چرخه کسب‌وکار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از چرخه کسب و کار)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

چرخه کسب و کار یا سیکل تجاری[۱] (به انگلیسی: Business cycle) و نوسانات اقتصادی (به انگلیسی: Economic fluctuations) یکی از سرفصل‌های مهم و مطرح در اقتصاد کلان است. در این سرفصل به بررسی تغییرات درآمد سرانه کشورها GDP در کوتاه مدت می‌پردازند. گاهی اوقات در کل اقتصاد تولید کاهش و بی‌کاری افزایش می‌یابد معمولاً این افزایش در بیکاری با کاهش تورم همراه‌است. گاهی نیز اقتصادها افزایش تولید و کاهش بیکاری را تجربه می‌کنند معمولاً در چنین دوره‌هایی تورم بالاتر نیز گزارش می‌شود سر فصل نوسانات اقتصادی به چرایی و ماهیت این پدیده در اقتصاد می‌پردازد..[۲]

مقدمه[ویرایش]

عرضه، تقاضا و قیمت[ویرایش]

بازار هر کالایی یک سمت تقاضا شامل تقاضاکنندگان و سمت دیگری شامل عرضه‌کنندگان آن کالا یا خدمت را دارا ست.

طبق قانونی در اقتصاد به نام قانون تقاضا در صورت ثبات سایر شرایط با افزایش قیمت یک کالا تقاضا برای آن کالا کاهش خواهد یافت. تقاضا کنندگان یک کالا عموماً مصرف کنندگان آن کالا هستند لذا این قانون شهودا صحیح به نظر می‌رسد برای شهود دقیق تر فرض کنید گوشت گوسفند گران شود مردم در صورت عدم تغییر شرایط ترجیح می‌دهند به جای گوشت گوسفند از گوشت گوساله استفاده کنند لذا تقاضای گوشت گوسفند کاهش می‌یابد.

طبق قانون دیگری در اقتصاد به نام قانون عرضه در صورت ثبات سایر شرایط با افزایش قیمت یک کالا عرضهٔ آن کالا فزایش خواهد یافت. عرضه کنندگان یک کالا عموماً تولیدکنندگان آن هستند که با افزایش قیمت محصول و ثبات سایر شرایط مانند قیمت نهاده‌ها(مواد اولیه) چون سودشان افزایش یافته پس تولید را افزایش می‌دهند.

حال اگر در بازاری به هر دلیل عرضه و تقاضا باهم برابر نباشند یعنی بازار در تعادل نباشد. به عبارت دیگر مازاد عرضه یا تقاضا وجود داشته باشد طبق نظریه‌های اقتصاد خرد قیمت کالا چنان تغییر می‌کند تا بازار به تعادل (برابری عرضه و تقاضا) برسد. فرض کنید در بازاری برای یک قیمت، مازاد عرضه وجود دارد در این حالت قیمت کاهش می‌یابد به دنبال آن تقاضا افزایش و عرضه کاهش می‌یابد و این فرایند تا جایی ادامه پیدا می‌کند تا عرضه و تقاضا با هم برابر شوند و تعادل بر قرار گردد.

اقتصاد کلان، بلندمدت و کوتاه مدت[ویرایش]

در اقتصاد کلان همیشه بازارهای اقتصاد در تعادل نیستند از این رو در اقتصاد تفکیک بلندمدت و کوتاه مدت به وجو آمده‌است.

شرایطی بلندمدت نام دارد که در آن همهٔ قیمت‌هاو دستمزدها قابلیت انعطاف و تغییر دارند در چنین شرایطی تمامی بازارها در تعادل هستند و عرضه و تقاضای موجود در بازارها با هم برابر هستند. در مقابل بلندمدت گاهی شرایطی بر اقتصادها حاکم می‌شود که کوتاه مدت نام دارد و در آن قیمت‌ها و دستمزدها چنان تغییر نمی‌کنند که بازارها در تعادل باشند لذا در کوتاه مدت بازارها معمولاً دارای مازاد عرضه یا تقاضا هستند.

در جریان غالب اقتصاد به انگلیسی: Mainstream Economics تحلیل‌های کوتاه مدت، مبتنی بر وجود چسبندگی در قیمت و دستمزدها در اقتصاد هستند و به موضوعاتی حول محور نوسانات اقتصادی می‌پردازند. جریان اقتصاد غالب رویکردی نیو کینزی(به انگلیسی: اقتصاد کینزی نو) دارند که سعی می‌کنند مبانی خرد برای تحلیل‌های کلان بسازند یعنی از منطق و قواعد رفتار آحاد اقتصادی (بنگاه و انسان‌ها)به عنوان اصول تحلیل اقتصاد کلان استفاده کنند[۳]

تحلیل‌های بلند مدت اقتصاد بیشتر مرهون تلاش‌های کلاسیک‌ها به انگلیسی: Classical Economics و نئو کلاسیک‌ها به انگلیسی: Neoclassical Economics در اقتصاد هستند و برای تحلیل موضوعاتی چون رشد اقتصادی کاربرد دارند.

اشتغال کامل، تولید بالقوه و نوسانات اقتصادی[ویرایش]

اگر اقتصاد را در بلند مدت در نظر بگیریم به علت اینکه انتظار می‌رود دستمزدها منعطف باشند بازار کار در تعادل است به این حالت اقتصاد اشتغال کامل می‌گویند.

متناظر با حالت اشتغال کامل، اقتصاد در حالت عادی ست به این معنی که بنگاه‌ها در شرایط عادی خود در حال تولید هستند به عبارت دیگر نه مازاد ظرفیت تولید دارند نه بار اضافی بر امکانات تولیدی آن‌ها وارد می‌شود. به میزان تولیدی که در این شرایط به دست می‌آید تولید بالقوه (به انگلیسی: Potential GDP) گفته می‌شود.

اگر اقتصادی در یک دوره از تولید بالقوه خود فاصله بگیرد آن اقتصاد دچار نوسان شده‌است. اختلاف تولید صورت گرفته را با تولید بالقوه شکاف تولید(به انگلیسی: Output Gap) تعریف می‌کنند.

اگر شکاف تولید مثبت باشد یعنی اقتصاد در حالتی است که در بازار کار مازاد تقاضا وجود دارد در اثر مازاد تقاضا در بازار کار دستمزدها در حال افزایش هستند. کارخانه‌ها برای تولید بیشتر ظرفیتهای خود را تحت فشار قرار می‌دهند لذا تعمیرات ماشین آلات به تأخیر می‌افتد در این حالت تورم در اقتصاد بالا می‌رود. اگر نمودار در آمد سرانه حقیقی یک کشور رسم شود این حالت در نقاطی که بالای خط تولید بالقوه هستند مشاهده می‌شوند. اگر شکاف تولید منفی باشد یعنی بازار کار با مازاد عرضه روبرو باشد کارخانه‌ها ظرفیت خالی تولید خواهند داشت و تورم در اقتصاد کاهش خواهد یافت. این حالت در نقاط زیر خط تولید بالقوه مشاهده می‌شوند.

Actual potential GDP output gap CBO Jan 09 outlook.png

/>

رکود (به انگلیسی: رکود اقتصادی) به دوره کاهش قابل توجه GDP حقیقی گفته می‌شود[۴] دوره انبساط (به انگلیسی: Expantion) به دوره رشد GDP حقیقی گفته می‌شود[۴]

دستمزد اسمی و حقیقی[ویرایش]

دستمزد مثل قیمت در بازارهای دیگر، تصفیه‌کننده بازار کار محسوب می‌شود. دستمزد دو نوع اسمی و حقیقی دارد. دستمزد اسمی مقدار پول و دستمزدی است که به یک نیروی کار پرداخت می‌شود دستمزد حقیقی در حقیقت بیان‌کننده قدرت خرید یک نیروی کار است و بنا به تعریف برابر نسبت دستمزد اسمی به سطح عمومی قیمت‌ها ست. بنابراین ممکن است دستمزد حقیقی کاهش یابد در حالیکه دستمزد اسمی افزایش یافته چون سطح عمومی قیمت‌ها بیشتر افزایش یافته‌است.

