ژیمناستیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
رشته‌های مختلف ژیمناستیک

ژیمناستیک ورزشی است که در دسته بندی رشته‌های آمادگی جسمانی قرار دارد و در آن حرکات نیازمندِ قدرت، انعطاف بدنی، چابکی، تعادل و هماهنگی اعضای بدن است. ژیمناستیک از تمرینات ورزشی که در یونان باستان انجام می‌شد، تکامل پیدا کرده و در سطح بین‌المللی زیر نظر فدراسیون بین‌المللی ژیمناستیک اداره می‌شود.

معروف‌ترین بخش این رشته ورزشی ژیمناستیک هنری است که در مسابقات آن ورزشکاران زن در رشته‌های حرکات زمینی، پرش از پرش از خرک، پارالل ناهم‌سطح و چوب موازنه و ژیمناست‌های مرد در رشته‌های حرکات زمینی، بارفیکس، پرش خرک، دار حلقه، پارالل، و خرک حلقه به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. ژیمناستیک موزون، ایروبیک، آکروباتیک و ترامپولین بخش‌های دیگر این رشته ورزشی را تشکیل می‌دهند. ژیمناستیک یک ورزش المپیکی است و از اولین دوره المپیک تاکنون در برنامه این مسابقات قرار داشته‌است. هم‌اکنون ژیمناستیک المپیکی از ۱۸ رویداد ورزشی جداگانه تشکیل می‌شود که ۱۴ رقابت در ژیمناستیک هنری، ۲ رقابت در ژیمناستیک موزون و ۲ رقابت در ترامپولین است.

ژیمناستیک در سطح تفریحی و به خصوص به عنوان تمرینات انعطاف بدنی بسیار محبوب است. در سطح قهرمانی این رشته به تمرینات بی‌وقفه و آمادگی جسمانی بسیار بالا در اتمام ابعاد از جمله بنیه و استقامت قوی نیاز دارد. ژیمناستیک هرچند یک رشته ورزشی بدون برخورد است اما ورزش پرآسیبی است. فرودهای سنگین، افت‌ها یا برخورد به ابزار تمرینی ممکن است باعث آسیب‌دیدگی شود. صدمات جسمی در بین ورزشکاران ماهر بیشتر دیده می‌شود چون آن‌ها معمولاً برای مدت طولانی‌تری تمرین کرده و حرکات خطرناک‌تری را اجرا می‌کنند.[۱]

تاریخچه[ویرایش]

مسابقات المپیک تابستانی لندن در سال ۱۹۰۸. تیم ژیمناستیک زنان بریتانیا

هرچند در گذشته ورزش‌های مشابه ژیمناستیک در مصر و چین باستان هم تمرین می‌شده اما ریشه ژیمناستیک امروزین به یونان باستان می‌رسد و نام این رشته هم از واژه یونانی gymnazein آمده که معنای تحت‌اللفظی آن «تمرین کردن برهنه» است. در آن دوران ژیمناستیک همچون ورزش‌های دیگری مانند پرش، دو، پرتاب دیسک، کشتی و بوکس به عنوان بخشی از تمرینات نظامی و آماده‌سازی افراد برای جنگ محسوب می‌شد. این ورزش‌ها برای کسب قدرت و انعطاف عضلانی لازم برای جنگ‌های تن به تن اهمیت داشتند. از آن‌جا که آموزش‌های نظامی برای همه شهروندان یونان لازم بود و و یونانی‌ها پرورش بدن و ذهن را با یکدیگر کاملاً مرتبط می‌دانستند، ژیمناستیک اهمیت فرهنگی زیادی در آموزش‌های و تمرینان آنان داشت. ابتدا این رشته در ژیمنازیا (Gymnasia) ورزشگاه‌های روباز بزرگ انجام می‌شد و سپس وارد برنامه تحصیلی مدارسی شد که در آن‌ها به جوانان ژیمناستیک را در کنار موسیقی، ریاضی و فن بیان می‌آموختند. ژیمناستیک همچنین راهی برای تمرینات بدنی افراد برای آمادگی در جشنواره ورزشی مهم المپیک بود که از سال ۷۷۶ قبل از میلاد تا ۳۹۳ پس از میلاد هر چهار سال برگزار می‌شد.

با تعطیلی المپیک باستانی، تمرین ژیمناستیک یونانی از رونق افتاد تا اینکه در قرن هجدهم و نوزدهم میلادی دوباره در اروپای غربی احیا شد. احیای ژیمناستیک در واقع همراه با جریانی صورت گرفت که احیای ارزش‌های مرتبط با ژیمناستیک یعنی نیرومندی نیم‌تنه بالایی بدن، بدن عضلانی، کشش، نرمی، انعطاف، استواری و تعادل هم در آن دیده می‌شد. این نظریه یونانی‌ها که ذهن سالم در بدن سالم است، نیز همراه با تمرینات ژیمناستیک احیا شد و پشتیبانی برای تمرین و آموزش این ورزش بود. در اواسط سده نوزدهم فردریش جان تلاش زیادی برای وارد کردن ژیمناستیک به نظام آموزشی آلمان کرد. جان که به «پدر ژیمناستیک» معروف است تعدادی از مهم‌ترین ابزارهای ژیمناستیک از جمله بارفیکس، پارالل، خرک حلقه، چوب موازنه، نردبان ژیمناستیک و خرک‌های پرشی را ابداع کرد. چند سال بعد پیر هنریک لینگ سوئدی هم راه فریدریش جان را ادامه داده و یک سیستم ژیمناستیک سوئدی را پایه‌ریزی کرد که تأکید زیادی بر منافع پزشکی ژیمناستیک داشت.

در قرن نوزدهم ژیمناستیک آلمانی و سوئدی وارد آمریکا شد و در این کشور جنبه میهنی و نظامی آن پراهمیت‌تر از قبل شد. ژیمناستیک بسیار مورد توجه ارتش آمریکا قرار گرفت و در اوایل قرن بیستم کتابچه‌های راهنمای تمرینی در نیروهای مسلح آمریکا منتشر شد که تمام حرکات و تمرین‌های ژیمناستیک را توضیح داده بود. هرچند کاهش اهمیت جنگ‌های تن به تن و ماشینی شدن و اخیراً کامپیوتری‌شدن جنگ‌ها باعث شده تا اهمیت ژیمناستیک به عنوان تمرینی برای هماهنگی بدن و ذهن کاهش پیدا کند.[۲]

رقابت‌های بین‌المللی[ویرایش]

مسابقات جهانی در سال ۲۰۰۸

در سال ۱۸۸۱ فدراسیون بین‌المللی ژیمناستیک تأسیس شد و برگزاری مسابقات بین‌المللی در این رشته را آغاز کرد. ژیمناستیک از اولین دوره المپیک در ۱۸۹۶ تاکنون همواره در برنامه این مسابقات قرار داشته‌است. در المپیک ۱۸۹۶ پنج کشور در مسابقات ژیمناستیک شرکت کردند و آلمان تقریباً تمام مدال‌ها را از آن خود کرد.

