چین شی هوانگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از چین شی هوان)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
چین شی هوانگ
Qinshihuang.jpg
King of Qin
سلطنت ۷ مه ۲۴۷ – 220 BC
پیشین King Zhuangxiang
Emperor of China
سلطنت 220 BC – 10 September 210 BC
جانشین Qin Er Shi
فرزند(ها) Crown Prince Fusu
Qin Er Shi
Prince Gao
نام کامل
نام خانوادگی: Ying ()
Clan name: Zhao ()
نام کوچک: Zheng ()
خاندان دودمان چین
پدر King Zhuangxiang
مادر Lady Zhao
زادروز 7 February 260 BC
مرگ 10 August 210 BC (age 50[۱])
تندیسی امروزی از چین شی هوانگ

چین شی هوانگ[۲] (به چینی: 秦始皇، پین یین:Qín Shǐ Huáng، وید-جایلز:Ch'in Shih-huang) (زاده نوامبر یا دسامبر ۲۶۰-۱۰ سپتامبر۲۱۰ (پیش از میلاد)) اولین پادشاه دودمان چین در میان سال‌های ۲۴۷ تا ۲۲۱ (پیش از میلاد) و سپس نخستین امپراتوری بود که چین را یکپارچه نمود و از ۲۲۱ پیش از میلاد تا سال مرگش بر آن سامان فرمان‌راند. نام کشور چین از نام «چین شی هوانگ» گرفته شده‌است.[۳]

نام اصلی او یینگ ژنگ بود. میان سال‌های فرمان‌رواییش بر همه چین بدو نام نخستین امپراتور (به چینی:始皇帝، پین یین:Shǐ Huáng Dì، وید-جایلز:Shih Huang-Tih) دادند. او به جز یکپارچه‌کردن چین به قانون‌گرایی ناموربود.

او به همراهی مهتر رایزنانش لی سی یک سری اصلاحات و طرح‌ها را در چین پیاده کردن که نامدارترینش ساخت دیوار بزرگ چین بود. همچنین ساخت آرامگاهی بزرگ با ارتش سفالی و نیز سامانه انبوه راه‌های ملی که البته همه این‌ها به بهای جان‌هایی به پایان‌رسید.

وی همچنین پس از استواری فرمانرواییش کنفوسیوس‌گرایی را منع‌کرد و بسیاری از پیروان او را زنده به گور کرد و کتاب‌های ایشان را نهی‌نموده و به خاک‌سپرد.

با همه خودکامگی‌اش او نقشی محوری در تاریخ چین دارد، چرا که این کشور را یکپارچه ساخت و این یکپارچگی-اگرچه گسسته-ولی دو هزاره پایدار ماند.

این پادشاه خود در اثر نوشیدن آمیخته‌ای از جیوه و گَرد یشم سبز که کیمیاگران دربار دودمان چه‌این آن را درست کرده بودند، کشته شده بود. او گمان می‌کرد با نوشیدن این معجون، جاودان خواهد شد. او با نوشیدن این معجون دچار نارسایی کبدی، مسمویت جیوه و در پایان مرگ مغزی شده بود.

چین یکپارچه[ویرایش]

در سال ۲۲۱ پیش از میلاد چین شی هوانگ تمام سلسله‌های مستقل در چین را برانداخت و همچنین نظام واگذاری تیول را هم که در سلسلهٔ قبلی رواج یافته بود لغو کرد و به این ترتیب چین را یکپارچه کرد
شی هوانگ در ابتدا کشور را به ۳۶ و سپس به ۴۶ استان تقسیم کرد.[۴]

آرامگاه[ویرایش]

مقبره چین شی هوانگ در ۳۰ کیلومتری شرق شهر شی‌آن به مساحت ۵۶ کیلومتر مربع قرار دارد. مقبره‌ای که ساخت آن بیش از ۳۷ سال و حتی پس از مرگ پادشاه به طول انجامید. گفته می‌شود وی پس از رسیدن به قدرت بلافاصله ساخت مقبره را آغاز کرد.
اما با وجود پیدا شدن ارتش سفالینِ محافظ پادشاه هنوز تابوت پادشاه کشف نشده‌است. بر طبق متون باستانی تابوت پادشاه به همراه مقادیر عظیمی از طلا و جواهرات درون مقبره‌ای قرار دارد که سقف آن سراسر با ستارگانی از جواهرات پوشیده شده‌است و اطراف تابوت ماکتی عظیم از نقشه چین طراحی و ساخته شده‌است؛ به این صورت که رودهایی از جنس جیوه در میان کوه‌ها جاری اند. در متون باستانی آمده‌است که کارگران زنده درون مقبره محبوس شدند تا کسی از جای مقبره مطلع نشود.[۵]

هنگامی که چین شی هوان درگذشت، برای مراقبت از او در دنیای پس از مرگ، او را با ۷۰۰۰ سرباز سفالی به خاک سپردند.[۶]

پانویس[ویرایش]

  1. Although 49 by the Chinese reckoning.
  2. «چین شی هوان» اولین امپراتور حکومت فئودالی چین، رادیو بین‌المللی چین
  3. Wood, Francis, Did Marco Polo go to China? (1995), p. 61. ISBN: 978-0-8133-8999-8.
  4. ریچی، ماتیو. چین‌نامه. ترجمهٔ محمد زمان. تهران: میراث مکتوب، ۱۳۸۷. شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۸۷۰۰-۳۵-۰. 
  5. افسانه چین شی هوانگ، رادیو بین‌المللی چین
  6. اطلس تاریخ جهان برای دانش‌آموز، سیمون آدامز، مرجان نگهی، جمشید نوروزی؛ انتشارات افق صفحه 43

منابع[ویرایش]