چرا نوسانات اقتصادی رخ می‌دهند[ویرایش]

چسبندگی دستمزدها[ویرایش]

در اقتصاد دستمزدها با تغییر تقاضابه سرعت تعدلیل نمی‌شوند برخی دلایل مطرح برای این پدیده در زیر آمده‌اند:

قرارداهای کار: در بازار کار بسیاری از تعهدات کاری در قالب قرارداد تنظیم می‌شوند که این امر موجب می‌شود تعدلیل دستمزد تا پایان دورهٔ قراردادها ممکن نباشد.

دستمزد پرکاری: (به انگلیسی: Efficiency Wage) نیروی کار یک بنگاه با توجه به دستمزد تصمیم به فعالیت در آن را می‌گیرند لذا اگر یک بنگاه دستمزد نیروی کار خود را کاهش دهد نیروی کار انگیزه دارد در سایر بنگاه‌ها مشغول به کار شود و از طرف دیگر اگر بنگاهی میزان مناسبی بیشتر از دستمزد سایر بنگاه‌ها به یک نیروی کار بپردازد انگیزه کار مفیدتر در نیروی کار برای حفظ موقعیت کاری‌اش افزایش می‌یابد. لذا بنگاه‌ها برای حفظ بهره‌وری نیروی کار تمایلی به کاهش دستمزدها ندارند. علاوه بر این تغییر مداوم نیروی کار بنگاه هزینه‌هایی چون قرارداد و آموزش را برای بنگاه به همراه دارد.

ریسک و نااطمینانی: برای بنگاه تغییر دستمزد نسبت به کاهش تعداد نیروی کار ریسک بالاتری دارد چرا که در صورتی یک نیروی کار تصمیم به خروج از بنگاه خواهد گرفت که سایر بنگاه‌های رقیب دستمزد خود را ثابت نگه دارند و گرنه نیروی کار تصمیم به خروج و کاهش عرضه کار خود نخواهد گرفت.

چسبندگی قیمت‌ها[ویرایش]

وقتی بازار یک محصول با کاهش تقاضا روبرو می‌شود دو راه حل برای بنگاه وجود دارد تا بتواند خود را با این عدم توازن تطبیق بدهد یکی کاهش قیمت و دیگری کاهش تولید. اما مبانی خرد بنگاه‌ها نشان می‌دهد بنگاه‌ها کاهش تولید را انتخاب خواهند کرد. برای این تصمیم دلایلی وجود دارد.

هزینه‌های بنگاه: یکی از دلایل کاهش تولید به جای قیمت، ثبات هزینه‌های بنگاه‌است و اینکه بنگاه‌ها برای قیمت‌گذاری از یک قاعده سر انگشتی استفاده می‌کنند (مثلاً ۱۲۰% هزینه‌ها). معمولاً دستمزدها در اقتصاد به آرامی تعدیل می‌شوند علاوه بر این معمولاً دستمزد بخش عمده هزینه تولید را تشکیل می‌دهد. لذا چون هزینه‌ها ثابت اند، قیمت هم ثابت می‌ماند و تولید کم می‌شود.

ریسک و نااطمینانی: در بازارهایی که بنگاه‌ها قدرت قیمت‌گذاری دارند نتیجه بخش بودن استراتژی تغییر قیمت به رفتار مصرف کنندگان و سایر تولیدکنندگان وابسته‌است مثلاً اگر یک بنگاه قیمت محصول خود را کاهش دهد در حالیکه سایر بنگاه‌ها بیشتر قیمت را کاهش داده‌اند در این صورت ممکن است این استراتژی که برای جذب تقاضا وضع شده بود شکست بخورد. از طرفی اگر مصرف کنندگان در اثر مشاهدات این چنینی، انتظار جنگ قیمتی بین تولید کنندگان را داشته باشند ریسک چنین استراتژی بالاتر می‌رود. این در حالیست که تنها هزینه تغییر تولید و اشتباهات احتمالی در محاسبات مربوط به آن تغییر در موجودی انبار است که بسیار کم هزینه‌تر از استراتژی تغییر قیمت است.

هزینه تغییر منو: تغییر قیمت موجب از اعتبار ساقط شدن بروشور و کاتالوگ‌هایی است که قبلاً چاپ شده‌اند هزینه تجدید این بروشورها عمولا از دیگر علت‌هایی است که برای توجیه برتری تغییر تولید در مقابل تغییر قیمت در کوتاه مدت نام برده می‌شود.

منشا بیکاری در بازار کار[ویرایش]

فرض کنید اقتصادی در بلندمدت قرار داشته‌است یعنی وجود انعطاف در قیمت‌ها موجب شده‌است تمامی بازارها در تعادل باشند و تصفیه شوند(عرضه برابر تقاضا است) اگر به هر دلیلی تقاضای کار دچار تغییر شود و میزان تقاضای نیروی کار در اقتصاد در هر سطح دستمزد کاهش یابد (انتقال منحنی تقاضای نیروی کار به سمت چپ) در این صورت انتظار می‌رود دستمزد حقیقی کاهش یابد تا بازار به تعادل برسد اما در کوتاه مدت قیمت‌ها و دستمزدهاغیر منعطف هستند در نتیجه در این حالت شاهد مازاد عرضه در بازار کار خواهیم بود که بیکاری را به وجود خواهد آورد.,,,,,،

مدل بررسی نوسانات اقتصادی[ویرایش]

برای بررسی و مدلسازی نوسانات اقتصادی در اقتصاد کلان از مدل‌هایی مرسوم استفاده می‌شود برای مثال دو مدل AS-AD , ADI curve مدل‌هایی در این زمینه هستند.

مدل AS-AD[ویرایش]

این مدل یکی از مدل‌های سنتی برای توضیح نوسانات اقتصادی است در این مدل این مدال بر مبنای تعادل تقاضای کل و عرضه کل در اقتصاد بنا شده‌است.
تقاضای کل اقتصاد نشان دهندهٔ مجموع تقاضا برای کالا و خدمات در اقتصاد است به صورت سنتی این تقاضا به تقاضای مصرفی خانوارها، تقاضای سرمایه‌گذاری بنگاه‌ها، تقاضای دولت و جز خالص صادرات تقسیم می‌شود. رابطه ساده شده تقاضای کل در اقتصاد به صورت زیر است:

تقاضای مصرفی خانوارها(C) این تقاضا به عواملی چون در آمد، مالیات، انتظارات مردم از درآمد آتی و ثروت آن‌ها وابسته‌است. اگر درآمد افراد بعد از مالیات را درآمد قابل تصرف بدانیم با افزایش درآمد قابل تصرف (کاهش مالیات یا افزایش در آمد) خانوارها تقاضای مصرفی بیشتری خواهند داشت. خوش بینی به آینده یا افزایش ارزش ثروت خانوارها نیز موجب می‌شود مردم در هر سطح عمومی از قیمت‌ها، مصرف خود را افزایش دهند. علی‌رغم موارد یاد شده به‌طور سنتی در مدل‌ها مهم‌ترین عامل مصرف خصوصی را درآمد خانوارها می‌دانند.

تقاضای سرمایه‌گذاری بنگاه‌ها(I) هر سرمایه‌گذاری بنگاه نیاز به تأمین مالی دارد بنگاه‌ها در هنگام سرمایه‌گذاری نرخ بازدهی سرمایه‌گذاری خود را به دست می‌آورند و آن را با نرخ بهره حقیقی(نرخ بهره منهای نرخ تورم) وجوه لازم برای تأمین مالی مقایسه می‌کنند هرچه نرخ بهره حقیقی وجوه لازم برای تأمین مالی در یک اقتصاد بالاتر باشد پروژه‌های کمتری در اقتصاد برای سرمایه‌گذاری توجیه پیدا می‌کنند و تقاضا برای سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد. انتظارات از آینده، نااطمینانی و.. نیز از دیگر عوامل مؤثر بر سرمایه‌گذاری هستند.