اولین مسابقات بین‌المللی این رشته پس از المپیک در سال ۱۹۰۳ در شهر آنتورپ بلژیک برگزار شد. ژیمناست‌هایی از کشورهای بلژیک، فرانسه، لوکزامبورگ و هلند در این مسابقات که اولین دوره قهرمانی ژیمناستیک جهان محسوب می‌شود، شرکت کردند. اولین مسابقات تیمی مردان در المپیک ۱۹۰۴ سنت لوئیس برگزار شد. تا مسابقات قهرمانی جهان ۱۹۳۰ رشته‌های دو و میدانی مانند پرش با نیزه، دو صد متر، پرتاب وزنه، پرش باز و صعود با طناب هم در مسابقات ژیمناستیک برگزار می‌شدند اما از سال ۱۹۳۰ به بعد این رشته‌ها کم‌کم از مسابقات حذف شده و تا سال ۱۹۵۴ به‌طور کامل از قهرمانی ژیمناستیک جهان رخت بر بستند. در المپیک ۱۹۲۴ پاریس بود که رقابت‌های ژیمناستیک شکل امروزین خود را پیدا کرد یعنی ژیمناست‌ها در هر یک از اسباب به‌طور جداگانه برای کسب مدال آن وسیله تلاش می‌کردند. در سال ۱۹۲۸ ژیمناستیک تیمی زنان هم برای اولین بار به المپیک اضافه شد و با قهرمانی تیم هلند به پایان رسید. در سال ۱۹۶۲ ژیمناستیک موزون (ریتمیک) هم مورد پذیرش فدراسیون بین‌المللی ژیمناستیک قرار گرفت و سال بعد نخستین دوره مسابقات قهرمانی جهان آن با شرکت ۲۸ ورزشکار از ده کشور در بوداپست مجارستان برگزار شد. در المپیک ۱۹۸۴ لس آنجلس ژیمناستیک موزون برای نخستین بار وارد المپیک شد و از المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا این رشته در بخش تیمی هم برگزار می‌شود.[۳]

هم‌اکنون ژیمناستیک المپیک شامل ۱۸ مسابقه است که برای هر کدام از آن‌ها مدال‌های طلا، نقره و برنز اعطا می‌شود. از این میان ۱۴ مسابقه در ژیمناستیک هنری (۸ مسابقه: تیمی، قهرمان قهرمانان و ۶ اسباب در بخش مردان و ۶ مسابقه: تیمی، قهرمان قهرمانان و ۴ اسباب در بخش زنان)، ۲ مسابقه در ژیمناستیک موزون (گروهی زنان و قهرمان قهرمانان زنان) و دو مسابقه در ترامپولین (انفرادی مردان و انفرادی زنان) برگزار می‌شوند.

قضاوت در مسابقات ژیمناستیک به این شکل است که ۶ داور مسابقه هر ورزشکار را بررسی کرده و بر اساس مسائل تکنیکی، زیبایی و پیچیدگی و دشواری حرکات، و وجود خطا امتیازی برای ورزشکار در نظر خواهند گرفت. بیشترین و کمترین امتیاز حذف می‌شوند و میانگین امتیازات چهار داور دیگر به عنوان امتیاز نهایی ورزشکار محسوب می‌گردد. در گذشته سقف امتیاز ۱۰ بود اما اکنون این سقف برداشته شده و محدودیتی برای کسب امتیاز وجود ندارد.

امروزه پنج مسابقه قهرمانی جهان ژیمناستیک برای پنج بخش اصلی این رشته به‌طور منظم توسط فدراسیون بین‌المللی ژیمناستیک برگزار می‌شود. رقابت‌های قهرمانی ژیمناستیک هنری جهان (اولین بار در سال ۱۹۰۳) و قهرمانی ژیمناستیک موزون جهان (ریتمیک) هر سال، به جز سال‌های برگزاری المپیک، برگزار می‌شوند. مسابقات قهرمانی ترامپولین (از ۱۹۶۴) در سال‌های فرد و قهرمانی ژیمناستیک آکروباتیک (۱۹۷۴) و قهرمانی ژیمناستیک ایروبیک (۱۹۹۵) هم در سال‌های زوج انجام می‌شوند.

در بازی‌های جهانی که یک رویداد چندورزشی مختص ورزش‌های غیر المپیکی است هم رشته‌های دیگر ژیمناستیک از جمله ژیمناستیک آکروباتیک، ایروبیک، ترامپولین دونفره و ژیمناستیک موزون (به جز تیمی و قهرمان قهرمانان) برگزار می‌شوند.

اسباب[ویرایش]

ژیمناستیک هنری زنان[ویرایش]

یک ژیمناست زن در حال گرم‌کردن پیش از مسابقه

قهرمانان ژیمناستیک به‌ویژه در بخش زنان، معمولاً سنین پایینی داشته و طول دوران قهرمانی آن‌ها هم به‌خصوص برای دختران کوتاه است و رو به کوتاه‌تر شدن هم دارد. یکی از دلایل این مسئله آن است که اسباب‌های مدرن ژیمناستیک زنان که اجازهٔ حرکات بسیار سریع، پیچیده و پویا را به دختران می‌دهد برای افراد کوتاه و سبک طراحی شده‌اند. در المپیک ۱۹۷۲ میانگین سن دختران ژیمناست ۱۸ سال، میانگین وزن آن‌ها ۴۶٫۸ کیلوگرم و میانگین قد آن‌ها ۱٫۵۷ متر بود و بهترین ژیمناست‌های زن تاریخ همچون نادیا کومانچی، اولگا کوربوت، و مری لو رتن بسیار کوتاه‌قد و سبک‌وزن بودند. در ژیمناستیک مردان این مسئله اهمیت کمتری دارد، چون نوع ابزارها بیشتر بر قدرت بدنی تأکید دارد تا بر انعطاف حرکتی و پویای ورزشکار.[۱]

چهار اسباب ژیمناستیک هنری زنان:

پرش از خرک

خم‌شدن، دویدن، کشش بدن به عنوان موقعیت‌های مختلف بدن در این رشته معرفی شده‌است. امتیاز به نحوهٔ اجرا و میزان پیچیدگی و سختی حرکت داده می‌شود. زن ژیمناستیک‌کار براساس میزان پرواز او از تخته پرش و نحوهٔ فرود او و عدم برداشتن قدم اضافه بعد از فرود بر روی زمین امتیاز می‌گیرد.

پارالل ناهم‌سطح

این رشته از ژیمناستیکِ زنان مورد استقبال بسیاری از تماشاچیان است. در این رشته حرکات و قدرتِ قسمت بالای بدنِ ژیمناست به نمایش گذاشته می‌شود. میزان زمان‌بندی و شدت نزدیک‌شدن در این رشته مهم است. نحوهٔ امتیازدهی بر میزان ادامه‌دادن حرکت بدون توقف و وقفه می‌باشد.

چوب موازنه

زن ژیمناست باید قدرتِ تعادل و استقامت خود را بر روی میله‌ای که تنها ۴ اینچ (حدود ۱۰ سانتی‌متر) پهنا دارد نمایش دهد.

حرکات زمینی

این حرکات یک حفای تصویری است، که شامل ترکیبی از حرکات رقص و آهنگ می‌باشد. از ویژگی‌های حرکات زمینی می‌توان به استفادهٔ بهینه و مختلف از حداکثر فضای زمین و سطح پیچیدگی حرکات انجام‌شده بر روی زمین اشاره کرد. شخصیت یک فرد ژیمناست در این حرکات نمایش داده می‌شود، که کنترل کلیِ بدن را به نمایش می‌گذارد.

ژیمناستیک هنری مردان[ویرایش]

شش اسباب ژیمناستیک مردان:

حرکات زمینی

کل زمین و فضای موجود در این رشته برای انجام حرکات زمینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سالتوس‌های مختلف. حرکات چرخشی و پیچشی و فرودهای متعدد به عنوان موارد امتیازآور در رشته می‌باشند.

