ژن خدا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ژن خدا یک فرضیه است که یک ژن با نام ترابرندهٔ ویزیکولی مونوآمین۲ (VMAT2) موجب مستعد شدن انسان به سمت امور روحانی و عرفانی می‌شود. این ایده توسط یک متخصص ژنتیک با نام دین هیمر بیان شده‌است. ژن خدا یک فرضیه بر اساس ترکیبی از رفتار ژنتیک و مطالعات روانی و زیست‌شناسی عصب‌هاست.

عمده استدلال فرضیه عبارتند از: (۱) معنویت را می‌توان با روان‌سنجی اندازه‌گیری کرد. (۲) زمینه گرایش به معنویت تا حدی ارثی است. (۳) بخشی از این وراثت را می‌توان به ژن VMAT2 منسوب کرد.[۱] (۴) این ژن با تغییر مونوآمین سطوح عمل می‌کند و (۵) افراد معنوی مطلوب انتخاب طبیعی هستند چرا که آنان دارای خوش‌بینی درونی هستند که این تولید اثرات مثبت در هر دو صورت فیزیکی یا روانی در آنها می‌کند..

نقص کار:

نقص کار یکی در این است که "روح" را قبول ندارد و نمی‌داند که دین‌گرایی "روحی" و فطری است؛ هر چند که انسان بدنِ ابزاری دارد - و نقص دیگر در این است که اصلاً نمی‌داند "دین و مذهب" یعنی چه؟ گمان می‌کند که "دین‌گرایی"، از خدگراییش گرفته تا مذهب‌گرایی، در اسلام یا در نهایت مسیحیت و یهودیت خلاصه می‌شود و چون "ژن" را دست‌کاری کنند، مردم دیگر خداگرا یا دین‌گرا نخواهند شد! اما اگر دقت کنند، "دین و مذهب" که یک گرایش فطری می‌باشد، اختصاصی به ادیان الهی ندارد، چنان که در بت‌پرستی، طاغوت‌گرایی، شیطان‌پرستی، فراماسون، مکتب و حزب‌گرایی و "ایسم"های متفاوت و مختلف ظهور می‌کند؛ لذا نه احدی بی‌دین است و نه احدی بی‌مذهب [اگر چه طراحان ویروس‌های پنتاگونی، آنها نیز دین و مذهب دارند؛ طاغوت پرست، شیطان پرست و به دین فراماسون هستند].

بنابراین، اسلام، مسیحیت، بودیسم، هندوییسم، اگزیستانسیالیم، اومانیسم ... و سایر ادیان، مکاتب، "اسم‌ها و ایسم‌ها"؛ مصادیق بیرونی برای آن گرایش فطری می‌باشند و در نتیجه تغییر در ژن، یا هر نوع گرایشی [حتی به بت و طاغوت] را از بین می‌برد و یا هیچ کدام را از بین نمی‌برد و فقط اختلال در مکانیزم بدن ایجاد می‌کند. مثل کسی که مست کرده باشد و یا ضربه مغزی ببیند و حافظه‌اش را از دست بدهد.(منبع:http://www.x-shobhe.com[۲])

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Hamer, Dean (2005). The God Gene: How Faith Is Hardwired Into Our Genes. Anchor Books. ISBN 0-385-72031-9.
  2. «پاسخ به شبهه - بر اساس آموزه‌های اسلامی، پروژه «فان وکس» را توضیح بفرمائید. آیا می‌توان ایمان را به ژن ارتباط داد، تا چه میزان؟ این طرح بر اساس کتاب "ژن خدا"، نویسنده: " «دین هارمر" معتقد است: در برخی افراد این ژن‌ها فعال‌ترند پس مومن‌تر هستند و در برخی افراد این ژن‌ها کمتر فعال شده‌اند، بنابر این یا گرایشات مذهبی ضعیفی دارند و یا بی‌مذهب و لا‌مذهب هستند». www.x-shobhe.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۱-۰۳.