تقاضای دولت(G) نیز از دیگر عوامل تعیین‌کننده تقاضا در اقتصاد است. اگر چه تقاضای دولت در صورت متوازن بودن بودجه (برابر بودن هزینه‌ها با درآمدهای دولت)به مالیات وابسته‌است چرا که مالیات مهمترن درآمد دولت محسوب می‌شود اما در حالت کلی در کوتاه مدت متوازن بودن بودجه لزومی ندارد لذا در مدل‌ها این تقاضا مستقل از سایر متغیرها چون درآمد و ... محسوب می‌شود.

جز خالص صادرات(NX) از دیگر اقلام تقاضای اقتصاد است این جز برابر ارزش صادرات منهای ارزش واردات کشور در یک سال است. تقاضای یک کشور برای کالای خارجی به درآمد مردم کشور وابسته‌است پس صادرات یک کشور به درآمد سایر کشورها(yf) وابسته‌است و واردات آن به درآمد مردم همان کشور(y). پس با افزایش درآمد سایر کشورها خالص صادرات یک کشور افزایش می‌یابد و با افزایش درآمد آن کشور تقاضای واردات افزایش می‌یابد و جز خالص صادرات کشور کاهش می‌یابد. عامل دیگر مؤثر در صادرات و واردات نرخ ارز(e) است اگر نرخ ارز(مثلاً قیمت مبادله دلار با ریال) یک کشور بالا رود چون در بازار جهانی کالای صادراتی آن کشور ارزان شده‌است و در بازار داخلی قیمت کالای خارجی افزایش یافته‌است پس طبق قانون تقاضا جز صادرات افزایش می‌یابد.

بازار پول از دیگر اجزائ مدل نوسانات اقتصادی پول است حجم پول(m) توسط بانک مرکزی کشورها کنترل می‌شود. اقتصاددانان برای پول دو تقاضا در میان مردم قائل اند یکی تقاضای معاملاتی-احتیاطی برای خریدهای روزانه‌است که با درآمد (y)در اقتصاد رابطه مثبت دارد و دیگری تقاضای سفته‌بازی. تقاضای سفته بازی تقاضایی است که مرم برای خرید و فروش دارایی‌ها و کسب سود دارند این تقاضا با نرخ بهره اسمی(r) در اقتصاد رابطه معکوس دارد یعنی اگر نرخ بهره اسمی (مثلاً نرخ بازدهی حساب پس‌انداز بانکی) در اقتصاد بالا رود مردم با نگهداری پول برای سفته بازی سود نسبی کمی کسب می‌کنند در حالیکه می‌توانستند آن را در بانک بگذارند و سود آن را دریافت کنند پس با افزایش نرخ بهره اسمی تقاضای پول کاهش می‌یابد. باید توجه داشت حجم پول مورد تقاضای مردم با سطح قیمت‌ها(p) رابطه عکس دارد یعنی وقتی همه چیز ثابت باشد با افزایش سطح قیمت‌ها، مردم باید پول بیشتری برای معاملات خود تقاضا کنند رابطه بازار پول در حالت کلی و نیز با فرض روابط خطی در زیر آمده‌است.

اگر تقاضای کل اقتصاد را بخواهیم در فضای سطح قیمت‌ها و در آمد رسم کنیم خواهیم دید که این نمودار نزولی است چرا که با افزایش سطح قیمت‌ها و ثبات سایر شرایط از رابطه بازار پول نرخ بهره افزایش می‌یابد و با افزایش نرخ بهره تقاضای سرمایه‌گذاری در اقتصاد کاهش می‌یابد و لذا تقاضای کل در اقتصاد کاهش می‌یابد. شیب این منحنی به شیب منحنی تقاضای پول نسبت به نرخ بهره و نیز شیب منحنی تقاضای سرمایه‌گذاری نسبت به نرخ بهره وابسته‌است.
هر تغییری در تقاضاهای یاد شده که ناشی از تغییر درآمد یا سطح قیمت‌ها نباشد موجب انتقال منحنی تقاضای کل در فضای سطح قیمت‌ها و تولید خواهد شد.

Aggregate supply/demand graph

عرضه کل جز دیگری برای تحلیل نوسانات اقتصادی است در مورد عرضه کل اختلاف نظرهایی بین مکاتب مختلف اقتصادی وجود دارد در نگاه نئو کلاسیک و کینزی چون تعدیل دستمزد حقیقی در اقتصاد نا کامل است با افزایش سطح قیمت‌ها بنگاه‌ها نیروی کار ارزان‌تری در اختیار دارند چرا که دستمزد حقیقی نیروی کار کاهش یافته‌است با کاهش دستمزد حقیقی بنگاه‌ها کارگر بیشتری استخدام می‌کنند و تولید بیشتری صورت خواهد گرفت و بیکاری نیز کاهش می‌یابد. لذا منحنی عرضه کل در فضای سطح قیمت‌ها و درآمد صعودی است.

کلاسیک‌ها معتقد اند تنها چیزی که تولید یک اقتصاد را تحت تأثیر قرار می‌دهد همان رشد تکنولوژی و بهره‌وری است و سطح قیمت‌ها را در میزان تولید در اقتصاد بی تأثیر می‌دانند لذا در نگاه کلاسیکی که به بلند مدت اقتصاد تعلق دارد عرضه کل در فضای سطح قیمت و تولید عمودی است.

اثر سیاست پولی و مالی[ویرایش]

سیاست پولی در اقتصاد به تغییر حجم پول توسط بانک مرکزی گفته می‌شود اگر در اقتصادی حجم پول بالا رود نرخ بهره کاهش می‌یابد و تقاضای سرمایه‌گذاری در اقتصاد افزایش می‌یابد با افزایش تقاضا در اقتصاد تولید افزایش می‌یابد و بیکاری کاهش می‌یابد ولی به علت صعودی بودن عرضه کل سطح قیمت‌ها نیز افزایش می‌یابند.

سیاست مالی مربوط به تصمیم دولت دربارهٔ هزینه‌ها و مالیات‌های خود است. رایج‌ترین سیاست مالی افزایش تقاضای دولت است در این حالت چون تقاضا در اقتصادافزایش یافته‌است تولید افزایش و بیکاری کاهش می‌یابند اما سطح عمومی قیمت‌ها افزایش می‌یابد.
تحلیل‌های فوق نشان می‌دهند در کوتاه مدت می‌توان به قیمت افزایش سطح قیمت‌ها بیکاری را کاهش داد این تحلیل به منحنی فیلیپس(به انگلیسی: منحنی فیلیپس) معروف است.

مدل ADI(Aggregate demand inflation) curve[ویرایش]

ADI curve alijoon.png

منحنی تقاضای کل تورم در این مدل که از ایده مدل قبل بر گرفته شده‌است بر مبنای این تحلیل استوار است که بانک مرکزی قاعده‌ای تصمیم‌گیری دارد که در آن به ازا هر سطح تورم یک سطح نرخ بهره را انتخاب خواهد کرد یعنی اگر تورم در اقتصادی در حال افزایش باشد بانک مرکزی که خود را مکلف به کنترل تورم می‌بیند شروع به دخالت در بازار پول خواهد کرد و نرخ بهره‌را افزایش می‌دهد لذا تقاضای سرمایه‌گذاری در اقتصاد کاهش می‌یابد و تورم نیز کاهش می‌یابد لذا شیب منحنی تقاضای کل تورم در فضای تورم و تولید نزولی است. این شیب به حساسیت تقاضای سرمایه‌گذاری به نرخ بهره و همچنین حساسیت قاعده تصمیم‌گیری بانک مرکزی به تورم وابسته‌است.