خرک حلقه

این رشته یکی از دشوارترین بخش حرکات دسته و جا به جایی دست‌ها به همراه حرکات پیچیده بدن بر روی خرک می‌باشد. این موقعیت به ژیمناستیک این امکان را می‌دهد که به‌طور فوق‌العاده‌ای از یک پرتاب به چرخش دیگر بدن خود را موج دهد.

دار حلقه

این حلقه‌ها باید به‌طور کامل ثابت و تحت کنترل باشند. شخص ژیمناست باید به‌طور کامل ثابت و موفقیت بدن خود را برای نمایش حرکات زیبا در این حلقه‌ها حفظ کند.

پرش از خرک

ارتفاع و کل مسافت طی شده و شتاب مرد ژیمناست به‌طور کلی موارد مورد امتیاز و مطرح در این رشته می‌باشد. شخص ورزشکار به محل پرش با حرکت مانوری آکروباتیک در هوا انجام می‌دهد و یک فرود ثابت و تعادلی باعث ایجاد جلوه در حرکت او می‌شود.

پارالل

تاب خوردن و پرواز از قسمت‌های مهم این رشته می‌باشد. مشکل‌ترین قسمت در انجام حرکات در این رشته، زمانی است که فرد ژیمناست برای انجام حرکت و جابجایی در قسمت جلو و پشت سالتوس باید میله‌ها را رها کند.

حرکات خرک
بارفیکس

این میله‌های افقی یا میله ارتفاع به عنوان یک رشته مهم برای نمایش میزان جرات و مهارت شخص ژیمناست مرد به حساب می‌آید.

ژیمناستیک موزون[ویرایش]

این نوع ژیمناستیک ریشه خود را در بخش ژیمناستیک مدرن ایجاد کرده‌است و تحت تأثیر سیستم آزاد سوئدی قرار گرفته‌است. ژیمناستیک آشتیک نشان یک سری از احساسات و عواطف همراه با حرکات بدن می‌باشد. حرکات متناسب اولین بار توسط Emil dalkroz از سوئیس به عنوان تمرینات بدنی برای رقاص‌ها و نوازندگان برای بهبود دامنه حرکات بدنی آن‌ها معرفی شد و همچنین باعث انعطاف عضلات و وضعیت ایستادن مناسب می‌شد. ژیمناستیک موزون نیز تحت تأثیر عناصر رقص از فنلاند قرار گرفت. ژیمناستیک موزون بر اساس عناصر مختلفی از قبیل اجرا، اصول، نرمی حرکات و انجام حرکات در خط و همچنین حالات چهره و حرکات بدن ارزشیابی می‌شود.
آکروباتیست‌های قوی باعث کاهش امتیاز ژیمناست‌های شرکت‌کننده می‌شو ند. حرکات ژیمناستیک موزون بر روی یک فرش ۴۱ fee + ۴۱ انجام می‌گیرد و با استفاده از خطوطی محدوده شخصی از ان جدا شده‌است Ernes Edin اهالی ستونی به وجود آوردند روشی برای امتیازبندی ژیمناستیک موزون بود و به زودی این ورزش به عنوان یک ورزش رقابتی معرفی شد. ژیمناستیک موزون در سال ۱۹۶۶ در آمریکا معرفی شد.
ولی در آن زمان دارای محبوبیت مردمی بالایی نبود. در سال ۱۹۶۲ فدراسیون بین‌المللی ژیمناستیک این ورزش را به عنوان یک رشته ورزشی معرفی کرد. اولین دوره مسابقات جهانی ژیمناستیک موزون به بودایست با حضور ۱۰ کشور مختلف جهان انجام شد. در سال ۱۹۸۴ در لوس آنجلس مسابقات فردی ژیمناستیک موزون برای اولین بار در المپیک اجرا شد.

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ gymnastics. Food and Fitness: A Dictionary of Diet and Exercise, Oxford University Press, 1997, 2003. http://www.answers.com/topic/gymnastics
 2. gymnastics. The Oxford Companion to the Body, Oxford University Press, 2001, 2003. http://www.answers.com/topic/gymnastics, accessed September 18, 2012
 3. «History of the Sport of Gymnastics». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۲.

پیوند به بیرون[ویرایش]

A gymnast at the 2014 Acrobatic Gymnastics World Championships in Belarus.

Gymnastics is a sport that includes exercises requiring balance, strength, flexibility, agility, coordination, and endurance. The movements involved in gymnastics contribute to the development of the arms, legs, shoulders, back, chest, and abdominal muscle groups. Alertness, precision, daring, self-confidence, and self-discipline are mental traits that can also be developed through gymnastics.[1] Gymnastics evolved from exercises used by the ancient Greeks that included skills for mounting and dismounting a horse and from circus performance skills.

The most common form of competitive gymnastics is artistic gymnastics which consists of (for women) the events floor, vault, uneven bars and beam. For men, it consists of the events floor, vault, rings, pommel, parallel bars, and horizontal bar. Fédération Internationale de Gymnastique (FIG) is the governing body for gymnastics worldwide. FIG governs eight sports that include: Gymnastics for All, Men's and Women’s Artistic Gymnastics, Rhythmic Gymnastics, Trampoline - including Double Mini-trampoline, Tumbling, Aerobics, Acrobatics, and Parkour.[2] Disciplines not currently recognized by FIG include wheel gymnastics, aesthetic group gymnastics, men's rhythmic gymnastics, TeamGym and mallakhamba.

Participants in gymnastics-related sports can include young children, recreational level athletes, and competitive athletes at varying levels of skill, including world-class athletes.

Etymology

The word gymnastics derives from the common Greek adjective γυμνός (gymnos),[3] by way of the related verb γυμνάζω (gymnazo), whose meaning is to train naked, train in gymnastic exercise, generally to train, to exercise.[4] The verb had this meaning, because athletes in ancient times exercised and competed without clothing.

History

Gymnastics can be traced to exercise in ancient Greece- in Sparta and Athens. That exercise for that time was documented by Philostratus'[5] work Gymnasticus. Exercise in the gymnasium in later dates prepared men for war. The original term for the practice of gymnastics is from the related verb γυμνάζω (gymnazo), which translates as "to exercise naked" because young men exercising trained with out clothing. In ancient Greece, physical fitness was a highly valued attribute in both men and women. It wasn't until after the Romans conquered Greece in 146BC that gymnastics became more formalized and used to train men in warfare[6]. Based on Philostratus' claim that gymnastics is a form of wisdom, comparable to philosophy, poetry, music, geometry, and astronomy[5], Athens combined this more physical training with the education of the mind. At the Palestra, a physical education training center, the discipline of educating the body and educating the mind were combined allowing for a form of gymnastics that was more aesthetic and individual and which left behind the form that focused on strictness, discipline, the emphasis on defeating records, and focus on strength.[7]

Don Francisco Amorós y Ondeano, was born on February 19, 1770, in Valencia and died on August 8, 1848, in Paris. He was a Spanish colonel, and the first person to introduce educative gymnastic in France. The German Friedrich Ludwig Jahn started the German gymnastics movement in 1811 with lead to the invention of the parallel bars, rings, high bar, the pommel horse and the vault horse.

