چی سائو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

چی سائو یک متد آموزشی منحصر به فرد در وینگ چون می‌باشد که به هنرجویان یاد می‌دهد تا چگونه نیروی حریف را با مؤثرترین روش علیه خودش در نبرد تن به تن استفاده کند چی سائو یا همان دستان چسبناک برای توسعه رفلکس خودکار استفاده می‌شود . در وینگ چونگ شاگردان از طریق تماس دستان و استفاده از حس لامسه و به صورت کاملاً خودکار به اجرای فنون می پردازند، اجرای این تکنیک بر اساس احساس فشار در مکانیک بدن حریف مقابل انجام می‌شود، حرکت و فشار دو اصل مهم در چی سائو بوده و هر چه این حس افزایش پیدا کند رفلکس حمله و ضد حمله با دقت و سرعت بیشتر اعمال می‌شود.

در چی سائو شرکت کنندگان در برابر یکدیگر می ایستند و در یک دایره در حالی که سعی در آرام باقی ماندن هستند، شروع به احساس نیروی حریف می کنند و پیدا کردن مقاومت و شکاف‌های دفاعی می پردازند و در لحظه مناسب از شکاف پیدا شده دردفاع حریف با وضعیت جالبی به نام حمله به همراه دفاع به حریف حمله می کنند.

در برخی از مکاتب مانند مکتب شروع حرکت چی سائو با یک دست می‌باشد تا نو آموز بتواند در مقابل احساس فشار و مکانیک بدن حساس بشود و از طرفی به طرف دیگر بشود تا با تمرین حساسیت پاسخ‌های خاص را درک کند و بتواند پاسخ‌های خاص به دست بیاورد و این تمرین به یک مبارزه تبدیل نشود بلکه حالت تمرین را برای نو آموز داشته باشد.

منابع[ویرایش]