عرضه کل در این مدل با نگاهی بلند مدت تر از مدل قبل و مستقل از تورم فرض می‌شود. در حقیقت در این مدل فرض می‌شود تولید بالقوه یعنی تولیدی که در آن بنگاه‌ها در حالت عادی تولید می‌کنند حالت تعادل اقتصاد را رقم خواهد زد و در بقیه شرایط نیز اقتصاد پس از تعدلیل به حالت بالقوه بر می‌گردد لذا بیکاری و تورم هرچند در کوتاه مدت رایطه عکس در مدل دارند ولی اقتصاد پس از مدتی تنها تورم را برای خود حفظ می‌کند و بیکاری به حالت طبیعی متناظر با تولید بالقوه برمی‌گردد.

اثر تغییر قاعده تصمیم بانک مرکزی[ویرایش]

در این اگر بانک مرکزی قاعده تصمیم خود را عوض کند مثلاً در هر سطح تورم نرخ بهره کمتری را به عنوان هدف در نظر بگیرد در این حالت تقاضای کل اقتصاد افزایش می‌یابد در سطح تورم اولیه ابتدا تولید افزایش و بیکاری کاهش می‌یابد ولی با تعدیل تورم، اقتصاد به سطح تولید و بیکاری اولیه در تورم بالاتر می‌رسد.

منابع[ویرایش]

 1. «سيكل هاي تجاري». بانک اطلاعات نشريات کشور. ۸۷/12/۴. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
 2. Andrey Korotayev, , & Tsirel, Sergey V. A Spectral Analysis of World GDP Dynamics: Kondratieff Waves, Kuznets Swings, Juglar and Kitchin Cycles in Global Economic Development, and the 2008–2009 Economic Crisis. Structure and Dynamics. 2010. Vol.4. #1. P.3-57.
 3. شاکری، عباس (۱۳۹۰). اقتصاد کلان. رافع.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ Stiglitz، Joseph (۲۰۰۶). Economics.

The business cycle, also known as the economic cycle or trade cycle, is the downward and upward movement of gross domestic product (GDP) around its long-term growth trend.[1] The length of a business cycle is the period of time containing a single boom and contraction in sequence. These fluctuations typically involve shifts over time between periods of relatively rapid economic growth (expansions or booms) and periods of relative stagnation or decline (contractions or recessions).

Business cycles are usually measured by considering the growth rate of real gross domestic product. Despite the often-applied term cycles, these fluctuations in economic activity do not exhibit uniform or predictable periodicity. The common or popular usage boom-and-bust cycle refers to fluctuations in which the expansion is rapid and the contraction severe.[2]

History

Theory

Parts of a business cycle
Phases of the business cycle
Actual business cycle
Long term growth of GDP

The first systematic exposition of economic crises, in opposition to the existing theory of economic equilibrium, was the 1819 Nouveaux Principes d'économie politique by Jean Charles Léonard de Sismondi.[3] Prior to that point classical economics had either denied the existence of business cycles,[4] blamed them on external factors, notably war,[5] or only studied the long term. Sismondi found vindication in the Panic of 1825, which was the first unarguably international economic crisis, occurring in peacetime.[citation needed]

Sismondi and his contemporary Robert Owen, who expressed similar but less systematic thoughts in 1817 Report to the Committee of the Association for the Relief of the Manufacturing Poor, both identified the cause of economic cycles as overproduction and underconsumption, caused in particular by wealth inequality. They advocated government intervention and socialism, respectively, as the solution. This work did not generate interest among classical economists, though underconsumption theory developed as a heterodox branch in economics until being systematized in Keynesian economics in the 1930s.

Sismondi's theory of periodic crises was developed into a theory of alternating cycles by Charles Dunoyer,[6] and similar theories, showing signs of influence by Sismondi, were developed by Johann Karl Rodbertus. Periodic crises in capitalism formed the basis of the theory of Karl Marx, who further claimed that these crises were increasing in severity and, on the basis of which, he predicted a communist revolution. Though only passing references in Das Kapital (1867) refer to crises, they were extensively discussed in Marx's posthumously published books, particularly in Theories of Surplus Value. In Progress and Poverty (1879), Henry George focused on land's role in crises – particularly land speculation – and proposed a single tax on land as a solution.

Classification by periods

Business cycle with it specific forces in four stages according to Malcolm C. Rorty, 1922

In 1860 French economist Clément Juglar first identified economic cycles 7 to 11 years long, although he cautiously did not claim any rigid regularity.[7] Later[when?], economist Joseph Schumpeter argued that a Juglar cycle has four stages:

 1. Expansion (increase in production and prices, low interest-rates)
 2. Crisis (stock exchanges crash and multiple bankruptcies of firms occur)
 3. Recession (drops in prices and in output, high interest-rates)
 4. Recovery (stocks recover because of the fall in prices and incomes)

Schumpeter's Juglar model associates recovery and prosperity with increases in productivity, consumer confidence, aggregate demand, and prices.

In the 20th century, Schumpeter and others proposed a typology of business cycles according to their periodicity, so that a number of particular cycles were named after their discoverers or proposers:[8]

Economic cycle.svg
Proposed economic waves
Cycle/wave name Period (years)
Kitchin cycle (inventory, e.g. pork cycle) 3–5
Juglar cycle (fixed investment) 7–11
Kuznets swing (infrastructural investment) 15–25
Kondratiev wave (technological basis) 45–60

Some say interest in the different typologies of cycles has waned since the development of modern macroeconomics, which gives little support to the idea of regular periodic cycles.[11]

Others, such as Dmitry Orlov, argue that simple compound interest mandates the cycling of monetary systems. Since 1960, World GDP has increased by fifty-nine times, and these multiples have not even kept up with annual inflation over the same period. Social Contract (freedoms and absence of social problems) collapses for nations when incomes are not kept in balance with cost-of-living over the timeline of the monetary system cycle - until hardships/populism/revolution are always seen in late capitalism (mature capitalisms). [12]

The Bible (760 BCE) and Hammurabi's Code (1763 BCE) both explain economic remediations for cyclic sixty-year recurring great depressions, via fiftieth-year Jubilee (biblical) debt and wealth resets[citation needed]. Thirty major debt forgiveness events are recorded in history including the debt forgiveness given to most european nations in the 1930s to 1954.[13]

Occurrence

A simplified Kondratiev wave, with the theory that productivity enhancing innovations drive waves of economic growth

There were great increases in productivity, industrial production and real per capita product throughout the period from 1870 to 1890 that included the Long Depression and two other recessions.[14][15] There were also significant increases in productivity in the years leading up to the Great Depression. Both the Long and Great Depressions were characterized by overcapacity and market saturation.[16][17]

Over the period since the Industrial Revolution, technological progress has had a much larger effect on the economy than any fluctuations in credit or debt, the primary exception being the Great Depression, which caused a multi-year steep economic decline. The effect of technological progress can be seen by the purchasing power of an average hour's work, which has grown from $3 in 1900 to $22 in 1990, measured in 2010 dollars.[18] There were similar increases in real wages during the 19th century. (See: Productivity improving technologies (historical).) A table of innovations and long cycles can be seen at: Kondratiev wave § Modern modifications of Kondratiev theory.

There were frequent crises in Europe and America in the 19th and first half of the 20th century, specifically the period 1815–1939. This period started from the end of the Napoleonic wars in 1815, which was immediately followed by the Post-Napoleonic depression in the United Kingdom (1815–30), and culminated in the Great Depression of 1929–39, which led into World War II. See Financial crisis: 19th century for listing and details. The first of these crises not associated with a war was the Panic of 1825.[citation needed]

Business cycles in OECD countries after World War II were generally more restrained than the earlier business cycles. This was particularly true during the Golden Age of Capitalism (1945/50–1970s), and the period 1945–2008 did not experience a global downturn until the Late-2000s recession.[19] Economic stabilization policy using fiscal policy and monetary policy appeared to have dampened the worst excesses of business cycles, and automatic stabilization due to the aspects of the government's budget also helped mitigate the cycle even without conscious action by policy-makers.[citation needed]

In this period, the economic cycle – at least the problem of depressions – was twice declared dead. The first declaration was in the late 1960s, when the Phillips curve was seen as being able to steer the economy. However, this was followed by stagflation in the 1970s, which discredited the theory. The second declaration was in the early 2000s, following the stability and growth in the 1980s and 1990s in what came to be known as The Great Moderation. Notably, in 2003, Robert Lucas, in his presidential address to the American Economic Association, declared that the "central problem of depression-prevention [has] been solved, for all practical purposes."[20] Unfortunately, this was followed by the 2008–2012 global recession.

