چمنویسه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اصطلاح چمنویسه (نویسهٔ جانشین[۱]) (به انگلیسی: Wildcard character) به فرانویسه‌ای که درواقع جانشین صفر، یک یا چند نویسه‌ باشد، گفته می‌شود.

مخابرات[ویرایش]

در مخابرات چمنویسه در حقیقت فرانویسه‌ای است که احتمالاً جایگزین هر زیرمجموعه تعریف شده‌ای از نویسه‌های ممکن باشد.

  • در برقراری پیوند خودکار رادویی بسامد بالا (HF)، چمنویسه ؟ ممکنه جایگزینی برای هر کدام از ۳۶ نویسه A-Z و 0-9 باشد.
  • خواه چمنویسه جایگزینی برای یک نویسه باشد یا یک رشته، باید مشخص گردد.

رایانه[ویرایش]

در فناوری (نرم‌افزار) رایانه، چمنویسه می‌تواند جایگزینی برای دیگر نویسه(ها) در یه رشته باشد.

الگو‌های فایل و دایرکتوری[ویرایش]

به هنگام مشخص کردن نام فایل ها (یا مسیر ها) در CP/M، داس، مایکروسافت ویندوز و سیستم عامل های شبه یونیکس، چمنویسه ستاره (*) معادل با صفر یا چند نویسه است. در سیستم عامل های شبه لینوکس و داس علامت سؤال (?) معادل با دقیقاً یک نویسه است، در داس می‌تواند معادل با صفر نویسه هم باشد. برای مثال در داس، الگوی 123??? معادل با 1231 یا 123123 اما با 1231234 معادل نیست. در Unix Shell و ویندوز پاورشل، دامنه‌ای از نویسه ها درون کمانک ("[" و "]") معادل با یک نویسه از درون آن دامنه خواهد بود؛ برای مثال [a-zA-Z] معادل با هر نویسه با حرف‌بزرگ یا حرف‌کوچک است. Unix Shell امکان سلب نویسه با افزودن "!" به قبل از آن را هم می‌دهد (برای مثال الگوی [foo.[!ch مطابق با foo.o است). مطابق دادن چمنویسه برای چند فایل یا مسیر به عنوان Globbing شناخته می شود.

پایگاه‌داده[ویرایش]

در SQL چمنویسه‌ها می‌تواند در عبارت Like به کار رود. علامت درصد (%) معادل صفر یا چند نویسه است و خط زیر (_) معادل با دقیقاً یک نویسه است. Transact-SQL همچنین از کمانک ("[" و "]") برای اشاره به دامنه‌ای از نویسه‌ها پشتیبانی می کند. در مایکروسافت اکسس، چمنویسه‌ها می توانند در عبارات Like به کار بروند؛ علامت ستاره (*) معادل با صفر یا چند نویسه و علامت سؤال (؟) معادل با دقیقاً یک نویسه است.

عبارت‌های باقاعده[ویرایش]

در عبارت باقاعده، نقطه (".") چمنویسه‌ای برای یک نویسه (حرف، عدد، یا نماد) است. ترکیب آن با چمنویسه ستاره (*.) معادل با هر تعدادی (صفر، یک، یا بیشتر) نویسه است.

منابع[ویرایش]

  1. «نویسهٔ جانشین» [رایانه و فنّاوری اطلاعات] هم‌ارزِ «wildcard»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر پنجم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۷۵۳۱-۷۶-۴ (ذیل سرواژهٔ نویسهٔ جانشین)