چیکن تکه مصالح

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
چیکن تکه مصالح
Chicken ṭikka masālā
Chicken tikka masala.jpg
چیکن تکه مصالح
وعدهغذای اصلی
خاستگاهانگلستان یا هندوستان( محل مناقشه است)[۱]
دمای سروداغ
ترکیبات اصلیمرغ, ماست, خامه, گوجه, پیاز, فلفل تند, نارگیل
انواعبره، ماهی یا پنیر تیکا ماسالا
  •   [[Commons:Special:Search/چیکن تکه مصالح
    Chicken ṭikka masālā|چیکن تکه مصالح
    Chicken ṭikka masālā]]

چیکن تِکه مَصالِح (هندی: चिकन टिक्का मसाला;بنگالی: চিচ্কেন টিক্কা মসলা) غذایی است که از تکه‌های شعله پختهٔ مرغ در سس ادویه‌دار (مصالح) پخته می‌شود. این سس معمولاً خامه‌دار، ادویه دار و نارنجی رنگ است. گفته شده چیکن تکه مصالح محبوبترین غذا در رستوران‌های بریتانیاست و «یک غذای ملی واقعی» خوانده شده.[۲] منشأ غذا روشن نیست. هم پنجاب در هند و هم گلاسکو در اسکاتلند به عنوان مناطقی که ممکن است این غذا ابتدا در آنجا تهیه شده باشند، مطرح شده‌اند. البته با توجه به نام غذا ممکن است محصول ترکیب سلیقه ی آشپزی چند ملیت باشد.

نام این غذا از سه واژه تشکیل شده که واژه اول انگلیسی، واژه دوم همان تکه فارسی، و واژه سوم (مصالح یا مصالحه) لغتی عربی و رایج در فارسی قدیمی‌تر به معنای ادویه‌های کوبیده‌شده است.[۳]

Flickr preppybyday 4705955437--Chicken tikka masala.jpg

درباره مصالح در فرهنگ ناظم‌الاطبا آمده است: داروهای مانند هیل و دارچین و ریشهٔ جوز و خلال بادام و پسته و خلال مرکبات و زعفران و گوشت قیمه کرده با لپهٔ نخود و برنج که در گیپا و جز آن آگنده کنند.

منابع[ویرایش]

  1. Nelson, Dean; Andrabi, Jalees (2009-08-04). "Telegraph Online: Chicken tikka masala debate grows as Indian chefs reprimand Scottish MPs over culinary origins". The Daily Telegraph. London. Retrieved 2010-04-28.
  2. "Robin Cook's chicken tikka masala speech". London: The Guardian. 2002–02–25. Retrieved ۲۰۰۱–۰۴–۱۹. Check date values in: |accessdate=, |date= (help)
  3. لغتننامه دهخدا: مصالح