Early 20th-century gymnastics in Stockholm, Sweden

The Federation of International Gymnastics (FIG) was founded in Liege in 1881.[8] By the end of the nineteenth century, men's gymnastics competition was popular enough to be included in the first modern Olympic Games in 1896. From then on until the early 1950s, both national and international competitions involved a changing variety of exercises gathered under the rubric, gymnastics, that included, for example, synchronized team floor calisthenics, rope climbing, high jumping, running, and horizontal ladder. During the 1920s, women organized and participated in gymnastics events. The first women's Olympic competition was limited, only involving synchronized calisthenics and track and field. These games were held in 1928, in Amsterdam. By 1954, Olympic Games apparatus and events for both men and women had been standardized in modern format, and uniform grading structures (including a point system from 1 to 15) had been agreed upon. At this time, Soviet gymnasts astounded the world with highly disciplined and difficult performances, setting a precedent that continues. Television has helped publicize and initiate a modern age of gymnastics. Both men's and women's gymnastics now attract considerable international interest, and excellent gymnasts can be found on every continent.

In 2006, a new points system for Artistic gymnastics was put into play. With an A Score (or D score) being the difficulty score, which as of 2009 is based on the top 8 high scoring elements in a routine (excluding Vault). The B Score (or E Score), is the score for execution and is given for how well the skills are performed.[9]

FIG-recognized disciplines

The following disciplines are governed by FIG.

Artistic gymnastics

Artistic Gymnastics is usually divided into Men's and Women's Gymnastics. Men compete on six events: Floor Exercise, Pommel Horse, Still Rings, Vault, Parallel Bars, and Horizontal Bar, while women compete on four: Vault, Uneven Bars, Balance Beam, and Floor Exercise. In some countries, women at one time competed on the rings, high bar, and parallel bars (for example, in the 1950s in the USSR).

In 2006, FIG introduced a new point system for Artistic gymnastics in which scores are no longer limited to 10 points. The system is used in the US for elite level competition.[9] Unlike the old code of points, there are two separate scores, an execution score and a difficulty score. In the previous system, the execution score was the only score. It was and still is out of 10.00, except for short exercises. During the gymnast's performance, the judges deduct this score only. A fall, on or off the event, is a 1.00 deduction, in elite level gymnastics. The introduction of the difficulty score is a significant change. The gymnast's difficulty score is based on what elements they perform and is subject to change if they do not perform or complete all the skills, or they do not connect a skill meant to be connected to another. Connection bonuses are where deviation happens most common between the intended and actual difficulty scores, as it can be difficult to connect multiple flight elements. It is very hard to connect skills if the first skill is not performed correctly. The new code of points allows the gymnasts to gain higher scores based on the difficulty of the skills they perform as well as their execution. There is no maximum score for difficulty, as it can keep increasing as the difficulty of the skills increase.

Artistic events for women

Piked Tsukahara vault.
Vault

In the vaulting events, gymnasts sprint down a 25 metres (82 ft) runway, jump onto a springboard (or perform a roundoff or handspring entry onto a springboard), land momentarily inverted on the hands on the vaulting horse or vaulting table (pre-flight segment), then propel themselves forward or backward off that platform to a two-footed landing (post-flight segment). Every gymnast starts at a different point on the vault runway depending on their height and strength. The post-flight segment may include one or more multiple saltos, somersaults, or twisting movements. A round-off entry vault, called a Yurchenko, is the most common vault in the higher levels in gymnastics. When performing a Yurchenko, gymnasts round off so their hands are on the runway while their feet land on the springboard. From the roundoff position, the gymnast travels backwards and executes a back handspring so that the hands land on the vaulting table. The gymnast then blocks off the vaulting platform into various twisting and/or somersaulting combinations. The post-flight segment brings the gymnast to her feet. In the lower levels of gymnastics, the gymnasts do not perform this move. These gymnasts will jump onto the springboard with both feet at the same time and either do a front handspring onto the vault or a roundoff onto the vault.

In 2001, the traditional vaulting horse was replaced with a new apparatus, sometimes known as a tongue, horse or vaulting table. The new apparatus is more stable, wider, and longer than the older vaulting horse, approximately 1 m in length and 1 m in width, giving gymnasts a larger blocking surface. This apparatus is thus considered safer than the vaulting horse used in the past. With the addition of this new, safer vaulting table, gymnasts are attempting more difficult and dangerous vaults.[10]

Gymnast on uneven bars.
Uneven bars

On the uneven bars, the gymnast performs a timed routine on two parallel horizontal bars set at different heights. These bars are made of fiberglass covered in wood laminate, to prevent them from breaking. In the past, bars were made of wood, but the bars were prone to breaking, providing an incentive to switch to newer technologies. The width and height of the bars may be adjusted to the size needed by individual gymnasts. In the past, the uneven parallel bars were closer together. The bars have been moved increasingly further apart, allowing gymnasts to perform swinging, circling, transitional, and release moves that may pass over, under, and between the two bars. At the Elite level, movements must pass through the handstand. Gymnasts often mount the uneven bars using a springboard or a small mat. Gymnasts may use chalk (MgCO3) and grips (a leather strip with holes for fingers to protect hands and improve performance) when performing this event. The chalk helps take the moisture out of gymnasts' hands to decrease friction and prevent rips (tears to the skin of the hands); dowel grips help gymnasts grip the bar.

Balance beam
Dorina Böczögő performing a one arm press hold during her balance beam mount, 2013.

The gymnast performs a choreographed routine of up to 90 seconds in length consisting of leaps, acrobatic skills, somersaults, turns and dance elements on a padded beam. The beam is 125 centimetres (4 ft 1 in) from the ground, 5 metres (16 ft 5 in) long, and 10 centimetres (3.9 in) wide.[11] This stationary object can also be adjusted, to be raised higher or lower. The event requires balance, flexibility, grace, poise, and strength.

Floor
Gymnast doing a stag leap on floor exercise.

The event in gymnastics performed on the floor is called floor exercise. The English abbreviation for the event in gymnastics scoring is FX. In the past, the floor exercise event was executed on the bare floor or mats such as wrestling mats. The floor event now occurs on a carpeted 12m × 12m square, usually consisting of hard foam over a layer of plywood, which is supported by springs generally called a spring floor. This provides a firm surface that provides extra bounce or spring when compressed, allowing gymnasts to achieve greater height and a softer landing after the composed skill. Gymnasts perform a choreographed routine up to 90 seconds in the floor exercise event; Depending on the level, they may choose their own, or, if known as a compulsory gymnast, default music must be played. Levels three to six the music is the same for each levels along with the skills within the routine. However, recently, the levels have switched. Now, levels 6-10 are optional levels and they get to have custom routines made. In the optional levels (levels six to ten) there are skill requirements for the routine but the athlete is able to pick her own music without any words. The routine should consist of tumbling passes, series of jumps, leaps, dance elements, acrobatic skills, and turns, or pivots, on one foot. A gymnast can perform up to four tumbling passes, each of which usually includes at least one flight element without hand support. Each level of gymnastics requires the athlete to perform a different number of tumbling passes. In level 7 in the United States, a gymnast is required to do 2–3, and in levels 8–10, at least 3–4 tumbling passes are required.[12]

Scoring

Scoring for both Junior Olympic and NCAA level gymnastics uses a 10.0 scale. Levels below Level 9 start from a 10.0 automatically if all requirements for an event are met. Levels 9 and 10, and NCAA gymnastics all start below a 10.0, and require gymnastics to acquire bonus points through connections and skills to increase their start value to a 10.0. During a routine, deductions will be made by the judges for flaws in the form of technique of a skill. For example, steps on landings or flexed feet can range from .05-.1 off, depending on the severity of the mistake.[13]

Artistic events for men

Floor

Male gymnasts also perform on a 12meter x 12meter spring floor. A series of tumbling passes are performed to demonstrate flexibility, strength, and balance. Strength skills include circles, scales, and press handstands. Men's floor routines usually have multiple passes that have to total between 60–70 seconds and are performed without music, unlike the women's event. Rules require that male gymnasts touch each corner of the floor at least once during their routine.

