چه کسی مرگ او را دید؟

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
چه کسی مرگ او را دید؟
OleDoleDoff poster.jpg
کارگردانیان تروئل
تهیه‌کنندهبِنگت فورس لاند
نویسندهکلاوس اِنگستروم - بِنگت فورس لاند
یان تروئل
بر اساس رمانی نوشتهٔ کلاوس اِنگستروم
بازیگرانپر اسکارشون
آن ماری گیلنتزپیتس
کرستین تیدلیوس
بنگت ایکروت
فیلم‌برداریان تروئل
تدوین‌گریان تروئل
تاریخ‌های انتشار
۱۸ مارس ۱۹۶۸ در سوئد - ژوئن ۱۹۶۸ در جشنواره برلین
مدت زمان
۱۱۰ دقیقه
کشورسوئد
زبانسوئدی

چه کسی مرگ او را دید؟ (به سوئدی: Ole dole doff) فیلمی سیاه و سفید، محصول سال ۱۹۶۸ میلادی از سینمای سوئد و ساختهٔ کارگردان بزرگ سوئدی، یان تروئلاست.[۱] دومین ساختهٔ بلند یان تروئل، توانست در هجدهمین دورهٔ جشنوارهٔ بین‌المللی فیلم برلین در سال ۱۹۶۸، جایزهٔ خرس طلایی بهترین فیلم جشنواره را از آن خود کند.

یان تروئل، فیلم خود، (چه کسی مرگ او را دید؟) را یک تنه ساخت. او علاوه بر کارگردان، فیلمبردار، تدوین گر و یکی از نویسندگان فیلم سیاه و سفید خود هم بود.

داستان فیلم

معلمی وظیفه شناس، در مدرسه ای تدریس می‌کند که دانش آموزان آن بشدت یاغی و بی‌اخلاق هستند و به هر شکلی که قادر هستند، معلم حساس خود را آزار می‌دهند. سراسر فیلم صحنهٔ مبارزهٔ این معلم برای تربیت و آموزش به این دانش آموزان و از آن طرف یاغی‌گری و توحش دانش آموزان است…[۲]

توضیحات فیلم

پر اسکارشون در نقش معلمی که تضاد شخصیت خود و دانش آموزان، به حدی شدید شکنجه‌اش می‌دهد، با آن چهرهٔ استخوانی و غم زده‌اش عالی و به یاد ماندنی است. فیلم تروئل، بسیار تلخ است و هشدار و تلنگری شدید به نسلی که با توحش خود، بر اسب زمان سوار شده‌اند. به راستی که قبل از استنلی کوبریک که در پرتقال کوکی، این هشدار را علنی کرد، تروئل با داستان ساده‌اش، ندای انسانی سر داده‌است. فیلم کمتر دیده شد و شاید تنها منتقدانی که به فیلم تروئل بها دادند، همان اعضای هیئت داوران جشنوارهٔ برلین بودند که به ریاست لوییس گارسیا برلانگای اسپانیایی، پنج جایزهٔ مختلف جشنواره را به چه کسی مرگ او را دید؟ اهدا کردند.

  1. Who Saw Him Die? (1968) - IMDb, retrieved 2021-08-27
  2. "Ole dole doff (1968) - SFdb". Retrieved 2021-08-27.