Various regions have experienced prolonged depressions, most dramatically the economic crisis in former Eastern Bloc countries following the end of the Soviet Union in 1991. For several of these countries the period 1989–2010 has been an ongoing depression, with real income still lower than in 1989.[citation needed] This has been attributed not to a cyclical pattern, but to a mismanaged transition from command economies to market economies.

Identifying

Economic activity in the United States, 1954–2005
Deviations from the long-term United States growth trend, 1954–2005

In 1946, economists Arthur F. Burns and Wesley C. Mitchell provided the now standard definition of business cycles in their book Measuring Business Cycles:[21]

Business cycles are a type of fluctuation found in the aggregate economic activity of nations that organize their work mainly in business enterprises: a cycle consists of expansions occurring at about the same time in many economic activities, followed by similarly general recessions, contractions, and revivals which merge into the expansion phase of the next cycle; in duration, business cycles vary from more than one year to ten or twelve years; they are not divisible into shorter cycles of similar characteristics with amplitudes approximating their own.

According to A. F. Burns:[22]

Business cycles are not merely fluctuations in aggregate economic activity. The critical feature that distinguishes them from the commercial convulsions of earlier centuries or from the seasonal and other short term variations of our own age is that the fluctuations are widely diffused over the economy – its industry, its commercial dealings, and its tangles of finance. The economy of the western world is a system of closely interrelated parts. He who would understand business cycles must master the workings of an economic system organized largely in a network of free enterprises searching for profit. The problem of how business cycles come about is therefore inseparable from the problem of how a capitalist economy functions.

In the United States, it is generally accepted that the National Bureau of Economic Research (NBER) is the final arbiter of the dates of the peaks and troughs of the business cycle. An expansion is the period from a trough to a peak, and a recession as the period from a peak to a trough. The NBER identifies a recession as "a significant decline in economic activity spread across the economy, lasting more than a few months, normally visible in real GDP, real income, employment, industrial production".[23]

Upper turning points of business cycle, commodity prices and freight rates

There is often a close timing relationship between the upper turning points of the business cycle, commodity prices and freight rates, which is shown to be particularly tight in the grand peak years of 1873, 1889, 1900 and 1912.[24]

Spectral analysis of business cycles

Recent research employing spectral analysis has confirmed the presence of Kondratiev waves in the world GDP dynamics at an acceptable level of statistical significance.[25] Korotayev & Tsirel also detected shorter business cycles, dating the Kuznets to about 17 years and calling it the third sub-harmonic of the Kondratiev, meaning that there are three Kuznets cycles per Kondratiev.[jargon]

Cycles or fluctuations?

In recent years economic theory has moved towards the study of economic fluctuation rather than a "business cycle"[26] – though some economists use the phrase 'business cycle' as a convenient shorthand. For example, Milton Friedman said that calling the business cycle a "cycle" is a misnomer, because of its non-cyclical nature. Friedman believed that for the most part, excluding very large supply shocks, business declines are more of a monetary phenomenon.[27]

Proposed explanations

The explanation of fluctuations in aggregate economic activity is one of the primary concerns of macroeconomics. The main framework for explaining such fluctuations is Keynesian economics. In the Keynesian view, business cycles reflect the possibility that the economy may reach short-run equilibrium at levels below or above full employment. If the economy is operating with less than full employment, i.e., with high unemployment, Keynesian theory states that monetary policy and fiscal policy can have a positive role to play in smoothing the fluctuations of the business cycle.

Beside the Keynesian explanation there are a number of alternative theories of business cycles, largely associated with particular schools or theorists in heterodox economics. A common alternative within mainstream economics is real business cycle theory. Nowadays other notable theories are credit-based explanations such as debt deflation and the financial instability hypothesis. The latter two gained interest for being able to explain the subprime mortgage crisis and financial crises.

Exogenous vs. endogenous

Within mainstream economics, the debate over external (exogenous) versus internal (endogenous) being the causes of the economic cycles, with the classical school (now neo-classical) arguing for exogenous causes and the underconsumptionist (now Keynesian) school arguing for endogenous causes. These may also broadly be classed as "supply-side" and "demand-side" explanations: supply-side explanations may be styled, following Say's law, as arguing that "supply creates its own demand", while demand-side explanations argue that effective demand may fall short of supply, yielding a recession or depression.

This debate has important policy consequences: proponents of exogenous causes of crises such as neoclassicals largely argue for minimal government policy or regulation (laissez faire), as absent these external shocks, the market functions, while proponents of endogenous causes of crises such as Keynesians largely argue for larger government policy and regulation, as absent regulation, the market will move from crisis to crisis. This division is not absolute – some classicals (including Say) argued for government policy to mitigate the damage of economic cycles, despite believing in external causes, while Austrian School economists argue against government involvement as only worsening crises, despite believing in internal causes.

The view of the economic cycle as caused exogenously dates to Say's law, and much debate on endogeneity or exogeneity of causes of the economic cycle is framed in terms of refuting or supporting Say's law; this is also referred to as the "general glut" (supply in relation to demand) debate.

Until the Keynesian revolution in mainstream economics in the wake of the Great Depression, classical and neoclassical explanations (exogenous causes) were the mainstream explanation of economic cycles; following the Keynesian revolution, neoclassical macroeconomics was largely rejected. There has been some resurgence of neoclassical approaches in the form of real business cycle (RBC) theory. The debate between Keynesians and neo-classical advocates was reawakened following the recession of 2007.

Mainstream economists working in the neoclassical tradition, as opposed to the Keynesian tradition, have usually viewed the departures of the harmonic working of the market economy as due to exogenous influences, such as the State or its regulations, labor unions, business monopolies, or shocks due to technology or natural causes.

Contrarily, in the heterodox tradition of Jean Charles Léonard de Sismondi, Clément Juglar, and Marx the recurrent upturns and downturns of the market system are an endogenous characteristic of it.[28]

The 19th-century school of underconsumptionism also posited endogenous causes for the business cycle, notably the paradox of thrift, and today this previously heterodox school has entered the mainstream in the form of Keynesian economics via the Keynesian revolution.

Keynesian

According to Keynesian economics, fluctuations in aggregate demand cause the economy to come to short run equilibrium at levels that are different from the full employment rate of output. These fluctuations express themselves as the observed business cycles. Keynesian models do not necessarily imply periodic business cycles. However, simple Keynesian models involving the interaction of the Keynesian multiplier and accelerator give rise to cyclical responses to initial shocks. Paul Samuelson's "oscillator model"[29] is supposed to account for business cycles thanks to the multiplier and the accelerator. The amplitude of the variations in economic output depends on the level of the investment, for investment determines the level of aggregate output (multiplier), and is determined by aggregate demand (accelerator).

In the Keynesian tradition, Richard Goodwin[30] accounts for cycles in output by the distribution of income between business profits and workers' wages. The fluctuations in wages are almost the same as in the level of employment (wage cycle lags one period behind the employment cycle), for when the economy is at high employment, workers are able to demand rises in wages, whereas in periods of high unemployment, wages tend to fall. According to Goodwin, when unemployment and business profits rise, the output rises.

Credit/debt cycle

One alternative theory is that the primary cause of economic cycles is due to the credit cycle: the net expansion of credit (increase in private credit, equivalently debt, as a percentage of GDP) yields economic expansions, while the net contraction causes recessions, and if it persists, depressions. In particular, the bursting of speculative bubbles is seen as the proximate cause of depressions, and this theory places finance and banks at the center of the business cycle.

A primary theory in this vein is the debt deflation theory of Irving Fisher, which he proposed to explain the Great Depression. A more recent complementary theory is the Financial Instability Hypothesis of Hyman Minsky, and the credit theory of economic cycles is often associated with Post-Keynesian economics such as Steve Keen.