Chris Cameron on the pommel horse
Pommel horse

A typical pommel horse exercise involves both single leg and double leg work. Single leg skills are generally found in the form of scissors, an element often done on the pommels. Double leg work however, is the main staple of this event. The gymnast swings both legs in a circular motion (clockwise or counterclockwise depending on preference) and performs such skills on all parts of the apparatus. To make the exercise more challenging, gymnasts will often include variations on a typical circling skill by turning (moores and spindles) or by straddling their legs (Flares). Routines end when the gymnast performs a dismount, either by swinging his body over the horse, or landing after a handstand variation.

Still rings

The rings are suspended on wire cable from a point 5.75 meters from the floor. The gymnasts must perform a routine demonstrating balance, strength, power, and dynamic motion while preventing the rings themselves from swinging. At least one static strength move is required, but some gymnasts may include two or three. A routine ends with a dismount.

Vault

Gymnasts sprint down a runway, which is a maximum of 25 meters in length, before hurdling onto a spring board. The gymnast is allowed to choose where they start on the runway. The body position is maintained while punching (blocking using only a shoulder movement) the vaulting platform. The gymnast then rotates to a standing position. In advanced gymnastics, multiple twists and somersaults may be added before landing. Successful vaults depend on the speed of the run, the length of the hurdle, the power the gymnast generates from the legs and shoulder girdle, the kinesthetic awareness in the air, how well they stuck the landing and the speed of rotation in the case of more difficult and complex vaults.

Parallel bars

Men perform on two bars executing a series of swings, balances, and releases that require great strength and coordination. The width between the bars is adjustable dependent upon the actual needs of the gymnasts and usually 2m high,.

Horizontal bar

A 2.8 cm thick steel or fiberglass bar raised 2.5 m above the landing area is all the gymnast has to hold onto as he performs giant swings or giants (forward or backward revolutions around the bar in the handstand position), release skills, twists, and changes of direction. By using all of the momentum from giants and then releasing at the proper point, enough height can be achieved for spectacular dismounts, such as a triple-back salto. Leather grips are usually used to help maintain a grip on the bar.

As with women, male gymnasts are also judged on all of their events including their execution, degree of difficulty, and overall presentation skills.

Rhythmic gymnastics

Russian rhythmic gymnast Irina Tchachina stretching in her warm-up before practice.

According to FIG rules, only women compete in rhythmic gymnastics. This is a sport that combines elements of ballet, gymnastics, dance, and apparatus manipulation. The sport involves the performance of five separate routines with the use of five apparatus; ball, ribbon, hoop, clubs, rope—on a floor area, with a much greater emphasis on the aesthetic rather than the acrobatic. There are also group routines consisting of 5 gymnasts and 5 apparatuses of their choice. Rhythmic routines are scored out of a possible 30 points; the score for artistry (choreography and music) is averaged with the score for difficulty of the moves and then added to the score for execution.[14]

International competitions are split between Juniors, under sixteen by their year of birth; and Seniors, for women sixteen and over again by their year of birth. Gymnasts in Russia and Europe typically start training at a very young age and those at their peak are typically in their late teens (15–19) or early twenties. The largest events in the sport are the Olympic Games, World Championships, European Championships, World Cup and Grand-Prix Series. The first World Championships were held in 1963 with its first appearance at the Olympics in 1984.

Rhythmic gymnastics apparatus

Evgenia Kanaeva doing a Split leap in her hoop routine
Soviet Galina Shugurova performing an Attitude balance in her ball apparatus
Ball
The ball is made of either rubber or synthetic material (pliable plastic) provided it possesses the same elasticity as rubber. It is from 18 to 20 cm in diameter and must have a minimum weight of 400g. The ball can be of any colour and should rest in the gymnast's hand, not the wrist. Fundamental elements of a ball routine include throwing, bouncing, and rolling. The gymnast must use both hands and work on the whole floor area while showing continuous flowing movement. The ball is to emphasize the gymnast's flowing lines and body difficulty.
Hoop
A hoop is an apparatus in rhythmic gymnastics and may be made of plastic or wood, provided that it retains its shape during the routine. The interior diameter is from 51 to 90 cm, and the hoop must weigh a minimum of 300g. The hoop may be of a natural colour or be partially of fully covered by one or several colours, and it may be covered with adhesive tape either of the same or different colour as the hoop. Fundamental requirements of a hoop routine include rotation around the hand or body and rolling, as well as swings, circles, throws, and passes through and over the hoop. The routines in hoop involves mastery in both apparatus handling and body difficulty like leaps, jumps and pivots.
Ribbon
The ribbon is made of satin or another similar material cloth of any colour and may be multi-coloured as well as have designs on it. The ribbon itself must be at least 35g (1 oz), 4–6 cm (1.6–2.4") in width and for senior category a minimum length of 6m (20') (5m (16.25') for juniors). The ribbon must be in one piece. The end that is attached to the stick is doubled for a maximum length of 1m (3'). This is stitched down both sides. At the top, a very thin reinforcement or rows of machine stitching for a maximum length of 5 cm is authorized. This extremity may end in a strap, or have an eyelet (a small hole, edged with buttonhole stitch or a metal circle), to permit attaching the ribbon. The ribbon is fixed to the stick by means of a supple attachment such as thread, nylon cord, or a series of articulated rings. The attachment has a maximum length of 7 cm (2.8"), not counting the strap or metal ring at the end of the stick where it will be fastened. Compulsory elements for the ribbon include flicks, circles, snakes and spirals, and throws. It requires a high degree of co-ordination to form the spirals and circles as any knots which may accidentally form in the ribbon are penalised. During a ribbon routine, large, smooth and flowing movements are looked for.
Clubs
Multi-piece clubs are the most popular clubs. The club is built along an internal rod, providing a base on which a handle made of polyolefin plastic is wrapped, providing an airspace between it and the internal rod. This airspace provides flex, cushioning impact, making the club softer on the hands. Foam ends and knobs further cushion the club. Multi-piece clubs are made in both a thin European style or larger bodied American style and in various lengths, generally ranging from 19 to 21 inches (480 to 530 mm). The handles and bodies are typically wrapped with decorative plastics and tapes. The skills involved are apparatus mastery and body elements, Clubs are thrown from alternate hands; each passes underneath the other clubs and is caught in the opposite hand to the one from which it was thrown. At its simplest, each club rotates once per throw, the handle moving down and away from the throwing hand at first. However, double and triple spins are frequently performed, allowing the club to be thrown higher for more advanced patterns and to allow tricks such as 360s to be performed underneath.
Rope
This apparatus may be made of hemp or a synthetic material which retains the qualities of lightness and suppleness. Its length is in proportion to the size of the gymnast. The rope should, when held down by the feet, reach both of the gymnasts' armpits. One or two knots at each end are for keeping hold of the rope while doing the routine. At the ends (to the exclusion of all other parts of the rope) an anti-slip material, either coloured or neutral may cover a maximum of 10 cm (3.94 in). The rope must be coloured, either all or partially and may either be of a uniform diameter or be progressively thicker in the center provided that this thickening is of the same material as the rope. The fundamental requirements of a rope routine include leaps and skipping. Other elements include swings, throws, circles, rotations and figures of eight. In 2011, the FIG decided to remove the use of rope from the program of senior individual competitions. It is still used in junior competitions and occasionally on the program for senior group competitions (eg. 2017-2018).[15]

Trampolining

Double mini-trampoline competitor

Trampolining

Trampolining and tumbling consists of four events, individual and synchronized trampoline, double mini trampoline, and tumbling (also known as power tumbling or rod floor). Since 2000, individual trampoline has been included in the Olympic Games. The first World Championships were held in 1964.

