ژولیوس آرتور نیوولند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ژولیوس آرتور نیوولند (Julius Aloysius (Arthur) Nieuwland) زادهٔ ۱۴ فوریه ۱۸۷۸، درگذشت ۱۱ ژوئن ۱۹۳۶، یک کشیش بلژیکی و استاد درس شیمی و گیاه‌شناسی در دانشگاه نوتردام بود. او به دلیل تلاش‌هایش در پژوهش بر روی استیلن و کاربرد آن برای تولید نوعی لاستیک مصنوعی شناخته شده است. تحقیقات او در نهایت منجر به ساخت نئوپرن در دوپون شد.

زندگی[ویرایش]

پدر و مادر نیوولند در ۱۸۸۰ از نول، بلژیک به ساوث بند در ایندیانا مهاجرت کردند. او در دانشگاه نوتردام، لاتین و یونانی فراگرفت. پس از آن خیلی زود مطالعات کشیش شدن را آغاز کرد در نهایت در دانشگاه کاتولیک آمریکا گیاه‌شناسی و شیمی آموخت. در هنگام کار بر روی پایان‌نامه اش در زمینهٔ شیمی استیلن، ترکیب شیمیایی لوئیزیت را کشف کرد که بعدها این ماده در صنایع جنگی بکار گرفته شد.

او پس از دریافت مدرک دکتری خود به دانشگاه نوتردام بازگشت و تا سال ۱۹۳۶ به تدریس گیاه‌شناسی و بعد شیمی آلی پرداخت. او از سال ۱۹۰۹ تا ۱۹۳۴ ویراستار مقالات یک مجلهٔ علمی بود.[۱]

نیوولند در ۵۸ سالگی از دنیا رفت و نزدیک نوتردام به خاک سپرده شد.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. McIntosh, Robert P. (1990). "The American Midland Naturalist: the Life History of a Journal" (PDF). The American Midland Naturalist. University of Notre Dame. 123 (1): 1–31. doi:10.2307/2425756. Retrieved 2013-11-12.
  2. See the website for the South Bend Area Genealogical Society, particularly the listing of burials at this site along with the cemetery key on this page.