Post-Keynesian economist Hyman Minsky has proposed an explanation of cycles founded on fluctuations in credit, interest rates and financial frailty, called the Financial Instability Hypothesis. In an expansion period, interest rates are low and companies easily borrow money from banks to invest. Banks are not reluctant to grant them loans, because expanding economic activity allows business increasing cash flows and therefore they will be able to easily pay back the loans. This process leads to firms becoming excessively indebted, so that they stop investing, and the economy goes into recession.

While credit causes have not been a primary theory of the economic cycle within the mainstream, they have gained occasional mention, such as (Eckstein & Sinai 1986), cited approvingly by (Summers 1986).

Real business-cycle theory

Within mainstream economics, Keynesian views have been challenged by real business cycle models in which fluctuations are due to technology shocks. This theory is most associated with Finn E. Kydland and Edward C. Prescott, and more generally the Chicago school of economics (freshwater economics). They consider that economic crisis and fluctuations cannot stem from a monetary shock, only from an external shock, such as an innovation.[citation needed]

Product based theory of economic cycles

International product life cycle

This theory explains the nature and causes of economic cycles from the viewpoint of life-cycle of marketable goods.[31] The theory originates from the work of Raymond Vernon, who described the development of international trade in terms of product life-cycle – a period of time during which the product circulates in the market. Vernon stated that some countries specialize in the production and export of technologically new products, while others specialize in the production of already known products. The most developed countries are able to invest large amounts of money in the technological innovations and produce new products, thus obtaining a dynamic comparative advantage over developing countries.

Recent research by Georgiy Revyakin proves initial Vernon theory and shows that economic cycles in developed countries overrun economic cycles in developing countries.[32] He also presumes that economic cycles with different periodicity can be compared to the products with various life-cycles. In case of Kondratiev waves such products correlate with fundamental discoveries implemented in production (inventions which form the technological paradigm: Richard Arkwright's machines, steam engines, industrial use of electricity, computer invention, etc.); Kuznets cycles describe such products as infrastructural components (roadways, transport, utilities, etc.); Juglar cycles may go in parallel with enterprise fixed capital (equipment, machinery, etc.), and Kitchin cycles are characterized by change in the society preferences (tastes) for consumer goods, and time, which is necessary to start the production.

Simultaneous technological updates by all economic agents (as a result, cycle formation) would be determined by highly competitive market conditions: in case if a manufacturing technology at an enterprise does not meet the current technological environment, – such company loses its competitiveness and eventually goes bankrupt.

Political business cycle

Another set of models tries to derive the business cycle from political decisions. The political business cycle theory is strongly linked to the name of Michał Kalecki who discussed "the reluctance of the 'captains of industry' to accept government intervention in the matter of employment".[33] Persistent full employment would mean increasing workers' bargaining power to raise wages and to avoid doing unpaid labor, potentially hurting profitability. However, he did not see this theory as applying under fascism, which would use direct force to destroy labor's power.

In recent years, proponents of the "electoral business cycle" theory have argued that incumbent politicians encourage prosperity before elections in order to ensure re-election – and make the citizens pay for it with recessions afterwards.[34] The political business cycle is an alternative theory stating that when an administration of any hue is elected, it initially adopts a contractionary policy to reduce inflation and gain a reputation for economic competence. It then adopts an expansionary policy in the lead up to the next election, hoping to achieve simultaneously low inflation and unemployment on election day.[35]

The partisan business cycle suggests that cycles result from the successive elections of administrations with different policy regimes. Regime A adopts expansionary policies, resulting in growth and inflation, but is voted out of office when inflation becomes unacceptably high. The replacement, Regime B, adopts contractionary policies reducing inflation and growth, and the downwards swing of the cycle. It is voted out of office when unemployment is too high, being replaced by Party A.

Marxian economics

For Marx, the economy based on production of commodities to be sold in the market is intrinsically prone to crisis. In the heterodox Marxian view, profit is the major engine of the market economy, but business (capital) profitability has a tendency to fall that recurrently creates crises in which mass unemployment occurs, businesses fail, remaining capital is centralized and concentrated and profitability is recovered. In the long run, these crises tend to be more severe and the system will eventually fail.[36]

Some Marxist authors such as Rosa Luxemburg viewed the lack of purchasing power of workers as a cause of a tendency of supply to be larger than demand, creating crisis, in a model that has similarities with the Keynesian one. Indeed, a number of modern authors have tried to combine Marx's and Keynes's views. Henryk Grossman[37] reviewed the debates and the counteracting tendencies and Paul Mattick subsequently emphasized the basic differences between the Marxian and the Keynesian perspective. While Keynes saw capitalism as a system worth maintaining and susceptible to efficient regulation, Marx viewed capitalism as a historically doomed system that cannot be put under societal control.[38]

The American mathematician and economist Richard M. Goodwin formalised a Marxist model of business cycles known as the Goodwin Model in which recession was caused by increased bargaining power of workers (a result of high employment in boom periods) pushing up the wage share of national income, suppressing profits and leading to a breakdown in capital accumulation. Later theorists applying variants of the Goodwin model have identified both short and long period profit-led growth and distribution cycles in the United States and elsewhere.[39][40][41][42][43] David Gordon provided a Marxist model of long period institutional growth cycles in an attempt to explain the Kondratiev wave. This cycle is due to the periodic breakdown of the social structure of accumulation, a set of institutions which secure and stabilise capital accumulation.

Austrian School

Economists of the heterodox Austrian School argue that business cycles are caused by excessive issuance of credit by banks in fractional reserve banking systems. According to Austrian economists, excessive issuance of bank credit may be exacerbated if central bank monetary policy sets interest rates too low, and the resulting expansion of the money supply causes a "boom" in which resources are misallocated or "malinvested" because of artificially low interest rates. Eventually, the boom cannot be sustained and is followed by a "bust" in which the malinvestments are liquidated (sold for less than their original cost) and the money supply contracts.[44][45]

One of the criticisms of the Austrian business cycle theory is based on the observation that the United States suffered recurrent economic crises in the 19th century, notably the Panic of 1873, which occurred prior to the establishment of a U.S. central bank in 1913. Adherents of the Austrian School, such as the historian Thomas Woods, argue that these earlier financial crises were prompted by government and bankers' efforts to expand credit despite restraints imposed by the prevailing gold standard, and are thus consistent with Austrian Business Cycle Theory.[46][47]

The Austrian explanation of the business cycle differs significantly from the mainstream understanding of business cycles and is generally rejected by mainstream economists. Mainstream economists generally do not support Austrian school explanations for business cycles, on both theoretical as well as real-world empirical grounds.[48][49][50][51][52][53] Austrians routinely claim that the boom-and-bust business cycle is almost always caused by government intervention into the economy, but otherwise is a rare and mild phenomenon.

Yield curve

The slope of the yield curve is one of the most powerful predictors of future economic growth, inflation, and recessions.[54] One measure of the yield curve slope (i.e. the difference between 10-year Treasury bond rate and the 3-month Treasury bond rate) is included in the Financial Stress Index published by the St. Louis Fed.[55] A different measure of the slope (i.e. the difference between 10-year Treasury bond rates and the federal funds rate) is incorporated into the Index of Leading Economic Indicators published by The Conference Board.[56]

An inverted yield curve is often a harbinger of recession. A positively sloped yield curve is often a harbinger of inflationary growth. Work by Arturo Estrella and Tobias Adrian has established the predictive power of an inverted yield curve to signal a recession. Their models show that when the difference between short-term interest rates (they use 3-month T-bills) and long-term interest rates (10-year Treasury bonds) at the end of a federal reserve tightening cycle is negative or less than 93 basis points positive that a rise in unemployment usually occurs.[57] The New York Fed publishes a monthly recession probability prediction derived from the yield curve and based on Estrella's work.

