چهارمین جشن بزرگ سینمای ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
چهارمین دوره جشن خانه سینما
مکان تالار وحدت، تهران، ایران
تأسیس ۱۳۶۱
بهترین فیلم عروس آتش
جوایز تندیس زرین
میزبان پرویز پرستویی
تاریخ جشنواره ۲۱ شهریور ۱۳۷۹
گاه‌نگاری
→ دوره پنجم دوره سوم ←

چهارمین دوره جشن خانه سینمای ایران هم‌زمان با صدسالگی سینمای ایران در تاریخ بیست‌ویکم شهریور ماه ۱۳۷۹ (روز ملی سینما) و به میزبانی پرویز پرستویی برگزار شد. این دوره که به مراسم صدسالگی سینمای ایران معروف است (مظفرالدین‌شاه در سال ۱۲۷۹ برای اولین بار دستگاه سینماتوگراف را وارد ایران کرد و میرزا ابراهیم‌خان عکاس‌باشی از آن استفاده نمود) با پخش بخش‌هایی از فیلم‌های گنج قارون، سلطان قلب‌ها، گاو، پستچی، تنگسیر، گوزن‌ها و سفر سنگ به مرور تاریخ صدساله سینمای ایران پرداخت.

از نکات جالب توجه این دوره، انتخاب حمید فرخ‌نژاد به عنوان بهترین بازیگر نقش اول مرد برای بازی در فیلم عروس آتش بود، در حالی که او برای همین نقش در جشنواره فیلم فجر به عنوان بهترین بازیگر نقش مکمل مرد سیمرغ بلورین گرفته بود.

در این دوره فیلم عروس آتش به عنوان بهترین فیلم انتخاب شد و رخشان بنی‌اعتماد برای فیلم زیر پوست شهر تندیس بهترین کارگردانی را از آن خود کرد. گلاب آدینه برای بازی در فیلم زیر پوست شهر تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن را دریافت کرد و تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل زن و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به ترتیب به رویا نونهالی برای بازی در فیلم بوی کافور، عطر یاس و سیروس ابراهیم‌زاده برای بازی در فیلم مومیایی ۳ رسید.

تعداد نامزدها و برنده‌ها[ویرایش]

فیلمهایی که در چند رشته کاندیدای دریافت تندیس بودند:

زیر پوست شهر ۱۰
متولد ماه مهر ۹
عروس آتش ۸
بوی کافور، عطر یاس ۷
شوکران ۶
مرد بارانی
نسل سوخته ۵
کودک و سرباز
زمانی برای مستی اسبها ۴
مومیایی ۳
اعتراض
جنگجوی پیروز
عینک دودی

فیلمهایی که موفق به دریافت چند تندیس شدند:

زیر پوست شهر ۵
عروس آتش ۴
بوی کافور، عطر یاس ۲
متولد ماه مهر

لیست جوایز[۱][۲][۳][ویرایش]

تندیس ویژه انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران
تندیس بهترین طراحی صحنه و لباس
تندیس بهترین جلوه‌های ویژه
تندیس بهترین کیفیت لابراتواری در یک فیلم سینمایی
تندیس بهترین نمونه فیلم (آنونس)
تندیس بهترین عنوان‌بندی (تیتراژ)
تندیس بهترین پوستر (اعلان دیواری)
تندیس بهترین فیلم مستند
  • ابراهیم مختاری – زینت، یک روز به‌خصوص
    • محبوبه هنریان – دختران فراری
    • ابراهیم اصغرزاده – سکوت طولانی
    • ابراهیم اصغرزاده – نفس‌های ماندگار
    • محمد شیروانی – کاندیدا
تندیس بهترین فیلم کوتاه داستانی
  • علیرضا سعادت‌نیا – توپ
    • مسعود کرامتی – تلفن
    • بیژن میرباقری – دو خواهر
    • سیروس حسن‌پور – غاز مهاجر
    • رضا سبحانی – کلاف فلزی
تندیس بهترین فیلم انیمیشن
  • روان‌بخش صادقی – مواظب باشید
    • مهرداد شیخان – تعلیق
    • رامین شیدایی – سبز
    • لیسا جمیله برجسته – فرشته خیال
    • محمود صائمین – نگهبان چشمه
تندیس بهترین عکس فیلم

منابع[ویرایش]