فلک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از چوب فلک)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

فلک ابزاری است برای تنبیه بدنی یا شکنجه که با آن پاهای فرد مورد تنبیه یا شکنجه را بسته و با شلاق یا ترکه ای به کف پاهایش می‌زنند. برای فلک بستن دو سر چوبی را سوراخ می‌کنند و طناب یا تسمه‌ای از ان رد می‌کنند. پاهای فرد مورد نظر را برهنه کرده و بین چوب و طناب قرار می‌دهند و به کف پاهای او می‌زنند.

تصویر فلک کردن یک مجرم (دهه ۱۳۰۰)

چگونگی[ویرایش]

تصویر فلک کردن یک مجرم، عکس از آنتوان سوریوگین

دو سر تسمه به چوب متصل است و برای چوب زدن پای مجرم را میان تسمه و چوب قرار داده و چوب را می‌گردانند تا تسمه دور آن بپیچد و پا را محکم نگه دارد، دو نفر دو سر چوب را نگه داشته تا پاهای مجرم بالا باشد آنگاه شخص دیگر با چوب بر کف پای مجرم زند.[۱]

از تنبیه چوب و فلک هم برای تنبیه کودکان (در مکتبخانه و مدرسه) و هم بزرگسالان (مرد و زن) استفاده می‌شده‌است. کاربرد فلک بیشتر در زندان ها برای تنبیه و شکنجه زندانیان، حرمسرای شاهان برای تنبیه زنان خاطی حرمسرا و خانه‌های اشرافی نیز برای تنبیه نوکرها و کلفت‌ها بوده است.

کاربرد چوب و فلک برای تنبیه در کشورهای عرب زبانی همچون مصر و سوریه و لبنان و همچنین کشورهای ترکیه، افغانستان، پاکستان و ایران بیشتر از مناطق دیگر بوده‌است.(البته تفاوتی در ظاهر آن دیده می‌شود، مثلاً در ایران پای فرد خاطی را روی چوب می‌بستند در حالی که در ترکیه پا، به زیر چوب بسته می‌شده‌است) در بعضی از این کشورها مانند افغانستان و پاکستان هنوز در برخی اماکن مانند مدارس و مکتب خانه‌ها استفاده می‌شود.

ابزار تنبیهی[ویرایش]

۱. با استفاده از کابل‌های برق برای شکنجه یا تنبیه در مدارس و...

۲. با استفاده از چوب مانند چوب درخت انگور و انار و... در مکتبخانه‌ها

۳. با استفاده از وسایل دیگر مانند کمربند، خط کش، چوب بیلیارد، فشنگ چسب تفنگی، طناب، شلنگ، لوله پلاستیکی، کابل کامپیوتر، چوب لباسی

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. فرهنگ فارسی دهخدا

منابع[ویرایش]

  • فرهنگ دهخدا
  • فرهنگ معین