All the recessions in the United States since 1970 (up through 2017) have been preceded by an inverted yield curve (10-year vs. 3-month). Over the same time frame, every occurrence of an inverted yield curve has been followed by recession as declared by the NBER business cycle dating committee.[58]

Event Date of inversion start Date of the recession start Time from inversion to recession Start Duration of inversion Time from recession start to NBER announcement Time from disinversion to recession end Duration of recession Time from recession end to NBER announcement Max inversion
Months Months Months Months Months Months Basis points
1970 recession December 1968 January 1970 13 15 NA 8 11 NA −52
1974 recession June 1973 December 1973 6 18 NA 3 16 NA −159
1980 recession November 1978 February 1980 15 18 4 2 6 12 −328
1981–1982 recession October 1980 August 1981 10 12 5 13 16 8 −351
1990 recession June 1989 August 1990 14 7 8 14 8 21 −16
2001 recession July 2000 April 2001 9 7 7 9 8 20 −70
2008–2009 recession August 2006 January 2008 17 10 11 24 18 15 −51
Average since 1969 12 12 7 10 12 15 −147
Standard deviation since 1969 3.83 4.72 2.74 7.50 4.78 5.45 138.96

Estrella and others have postulated that the yield curve affects the business cycle via the balance sheet of banks (or bank-like financial institutions).[59] When the yield curve is inverted banks are often caught paying more on short-term deposits (or other forms of short-term wholesale funding) than they are making on long-term loans leading to a loss of profitability and reluctance to lend resulting in a credit crunch. When the yield curve is upward sloping, banks can profitably take-in short term deposits and make long-term loans so they are eager to supply credit to borrowers. This eventually leads to a credit bubble.

Georgism

Henry George claimed land price fluctuations were the primary cause of most business cycles.[60] The theory is generally discounted by modern mainstream economists.[61]

Mitigating an economic downturn

Many social indicators, such as mental health, crimes, and suicides, worsen during economic recessions (though general mortality tends to fall, and it is in expansions when it tends to increase).[62] As periods of economic stagnation are painful for the many who lose their jobs, there is often political pressure for governments to mitigate recessions. Since the 1940s, following the Keynesian revolution, most governments of developed nations have seen the mitigation of the business cycle as part of the responsibility of government, under the rubric of stabilization policy.[citation needed]

Since in the Keynesian view, recessions are caused by inadequate aggregate demand, when a recession occurs the government should increase the amount of aggregate demand and bring the economy back into equilibrium. This the government can do in two ways, firstly by increasing the money supply (expansionary monetary policy) and secondly by increasing government spending or cutting taxes (expansionary fiscal policy).

By contrast, some economists, notably New classical economist Robert Lucas, argue that the welfare cost of business cycles are very small to negligible, and that governments should focus on long-term growth instead of stabilization.

However, even according to Keynesian theory, managing economic policy to smooth out the cycle is a difficult task in a society with a complex economy. Some theorists, notably those who believe in Marxian economics, believe that this difficulty is insurmountable. Karl Marx claimed that recurrent business cycle crises were an inevitable result of the operations of the capitalistic system. In this view, all that the government can do is to change the timing of economic crises. The crisis could also show up in a different form, for example as severe inflation or a steadily increasing government deficit. Worse, by delaying a crisis, government policy is seen as making it more dramatic and thus more painful.

Additionally, since the 1960s neoclassical economists have played down the ability of Keynesian policies to manage an economy. Since the 1960s, economists like Nobel Laureates Milton Friedman and Edmund Phelps have made ground in their arguments that inflationary expectations negate the Phillips curve in the long run. The stagflation of the 1970s provided striking support for their theories while proving a dilemma for Keynesian policies, which appeared to necessitate both expansionary policies to mitigate recession and contractionary policies to reduce inflation. Friedman has gone so far as to argue that all the central bank of a country should do is to avoid making large mistakes, as he believes they did by contracting the money supply very rapidly in the face of the Wall Street Crash of 1929, in which they made what would have been a recession into the Great Depression.[citation needed]

