حساب می‌آیند.

در کوههای غرب سوئد، دانشمندان به یک نوئل نروژی (متعلّق به همین سرده) برخورده‌اند که با نوزایی از طریق لایه گذاری (layering) عمر آن به ۹۵۵۰ سال رسیده است. این درخت «تزیکوی کهن» (Old Tjikko) نام گرفته و گفته می‌شود کهنسال ترین درخت زنده ایست که تا کنون شناخته شده.

منابع[ویرایش]

 
雲杉屬
化石時期: 13–0 Ma
中新世-現今[1]
挪威雲杉
科學分類
域: 真核生物域 Eukaryota
界: 植物界 Plantae
門: 松柏門 Pinophyta
綱: 松柏綱 Pinopsida
目: 松柏目 Pinales
科: 松科 Pinaceae
亞科: 雲杉亞科
Frankis
屬: 雲杉屬 Picea
Mill.

約 35 種

云杉属学名Picea)是松科下的一个属,为常绿乔木植物。该属共有约35种,分布于北温带[2]

2008年,研究人员宣布在瑞典达拉那浮露山上发现了一株树龄9550年的挪威雲杉,為目前世界上最古老活植物。[3]

参考文献

  1. ^ http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1469-8137.2011.03862.x/pdf Cenozoic extinctions account for the low diversity of extant gymnosperms compared with angiosperms 2011The Authors New Phytologist
  2. ^ 中国种子植物科属词典. 中国数字植物标本馆. (原始内容存档于2012-04-11). 
  3. ^ 腾讯网:瑞典发现万年古树 创造吉尼斯世界纪录

外部链接