کابل خودنگه‌دار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کابل خودنگهدار در چند سال گذشته به صورت گسترده در صنعت و مهندسی برق در ایران مورد استفاده قرار گرفته است. این کابل ها مزایای خوبی دارند اما به علت رعایت نکردن مسائل و اصول فنی در بهره برداری ازین کابل ها موجب ایچاد مشکلات عدیده ای در صنعت برق شده است.

با توجه به اینکه ضریب هدایتی آلومینیوم پایین تر از مس بوده بنابراین از تلفات به نسبت بالاتری نیز برخوردار است.

کابل خودنگهدار هوایی برای اولین بار در سال 1955 در کشور فرانسه برای جایگزینی در شبکه های فشار ضعیف با هادی سیمی مورد استفاده قرار گرفتند

و به دلیل مزایا و امکانات زیادی که داشتند جایگاه ویژه ای پیدا کردند، شرکت های فرانسوی نقش موثری در گسترش استفاده از کابل خودنگهدار ایفا کردند

سابقه بكارگيري اين نوع كابل در ايران چندان طولاني نيست و تعداد معدودي از شركت هاي توزيع اقدام به استفاده از اين نوع كابل كرده اند.

در ساليان اخير كابل هاي خودنگهدار هوايي به منظور جلوگيري از استفاده غير مجاز برق و جهت ساماندهي و بهينه سازي شبكه توزيع فشار ضعيف مورد استفاده قرار است

اين كابل ها كارايي خود را در مناطقی که ميزان سوانح و اتفاقات فشار ضعيف علاوه بر مشكلات استفاده غیرمجاز از برق به دلايل اجتماعي در اين مناطق وجود دارد را نشان داده و آن را تا حد قابل قبولی حل کرده است.

در بسیازی از مناطق بدليل بافت غير مناسب شهري و مسائل اقتصادي امكان احداث شبكه كابلي زير زميني ميسر نبوده و به همین دلیل استفاده از كابل هاي خودنگهدار تنها راه حل جهت کاهش اختلالات در شبکه فشار ضعيف و حل مسئله استفاده غير مجاز از شبکه برق و همچنين به عنوان راه حلي با توجيه اقتصادي مطرح شده است.

دستورالعمل و مشخصات فني بكارگيري كابل های خودنگهدار و يراق آلات به منظور بكارگيري و نصب در شركت هاي توزيع نيروي برق تهیه شده است.

يكي از بزرگترین مشكلات استفاده از اين نوع كابل ها در شبکه های توزیع نبود دستورالعمل و استانداردهاي تدوين شده بود که در این راستای هم اکنون دستورالعملی با مطالعه روي منابع مختلف از چندين كشور اروپايي و استفاده از استاندارد NFC كشور فرانسه تدوین و مورد توجه قرار گرفته است.

دليل انتخاب اين استاندارد كاربرد آن در بخش وسيعي از كشورهاي خاورميانه مي باشد كه به لحاظ جغرافيايي و اقليمي شباهت هاي زيادي به ايران دارند.

در گذشته کابل‌های برق بدون پوشش و به صورت هادی‌ های لخت به کار گرفته می‌شدند. (البته در کشورهای جهان سوم این موضوع هنوز نیز رایج است.)

در حالی که مصرف کنندگان انرژی الکتریکی در کشورهای پیشرفته به ویژه در طی چند دهه اخیر شاهد استفاده از انواع خطوط هوایی عایق شده در شبکه‌های توزیع هوایی می‌باشند.

این نوع کابل‌ها اصطلاحاً با پوششی به نام خودنگه‌دار عایق بندی شده‌اند.