See also

Notes

 1. ^ Madhani, P. M. (2010). "Rebalancing Fixed and Variable Pay in a Sales Organization: A Business Cycle Perspective". Compensation & Benefits Review. 42 (3): 179–189. doi:10.1177/0886368709359668.
 2. ^ Kenton, Will. "Boom And Bust Cycle". Investopedia. Retrieved 2019-07-11.
 3. ^ "Over Production and Under Consumption" Archived 2009-04-25 at the Wayback Machine, ScarLett, History Of Economic Theory and Thought
 4. ^ Batra, R. (2002). "Economics in Crisis: Severe and Logical Contradictions of Classical, Keynesian, and Popular Trade Models".
 5. ^ http://arquivo.pt/wayback/20091002020124/http://www.thefreemanonline.org/featured/classical-economists-good-or-bad/. Archived from the original on 2009-10-02. Missing or empty |title= (help)
 6. ^ Benkemoune, Rabah (2009). "Charles Dunoyer and the Emergence of the Idea of an Economic Cycle". History of Political Economy. 41 (2): 271–295. doi:10.1215/00182702-2009-003.
 7. ^ M. W. Lee, Economic fluctuations. Homewood, IL, Richard D. Irwin, 1955
 8. ^ Schumpeter, J. A. (1954). History of Economic Analysis. London: George Allen & Unwin.
 9. ^ Kitchin, Joseph (1923). "Cycles and Trends in Economic Factors". Review of Economics and Statistics. 5 (1): 10–16. doi:10.2307/1927031. JSTOR 1927031.
 10. ^ Kondratieff, N. D.; Stolper, W. F. (1935). "The Long Waves in Economic Life". Review of Economics and Statistics. 17 (6): 105–115. doi:10.2307/1928486. JSTOR 1928486.
 11. ^ "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2014-01-25. Retrieved 2014-09-22.CS1 maint: archived copy as title (link)
 12. ^ Tilley,Edward (December 21, 2018). End of War - Managing Mature Capitalisms. Dashflows Book Group.
 13. ^ Khan, Mejreen. "The biggest debt forgiveness write-offs in the history of the world - Telegraph". Telegraph.co.uk. Retrieved 2018-12-10.
 14. ^ Wells, David A. (1890). Recent Economic Changes and Their Effect on Production and Distribution of Wealth and Well-Being of Society. New York: D. Appleton and Co. ISBN 978-0543724748.
 15. ^ Rothbard, Murray (2002). History of Money and Banking in the United States (PDF). Ludwig Von Mises Inst. ISBN 978-0945466338. Archived (PDF) from the original on 2014-02-10.
 16. ^ Wells, David A. (1890). Recent Economic Changes and Their Effect on Production and Distribution of Wealth and Well-Being of Society. New York: D. Appleton and Co. ISBN 978-0543724748.Opening line of the Preface.
 17. ^ Beaudreau, Bernard C. (1996). Mass Production, the Stock Market Crash and the Great Depression. New York, Lincoln, Shanghi: Authors Choice Press.
 18. ^ Lebergott, Stanley (1993). Pursuing Happiness: American Consumers in the Twentieth Century. Princeton, NJ: Princeton University Press. pp. a:Adapted from Fig. 9.1. ISBN 978-0691043227.
 19. ^ "Archived copy" (PDF). Archived (PDF) from the original on 2013-03-13. Retrieved 2013-08-01.CS1 maint: archived copy as title (link) Stock Market Cycles 1942–1995
 20. ^ Fighting Off Depression, New York Times, "Archived copy". Archived from the original on 2011-04-30. Retrieved 2009-08-15.CS1 maint: archived copy as title (link)
 21. ^ A. F. Burns and W. C. Mitchell, Measuring business cycles, New York, National Bureau of Economic Research, 1946.
 22. ^ A. F. Burns, Introduction. In: Wesley C. Mitchell, What happens during business cycles: A progress report. New York, National Bureau of Economic Research, 1951
 23. ^ "US Business Cycle Expansions and Contractions". NBER. Archived from the original on February 19, 2009. Retrieved 2009-02-20.
 24. ^ Jan Tore Klovland "Archived copy". Archived from the original on 2014-02-22. Retrieved 2013-07-30.CS1 maint: archived copy as title (link)
 25. ^ See, e.g. Korotayev, Andrey V., & Tsirel, Sergey V. A Spectral Analysis of World GDP Dynamics: Kondratieff Waves, Kuznets Swings, Juglar and Kitchin Cycles in Global Economic Development, and the 2008–2009 Economic Crisis Archived 2010-06-15 at the Wayback Machine. Structure and Dynamics. 2010. Vol. 4. no. 1. pp. 3–57.
 26. ^ Mankiw, Gregory (1989). "Real Business Cycles: A New Keynesian Perspective". The Journal of Economic Perspectives. 3 (3): 79–90. doi:10.1257/jep.3.3.79. ISSN 0895-3309. JSTOR 1942761.
 27. ^ Schwartz, Anna J. (1987). Money in Historical Perspective. University of Chicago Press. pp. 24–77. ISBN 978-0226742281.
 28. ^ Morgan, Mary S. (1990). The History of Econometric Ideas. New York: Cambridge University Press. pp. 15–130. ISBN 978-0521373982.
 29. ^ Samuelson, P. A. (1939). "Interactions between the multiplier analysis and the principle of acceleration". Review of Economic Statistics. 21 (2): 75–78. doi:10.2307/1927758. JSTOR 1927758.
 30. ^ R. M. Goodwin (1967) "A Growth Cycle", in C.H. Feinstein, editor, Socialism, Capitalism and Economic Growth. Cambridge: Cambridge University Press
 31. ^ Vernon, R. (1966). "International Investment and International Trade in the Product Cycle". Quarterly Journal of Economics. 5 (2): 22–26. doi:10.2307/1880689. JSTOR 1880689.
 32. ^ Revyakin, G. (2017). "A new approach to the nature of economic cycles and their analysis in the global context". Eureka: Social and Humanities. 5: 27–37. doi:10.21303/2504-5571.2017.00425.
 33. ^ Kalecki, Michal. "Political Aspects of Full Employment". Archived from the original on 7 April 2012. Retrieved 2 May 2012.
 34. ^ https://www.nber.org/papers/w1838
 35. ^ • Allan Drazen, 2008. "political business cycles," The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. Abstract. Archived 2010-12-29 at the Wayback Machine
     • William D. Nordhaus, 1975. "The Political Business Cycle," Review of Economic Studies, 42(2), pp. 169–190.
     • _____, 1989:2. "Alternative Approaches to the Political Business Cycle," Brookings Papers on Economic Activity, p pp. 1–68.
 36. ^ Henryk Grossmann Das Akkumulations – und Zusammenbruchsgesetz des kapitalistischen Systems (Zugleich eine Krisentheorie), Hirschfeld, Leipzig, 1929
 37. ^ Grossman, Henryk The Law of Accumulation and Breakdown of the Capitalist System. Pluto
 38. ^ Paul Mattick, Marx and Keynes: The Limits of Mixed Economy, Boston, Porter Sargent, 1969
 39. ^ Barbosa-Filho, Nelson H.; Taylor, Lance (2006). "Distributive and Demand Cycles in the US Economy – A Structuralist Goodwin Model". Metroeconomica. 57 (3): 389–411. doi:10.1111/j.1467-999x.2006.00250.x.
 40. ^ Peter Flaschel, G. Kauermann, and T. Teuber, ‘Long Cycles in Employment, Inflation and Real Wage Costs’, American Journal of Applied Sciences Special Issue (2008): 69–77
 41. ^ Mamadou Bobo Diallo et al., ‘Reconsidering the Dynamic Interaction Between Real Wages and Macroeconomic Activity’, Research in World Economy 2, no. 1 (April 2011)
 42. ^ Reiner Franke, Peter Flaschel, and Christian R. Proaño, ‘Wage–price Dynamics and Income Distribution in a Semi-structural Keynes–Goodwin Model’, Structural Change and Economic Dynamics 17, no. 4 (December 2006): 452–465
 43. ^ Cámara Izquierdo, Sergio (2013). "The cyclical decline of the profit rate as the cause of crises in the U.S. (1947–2011)". Review of Radical Political Economics. 45 (4): 459–467.
 44. ^ Block, Walter; Garschina, Kenneth. "Hayek, Business Cycles and Fractional Reserve Banking: Continuing the De-Homogenization Process" (PDF). www.mises.org. Ludwig von Mises Institute. Archived (PDF) from the original on 10 September 2013. Retrieved 28 July 2014.
 45. ^ Shostak, Dr. Frank. "Fractional Reserve banking and boom-bust cycles" (PDF). www.mises.org. Ludwig von Mises Institute. Archived (PDF) from the original on 14 July 2012. Retrieved 28 July 2014.
 46. ^ Woods Jr., Thomas. "Can We Live Without the Fed?". www.lewrockwell.com. Lew Rockwell. Archived from the original on 13 March 2014. Retrieved 27 July 2014.
 47. ^ Woods Jr., Thomas. "Economic Cycles Before the Fed". www.youtube.com. Mises Media. Archived from the original on 12 September 2014. Retrieved 27 July 2014.
 48. ^ Friedman, Milton. "The Monetary Studies of the National Bureau, 44th Annual Report". The Optimal Quantity of Money and Other Essays. Chicago: Aldine. pp. 261–284.
 49. ^ Friedman, Milton. "The 'Plucking Model' of Business Fluctuations Revisited". Economic Inquiry: 171–177.
 50. ^ Keeler, JP. (2001). "Empirical Evidence on the Austrian Business Cycle Theory". Review of Austrian Economics. 14 (4): 331–51. doi:10.1023/A:1011937230775.
 51. ^ Interview in Barron's Magazine, Aug. 24, 1998 archived at Hoover Institution "Archived copy". Archived from the original on 2013-12-31. Retrieved 2015-09-28.CS1 maint: archived copy as title (link)
 52. ^ Nicholas Kaldor (1942). "Professor Hayek and the Concertina-Effect". Economica. 9 (36): 359–382. doi:10.2307/2550326. JSTOR 2550326.
 53. ^ R. W. Garrison, "F. A. Hayek as 'Mr. Fluctooations:' In Defense of Hayek's 'Technical Economics'" Archived 2011-08-08 at the Wayback Machine, Hayek Society Journal (LSE), 5(2), 1 (2003).
 54. ^ Estrella, Arturo; Mishkin, Frederic S. (1998). "Predicting U.S. Recessions: Financial Variables as Leading Indicators" (PDF). Review of Economics and Statistics. 80: 45–61. doi:10.1162/003465398557320.
 55. ^ "List of Data Series Used to Construct the St. Louis Fed Financial Stress Index". The Federal Reserve Bank of St. Louis. Archived from the original on 2 April 2015. Retrieved 2 March 2015.
 56. ^ "Description of Components". Business Cycle Indicators. The Conference Board. Archived from the original on 2 April 2015. Retrieved 2 March 2015.
 57. ^ Arturo Estrella and Tobias Adrian, FRB of New York Staff Report No. 397 Archived 2015-09-06 at the Wayback Machine, 2009
 58. ^ "Announcement Dates". US Business Cycle Expansions and Contractions. NBER Business Cycle Dating Committee. Archived from the original on 12 October 2007. Retrieved 1 March 2015.
 59. ^ Arturo Estrella, FRB of New York Staff Report No. 421 Archived 2013-09-21 at the Wayback Machine, 2010
 60. ^ George, Henry. (1881). Progress and Poverty: An Inquiry into the Cause of Industrial Depressions and of Increase of Want with Increase of Wealth; The Remedy. Kegan Paul (reissued by Cambridge University Press, 2009; ISBN 978-1108003612)
 61. ^ Hansen, Alvin H. Business Cycles and National Income. New York: W. W. Norton & Company, 1964, p. 39
 62. ^ Ruhm, C (2000). "Are Recessions Good for Your Health?" (PDF). Quarterly Journal of Economics. 115 (2): 617–650. doi:10.1162/003355300554872.

References

External links