Individual trampoline

Individual routines in trampolining involve a build-up phase during which the gymnast jumps repeatedly to achieve height, followed by a sequence of ten bounces without pause during which the gymnast performs a sequence of aerial skills. Routines are marked out of a maximum score of 10 points. Additional points (with no maximum at the highest levels of competition) can be earned depending on the difficulty of the moves and the length of time taken to complete the ten skills which is an indication of the average height of the jumps. In high level competitions, there are two preliminary routines, one which has only two moves scored for difficulty and one where the athlete is free to perform any routine. This is followed by a final routine which is optional. Some competitions restart the score from zero for the finals, other add the final score to the preliminary results.

Synchronized trampoline

Synchronized trampoline is similar except that both competitors must perform the routine together and marks are awarded for synchronization as well as the form and difficulty of the moves.

Double-mini trampoline

Double mini trampoline involves a smaller trampoline with a run-up, two scoring moves are performed per routine. Moves cannot be repeated in the same order on the double-mini during a competition. Skills can be repeated if a skill is competed as a mounter in one routine and a dismount in another. The scores are marked in a similar manner to individual trampoline.

Tumbling

In Tumbling, athletes perform an explosive series of flips and twists down a sprung tumbling track. Scoring is similar to trampolining. Tumbling was originally contested as one of the events in Men's Artistic Gymnastics at the 1932 Summer Olympics, and in 1955 and 1959 at the Pan American Games. From 1974 to 1998 it was included as an event for both genders at the Acrobatic Gymnastics World Championships. The event has also been contested since 1976 at the Trampoline and Tumbling World Championships.

Tumbling is competed along a 25 metre sprung tack with a 10 metre run up. A tumbling pass or run is a combination of 8 skills, with an entry skill, normally a round-off, to whips and into an end skill. Usually the end skill is the hardest skill of the pass. At the highest level, gymnasts with perform transitions skills, these are skills which are not whips, instead they are double or triple somersaults normally competed at the end of the run, now competed in the middle of the run connected before and after by either a whip or a flick.

Common Types of Skills in Tumbling
Skill Explained
Round-off A common entry skill seen in every type of gymnastics to turn horizontal speed into vertical speed.
End Skill The skill competed at the end of the run, this is either a double/triple somersault, a twisting somersault or a combination somersault.
Flick A long somersault where a gymnast moves from feet to hands to feet again in a backwards motion.
Whip A long, low and fast somersault done without the hands. This move is unique to tumbling and the trademark of the discipline.
Double Somersault The tumbler launches into the air and rotates twice vertically around before landing on their feet. This skill is done in a tuck, pike or straight position.
Triple Somersault The gymnasts launches into the air and rotates three times vertically before landing on their feet. This skill is done in a tuck or pike position and has yet to be competed in the straight position
Twisting Somersault A single somersault in which the tumbler rotates horizontally. This is can be done as a single 'full' twist, a double twist or a triple twist.
Combination Somersault A somersault that is a combination of double/triple and twisting skills. For example in a double twisting double straight, the gymnast will rotate twice vertically and twice horizontally before landing. The hardest combination somersaults performed would be either the full in triple pike in which a gymnasts rotates vertically three times in a pike position with a full twist in the first rotation or 'the miller' in which a gymnast rotates horizontally four times and vertically twice.
Transition Skill This is where a gymnast performs either a double somersault or a combination somersault in the middle of their run as opposed to doing it as an end skill. No triple somersaults or combination somersaults involving a triple vertically rotation has yet to be competed.

Competition is made up of a qualifying round and a finals round. There are two different types of competition in tumbling, individual and team. In the team event three gymnasts out of a team of four compete one run each, if one run fails the final member of the team is allowed to compete with the three highest scores being counted. In the individual event qualification, the competitor will compete two runs, one a straight pass (including double and triple somersaults) and a twisting pass (including full twisting whips and combination skills such as a full twisting double straight ’full in back’). In the final of the individual event, the competitor must compete two different runs which can be either twisting or straight but each run normally uses both types (using transition skills).

Acrobatic gymnastics

Acrobatic Women's Pair performing a skill.

Acrobatic gymnastics (formerly Sport Acrobatics), often referred to as acro if involved with the sport, acrobatic sports or simply sports acro, is a group gymnastic discipline for both men and women. Acrobats in groups of two, three and four perform routines with the heads, hands and feet of their partners. They may, subject to regulations (e.g. no lyrics), pick their own music.

There are four international age categories: 11-16, 12-18, 13-19, and Senior (15+), which are used in the World Championships and many other events around the world, including the European Championships and the World Games.

All levels require a balance and dynamic routine; 12-18, 13-19, and Seniors are also required to perform a final (combined) routine.

Currently, acrobatic gymnastics score is marked out of 30.00 for juniors, and can be higher at Senior FIG level based on difficulty:

 • Difficulty - An open score, which is the sum of the difficulty values of elements (valued from the tables of difficulties) successfully performed in an exercise, divided by 100. This score is unlimited in senior competitions.
 • Execution - Judges give a score out of 10.00 for technical performance (how well the skills are executed), which is then doubled to emphasize its importance.
 • Artistic - Judges give a score out of 10.00 for artistry (the overall performance of the routine, namely choreography)

There are five competitive event categories:

 • Women's Pairs
 • Mixed Pairs
 • Men's Pairs
 • Women's Groups (3 Woman)
 • Men's Groups (4 Men)

The World Championships have been held since 1974.

Aerobic gymnastics

Aerobic gymnastics (formally Sport Aerobics) involves the performance of routines by individuals, pairs, trios, groups with 5 people, and aerobic dance and aerobic step(8 people). Strength, flexibility, and aerobic fitness rather than acrobatic or balance skills are emphasized[16]. Routines are performed for all individuals on a 7x7m floor and also for 12–14 and 15-17 trios and mixed pairs. From 2009, all senior trios and mixed pairs were required to be on the larger floor (10x10m), all groups also perform on this floor. Routines generally last 60–90 seconds depending on age of participant and routine category. The World Championships have been held since 1995.

The events consist of:

 • Individual Women
 • Individual Men
 • Mixed Pairs
 • Trios
 • Groups
 • Dance
 • Step

Parkour

On January 28, 2018 Parkour was given the go ahead to begin development as a FIG sport.[17][18] The FIG is planning to run World Cup competitions from 2018 onwards and will hold the first Parkour World Championships in 2020.

The events consist of:

 • Speedrun
 • Freestyle

Other disciplines

The following disciplines are not currently recognized by the Fédération Internationale de Gymnastique.

