چوپاکابرا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
چوپاکابرا
Chupacabras.JPG
نگارهٔ طراحی‌شده از روی توضیحات شاهدان
گروهموجودات افسانه‌ای
نخستین گزارشمارس ۱۹۹۵
نام(های) دیگرچوپاکابراس
کشورپورتوریکو، مکزیک، و...
منطقهکارائیب، آمریکای مرکزی، آمریکای جنوبی، آمریکای شمالی

چوپاکابرا (به اسپانیایی: chupacabra) یا چوپاکابراس (به اسپانیایی: chupacabras)، (تلفظ اسپانیایی: [tʃupaˈkaβɾas])، موجودی افسانه‌ای است که آن را ساکن آمریکای جنوبی می‌دانند و اولین‌ گزارش‌های مربوط به دیده شدن آن در پورتوریکو پخش شد. نام آن از چوپار (chupar) به معنی مکیدن و کابرا (cabra) به معنی بُز گرفته شده، چون آن را موجودی می‌دانند که به احشام اهلی به‌ویژه بز حمله می‌کند و خون آن‌ها را می‌مکد.

اولین گزارش‌ها از دیده‌شدن این موجود در سال ۱۹۹۵ در پورتوریکو داده شدند‌. پس از آن، در سال‌های بعد گزارش‌های مختلف دیگری از مین در شمال آمریکای جنوبی تا جنوب شیلی داده شدند. حتی گزارش‌هایی از کشورهای خارج از آمریکای جنوبی مانند روسیه و فیلیپین داده شد، اما بیشتر این گزارش‌ها فاقد هرگونه شاهد و غیرقابل اثباتند. در برخی از گزارش‌هایی که از دیدن این موجودات در شمال مکزیک و جنوب ایالات متحده آمریکا داده شد، محققان تایید کردند که موجودات مشاهده‌شده، سگ‌سانانی بودند که به بیماری پوستی مینچ(Mange) مبتلا شده‌بودند.[۱]

باورها[ویرایش]

زیست‌شناسان و مسئولان محیط زیست، چوپاکابرا را یک افسانهٔ محلی می‌دانند.[۲] طبق روایت برخی از شاهدان، چوپاکابرا بویی شبیه به بوی گوگرد از خود برجای میگذارد و هنگام احساس خطر چشمانش قرمز رنگ می‌شود.

در فرهنگ و هنر[ویرایش]

قسمت ۱۱ فصل ۴ سریال پرونده‌های ایکس، درباره این موجود افسانه‌ای است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Radford, Benjamin (2011). Tracking the Chupacabra: The Vampire Beast in Fact, Fiction and Folklore. ISBN 9780826350152.
  2. Miried Gonzalez Rodriguez. Dizfrazado el chupacabras (به اسپانیایی). Puerto Rico: Primera Hora.