محتویات[ویرایش]

  • ۱دامنه كاربرد
  • ۲در مجموع سه دسته اصلي انواع كابل خودنگهدار هوايي توليد شده كه عبارتند از :
  • ۳جستارهای وابسته
  • ۴منابع
  • ۵پیوند به بیرون

دامنه كاربرد[ویرایش]

خطوط كابل های خودنگهدار هوايي در سطوح ولتاژ 230 و 400 ولت و به صورت سه فاز مي باشند

فن اوري اتصالات، يراق آلات و انواع كابل هاي هوايي (خودنگهدار) فشار ضعيف از سال 1955 بوجود آمده است و در حال حاضر براي كار كرد درست در شرايط آب و هوايي قطبي، بياباني و استوايي توسعه يافته است.

در مجموع سه دسته اصلي انواع كابل خودنگهدار هوايي توليد شده كه عبارتند از[ویرایش]

انواع اصلي كابل هاي هوايي دسته شده (خودنگهدار) فشار ضعيف

1-كابل هاي هوايي دسته شده(خودنگهدار) فشار ضعيف با نول و مهار (مشترك و منفصل)

كابل هاي هوايي دسته شده(خودنگهدار) فشار ضعيف با سيم نگهدارنده خنثي عايق شده؛ كه با توجه به استانداردهای سيستم های فرانسوي شناخته مي شود؛ این استاندارد شامل 3 هادي فاز آلومينيومي عايق شده و يك سيم نگهدارنده عايق بندي شده كه از آلياژ آلومينيوم (معمولاً آلدري) مي باشد. اين سيستم ميتواند 1 يا 2 هادي آلومينيوم عايق شده اضافي با سطح مقطع 16 يا 25 ميلي متر مربع جهت مخابرات و يا سيستم روشنايي را دربرگيرد.

مقاومت مكانيكي و سطح مقطع نامي 3 هادي فاز يكسان هستند. در نوعي كه داراي نول و مهار مشترک مي باشد هادي خنثي جهت سيم مهار و با مقاومت مكانيكي بالا است و در نوع ديگر بدليل ارتقاء قابليت اطمينان و افزايش ايمني، نول و مهار جداگانه مي باشد.

2-كابل خود نگهدار هوايي دسته شده

این کابل ها شامل 4 هادي آلومينيوم عايق شده با سطح مقطع يكسان و مقاومت مكانيكي يكسان مي باشد. اين نوع سیستم ميتواند شامل 1 يا 2 هادي آلومينيوم عايق شده اضافي با سطح مقطع 16 يا 25 ميلي متر مربع جهت استفاده در مخابرات و يا سيستم روشنايي مورد بهره برداری قرار می گیرد.

بارگذاري كابل كشش مساوي روي هر 4 هادي را ايجاد مي كند.اين نوع كابل مشهور به سيستم آلماني مي باشد و استاندارد VDE به كابلهاي خودنگهدار با آرايش فوق مي پردازد.

3-كابل هوايي دسته شده با سيم مهار لخت

كابل هوايي دسته شده با سيم مهار لخت ، كه به سيستم فنلاندي مشهور می باشند ، شامل 3 هادي فاز آلومينيومي و يك سيم نگهدارنده خنثي كه از آلياژ آلومينيوم بدون عايق تشكيل شده است. اين سيستم از  يك يا دو هادي آلومينيوم عايق شده با مقطع 16 يا 25 ميلي متر برا استفاده در مخابرات و يا سيستم روشنايي را مورد بهره برداری قرار می گیرد .

مقاومت مكانيكي و سطح مقطع نامي هر يك از 3 هادي فاز يكسانند . هادي خنثي جهت مهار كابل و برقراري ارتباط نول بكار مي رود و داراي مقاومت مكانيكي بالايي است .

4-كابل سرويس

كابل سرويس براي كابل هوايي دسته شده معمولاً از نوع خودنگهدار استفاده مي شود . آنها شامل 2 يا 4 هادي آلومينيوم عايق شده كه توسط كارخانه دسته شده با سطح مقطع 16 ، 25 يا 35 ميليمتر

مربع مي باشند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ویکی پدیا انگلیسی

پیوند به بیرون[ویرایش]