Aesthetic group gymnastics

Aesthetic Group Gymnastics (AGG) was developed from the Finnish "naisvoimistelu". It differs from Rhythmic Gymnastics in that body movement is large and continuous and teams are larger. Athletes do not use apparatus in international AGG competitions compared to Rhythmic Gymnastics where ball, ribbon, hoop and clubs are used on the floor area. The sport requires physical qualities such as flexibility, balance, speed, strength, coordination and sense of rhythm where movements of the body are emphasized through the flow, expression and aesthetic appeal. A good performance is characterized by uniformity and simultaneity. The competition program consists of versatile and varied body movements, such as body waves, swings, balances, pivots, jumps and leaps, dance steps, and lifts. The International Federation of Aesthetic Group Gymnastics (IFAGG) was established in 2003.[19] The first Aesthetic Group Gymnastics World Championships was held in 2000.[20]

Men's rhythmic gymnastics

Men's rhythmic gymnastics is related to both men's artistic gymnastics and wushu martial arts. It emerged in Japan from stick gymnastics. Stick gymnastics has been taught and performed for many years with the aim of improving physical strength and health. Male athletes are judged on some of the same physical abilities and skills as their female counterparts, such as hand/body-eye co-ordination, but tumbling, strength, power, and martial arts skills are the main focus, as opposed to flexibility and dance in women's rhythmic gymnastics. There are a growing number of participants, competing alone and on a team; it is most popular in Asia, especially in Japan where high school and university teams compete fiercely. As of 2002, there were 1000 men's rhythmic gymnasts in Japan.[citation needed]

The technical rules for the Japanese version of men's rhythmic gymnastics came around the 1970s. For individuals, only four types of apparatus are used: the double rings, the stick, the rope, and the clubs. Groups do not use any apparatus. The Japanese version includes tumbling performed on a spring floor. Points are awarded based a 10-point scale that measures the level of difficulty of the tumbling and apparatus handling. On November 27–29, 2003, Japan hosted first edition of the Men's Rhythmic Gymnastics World Championship.

The events consist of:

 • Stick
 • Clubs
 • Rope
 • Double Rings
 • Group

TeamGym

TeamGym is a form of competition created by the European Union of Gymnastics, named originally EuroTeam. The first official competition was held in Finland in 1996. TeamGym events consist of three sections: women, men and mixed teams. Athletes compete in three different disciplines: floor, tumbling and trampette. In common for the performance is effective teamwork, good technique in the elements and spectacular acrobatic skills.[21] There is no World Championships however there has been a European Championships held since 2010.[22]

Wheel Gymnastics

Wheel gymnasts do exercises in a large wheel known as the Rhönrad, gymnastics wheel, gym wheel, or German wheel, in the beginning also known as ayro wheel, aero wheel, and Rhon rod.

There are four core categories of exercise: straight line, spiral, vault and cyr wheel. The first World Championships was held in 1995.[23]

Mallakhamba

Mallakhamba (Marathi: मल्लखम्ब) is a traditional Indian sport in which a gymnast performs feats and poses in concert with a vertical wooden pole or rope. The word also refers to the pole used in the sport.

Mallakhamba derives from the terms malla which denotes a wrestler and khamba which means a pole. Mallakhamba can therefore be translated to English as "pole gymnastics".[24] On April 9, 2013, the Indian state of Madhya Pradesh declared mallakhamba as the state sport.

Non-competitive gymnastics

General gymnastics also known as Gymnastics for All enables people of all ages and abilities to participate in performance groups of 6 to more than 150 athletes. They CAN perform synchronized, choreographed routines. Troupes may consist of both genders and are separated into age divisions. The largest general gymnastics exhibition is the quadrennial World Gymnaestrada which was first held in 1939. In 1984 Gymnastics for All was officially recognized first as a Sport Program by the FIG (International Gymnastic Federation), and subsequently by national gymnastic federations worldwide with participants that now number 30 million.[25]

Levels

In the US, gymnastics levels for women called the Junior Olympic Program begins at 1 and goes to 10. Elite can follow 10 and is generally considered Olympic level.[26] Men's gymnastics or The Junior Olympic Program consists of ten levels of training or competition with multiple age groups at each level creating opportunities for athletes and coaches to participate and or compete.[27]

Scoring (code of points)

An artistic gymnast's score comes from deductions taken from the start value of a routine's elements. The start value of a routine is based on the difficulty of the elements the gymnast attempts and whether or not the gymnast meets composition requirements. The composition requirements are different for each apparatus. This score is called the D score.[28] Deductions in execution and artistry are taken from a maximum of 10.0. This score is called the E score.[29] The final score is calculated by adding the D and E score.[30]

The current method of scoring, by adding D and E score to give the final score has been in place since 2006.[31]. The current method is called "open-end" scoring because there is no theoretical cap (although there is practical cap) to the D-score and hence the total possible score for a routine.[32] Before 2006, a gymnast's final score is deducted from a possible maximum of 10 for a routine.

A Code of Points or guidelines of scoring a routine's difficulty and execution, is slightly revised for each quadrennium, or period of four years culminating in the Olympics year.

Landing

In a tumbling pass, dismount or vault, landing is the final phase, following take off and flight[33] This is a critical skill in terms of execution in competition scores, general performance, and injury occurrence. Without the necessary magnitude of energy dissipation during impact, the risk of sustaining injuries during somersaulting increases. These injuries commonly occur at the lower extremities such as cartilage lesions, ligament tears, and bone bruises/fractures.[34] To avoid such injuries, and to receive a high-performance score, proper technique must be used by the gymnast. "The subsequent ground contact or impact landing phase must be achieved using a safe, aesthetic and well-executed double foot landing."[35] A successful landing in gymnastics is classified as soft, meaning the knee and hip joints are at greater than 63 degrees of flexion.[33]

A higher flight phase results in a higher vertical ground reaction force. Vertical ground reaction force represents an external force which the gymnasts have to overcome with their muscle force and affects the gymnasts' linear and angular momentum. Another important variable that affects linear and angular momentum is the time the landing takes. Gymnasts can decrease the impact force by increasing the time taken to perform the landing. Gymnasts can achieve this by increasing hip, knee and ankle amplitude.[33]

Former apparatus and events

Rope climbing

Generally, competitors climbed either a 6m (6.1m = 20 ft in US) or an 8m (7.6m = 25 ft in US), 38 mm diameter (1.5-inch) natural fiber rope for speed, starting from a seated position on the floor and using only the hands and arms. Kicking the legs in a kind of "tride was normally permitted. Many gymnasts can do this in the straddle or pike position, which eliminates the help generated from the legs though it can be done with legs as well.

Flying rings

Flying rings was an event similar to still rings, but with the performer executing a series of stunts while swinging. It was a gymnastic event sanctioned by both the NCAA and the AAU until the early 1960s.

Club Swinging

Club Swinging a.k.a. Indian Clubs was an event in Men's Artistic Gymnastics sometimes up until the 1950s. It was similar to the clubs in both Women's and Men's Rhythmic Gymnastics but much simpler with few throws allowed. It was practice. It was competed in the 1904 and 1932 summer Olympic Games.

