کاترین ارنشاو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کاترین ارنشاو
نخستین حضوربلندی‌های بادگیر (۱۸۴۷)
پدیدآورامیلی برونته
اطلاعاتِ درون‌داستانی
نام کاملکاترین ارنشاو
نام مستعارکتی
جنسیتزن
خانوادهآقای ارنشاو (پدر)
خانم ارنشاو (مادر)
هیندلی ارنشاو (برادر)
فرانسیس ارنشاو (همسر برادر)
هیرتون ارنشاو (برادرزاده)
هیت‌کلیف (برادر‌ خوانده‌)
همسرادگار لینتون
فرزندکاترین لینتون
ملیتبریتانیایی

کاترین ارنشاو (انگلیسی: Catherine Earnshaw) شخصیت اصلی رمان بلندی‌های بادگیر اثر امیلی برونته است‌،[۱] که در سال ۱۸۴۷ منتشر شد. کاترین یکی از دو فرزند آقا و خانم ارنشاو، مالکان اصلی واترینگ هایتز است. عشق نافرجام بین او و هیت‌کلیف یکی از محور‌های اصلی رمان است‌.[۲]

کتی ارنشاو خواهر کوچکتر هیندلی ارنشاو است. کتی و هیندلی در ارتفاعات بادگیر متولد و بزرگ شده اند. بعداً هیثکلیف خواهر و برادرها ملحق می شود که در سفری به لیورپول توسط آقای ارنشاو به فرزندی پذیرفته می شود.

توضیحات[ویرایش]

کتی زیبا توصیف شده است، همانطور که نلی می‌گوید، "سبزترین چشم" و "شیرین‌ترین لبخند". همانطور که هیثکلیف توصیف می کند، او موهای قهوه ای "زیبا" بلندی دارد.

کتی عمدی، وحشی، پرشور، شیطون و در کودکی لوس است. در طول بیماری کشنده کتی، نلی اشاره می کند که کاترین بسیار ضعیف است، و دارای "لبی بدون خون" است، تصویری که به تقویت رنگ گوتیک روزهای پایانی او کمک می کند. با این حال، نلی او را در هنگام مرگ خدایی توصیف می کند: "هیچ فرشته ای در بهشت ​​به زیبایی او به نظر نمی رسید" و چهره او شبیه "آرامش کامل" بود.

منابع[ویرایش]

  1. "Wuthering Heights". Britannica (به انگلیسی). Retrieved 2022-03-22.
  2. "Love Relation between Catherine and Heathcliff in Wuthering Heights". Literary Articles (به انگلیسی). Retrieved 2010-02-09.[پیوند مرده]

پیوند به بیرون[ویرایش]