چوپاکابرا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
چوپاکابرا
Chupacabras.JPG
نگارهٔ طراحی‌شده از روی توضیحات اصلی
گروهموجودات افسانه‌ای
نخستین گزارشمارس ۱۹۹۵
نام(های) دیگرچوپاکابراس
منطقهکارائیب (پورتوریکو و غیره)
آمریکای مرکزی و جنوبی
شمال آمریکا (مکزیک، جنوب آمریکا و غیره)

چوپاکابرا (به اسپانیایی: chupacabra) یا چوپاکابراس (به اسپانیایی: chupacabras)، (تلفظ اسپانیایی: [tʃupaˈkaβɾas])، جانداری افسانه‌ای است که آن را ساکن آمریکای جنوبی می‌دانند و اولین‌بار گزارش‌های دیده شدن آن در پورتوریکو پخش شد. نام آن از چوپار (chupar) به معنی مکیدن و کابرا (cabra) به معنی بُز گرفته شده، چون آن را موجودی می‌دانند که به احشام اهلی به‌ویژه بز حمله می‌کند و خون آن‌ها را می‌مکد.

گزارش‌هایی از دیده‌شدن این موجود در سال ۱۹۹۵ در پورتوریکو آمد و سپس سال‌های بعد از مین در شمال آمریکای جنوبی تا جنوب شیلی گزارش‌های دیگری آمد. حتی گزارش‌هایی از کشورهای خارج از آمریکای جنوبی همچون روسیه و فیلیپین آمد، اما بیشتر این گزارش‌ها فاقد هرگونه شاهد و غیرقابل اثباتند. در برخی از گزارش‌هایی که از دیدن این موجودات در شمال مکزیک و جنوب ایالات متحده آمریکا داده شد، پژوهش‌گران تایید کردند که موجودات مشاهده‌شده، سگ‌سانانی بودند که به بیماری پوستی مینچ(Mange) دچار شده‌بودند.همچنین چوپاکابرا نیز در سریال گریم بوده است.[۱] زیست‌شناسان و مسئولان محیط زیست، چوپاکابرا را یک افسانهٔ محلی می‌دانند.[۲] طبق برخی روایت ها چوپاکابرا بویی شبیه به بوی گوگرد از خود برجای میگذارد و هنگام احساس خطر چشمانش سرخ میشود.

منابع[ویرایش]

  1. Radford, Benjamin (2011). Tracking the Chupacabra: The Vampire Beast in Fact, Fiction and Folklore. ISBN 9780826350152.
  2. Miried Gonzalez Rodriguez. Dizfrazado el chupacabras (به Spanish). Puerto Rico: Primera Hora.