Other (men's artistic)

 • Team horizontal bar and parallel bar in the 1896 Summer Olympics
 • Team free and Swedish system in the 1912 and 1920 Summer Olympics
 • Combined and triathlon in the 1904 Summer Olympics
 • Side horse vault in 1924 Summer Olympics
 • Tumbling in the 1932 Summer Olympics

Other (women's artistic)

 • Team exercise at the 1928, 1936, and 1948 Summer Olympics
 • Parallel bars at the 1938 World Championships
 • Team portable apparatus at the 1952 and 1956 Summer Olympics

Health and safety

Gymnastics is one of the most dangerous sports, with a very high injury rate seen in girls age 11 to 18.[36] Compared to athletes who play other sports, gymnasts are at higher than average risk of overuse injuries and injuries caused by early sports specialization among children and young adults.[37][38] Gymnasts are at particular risk of foot and wrist injuries.[39][40] Strength training can help prevent injuries.

Gymnasts tend to have short stature, but it is unlikely that the sport affects their growth.[36] Parents of gymnasts tend also to be shorter than average.[36]

Popular culture

Books

Films

Television

Video games

See also

References

Citations

 1. ^ Loken, Newton C.; Willoughby, Robert J. (1977). The Complete Book of Gymnastics (3rd ed.). Englewood Cliffs, NJ: Prentice-Hall, Inc. ISBN 0-13-157172-9.
 2. ^ "About the FIG". FIG. Retrieved 31 May 2019.
 3. ^ γυμνός, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus project
 4. ^ γυμνάζω, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus project
 5. ^ a b Reid, Heather L. (2016). "PHILOSTRATUS'S "GYMNASTICUS": THE ETHICS OF AN ATHLETIC AESTHETIC". Memoirs of the American Academy in Rome. 61: 77–90. ISSN 0065-6801.
 6. ^ "A History of Gymnastics: From Ancient Greece to Modern Times | Scholastic". www.scholastic.com. Retrieved 2019-11-08.
 7. ^ Judd, Leslie; De Carlo, Thomas; Kern, René (1969). Exhibition Gymnastics. New York: Association Press. p. 17.
 8. ^ Artistic Gymnastics History Archived 2009-04-04 at the Wayback Machine at fig-gymnastics.com
 9. ^ a b "USA Gymnastics - FIG ×Elite/International Scoring". usagym.org.
 10. ^ "Vault: Everything You Need to know about Vault". Retrieved 2009-10-04.
 11. ^ "Apparatus Norms". FIG. p. II/51. Archived from the original (PDF) on 2011-12-19. Retrieved 2009-10-04.
 12. ^ "WAG Code of Points 2009–2012". FIG. p. 29. Archived from the original (PDF) on 2011-12-19. Retrieved 2009-10-02.
 13. ^ writer, Elizabeth Grimsley | Staff. "Gymnastics 101: What to know about scoring, rankings and more before the next GymDog meet". The Red and Black. Retrieved 2019-10-07.
 14. ^ Fédération Internationale de Gymnastique, Code of Points – Rhythmic Gymnastics 2009–2012
 15. ^ "RG Code of Points 2017 – 2020" (PDF). FIG.
 16. ^ FIG Executive Committee. "FIG: 2017-2020 Code of Points Aerobic Gymnastics" (PDF). FIG. FIG. Retrieved 20 November 2019.
 17. ^ "Parkour". We Are Gymnastics FIG GYMNASTICS.COM. FIG/International Gymnastics Federations.
 18. ^ "Parkour Rules". We Are Gymnastics FIG GYMNASTICS.COM. FIG. Retrieved 5 February 2018.
 19. ^ Lajiesittely Archived 2014-06-21 at the Wayback Machine, Suomen Voimisteluliitto.
 20. ^ "World Championships | IFAGG". Retrieved 2019-10-07.
 21. ^ TeamGym, British Gymnastics
 22. ^ "UEG Gymnastics". UEG Gymnastics. Retrieved 2019-10-07.
 23. ^ https://www.wheel-gymnastics-wc-2018.com/english/
 24. ^ "Indian roots to gymnastics". NDTV - Sports. Mumbai, India. 6 December 2007.
 25. ^ "Gymnastics 101 - Group Gymnastics and Gymnastics For All". USA Gymnastics. Retrieved 2011-12-29.
 26. ^ "USA Gymnastics women Junior Olympic Program Overview". USA Gymnastics. USA Gymnastics. Retrieved 9 March 2019.
 27. ^ "USA Gymnastics/Men's Jr Oympic Program Overview". USA Gymnastics. USA Gymnastics. Retrieved 9 March 2019.
 28. ^ "WAG Code of Points 2009–2012". FIG. p. 11. Archived from the original (PDF) on 2011-12-19. Retrieved 2009-10-02.
 29. ^ "WAG Code of Points 2009–2012". FIG. p. 13. Archived from the original (PDF) on 2011-12-19. Retrieved 2009-10-02.
 30. ^ "WAG Code of Points 2009–2012". FIG. p. 14. Archived from the original (PDF) on 2011-12-19. Retrieved 2009-10-02.
 31. ^ "USA Gymnastics | FIG Elite/International Scoring". usagym.org. Retrieved 2019-08-23.
 32. ^ normile, dwight. "It's Time to Really Make the Code of Points Open-Ended". International Gymnast Magazine Online. Retrieved 2019-08-23.
 33. ^ a b c Marinsek, M. (2010). basic lending. 59-67.
 34. ^ Yeow, C., Lee, P., & Goh, J. (2009). Effect of landing height on frontal plane kinematics, kinetics, and energy dissipation at lower extremity joints. Journal of Biomechanics, 1967-1973.
 35. ^ Gittoes, M. J., & Irin, G. (2012). Biomechanical approaches to understanding the potentially injurious demands of gymnastic-style impact landings. Sports Medicine A Rehabilitation Therapy Technology, 1-9.
 36. ^ a b c Bergeron, Michael F.; Mountjoy, Margo; Armstrong, Neil; Chia, Michael; Côté, Jean; Emery, Carolyn A.; Faigenbaum, Avery; Hall, Gary; Kriemler, Susi (July 2015). "International Olympic Committee consensus statement on youth athletic development" (PDF). British Journal of Sports Medicine. 49 (13): 843–851. doi:10.1136/bjsports-2015-094962. ISSN 1473-0480. PMID 26084524.
 37. ^ Feeley, Brian T.; Agel, Julie; LaPrade, Robert F. (January 2016). "When Is It Too Early for Single Sport Specialization?". The American Journal of Sports Medicine. 44 (1): 234–241. doi:10.1177/0363546515576899. ISSN 1552-3365. PMID 25825379.
 38. ^ Benjamin, Holly J.; Engel, Sean C.; Chudzik, Debra (September–October 2017). "Wrist Pain in Gymnasts: A Review of Common Overuse Wrist Pathology in the Gymnastics Athlete". Current Sports Medicine Reports. 16 (5): 322–329. doi:10.1249/JSR.0000000000000398. ISSN 1537-8918. PMID 28902754.
 39. ^ Chéron, Charlène; Le Scanff, Christine; Leboeuf-Yde, Charlotte (2016). "Association between sports type and overuse injuries of extremities in children and adolescents: a systematic review". Chiropractic & Manual Therapies. 24: 41. doi:10.1186/s12998-016-0122-y. PMC 5109679. PMID 27872744.
 40. ^ Wolf, Megan R.; Avery, Daniel; Wolf, Jennifer Moriatis (February 2017). "Upper Extremity Injuries in Gymnasts". Hand Clinics. 33 (1): 187–197. doi:10.1016/j.hcl.2016.08.010. ISSN 1558-1969. PMID 27886834.

Sources

External links